, leč vám to tak nemusí připadat, je tomu téměř třicet let co tento mrazivý slogan lákal masy diváků do přítmí kinosálů. Pojďme si připomenout, jak roku 1979 tento malý, slizký xenomorf poprvé vykoukl na svět. Cesta to byla vskutku impozantní, plná strachu a diváckého údivu, tohle tu předtím nebylo.
Děj snímku se odehrává v daleké budoucnosti kdesi v hlubinách vesmíru. Nákladní loď Nostromo se vrací domů, když její sedmičlennou posádku vyruší z poklidného spánku vzdálený neznámý signál. Rozhodnou se ho prozkoumat a tak zanedlouho přistávají na podivné planetě, kde najdou havarovanou kosmickou loď. Uvnitř lodi nachází slizkou líheň plnou velkých vajec. Při jejich zkoumání dojde k nehodě a na tvář jednoho člena posádky se přisaje zvláštní tvor. I přes přerušení předpisů, se vrací na palubu lodi, kde se ostatní snaží zbavit ho neznámého organizmu z jeho tváře. Věc z jeho tváře později sama záhadně zmizí. Při společné večeři se však z hrudníku postiženého vyklube slizký mimozemský tvor a zmizí do útrob lodi. Od této chvíle není nikdo v bezpečí a začíná boj o přežití proti neznámému tvoru. Ovšem, ve vesmíru váš křik nikdo neuslyší…
Vetřelec původně vnikal jako další béčkový sci-fi film, kterých se v sedmdesátých letech vyrojila mračna. Ovšem až do chvíle, kdy se brakového scénáře chopil scénárista a režisér Walter Hill, který ho kompletně přepsal a zachoval jen základní myšlenku boje skupiny lidí proti neporazitelnému mimozemšťanovi. Definitivně se ale Alien stal áčkovým projektem až po příchodu prozatím neznámého anglického režiséra, který se jmenoval Ridley Scott a doposud měl na kontě zhruba stovku reklam a historické drama Soupeři. Režiséra hlavně zaujal dobrý scénář a taky možnost natočit doposud jiný sci-fi film než jaké byly prozatím k vidění.
Menší problém však byl, jak by vlastně měla titulní stvůra vypadat. Po několika neuspokojivých návrzích vstoupil do projektu pařížský výtvarník Hans Ruedim Giger, jehož surrealistické obrazy z jeho knihy Necronomicon Scotta naprosto ohromily. Giger dal vetřelci podobu v jaké ho známe dnes, ale pro film navrhl i mimozemskou planetu a ztroskotanou loď vetřelců. Na snímku nadále pracovala spousta známých výtvarníků, mimo jiné například Jean Giraud, John Mollo, Ron Cobb nebo Chris Foss.
Do hlavních rolí byli podle přání režiséra obsazeni převážně neznámí herci. Tom Skerritt ztvárnil kapitána Dallase, Veronica Cartwright hysterickou navigátorku, Yaphet Kotto s Harrym Dean Stantonem dvojici techniků, Ian Holm zrádného Ashe a John Hurt historicky první vetřelcovu oběť. Do role nebojácné pilotky Ripleyové, která se stala předobrazem dnešních akčních hrdinek, byla obsazena Sigourney Weaver. Ta dokázala na snímku vystavět svou úspěšnou hereckou kariéru a coby Ripleyová se vrátila i v dalších čtyřech pokračováních. Hudbu si vzal na starosti oscarový Jerry Goldsmith a atmosféru strachu v kině ještě více umocnil perfektní zvuk, například pověstný křik rodícího se vetřelce zvukaři namíchali z dětského pláče, sičení zmije a prasečího kvikotu.
Hned po premiéře se stal snímek kultem a na děsuplný snímek se stály fronty. Slabší divačky omdlévaly, silnější jedinci opouštěli sál zhruba v polovině. Vetřelec si odnesl oscara pro nejlepší vizuální efekty a nominaci za výpravu. Ze Sigourney Weaver se stala hvězda první velikosti a z Ridleyho Scotta uctívaná režisérská modla. Na Vetřelce navíc navázal další skvělou sci-fi Blade Runnerem a v budoucnu na něj čekali snímky jako Thelma a Louise, Gladiátor nebo Americký gangster. Alien se dodnes objevuje v anketách o nejlepší filmy historie, kam po právu patří. Snímek se dočkal tří pokračování proměnlivé kvality.
Jedna z nejslavnějších sci-fi nestárne a neomrzí ani po několikátém zhlédnutí. Ridley Scott stvořil kult, díky kterému víme, že čuchat k mimozemským vejcím se nevyplácí...
Části seriálu: Vetřelec
- Vetřelec - Vzhledem k tomu,že se „Vetřelec“ nedostal do knihy o 101 nejlepších hororech jen proto, že je v jiné knize o nejlepších sci-fi, rozhodně to neznamená, že sem nepatří, naopak. „Vetřelec“ je jedním z nejlepších hororů všech dob.
- Vetřelci - Bishop: „Víte, radši bych tam nešel! Možná jsem umělý, ale nejsem blbec.“
- Vetřelec 3 - I když bylo druhé pokračování hodně dobré, David Fincher ukázal, že i téhle sérii může trochu dojít dech.
- Vetřelec: Vzkříšení - Ellen Riplyová je už 200 let po smrti!
- Vetřelec - Je to dokonalý organismus, nezatížený pocity, falešnou morálkou a podvědomím.
- Vetřelci - Když byl první díl hororem, tak druhý díl se považuje za akční film.
- Vetřelec ³ - První Fincherův velkofilm pod „hlavouny“ z 20th Century Fox.
- Vetřelec: Vzkříšení na Blu-ray - Poslední vetřelčí díl končí v Paříži :-)
- Vetřelec - „Ve vesmíru váš křik nikdo neuslyší“
- Prometheus - První prequel Vetřelců
- Vetřelci - Vasquezová, nespletli si tě někdy s chlapem?
- Vetřelec: Covenant
- Vetřelec: Romulus: Krvavé, špinavé pokračování navazuje na originál Ridleyho Scotta z roku 1979
Nejnovější komentáře