Bývalý sektář se infiltruje do střetu mezi FBI a nebezpečnou sektou složenou z bývalých členů armády ve filmu Cínový vojáček, který byl tento víkend bez okolků vypuštěn na Prime Video. Navzdory zajímavé premise a skvělému hereckému obsazení, které dalece přesahuje rámec oscarových Robertů De Nira a Jamieho Foxxe, působí tato nepřehledná slátanina, jako by byla poskládána z minima dostupných prvků, a únavně se snaží proplížit přes 75 minutovou stopáž.
Cínový vojáček představuje Foxxe v roli Leona K. Prudhomma, vojáka, který se vrátil ze služby s posttraumatickou stresovou poruchou a uvědoměním, že armáda mu už nepomůže. Založí Program, který začíná jako podpůrná komunita pro veterány, ale mění se v izolovanou a hlavně nebezpečnou sektu v Idahu. Prudhomme se přejmenuje na Bokushiho a se svými stoupenci se pustí do teroristického spiknutí, jehož cílem je pomstít se americké vládě.
Nebo tak nějak. Poutavá úvodní scéna střídá výkladový rozhovor s Foxxovým Prudhommem (odstíny Eda Harrise ve Skále) a neúspěšnou infiltraci jeho tábora vedenou vojákem v aktivní službě Lukem Dunnem (John Leguizamo) a ženou uvnitř Mama Suki (Rita Ora), ale o co přesně Bokushimu a jeho stoupencům jde, je z velké části ponecháno naší představivosti.
Místo toho se Cínový vojáček soustředí především na Nashe Cavanaugha (Scott Eastwood), bývalého člena Programu, který odešel po smrti své ženy a kolegyně Evoli Carmichaelové (Nora Arnezeder) při autonehodě. Nash je naverbován, aby vedl další infiltraci do komplexu vrchním velitelem Emmanuelem Ashburnem (De Niro), než do jejich dveří vtrhnou agenti FBI s Dunnem a spolubojovníky Kivonem Jacksonem (Shamier Anderson) a Lawrencem Kollockem (Yul Vazquez) v závěsu.
Cavanaugh, který vypadá jako Tom Hanks ve filmu Cast Away a rád se vrátí ke svému životu na ulici, zpočátku úkol odmítne. Ashburn má však eso v rukávu: vzkaz propašovaný z komplexu jedním z jeho dětí, který naznačuje, že Nashova žena je v jeho zdech živá a zdravá.
Toto jednoduché nastavení naznačuje, že by Cínový vojáčekměl zvládnout alespoň drobné vzrušení, ale je tu jeden zásadní problém: jakmile se Cavanaugh a jeho tým dostanou do komplexu, začnou vyprávění přebíjet mlhavé, polozapomenuté flashbacky Nashe a Evoli. Brzy je i samotný současný děj pohlcen halucinační bažinou tak nejasnou, že pochybujeme o samotné podstatě toho, co na plátně vidíme.
Plechového vojáka režíroval a spoluautorem scénáře je Brad Furman, který má na kontě několik dobrých (Lincolnův právník) i nepříliš dobrých filmů (Běžec Runner), ale každý z jeho předchozích filmů byl kompetentně sestaven. Tento však takový není. Příběh je tak rozmlžený a nejasný, že nikdy úplně nepochopíme, co se děje, a nepomáhá ani přetáčení a opakované sledování.
Jaký má Program plán? Proč jim FBI vyhrožuje, že vyrazí dveře? Čeho chce Ashburn dosáhnout, když se k nim dostane jako první? Proč se všichni ti lidé navzájem zabíjejí a někdy vyhazují vlastní těla z okna jako sebevražední atentátníci (místo toho, aby, však víte, hodili výbušninu)? Sekta = špatný jde jen do určité míry; potřebujeme více informací, abychom mohli do tohoto příběhu investovat.
Příběhová nejasnost naznačuje nějaký scénář Karnevalu duší nebo Jákobova žebříku, ale film zjevně nebyl koncipován tímto způsobem; místo toho je bolestně zřejmé, že produkční potíže vyústily ve zmatek, který sledujeme. O tom, co se v zákulisí Plechového vojáčka pokazilo - možná jim v polovině natáčení došly peníze nebo se ztratila polovina kotoučů -, se někde vypráví neskonale zajímavější příběh než to, co se nakonec objevilo na plátně.
Místo toho se film plazí, aby dosáhl dostatečné stopáže, a silně spoléhá na flashbacky, aby se dostal přes 75 minut. Vrcholný souboj mezi Nashem a Bokušim byl vytvořen bez využití scénáře a prodloužen v postprodukci; postavy si vyměňují špatně sestříhané údery, zatímco časomíra odpočítává neznámý výsledek. Závěrečný devadesátivteřinový záběr na pláže San Diega připomíná Vlnovou délku, když se Cínový vojáček snaží ubránit vlastním závěrečným titulkům.
Herecké obsazení naznačuje, čím tento film mohl být. Anderson, který přichází z nezapomenutelných rolí ve filmech John Wick: Kapitola 4 a Nejšťastnější muž v Americe, má jen pár replik; stejně tak Vazquez, který se nedávno objevil ve filmu Severance. Alespoň mají více práce než Saïd Taghmaoui (La Haine) jako Bokushiho pravá ruka. Foxx, De Niro, Leguizamo a Arnezeder jsou promarněni podobným způsobem. Eastwood je schopný hlavní hrdina a je obklopen herci, kteří by mohli látku pozvednout. Ale to by museli mít především materiál, který by je pozvedl.
V konečném důsledku není Cínový voják ani tak filmem, jako spíš sbírkou nedotažených nápadů, které jsou na sebe navlečeny jen s dostatečným množstvím pojiva, aby se daly považovat za celovečerní film. Výsledek je frustrující - nejen kvůli tomu, čím je, ale i kvůli tomu, čím zjevně mohl být.
Tento článek původně napsal Jason Pirodsky pro The Prague Reporter a do češtiny jej přeložil Jiří Borový
Nejnovější komentáře