Ono druhé březnové úterý, které přineslo to strašné odhalení a nečekanou hrozbu blízké smrti, by se pro některé lidi stalo začátkem jejich konce. Ale Bibi Blairová, které bylo nyní dvaadvacet let, jej měla v budoucnu vnímat jako první den svého nového života.
Bibi se však nespokojila s pouhým nejasným příslibem. Ve svých dvaadvaceti letech měla velké sny, ačkoliv ona sama je sny nenazývala, protože sny jsou jen fantazie, které pronášíme, když padá hvězda, a jež se jen zřídkakdy mění v realitu. Proto jim říkala očekávání. Měla velká očekávání a znala prostředky, jimiž se jí je jistě podaří naplnit.
Toho osudného dne se ocitla v ohrožení života, a po různých lékařských vyšetřeních, jež musela podstoupit, se ukázalo, že její diagnóza je opravdu velmi neradostná a prognóza ještě horší. Rok života. Rok chřadnutí a utrpení. Ona si však nechtěla za žádnou cenu podobnou slabost ani připustit.
Nikdy nepatřila mezi slabochy a nehodlala na tom nic měnit ani v tuto chvíli. Bibi vždycky obdivovala odolnost, statečnost a odhodlanost. Bibi Blairová, ač velmi mladičká, tak i velmi odvážná žena se jen tak nevzdávala, a to ani teď po vyřknutí této kruté diagnózy, kde její jedinou odpovědí bylo: „Uvidíme.“
Setkání Bibi s tajemnou věštkyní- vědmou jí přesvědčí v tom, že ona sama musela uniknout před smrtí, aby tak mohla zachránit někoho jiného. Věštící kameny ukázaly na dívku jménem Ashley Bellová. Ale kdo to vlastně je? A před čím nebo před kým potřebuje od Bibi zachránit anebo je všechno úplně jinak?
Je Ashley Bellová skutečná anebo je to jen výplod něčí fantazie? A do když má skutečně velké potíže, a lidé, kteří ji ohrožují, mají nějaké mimořádné schopnosti a vymykají se všem společenským i fyzikálním zákonům. Také jsou dobře organizovaní. A neštítí se zabíjet.
Bibi svými obrovskými ambicemi najít a zachránit Ashley Bellovou se sama ocitá v nebezpečí, a to že jí pronásleduje charismatický vůdce sekty s neomezenými prostředky a velmi zrůdně vyhlížejícími a děsivými ambicemi.....
Sama hlavní hrdinka hrozí smrtelnému nebezpečí, které si vytvořila ona sama. A ve skutečnosti čelí něčemu, čemu nejspíš ještě žádná jiná bytost nikdy čelit nemusela. Ostatně sami si vytváříme osud a máme schopnost překonávat všemožné situace. Velké nebezpečí tkví v tom myslet si, že jsme bezvýznamní, že nemáme žádnou zodpovědnost za následky svých činů, ale opak je pravdou....
„Dobří“ lidé touží po klidu, míru, prostoru pro rozjímání, „Zlí“ lidé bývají vzpurní, svéhlaví a neústupní, stále prahnou po nových vzrušeních, což jsou ale ve skutečnosti stále stejné, opakující se činy. Neboť postrádají představivost a jsou vedeni pudy, nikoliv rozumem. Ve svém stavu neustálého rozrušení si nebyli schopni uvědomit, že příčinou jejich zuřivosti je jejich vlastní omezený pohled na svět, který si sami vytvořili, jeho prázdnota. Tihle lidé ze světa nikdy nezmizí, stejně jako ženy a muži, kteří se jim ve své udatnosti vždy a za všech okolností postaví....
A jaká ve skutečnosti Bibi byla?
Ona je přesně taková, jaká o sobě tvrdí, že je. A to je na ní právě to krásné. Žádné předstírání. Žádné masky, a přesto je svým způsobem zároveň plná tajemství. A sám autor nám poodhalil její charakteristické rysy, povahu, ale i chování, i to jak dokáže cítit a vnímat okolní svět.
„V určitém směru je každý z nás tak trochu straka a uplynulo ještě mnoho času, než si dokázala přiznat skutečnosti, které ve svém stračím srdci ukrývala před okolním světem i sama před sebou.
Straky, ptáci s výrazným černo-bílým kabátkem a dlouhými ocasními pery, mají ve zvyku hromadit předměty, které upoutají jejich pozornost; knoflíky, kousky drátů, stužky, barevné korálky, střepy. Své poklady pak ukryjí před okolním světem do hnízda, avšak s příchodem dalšího roku se pouští do budování hnízda nového a zapomínají, kam své trofeje ukryly. Schovají je tak vlastně i samy před sebou a dávají dohromady stále nové sbírky.
Lidé zas mají ve zvyku skrývat sami před sebou pravdu o sobě samých. Takovéto sebeobelhávání je ve své podstatě způsobem, jak se vyrovnat s nejrůznějšími prožitky, a u většiny lidí se v nějaké míře objevuje již od dětství...“
„Bibi si dokázala svoji vlastní budoucnost představit tak jasně, jako kdyby ji už prožila a teď na ni jen vzpomínala. Myslela na muže, kterého si vezme, na lásku svého života, nyní vzdálenou přes půl světa v místě plném krvavého nebezpečí a všudypřítomných hrozeb. Zakázala si se o něj příliš strachovat. Umí se o sebe postarat za všech okolností. Není to nějaký pohádkový hrdina, ale hrdina skutečného světa a žena, která se má stát jeho manželkou, má povinnost zachovávat stejně stoický klid, s jakým on postupuje rizika, jimž čelí.“
Ashley Bellová je skutečně velmi zajímavý thriller, který mi dal hodně zabrat, ale který mě pro svojí spikleneckou až hravou formu velmi bavil a do poslední stránky jsem byla zvědavá, co všechno zajímavé ještě kniha předloží.
Je to příběh, ve kterém nebudete mít zdaleka tušení, co je pravda, co fantazie, co minulost, a co přítomnost. Bibi Blairová se totiž pohybovala zároveň v minulosti i v přítomnosti, alespoň v tom smyslu, že události z minulosti, zapomenuté a jen zpola vybavitelné, zároveň ovlivňovaly současný běh věcí.
Jen ona jediná věděla, jak se vyrovnávat s přítomností, jak funguje dnešní svět a jak se v něm pohybovat ve svém nejlepším zájmu. Ale co se minulosti týkalo, byla na tom prachmizerně. Když se objevil okamžik, který nějak souvisel s něčím v minulosti, musela jej obezřetně vyhodnotit, sloupnout z něj slupky všech včerejšků, aby jistila, co se pod nimi ukrývá. A pod všechny tyto slupky nechala své čtenáře nahlédnout.
Čtenář se v jednu chvíli s Bibi ocitá ve dvou paralelních světech a hledá odpověď na otázku, jak moc jsou paralelně propojené. Jedním z těchto světů byl svět příčin a následků, myšlenek a představ, v němž se pravda odhalovala intuitivně, pozorováním. Ovšem svět druhý byl však mnohem divočejší, neboť se jím proháněly nadpřirozené síly, které se neskrývaly, a přímo se ukazovaly.
Pokud se minulost měla skutečně stát minulostí, bylo nutné, aby to Bibi konečně jednou provždy překonala. Budoucnost se nacházela tam, kde byly přítomny i všechny její děsy, nezbývalo jí, než se jim postavit i ve světě, ve kterém ležela v nemocničním pokoji, pod bedlivým dohledem a napojená na přístroje, nejen v realitě, kterou sama stvořila.
Bibi měla velmi silnou představivost, barevnou, propracovanou... oduševnělou, byl to její dar, velmi výjimečný dar, prostřednictvím něhož byla zrozena k vyprávění příběhů. A právě díky této knize čtenář na vlastní kůži pozná, že vytváření příběhů je velmi nebezpečné umění, a že vytváření nových světů je dosti riskantní. Nejen pro čtenáře, které může nasměrovat k temnu místo ke světlu, ke zlu místo k dobru, k zoufalství místo k naději, ale je to riskantní i pro samotného autora.
Díky velmi rozsáhlým popisům oblečení, charakteristik postav a prostředí si lze všechno krásně a barvitě vybavit, vcítit se do samotných pocitů hlavní hrdinky, číst její myšlenky a doslova žít její život prostřednictvím stránek knihy.
Moc se mi líbilo, že v knize byly použity a záhy vysvětleny všechny použité surfařské slangy či mluva například „ten policajt byl pěkný „Hedorah, pidlovoký mizera. A záhy je hned Surfařský slang „Hedorah“ podrobně vysvětlen. Slangy textu dodaly mladou a živou krev, pulsující, odvážnou.
Já osobně jsem skoro ani nedýchala u tajemného rituálu věštění pomocí kostek scrabblu, a tak trochu mě i mrazilo z možného nadpřirozena. A i když věštění budoucnosti, ať se zdálo jakkoli nesmyslné a temné, přec s sebou přinášelo i drobný příslib zábavy.
Tajemný rituál věštění pomocí kostek scrabblu, jež předává tajemná poselství prostřednictvím písmen, jež když se správně složí, značí to správné slovo, pomáhají nalézt vodítko, směr
V tom okamžiku pochopila, že zdánlivě odlišné světy šílenství a zdravého rozumu ve skutečnosti dělí pouze pouhý krůček. Postupně, čím déle rituál trval, tím to začínalo být čím dál divnější a atmosféra temnější.... a věřte, že se máte na co těšit...
Tento dobře propracovaný thriller s dobře promyšlenými postavami a jejich jednáním je naprosto geniální. Už myšlenka samotné „Dívky, která odmítla zemřít!“. Jednotlivé kapitoly jsou v knize velmi výstižně pojmenovány, ať už zajímavým citátem nebo výrokem, který vás hned přiměje k zamyšlení.... a vy zjistíte, že realita nemá k fantazie a představivosti moc daleko, ale obě jdou ruku v ruce vedle sebe....
Knížku velmi doporučuji, protože skutečně stojí za to si ji přečíst až dokonce. A zároveň pevně věřím, že si v ní každý najde to své, to své skryté já.
Platit časem. Časem, který máme přidělený.
Dny, pak týdny, měsíci, náš život se nám začne zkracovat
- a pak zaplatíme něčím horším.
Ztráta nadšení a naděje, zůstat naživu,
ale jen s pocitem hořkosti a zoufalství.
Co bylo, to bylo. Budoucnost je jen iluze.
Vše, co máme, je tady a teď.
Za recenzní výtisk děkuji Knihám Dobrovský
Vydáno v edici Knihy Omega
ASHLEY BELLOVÁ
Autor: Dean Koontz
Přeložila: Zuzana Dyková
Vydal DOBROVSKÝ s.r.o. v edici Knihy Omega
Rok vydání: 2019
Počet stran: 542
ISBN 978-80-7390-706-8
Nejnovější komentáře