Červený trpaslík, původně zahájený vysílání v roce 1988 jako sitcom s malou nadějí na budoucnost, se stal jedním z nejvýraznějších a nejoblíbenějších britských sci-fi televizních pořadů. I přes svůj skromný začátek si získal kultovní status, a s menšími či většími přestávkami udržel svou popularitu prakticky až do roku 2020.
Svět Červeného trpaslíka se rozprostírá ve vesmíru s malými a relativně chladnými hvězdami, a přestože sitcom využívá fikční prostředí, odkazy na skutečné astrální objekty jsou zřejmé. Jedním z příkladů je zmínka o Červeném trpaslíkovi, což je kategorie hvězd zahrnující i Proxima Centauri, nacházející se ve vzdálenosti 4,2 světelného roku od Země.
Jedním z nezapomenutelných okamžiků v historii seriálu byla tzv. „ztracená epizoda“ mezi 2. a 3. sérií, nazvaná Táta. Tato epizoda měla přinést odhalení těhotenství hlavní postavy Listera a návrat oblíbené postavy Krytona. I když epizoda nikdy nebyla natočena, stala se legendou mezi fanoušky.
O zajímavostech ze zákulisí seriálu svědčí i příběhy o castingu. Hattie Hayridge byla vybrána do role Hilly pravděpodobně kvůli své schopnosti předstírat „dostatečnou hloupost pro roli Hilly“. Vtipné dialogy byly někdy „kradeny“ ze skutečných rozhovorů herců během obědových přestávek a zakomponovány do scénáře.
Sami herci si užívali tvorby seriálu a některé jejich osobnosti se prolínaly s postavami. Robert Llewellyn a Craig Charles přiznávají určitou podobnost se svými postavami Krytona a Listera. Rimmer, ztvárněný Chrisem Barriem, sbírá diapozitivy s telegrafními sloupy, což je odkaz na Barrieho vlastní zálibu ve sběratelství.
Červený trpaslík také hostil významné osobnosti, včetně Patricka Stewarta, který původně chtěl zavolat svým právníkům, ale nakonec se smál a připojil se k fanouškům po shlédnutí seriálu.
Sérii provází i různé odkazy a parodie, například postava Eso Rimmera je inspirovaná postavou z filmu Eso es (1982).
Červený Trpaslík je takovým unikátním blendem vtipu, sci-fi a britského humoru, který přilákal fanoušky po celém světě. Své místo mezi obdivovateli si našli dokonce i osobnosti jako Bill Clinton, Rupert Murdoch, Madonna či členové skupiny Oasis.
Díky svému nezaměnitelnému charakteru a kreativitě tvůrců si Červený trpaslík zaslouženě drží místo v srdcích fanoušků, a i když oficiálně skončil v roce 2020, jeho odkaz a kultovní postavy zůstanou ve vesmírné historii televize na vždy.
Zdroj: Střípky z minulosti - X
Červený trpaslík počal své vysílání v roce 1988 jako sitcom s malou nadějí na budoucnost, diváci se ale naštěstí seriálu postarali o kultovní status, a tak se s menšími či většími přestávkami udržel prakticky do roku 2020
????????????
Červený trpaslík je malá a relativně chladná… pic.twitter.com/vzSNziN319— Střípky z minulosti ????️ (@MocnyPetr62670) January 12, 2024
Části seriálu: Červený trpaslík
- Červený trpaslík - Zpátky na Zem
- Red Dwarf: Back to Earth [40%]
- Červeny trpaslík - Zlatý dvacátý (Twentica) S11E01
- Červeny trpaslík - Samsára (Samsara) - S11E02
- Červený trpaslík - Dávat a brát (Give and Take) - S11E03 - 2. nejlepší epizoda 11. sezóny
- Červený trpaslík - Důstojník Rimmer (Officer Rimmer) - S11E04 - Nejlepší epizoda 11. sezóny
- Červený trpaslík - Kryze (Krysis) - S11E05 - Kryton jde do důchodu, nebo ne?
- Červený trpaslík – Džin z lahve (Can of Worms) - S11E06 - i Kocour má své „choutky“
- Červený trpaslík - Země zaslíbená
- Červený trpaslík: Kultovní sitcom, který zářil téměř tři dekády
A teď Vás rybky mňamky zbaštím 🙂 kočka best of!
Podle mě opravdu super seriál. Komickou formou zobrazil povahu lidstva.