Kritiky.cz > Filmy > Retro filmové recenze > Bournův mýtus – Matt Damon a Karel Roden na návštěvě Moskvy

Bournův mýtus – Matt Damon a Karel Roden na návštěvě Moskvy

Bourne2
Bourne2
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...

Matt Damon se znovu vrátil k postave Jasona Bourne. Tentokrát se mstí za smrt své přítelkyně. A samozřejmě se znovu snaží vzpomenout na to, kdo vlastně byl, a proč si nepamatuje, co prožil, a také, kdo se ho znovu a zas snaží vyprovodit ze světa.

Kniha The Bourne Identity od Roberta Ludluma už sloužila jako vzor k prvnímu filmu. Byl to film Agent bez minulosti, který se natočil před několika lety se stejným hereckým obsazením. Sice taky i k jednomu seriálu, ale o tom se zmiňovat nebudu A tak je na čase se do kina podívat na pokračování filmu, tentokrát nazvaného Bournův mýtus. Bohužel jsem neviděl první díl, jeho recenzi taky najdete na tomto serveru, ale myslím si, že moc není potřeba vědět, o čem ten film je. Ale pro trochu neznalce cituji z  recenze prvního dílu (THX Tomáš Trantina):

V moři, nedaleko Marseille plave bezvládné tělo mladého muže se dvěma dírami v zádech a podivnou věcí zašitou na boku. Rybářská loď plující náhodou kolem tělo vyloví a její posádka se nestačí divit, když zjistí, že domnělý utopenec je stále na živu. Lodní lékař vyjme mladému muži dvě kulky ze zad a z boku zvláštní věc podobnou miniaturní baterce, která po rozsvícení kreslí na zeď číslo bankovního sejfu v Zurichu. Po procitnutí si neznámý mladík nepamatuje zhola nic, nezná své jméno, neví, jaké je národnosti, ale zjišťuje, že umí spoustu věcí. Jako když bičem mrská mluví různými jazyky, vyzná se v lodních mapách, umí vázat uzly lépe než starý námořník a po vstupu do jakékoliv místnosti si podvědomě nejdříve zjistí únikové cesty a pak teprve jde dál. Jeho jediným vodítkem ke ztracené identitě je ono zmiňované číslo sejfu. Ale kdo by si ho nechával dobrovolně zašít do vlastního boku? S penězi půjčenými od rybářů se vydává do Zurichu, aby tam poznal, že velmi dobře ovládá bojová umění, že se v jeho bankovní schránce nachází velké množství různých pasů na různá jména, ale ve všech je jeho fotografie a dále je v ní velké množství peněz ve všech možných měnách a nakonec také pistole. Po odchodu z banky ho začínají pronásledovat policisté, ale také zdánliví civilisti. Na americké ambasádě poznává Marii a věci dostávají velmi rychlý spád …

Zbytek, už si přečtete sami, a já se budu věnovat dílu druhému. Což je Bournův mýtus natočen pár let po jedničce, s mnoha stejnými postavami, s mnoha stejnými herci, Matt Damon, Franka Potente, Brian Cox a další…, ale tím základním, tedy režisérem, změněným. Po Doug Limananovi byl na režisérskou stoličku vybrán Paul Greengrass. A ten film natočil jiným stylem.

Příběh navazuje na díl předchozí. Bourne v klidu bydlí v Indii, se svojí přítelkyní, a je s ní úplně šťastný, ale bohužel, jak se na jeho agentskou historii sluší, tak ho jeho historie dohoní, a on ztratí své jistoty, a svojí milou, a svého klidu si vůbec neužije. A to ještě jeden atentát na dva dost dobré agenty je na něj sveden, a tak si opravdu musí svůj život vybojovat, procestovat celou Evropu, od Berlína po Moskvu. A proti němu zase stojí agenti CIA, ruská mafie, ale i normální policie, která v Německu a Rusku se vydává za ním. Snaží se ho dohnat v rámci běhání po městech. V Berlíně ho pouze honí po svých nohou, ale v Moskvě ho honí Mercedesy, Volhy, a samozřejmě ruské Lady, kterých je v Rusku požehnaně. Nejen že ho chtějí neustále zabít, kvůli tomu, že jeden z mála agentů projektu Treadstone, který přežil, ale hlavně ho chtějí zabít kvůli tomu, že pravděpodobně v Berlíně zabil dva agenty.

Teď už bylo spoilerů docela dost, a tak se věnujme tedy filmu jako celku, ne příběhu, který je docela jednoduchý. Nový režisér na stoličce zvolil temnější styl natáčení, zvolil „třesavou“ kameru, hlavně kvůli tomu, abychom byli blíže hrdinovi, a připadali si více v akci a více reálněji. Je to docela úleva vidět film, ve kterém nehrají prim počítačové triky, ale normální starým způsobem, natočené akční sekvence, bez triků, bez žádných nereálných bojových umění. Prostě reálný boj muže proti muži, boxování, kopání, a ten kdo je zkušenější a více vytrénovaný, tak ten vyhraje. Samozřejmě vyhraje ten, kdo také má štěstí, a má takzvaně pod čepicí. Nesmíme zapomenout i na automobilovou honičku v moskevských ulicích, která je takovým návratem o pěkných řádcích let, kdy se akce dělal šikovným střihem, kamerou v aute a samozřejmě také neustálými havárkami, a střety aut. A ani mi nescházel moderní Bullet time, a neustálé zpomalovačky. Je to prostě akční film ve starém duchu, kdy neustále něco chřestí, sklo a auta se rozbijí. A akce je rychlá. A aby si člověk mohl vychutnat stíhání hlavního hrdiny, tak je stíhání delší, ale neustále zabíráno reálnou, ne zpomalenou, jak je teďka moderní, kamerou.

Nesmíme zapomenout i na trosku scénáristické nepochopitelné kličky, které mají usnadnit divákům, americkým, lepší porozumění filmu. Řekněme-li, že nejvíce se jim nevydařil moment, kdy Bourne mluví s ruskou dívkou, a ta mu v druhé větě poví, že umí anglicky, přestože Bourne umí rusky dost dobře, a není žádný důvod, kromě toho, že jsou Američani leniví, aby se přešlo z Ruštiny do Angličtiny.

Druhým takovým nereálným prvkem je, zatím v celé Bournově sérii nejakčnější akce, automobilová honička, plná srážek s automobily, a ne jednoduše ťuknutými, ale drsně havarovanými. Je docela divné, že Bournem, i jeho auto, z toho vyjde úplně nezraněn. A může neustále utíkat dál a dál.

A nesmíme zapomenou na slavné herce, Matta Damona znáte. Ale ve filmu najdete Briana Coxe-  X-Men 2 či Karla Urbana – Éomer z Pána Prstenů II a III. A v roli jednoho ruského záporáka Karel Roden, je to docela potěcha vidět Rodena v USA filmu, já poslední dobou myslel, že nic v Americe netočí.

A co na závěr? No druhý díl je určitě lepší než první, a je to požitek na to dívat se, Berlín je skutečně Berlín, Moskva je opravdu Moskva, ne jako v prvním díle, kdy Praha vynahrazovala více měst. A pokud třetí díl bude režírovat stejný režisér, tak bude znova úspěch zaručen.


Podívejte se na hodnocení Bournův mýtus na Kinoboxu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 3,84402 s | počet dotazů: 241 | paměť: 57431 KB. | 06.10.2024 - 00:08:26