Je to už nějaký pátek, co se po kinech proháněla jedna z těch lepších loňských komedií Tropická bouře. Nyní se po té silvestrovské bouři v českých kinech rozjíždí další, a opět se to točí kolem Hollywoodu. Jak se zbavit přátel a zůstat úplně sám je britský film, ale není to tak úplně vztyčený prostředníček americkému filmovému průmyslu...
Robert B. Weide natočil film podle životního tahu Tobyho Younga za nejvyššími hvězdami stříbrného plátna. Je to trochu šílený příběh, on je taky Young dost živelný týpek, někdy až moc, že ho třeba museli vyhodit z natáčení kvůli neustálému vyrušování. Každopádně se dostaneme přes jeho autobiografickou postavu Sidneyho Younga od toho úsměvného ryzího filmového bulváru v Londýně k té „vysoké filmové publicistice“ v New Yorku. Sidney totiž dostane šanci vydat se z kanclu svého diletantského časopisu Post Modern Review plného herců z IT Crowd do prestižního plátku Sharps vedeného svým bývalým vzorem rebelem Claytonem Hardingem.
Čeká ho trochu drsná zkušenost novinářské reality a zodpovědnosti. Škrtání pasáží článků agenty, schvalování textů a podlézání, žádné jednohubky na monstrózních party a vtipkování na účet filmových hvězd. Sidney je ale stále zapálený do svojí vize a šílenými eskapádami se probije až ke svojí můze Sophii Maes. Získat Sophii do postele ale znamená stát se děvkou celého toho PR systému, na kterém - jak mu i Clayton vpálí do obličeje - stojí i celé Sharps.
Síla Weideovo filmu není v originalitě. Zas a znovu mluví o nějaké osobní cestě, do které se vám postaví několik rozhodnutí, které vám otevřou další možnosti a jiné skryjí. Atraktivní prostředí hollywoodských stars, milionového filmového businessu a prestiže samozřejmě udělá svoje kouzlo. Co film ale dělá zajímavým a koukatelným, je kořenění typickým britským humorem, ne zjevně všudypřítomným, ne tak ostrým, ale taktně číhajícím za každým rohem.
Hercem číslo jedna je Simon Pegg jako Sidney, který svého zastydlého intelektuála a naivku zvládl výborně. Jeho postava nevyzrálého a dost neurvalého vtipálka na cestě vzhůru dobře kontrastuje se svým protějškem - někdejší hvězdou coming of age komedií Kirsten Dunst, která hraje stejně jako všude. Její Alison vržená rovnou z mládí do pracovního procesu řeší svoje milenecké problémy a nějaký vztah mezi oběma se odehrává v hodně decentní rovině. Dost sarkastickou roli si tu užívá výborný Jeff Bridges a takovou nechtěně sebeironickou zas Megan Fox.
Celý film je protkán odkazy na další filmy a nuancemi se staršími romantickými hitovkami. Sidney neopomene označkovat svojí domácí Kowalski jako paní Lebowski, Claytona jako Darth Vadera, několikrát se objevuje narážka na drink Bílý rus z Big Lebowski. Megan Fox byla ne tak dávno objevem Transformers. Romantickým milníkem je tu film Sladký život.
Co ještě k filmu říct? Není to ten typ „best story ever told“, ani komedie roku. Je to ale dobře natočeno, dobře zahráno, příběh má spád, skvělý vtip a pro někoho nutný happy end. Vše zabaleno a posláno na horskou dráhu, kdy se v jednu chvíli smějete Sidneyho netaktnosti (ovšem ne trapnosti stylu Rickyho Gervaise z Office BBC), v druhou nějakému vynalézavému komentáři a mezitím si jen užíváte energické atmosféry. Jak se zbavit přátel si určitě užívá barevnosti, kterou může humor nabízet.
Jak se zbavit přátel a zůstat úplně sám je zároveň se satirou života a Hollywoodu také aktualizací klasických romantických komedií, mnohem víc než nějakou jejich parodií. Jde však civilnější cestou nevtíravosti, nepřeslazenosti, spíš cestou humoru. Žádné citového vydírání, žádné dlouhé detaily úsměvu Hugha Granta nebo podobně.
Naše hodnocení:
7
Vložil Michal Frýdl, 5. January 2009 - 20:51
Nejnovější komentáře