John McClane na dovolené v Rusku.
Popáté a snad už naposledy. Je to sice drsné tvrzení, ale i ti nejskalnější fanoušci této slavné smrtonosné série s hláškujícím a zranitelným policistou, který se sám shodou okolností dostává do problémů, musí přece jen uznat, že tohle není John McClane, jak ho všichni dobře známe. Je těžké si to přiznat, ale John umřel již po třetím filmu, kde nemilosrdně ještě stačil odkrouhnout bratra Hanse Grubera se Samuelem L. Jacksonem (přestože má 4.0 pořád pozitivní recenze, nejsem jejím fanouškem). Následující jeho film(y) jsou jen nabubřelé náhražky, které lákají nebohé diváky do kin na zvučný a známý titul prověřené akční série z minulého století jen proto, aby si Bruce Willis mohl na důchod přisypat pár milionů dolarů do pokladničky navíc. Není to prostě už ten McClane od doby, kdy mu vypadaly vlasy na hlavě (nebo si ji nechal oholit, co já vím)!
- John McClane za starých časů. Zdroj: theessentialfilms.blogspot.com
Bohužel je to tak. V jeho podání působí John McClane poměrně docela už staře a unaveně, na což má po těch letech nepříjemností s teroristy zcela jistě nárok, ale přitom zmizelo kamsi i jeho nezaměnitelné charisma a uvěřitelnost. Nyní John působí dojmem, že není nic problém a on je prostě cool, který se synem po boku hravě všechny postřílí. A tak by to být nemělo! Na jedničce Die Hard bylo originální i zábavné sledovat hlavního hrdinu jako obyčejného člověka (policistu), který se doslova ocitl v pasti plné teroristů (mrakodrap s Hansem), kteří drželi jeho manželku jako rukojmí, a on sám trpěl, krvácel a sprostě nadával jen, aby se k ní za každou cenu dostal a zachránil ji. S každým teroristou v baráku si to pěkně rozdal na (ne)férovku s takovým zanícením, vervou a patrným strachem nejen o život svůj vlastní. A k tomu ještě stačil zábavně hláškovat. Tomu se říká realičnost příběhu, a na tu v době plné Rambů a Terminátorů nebyl americký divák v kině či v televizi vůbec zvyklý. Proto si Bruce Willis i za svoji roli McClana zaslouženě dočkal na hollywoodském chodníku slávy svoji vlastní hvězdy.
- Otec, syn a rusák. Zdroj: flicksandbits.com
A dnes v páté pasti? Jakoby John McClane skoro řekl: „ Pojď synu! Nakopeme jim prdel, my jsme stejně nesmrtelný, ať už po nás střílí z bojového vrtulníku nebo jedeme do Černobylu.“
Chyba není ani tak u Bruce Willise, který se ani nepodívá, co to vlastně natočil za film a raději si staví komínky z bankovek na důchod, ale spíše ve špatném scénáristovi a režisérovi. Scénař, který napsal Skip Woods, musel obsahovat snad jen na pár odstavců textu – možná i tu stránku a půl dal. Ono není ani čemu se divit, když jde jen o čistě akční snímek. Tak si prostě Pan scénarista řekl, sem rozložím čtyři akční scénky, a pak to nějak propojím. Výsledkem je strohý a přímočarý příběh s akčními scénami. No, když jde o páté pokračování, tak proč se sr** s nějakým zamotanějším příběhem.
Horší štací je režisér John Moore (Max Payne, Za nepřátelskou linií), který je přímo zodpovědný za chaotické střihy a nelogické scény ve filmu. Ty totiž dost podráží akčnímu snímku nohy a divák má pak po zhlédnutí v kině rozporuplné spíše negativní pocity. A přitom by to nemuselo být ve výsledku zase tak špatné – jen upravit tohle, zlepšit tohle a zakončit takhle.
- McClane neumí rusky. Zdroj: gallery.oneindia.in
V úvodu páté pasti se John McClane dozvídá, že jeho dávno odloučený syn Jack tropí jakési hlouposti v Moskvě, a proto se po rozloučení s dcerou v taxíku vydává letadlem z New Yorku na druhou stranu zeměkoule. Tady v Rusku posléze zjistí, že jeho syn je vážně obviněn ze zabití a spolupráce s uvězněním zločincem Komarovem. Oba jsou předvedeni do soudní budovy, na kterou posléze zaútočí výbušninami a samopaly skupinka teroristů. Jacku a zmatenému Komarovi se podaří před nimi utéci ze soudního dvora a následuje zběsilá honička v autech po ulicích Moskvy. Co by to byl John za otce, kdyby nepomohl svému synkovi v nerovném boji s ruským ansámblem?
John McClane se zase přichomýtl tam, kam neměl a má opět problémy s teroristy. Jeho tzv. dovolená v Rusku skončila! Tentokrát se snaží pomoct svému naštvanému synkovi Jacku McClaneovi jr., z kterého se nakonec vyklube špión CIA. Představitel jeho role Jai Courtney, známý třeba ze seriálu Spartacus, je vcelku důstojným nástupcem Bruce Willise a akční scény zvládá s bravurou. Je charismatický, herecky vyspělí a jde do všeho s plným nasazením. Docela příjemné překvapení, jak to té akční dvojici ve filmu sluší a jde na odstřel, jen kdyby si nehráli na terminátory.
Zběsilá honička v ulicích Moskvy je více méně impozantní, drahá a kaskadérsky dobře zvládnutá. Jen ten John kdyby pořád nešrotoval ty vozy – vybourá se, vyleze ven, vezme si jiný, aby ho pak vzápětí zase zničil. Jinak po režisérské stránce je to jeden velký průšvih! Jsou tam totiž ukázkově vidět chyby celého filmu – nenavazující záběry, přílišné detaily do tváří a špatné střihy (třeba když McClane běží mezi auty, které v jednom záběru stojí, zatímco v druhém zase jedou). Po chvilce sledování je divák v kině zmaten a neví, kdo koho vlastně pronásleduje. Je v tom docela chaos!
Další zajímavá akční scéna následuje poté, co jsou John a Jack při hledání klíče zrazeni a přepadeni teroristmi v opravovaném domě. Následující přestřelka je sice přehnaná, ale jakmile McClaneovi pokropí nepřátele roztříštěným sklem, zavzpomínáte na staré časy, kdy John chodil po mrakodrapu bosý. Následující povedený únik před vrtulníkem je jen třešničkou na nepovedeném dortu, která vám alespoň na okamžik vykouzlí úsměv na rtu.
- Sexy motorkářka
A pak je tu ještě jedna scéna před honičkou, o které bych se rád zmínil. Jedná se o známou motorkářku z traileru, která odhalí své sexy tělíčko. Tak tu si užijete jen dvě vteřiny stejně jako v traileru. Škoda. Kdo by nechtěl vidět víc?!
Další ne logikou bylo to, že cesta z Moskvy do Černobylu nezabere drsným chlapcům McClanům ani jednu noc. Přitom je to dle Google mapy vzdálenost 998 km, která jim přibližně potrvá dvanáct hodin. A to jeli přes noc, stačili vystřílet celou továrnu, oddělat vrtulník a pak ráno přiletět do Ameriky. Fakt nevím, co v tom Rusku natankovali za palivo? Patrně radioaktivní uran z Černobylu v tekuté podobě.
Taky McClany nerozhodí žádný radioaktivní zbytky v Černobylu. Prostě si tam přijedou spoře oblečení a zakrvácení, jelikož počítají s tím, že jim to tam teroristi předtím pěkně a čistě vyfiltrovali. Člověk by se tam bál vkročit bez masky i po letech.
Zvrat v ději je už od začátku snímku celkem předvidatelný, přesto se o něm nebudu v recenzi zmiňovat. Záporáci jsou celkem fajn - drsní, naivní a jeden hodně sexy. Finále je sice efektivní – přestřelky a plné výbuchů, ale pořádně zamrzí, že si to John McClane nakonec přece jen nerozdá na férovku s hlavním padouchem ve stylu muž proti muži. Doba filmu jeden a půl hodiny je odpovídající vzhledem ke strohému scénáři, kde se jen střílí a ničí.
Celkově je film spíše velkým zklamáním, kterému vůbec nepřísluší nálepka Smrtonosné pasti. I přes podařené akční scény a počítačové záběry to není prostě ono! Bruce Willis ztratil charisma a režisér John Moore si nedokázal pohlídat práci střihačů a kameramanů, kteří z docela nadějného pokračování vytvořili šílený paskvil spadající spíše do béčkových vod za Stevenem Seagelem. A to si tato slavná akční série nezasloužila! John McClane už prostě nikdy nebude takový jako dříve.
V hodnocení dávám filmu Smrtonosná past: Opět v akci průměrných 55 %.
ČLÁNEK PUBLIKOVÁN NA OSOBNÍM BLOGU AUTORA - TM.
Nejnovější komentáře