Tři mušketýři (známý také jako Tři mušketýři (Královniny diamanty)) je filmový šermířský snímek z roku 1973 natočený podle románu Alexandra Dumase z roku 1844. Podle scénáře George MacDonalda Frasera jej režíroval Richard Lester a produkoval Ilja Salkind. V hlavních rolích titulních mušketýrů se představí Michael York, Oliver Reed, Frank Finlay a Richard Chamberlain, dále hrají Raquel Welchová, Geraldine Chaplinová, Jean-Pierre Cassel, Charlton Heston, Faye Dunawayová, Christopher Lee, Simon Ward, Georges Wilson a Spike Milligan.
Film se věrně drží románové předlohy a vnáší do ní i notnou dávku humoru. Původně byl v 60. letech navržen jako prostředek pro Beatles, které Lester režíroval ve filmech A Hard Day’s Night a Help! Film natočil David Watkin se smyslem pro dobové detaily v Madridu a španělské Segovii. Choreografii bojových scén vytvořil mistr šermu William Hobbs. Hudbu složil Michel Legrand.
Tři mušketýři měli premiéru ve Francii 11. prosince 1973. Film měl úspěch u kritiky i komerční úspěch a byl nominován na několik cen, včetně pěti cen BAFTA. Raquel Welchová získala za svůj výkon Zlatý glóbus. Následujícího roku bylo do kin uvedeno pokračování natočené souběžně s předchozím dílem, Čtyři mušketýři.
Děj
Mladý venkovský pobuda d’Artagnan, který se naučil šermovat od svého otce, přijíždí do Paříže se snem stát se královským mušketýrem. Nezvyklý na městský život se dopouští řady nešikovných faux pas. Nejprve se nechá urazit, omráčit a okrást hrabětem de Rochefort, agentem kardinála Richelieu, a po příjezdu do Paříže se dostane do konfliktu se třemi mušketýry, Athosem, Porthosem a Aramisem, z nichž každý ho vyzve na souboj za nějakou náhodnou urážku nebo trapas. Když se chystá první z těchto soubojů, přijíždí Jussac s dalšími pěti šermíři z gardy kardinála Richelieu. D’Artagnan se v následném pouličním souboji postaví na stranu mušketýrů a stane se jejich spojencem v opozici proti kardinálovi, který chce zvýšit svou již tak značnou moc nad králem Ludvíkem XIII. D’Artagnan si také začne románek s manželkou svého domácího, Konstancií Bonacieux, která je švadlenou královny Anny Rakouské.
Mezitím se objeví vévoda z Buckinghamu, bývalý královnin milenec, a požádá ji o něco na památku; ona mu dá náhrdelník s dvanácti posázenými diamanty, dar od svého manžela. Od královniny proradné dvorní dámy se o schůzce dozví kardinál a navrhne nepříliš bystrému králi, aby uspořádal ples na počest jeho ženy a požádal ji, aby si vzala diamanty, které jí daroval. Kardinál také vyšle do Anglie svou agentku Milady de Winter, která svede vévodu a ukradne dva diamanty z náhrdelníku.
Královna se mezitím svěřila se svými problémy Konstancii, která požádá d’Artagnana, aby odjel do Anglie a diamanty získal zpět. D’Artagnan a tři mušketýři se vydají na cestu, ale cestou je napadnou kardinálovi muži. Pouze d’Artagnan a jeho sluha se dostanou až do Buckinghamu, kde zjistí ztrátu dvou diamantů. Vévoda je vymění a d’Artagnan uhání zpět do Paříže. Porthos, Athos a Aramis, zranění, ale ne mrtví, jak se d’Artagnan obával, pomohou doručit královně kompletní náhrdelník a zachrání tak královský pár před trapasem, který kardinál zosnoval.
Kapitán Tréville nakonec d’Artagnana uvede do mušketýrů královské gardy.
Obsazení
-Michael York jako d’Artagnan
-Oliver Reed jako Athos
-Frank Finlay jako Porthos / O’Reilly
-Richard Chamberlain jako Aramis
-Raquel Welchová jako Constance Bonacieuxová
-Jean- Trénoval jako d’Artagnan
.Pierre Cassel jako francouzský král Ludvík XIII (dabuje Richard Briers)
-Geraldine Chaplin jako Anna Rakouská
-Charlton Heston jako kardinál Richelieu
-Faye Dunaway jako Milady de Winter
-Christopher Lee jako hrabě de Rochefort
-Simon Ward jako vévoda z Buckinghamu
-Spike Milligan jako M. Bonacieux
-Roy Kinnear jako Planchet
-Georges Wilson jako kapitán de Tréville (dabuje Michael Hordern)
-Nicole Calfan jako Kitty
-Michael Gothard jako John Felton
-Sybil Danning jako Eugenie
-Gitty Djamal jako Beatrice
-Joss Ackland jako d’Artagnanův otec
-Gretchen Franklin jako d’Artagnanova matka
-Ángel del Pozo jako Jussac
-Francis de Wolff jako námořní kapitán
Produkce
Vývoj
Podle George MacDonalda Frasera, Richard Lester se do projektu zapojil, když producenti krátce uvažovali o obsazení Beatles do role mušketýrů, protože Lester s touto skupinou režíroval dva filmy. Z nápadu s Beatles sešlo, ale Lester zůstal. Byl by to Lesterův první film po pěti letech, ačkoli se v té době věnoval režii reklam a sháněl finance na další projekty, včetně adaptace románu Flashman od George MacDonalda Frasera.
Lester říká, že o Salkindech „nikdy neslyšel“. Zeptali se ho, jestli by měl zájem o natáčení Tří mušketýrů, a zeptali se ho, jestli je četl. Lester odpověděl: „Ano, četl jsem ji, každý ji četl“. Přečetl „prvních 200 stránek, nadchlo ho to a řekl ano“.
Lester řekl, že producenti „chtěli, aby to byl sexy film a chtěli, aby v něm hrály velké sexy hvězdy“, jako Leonard Whiting a Ursula Andress. Řekl, že „v počátečních fázích jsem prostě nic neodmítl“ a že „kostky byly vrženy“, když mu bylo dovoleno najmout George MacDonalda Frasera, aby napsal scénář.
Fraser nikdy předtím nenapsal scénář, ale myslel si, že Flashman má ten správný tón. Koncem roku 1972 Lester Fraserovi práci nabídl. Podle Frasera Lester původně řekl, že chce natočit čtyřhodinový film a do role Aramise obsadit Richarda Chamberlaina. Později bylo rozhodnuto, že se scénář promění ve dva filmy. Fraser říká, že je napsal jako dva filmy, ale hercům to nikdo neřekl.
Lester říká, že Fraser napsal scénáře za pět týdnů a byly „dokonalé... prostě skvělé“. „Je to novinářský trénink,“ řekl Fraser.
Kasting
Lester říká, že ho Salkindovi nechali po většinu filmu tvůrčím způsobem samotného, kromě toho, že trval na obsazení Raquel Welchové a Simona Warda. „Raquel je ve všech malých zemích hodně velká,“ řekl Ilja Salkind.
„Dělal jsem ten film kvůli Dicku Lesterovi,“ řekl Charlton Heston.
V srpnu 1973 Welchová z filmu odstoupila kvůli tvůrčím a uměleckým neshodám. Oznámila, že místo toho natočí film “Úpadek a pád jedné velmi milé dámy. Welchová se však nakonec k filmu vrátila.
Natáčení
Původně se měl film natáčet v Maďarsku. Po návštěvě země však Lester usoudil, že by to nebylo možné, částečně kvůli vládním omezením při natáčení.
Film se nakonec natáčel ve Španělsku po dobu sedmnácti týdnů. Mezi lokace patřila i Segovia, kde Lester natočil film A Funny Thing Happened on the Way to the Forum.
Lester říká, že producenti shromáždili dvacet minut záběrů a prodali film společnosti 20th Century Fox.
Lester říká, že Michel Legrand „měl na složení hudby asi týden a půl“.
Recepce
Kritické ohlasy
Na serveru Rotten Tomatoes má film na základě recenzí od 12 kritiků hodnocení 83.
Variety film ohodnotil kladně a napsal: „Tři mušketýři se velmi dobře snášejí s provokativní verzí Richarda Lestera, která je neposílá nahoru, ale přidává tomuto dobrodružnému příběhu komediální nádech.“ Pochválili jednotlivé herecké výkony, ale poznamenali, že ačkoli Dunawayová není dostatečně využita, vynahradí si to v pokračování.
Vincent Canby z The New York Times napsal: „Zdá se, že pan Lester se zabývá téměř výhradně akcí, nejlépe komickou, a člověk má po chvíli dojem, že se svými šermířskými mistry příliš dlouho pracoval na choreografii propracovaných soubojů. Je zajímavé je sledovat, i když postrádají velkou dávku spontánnosti.“
Salkindova klausule
Původně byl film zamýšlen jako epos, který měl včetně přestávky trvat tři hodiny, ale v průběhu produkce se zjistilo, že film v této podobě nemůže stihnout ohlášený termín uvedení do kin, a tak bylo rozhodnuto rozdělit delší film na dva kratší celovečerní snímky, z nichž druhá část se stala v roce 1974 Čtyřmi mušketýry.
Ačkoli někteří herci o tomto rozhodnutí věděli dříve než jiní, v době pařížské premiéry M3 byli informováni všichni. Scénárista George MacDonald Fraser o tomto večeru zaznamenal: „Že o tom nevěděli všichni herci, jsem zjistil až na pařížské premiéře, která začala večeří pro společnost u Fouqueta a skončila v malých hodinách ohlušujícím koncertem v něčem, co vypadalo jako sklepení nějaké starobylé pařížské stavby (tuším Hotel de Ville). Charlton Heston to věděl, protože když jsme o tom před večeří mluvili, filozoficky pokrčil rameny a poznamenal: „Dva za cenu jednoho.“ “ To herce a členy štábu popudilo, protože byli placeni za jeden film a jejich původní smlouvy se o druhém dílu nezmiňovaly, což vedlo k podávání žalob o náhradu platů spojených s pokračováním.
To vedlo k tomu, že herecká asociace Screen Actors Guild požadovala, aby všechny budoucí smlouvy herců obsahovaly takzvanou „Salkindovu klauzuli“ (pojmenovanou po producentech Alexandru a Iljovi Salkindových), která stanoví, že jednotlivé produkce nelze bez předchozí smluvní dohody rozdělit na filmové díly.
Další pokračování
V následujícím roce byl uveden film Čtyři mušketýři, jehož záběry se měly původně spojit s těmi z tohoto filmu a stát se součástí mnohem delšího filmu.
V roce 1989 se velká část herců a štábu původního filmu vrátila k natáčení filmu Návrat mušketýrů, volně založeného na Dumasově románu Dvacet let poté z roku 1845.
Zdroj: Anglická Wikipedie
Nejnovější komentáře