Kritiky.cz > Články > Skrytá vada - herecký koncert Joaquina Phoenixe

Skrytá vada - herecký koncert Joaquina Phoenixe

Vada
Vada
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...

Rok 1970. Bývalá pří­tel­ky­ně sou­kro­mé­ho detek­ti­va z Gordita Beach Larryho ´´Doca´´ Sportella (Joaquin Phoenix) Shasta Fay Hepworthová (Katherine Waterson) pře­svěd­čí své­ho býva­lé­ho pří­te­le, aby vyšet­řil zmi­ze­ní boha­té­ho rea­lit­ní­ho mak­lé­ře Michaela Wolfmanna (Eric Roberts), kvů­li kte­ré­mu ho opus­ti­la. Doc během své­ho podiv­né­ho pát­rá­ní v mari­hu­a­no­vém rau­ši odha­lí síť vzá­jem­ně pro­po­je­ných spik­nu­tí, do nichž je namo­če­ná poli­cie, neo­na­cis­té, gan­gs­te­ři, dro...goví dea­le­ři, zuba­ři, reha­bi­li­tač­ní zaří­ze­ní, rocke­ři, fede­rál­ní vlá­da i tra­dič­ní novo­an­glic­ký estab­lishment.

Občas se bohu­žel může stát že vyhlá­še­ný reži­sér a sce­náris­ta šláp­ne ved­le. Paul Thomas Anderson dosá­hl vrcho­lu tako­vé­ho, že výrazná část fil­mo­vých fanouš­ků ozna­ču­je za nej­lep­ší­ho reži­sé­ra sou­čas­nos­ti (oukey...) a bohu­žel se poté někdy může stát, že si tvůr­ce jako PTA řek­ne, že si vlast­ně aktu­ál­ně může nato­čit co chce a z fil­mu se poté chtě­ně či nechtě­ně může do sebe stát zahle­dě­né dílo, kte­ré se bohu­žel záro­veň sta­ne men­ším prů­švi­hem v rám­ci tvůr­co­vi kari­é­ry. Zatím před­po­sled­ní film PTA je adap­ta­ci kni­hy Thomase Pynchona a opět se dostá­vá do téma­tu zda je mož­no vel­mi ade­kvát­ně hod­no­tit adap­ta­ci kni­hy, kte­rou divák vlast­ně neče­tl už pro­to, že divák vlast­ně neví jak moc věr­ně se daná adap­ta­ce dané před­lo­hy drží. Aktuálně ale budu počí­tat s vari­an­tou, že se PTA před­lo­hou inspi­ro­val vel­mi věr­ně a už v tom­to momen­tu mi v hla­vě šro­tu­je násle­du­jí­cí otáz­ka: „ Proč adap­to­vat zrov­na něco tako­vé­ho?!´´

Skrytá vada pro mně před­sta­vu­je jeden z nej­hor­ších pře­šla­pů pro mně jinak vel­mi dob­ré­ho fil­mo­vé­ho tvůr­ce, jehož pro­blém začí­ná už v samot­né záplet­ce. Jakmile se řek­ne, že PTA točí retro zasa­ze­né do 70. let s kri­mi­nál­ní záplet­kou tak se divák může vel­mi snad­no vlast­ně těšit. Pak se ale dosta­ne k hlav­ní záplet­ce a jeho posta­vám a celý ten film je oprav­du straš­ně mimo.

Hlavní pro­blém Skryté vady (kte­rá má těch vad oprav­du mno­ho) je v hod­ně těž­ce pře­kom­bi­no­va­né záplet­ce a pře­de­vším v napros­té absen­ci něja­ké soudrž­nos­ti. Ten film nedr­ží při sobě a krom hlav­ní­ho hrdi­ny posta­vy klid­ně zmi­zí z hlav­ní­ho pří­bě­hu a pak se zase z niče­ho nic vrá­tí. A ta hlav­ní záplet­ka u kte­ré se postup­ně oprav­du uká­že, že je do hlav­ní­ho spik­nu­tí zaple­ten snad sko­ro kaž­dý od poli­cis­tů po zuba­ře je pros­tě totál­ní sce­náris­tic­ký blaf, kte­rý se bohu­žel i něko­mu jako Anderson roz­pa­dl pod ruka­mi.

V hlav­ní roli je tu sice Joaquin Phoenix, ve finá­le je ale úpl­ně jed­no jak nesmír­ně úžas­ný herec Phoenix je když je jeho posta­va jen totál­ně věč­ně zhu­le­ný idi­ot. Je úpl­ně jed­no, že tu hra­jí Josh Brolin, Benicio del Toro, Owen Wilson nebo Reese Witherspoon když zrov­na oni jsou obě­tí scé­ná­ře plné­ho WTF momen­tů a pře­de­vším napros­to neza­jí­ma­vých (v tom lep­ším pří­pa­dě) či hroz­ných (v tom hor­ším pří­pa­dě) postav. Zároveň s tím je poté jed­no jak opět kla­sic­ky sil­né audi­o­vi­zu­ál­ní zpra­co­vá­ní ten­to PTA má, pro­to­že i přes­to, že se (více­mé­ně) dvor­ní kame­ra­man Andersona Robert Elswit vra­cí a opět se na to hez­ky kou­ká tak je tu pořád všech­no ostat­ní co pros­tě nefun­gu­je.

Ten film je vlast­ně vzty­če­ný pro­střed­ní­ček divá­ko­vi, kte­rý čeká film, kte­rý od začát­ku dojde k něja­ké­mu celist­vé­mu vyvr­cho­le­ní a hlav­ní hrdi­na si dojde něja­kým vývo­jem. Mě ale Phoenixův Doc při­šel na kon­ci vyprá­vě­ní na úpl­ně stej­ném cha­rak­ter­ním bodě a to se o jeho posta­vě dá aspoň něco říct. Něco by se dalo říct i o posta­vě Joshe Brolina, zby­tek jsou ale posta­vy bez duše a sku­teč­ně bez něja­ký hloub­ky.

Všude kolem jsou mož­ná něja­ké ty skry­té význa­my a hlub­ší smys­ly pro­ti kte­rým roz­hod­ně nejsem, se skry­tý­mi význa­my a hlub­ší­mi smys­ly ale tak nějak oče­ká­vám, že dosta­nu i sil­ný fil­mo­vý záži­tek sám o sobě než abych měl poté hodi­ny jenom roz­šif­ro­vá­vat co chtěl vlast­ně bás­ník říci. Zároveň chce být Skrytá vada kome­dií, roman­ti­kou, kri­mi­nál­kou i dra­ma­tem záro­veň a nejde mu tyhle žán­ry stří­dat. Osobně nemám tenhle výrok u roze­bí­rá­ní fil­mů rád, Skrytou vadu bych ale sku­teč­ně neo­zna­čil jinak než do sebe zahle­dě­nou. PTA měl před­tím i poté (Nit z pří­zra­ků to doká­za­la) nesku­teč­ný sce­náris­tic­ký i tvůr­čí talent a Skrytá vada dle mně nefun­gu­je ani v podo­bě před­lo­hy, kte­rou si Anderson z něja­ké­ho důvo­du zami­lo­val a chtěl jí adap­to­vat.

Skrytá vada ani náho­dou není mis­trov­ské dílo a na ten­to ter­mín nedo­sa­hu­je ani z rych­lí­ku. Ten film má jis­té svět­lé momen­ty a pořád má vel­mi veli­kou audi­o­vi­zu­ál­ní úro­veň a pře­de­vším pořád skvě­lé her­ce, ti her­ci ale z hloupé­ho scé­ná­ře sami nic nevy­mlá­tí a veš­ke­rá roz­hod­nu­tí a postup­né obje­vo­vá­ní se růz­ných zvra­tů ze Skryté vady fakt dělá jed­no z nej­hor­ších mož­ných plýtvá­ní času něko­ho jako je zrov­na PTA. Tak snad ho tenhle pře­šlap v kari­é­ře čekal jen jed­nou....

Trailer:

Verdikt: 2 z 5


Photo © Warner Bros


Jak bude rekla­ma vypa­dat?
-
Nechceš zde rekla­mu napo­řád jen za 50 Kč?
Zobrazit for­mu­lář pro nákup
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 2,91935 s | počet dotazů: 265 | paměť: 63855 KB. | 27.04.2025 - 22:10:12