Superman IV: The Quest for Peace měl být velkolepým návratem slavného superhrdiny v podání Christophera Reeva. Místo toho se proměnil ve fiasko, které ukončilo filmovou éru Muže z oceli na téměř dvě dekády. Přestože Reeve do projektu vnesl vlastní vizi i scénář inspirovaný jaderným odzbrojením, produkční kolaps studia Cannon, drastické škrty a vynechané scény přispěly k jednomu z nejhůře hodnocených superhrdinských filmů všech dob.
Úvod a základní informace o filmu
Superman IV: The Quest for Peace je superhrdinský film z roku 1987, který režíroval Sidney J. Furie. Scénář napsali Lawrence Konner a Mark Rosenthal na základě příběhu vytvořeného společně s Christopherem Reevem. Film je inspirován postavou Supermana z komiksů DC Comics.
Hlavní role obsadili Christopher Reeve, Gene Hackman, Jackie Cooper, Marc McClure, Jon Cryer, Sam Wanamaker, Jim Broadbent, Mariel Hemingway a Margot Kidder. Jedná se o pátý film série (počítaje i Supergirl) a pokračování snímku Superman III (1983). Zároveň jde o poslední film, v němž Reeve ztvárnil Supermana.
Produkční pozadí a prodej práv
Původní producenti série, Alexander a Ilja Salkindovi, zvažovali vznik čtvrtého dílu, pokud třetí film překročí hranici 40 milionů dolarů. I přes negativní ohlasy Superman III vydělal přes 80 milionů. Mezitím ale Salkindovy zasáhl finanční neúspěch Supergirl a Santa Clause, což vedlo k prodeji práv na Supermana společnosti The Cannon Group, Inc., vedené Menahemem Golanem a Yoramem Globusem.
Za 5 milionů dolarů tak práva přešla na nové producenty. Ti přesvědčili Reeva k návratu nabídkou vysokého honoráře, financování jeho projektu Street Smart a možností ovlivnit scénář.
Témata a režie
Reeve navrhl příběh zaměřený na jaderné odzbrojení, inspirovaný krachujícím summitem v Reykjavíku a politikou prezidenta Reagana. Přestože se zvažovalo, že by Reeve film režíroval, nakonec byl pověřen pouze druhou jednotkou. Režii dostal Sidney J. Furie, poté co byl z projektu odstraněn Wes Craven kvůli neshodám s Reevem.
Reeve upřednostňoval Rona Howarda, ale produkce nakonec rozhodla jinak. Richard Donner, režisér prvního filmu, nabídku na návrat odmítl kvůli pracovnímu vytížení (Smrtonosná zbraň).
Složitý průběh natáčení
Natáčení začalo v roce 1986 ve studiích Elstree. Krátce před startem produkce však studio Cannon snížilo rozpočet z plánovaných 36 milionů na 17 milionů dolarů. Příčinou byl způsob financování studia, které prodávalo práva na filmy ještě před jejich dokončením. V případě nákladnějších projektů tento model selhával.
Nedostatek prostředků vedl k zásadním kompromisům. Původní americké lokace byly nahrazeny průmyslovými areály v Anglii. Například slavná scéna, kdy Superman kráčí ke Generálnímu shromáždění OSN, byla místo na 42. ulici v New Yorku natočena v deštivém Milton Keynes s minimem komparsu a bez dopravního ruchu.
Scénárista Mark Rosenthal popsal ve svém komentáři, jak Cannon neustále škrtal výdaje, i v detailech. Sám Reeve ve své autobiografii „Still Me“ připomněl, že studio upřednostnilo kvantitu projektů nad kvalitou a že Superman IV nedostal žádnou zvláštní péči.
Nedokončenost a vymazané scény
Krátce po natočení film čekala další rána – po negativních reakcích z testovacích projekcí bylo z finální verze vystřiženo přibližně 45 minut materiálu. To mimo jiné zahrnovalo scény s původním Jaderným mužem (ztvárněným Clivem Mantlem), který měl být prvním pokusem Lexe Luthora vytvořit protivníka Supermanovi.
Tento první Jaderný muž byl nelidštější a svou povahou i vzhledem připomínal komiksového Bizarra. Luthor se následně rozhodne vytvořit „verzi 2.0“ – finálního protivníka, kterého diváci ve filmu skutečně vidí.
Mezi další vystřižené scény patří návštěva Clarkových adoptivních rodičů na hřbitově, scéna s prodejem Kentovy farmy, nebo rozvíjející se romantický vztah mezi Clarkem Kentem a Lacy Warfieldovou.
Reakce a důsledky
Film byl v době uvedení tvrdě kritizován – jak odborníky, tak fanoušky. Terčem výtek byly především nekvalitní speciální efekty, nelogičnosti v ději a celkově nízká produkční úroveň.
Herec Jon Cryer později uvedl, že mu Reeve těsně před premiérou pošeptal, že film bude „hrozný“. Ačkoliv měl Cryer z natáčení dobré zážitky, potvrdil, že studiu došly peníze a film byl uveden v nedokončené podobě.
Původně plánovaný Superman V byl následně zrušen a až do roku 2006 – kdy vznikl film Superman se vrací – se Superman na plátna kin nevrátil.
Zdroje:
-
SupermanIV.com – Deleted Scenes – podrobnosti o původním Jaderném muži a dalších vystřižených scénách supermaniv.com
-
Superman Homepage – Unreleased Stuff – popis scén jako návštěva hrobů Kentových, rande Clarka s Lacy a první Jaderný muž supermanhomepage.comsupermanhomepage.com
-
AnimeSuperhero.com Forum – komunitní popis vystřižených scén z filmu animesuperhero.com
-
WhatCulture – 10 DC Movie Deleted Scenes – shrnutí scén souvisejících s původním Nuclear Man whatculture.com
-
DC Movies Wiki – Nuclear Man (Fandom) – informace o dvou verzích Jaderného muže a hercích, kteří je ztvárnili dcmovies.fandom.com
Části seriálu: Superman
- Dvě režie, dvě vize, jeden Superman
- Jak britská města hrála Ameriku: Neviditelní hrdinové Supermanova světa
- Superman
- Superman - DC Universe startuje s novým Supermanem
- Superman (1978): Průlomový film, který změnil tvář superhrdinské kinematografie
- Superman II: Film plný zákulisních sporů a hrdinských dilemat
- Superman III: Zklamané naděje, přepsané příběhy a technické prvenství
- Superman IV: Pád hrdiny — Jak rozpočtové škrty pohřbily legendu
- Superman žije – a umírá: Největší film, který nikdy nevznikl
- Ze zákulisí filmu #1 | Čekání na Supermana
Nejnovější komentáře