Člověk žije odedávna na planetě Zemi, kde s ním žijí další živé organismy. Společně utvářejí společenství a snaží se žít tak, aby nezničili svou planetu. Podle nového filmu Luca Bessona by to ale mohlo být úplně jinak. Nejen že jsou ve vesmíru další planety a galaxie, kde může být život, ale i nad Zemí je velice rušno. Již v průběhu 20.století se nad Zemí začala stavět stanice, kde se dalo žít. V dalších stoletích se pak zvětšovala, až nabyla takových rozměrů, že ji nebylo možné udržet nad planetou. Proto se intergalaktická stanice Alfa vydala na své nové místo v galaxii. Na stanici se nyní vydávají i vládní agenti Valerian a Laureline, kteří mají splnit rozkaz velitele. Oba jsou mladí a chytří, takže to pro ně určitě nebude problém. Valerian rád pracuje se svou krásnou kolegyní, ale rád by, aby ho s ní spojovalo něco víc. To ale Laureline nechce, protože má o svém partnerovi jasnou představu, kterou Valerian nesplňuje. Jeho plán na získání Laureline je přerušen úkolem, na který se společně vydávají. To ale ještě netuší, jaké to bude mít pro oba dva důsledky.
Luc Besson je nejen režisérem filmu, ale také jeho scénáristou. Inspirací mu byl ikonický komiksový román Valerián a Laureline z 60. let 20. století (autoři Pierr Christin a Jean-Claude méziéres). Besson četl komiks, když byl dítě, a to, že román převedl do filmového světa, má několik důvodů. Před lety nebyly takové filmové technologie a speciální efekty, aby se mohl snímek natočit. Technologii je ale potřeba vyzkoušet, a k tomu posloužil Bessonovi film Pátý element. Podobnost těchto filmů je jasně viditelná, ať už se jedná o vizuální stránku města, nebo o zápletku hlavního hrdiny, mimozemské bytosti, ad.
Do role Valeriana byl obsazen Dane DeHaan (Lék na život, Zbav se svých miláčků), v jehož podání je postava sympatická, trochu nemotorná a nespoutaná. Zkrátka ve dvojici je sice ten silnější, ale ne nejchytřejší. Jeho partnerkou je Cara Delevingne (Papírová města, Anna Karenina), která je v roli agentky velmi přesvědčivá, umí bojovat a ani počítače jí nejsou cizí. I když je schopná, neprojevuje navenek emoce a její obličej je stále „kamenný“, takže vypadá jako robot. Naštěstí v závěru filmu mohou diváci nahlédnout do její citlivé duše. Protivníka mladých bojovníků a hlavního padoucha Arüna Filitta si zahrál Clive Owen (Dvojí hra, Na dotek), který je správně temný a, jak ukáže čas, i velmi nelítostný. Další postavou, která se ve filmu ukáže, je tanečnice Bubble. Tu si zahrála zpěvačka Rihanna a její výkon je velmi osvěžující a inspirativní ve světě plném bojů a přetvářek. Kromě výkonů herců lidských postav jsou zde i mimozemšťané, které si zahráli herci a herečky, a jejich postavy byly vytvořeny díky technice motion capture.
Při tvorbě filmu se Besson nechal inspirovat filmem Avatar, který režíroval James Cameron. Některé z postav jsou totiž podobné Avatarům, stejně tak jako jejich planeta a život na ní.
Nejzajímavějším na celém filmu je technická stránka: vizuální a zvláštní efekty, propracovanost scén, triky a hudební doprovod. Hudbu k filmu složil Alexandre Desplat, který dostal Oscara za Grandhotel Budapešť, Zlatý globus za Barevný závoj a Stříbrného medvěda za Tlukot mého srdce se zastavil. Kromě toho složil hudbu k filmům Dánská dívka, Na dřeň, Božská Florence, ad.
Kdo čeká, že uvidí další Pátý element, může být trochu zklamán. Jednak byl film natočen už před dvaceti lety, hlavní postavu taxikáře ztvárnil skvělý Bruce Willis a ve filmu se střídají komické scénky s akčními. Ale Valerian a město tisíce planet má jiné kouzlo inspirované komiksem.
Film je přístupný bez omezení, ale protože se jedná o mladé hrdiny ve válečném konfliktu, doporučovala bych minimální věkovou hranici 12 let. Skvělé scény, vizuální stránka, jasný a čitelný příběh, by mohl zaujmout diváky, kteří netouží po romantice, ale nevadí jim ani válečné téma a boj o mír a lásku.
Děkuji Karolině Koblížkové za korektorské práce ????
Nejnovější komentáře