Podle kdysi daného dědičného slibu museli rytíři kulatého stolu 15 let sloužit Římu. Příběh začíná právě po uplynutí této doby, kdy se Artuš se s vými rytíři vrací do pevnosti, aby od římského vyslance převzal listiny, zajišťující jim svobodu.
Po 15 letech bojů pro Řím, který ani není jejich vlastní zemí, toho mají v celku dost a každý si plánuje novou budoucnost. U římského vyslance je ale čeká nejedno překvapení. V první řadě se dozví, že se Řím, pod tlakem Sasů, vzdává neudržitelného britského území, tedy toho, za co nemalou část života bojovali. Druhým překvapením je ještě jeden úkol, který musí splnit, než dostanou od Říma svobodu. Je potřeba vysvobodit budoucího římského biskupa z obklíčení saskými vojsky.
Na britském území ale působí ještě jedna skupina lidí - tzv. modří. Modří jsou původními obyvateli Británie, kteří se odmítli podvolit Římu a pod vedením čaroděje Merlina (Stephen Dillane) žijí tak trochu partyzánským životem. Při svém posledním tažení Artuš osvobodí z římského zajetí krásnou Guinevere (Keira Knightley), která patří k modrým a díky ní se v závěrečné bitvě spojí rytíři kulatého stolu a modrými, aby území, které se Římané rozhodli uvolnit Sasům, zůstalo svobodné.
Král Artuš byl uváděn do kin s tím, že se jedná o uvedení legendy na pravou míru podle skutečných historických záznamů. Po shlédnutí filmu mohu s čistým svědomím říci, že neustálím zdůrazňováním tohoto faktu si tvůrci jen obhajují své změny proti klasické legendě. Místo uvedení legendy na pravou míru tak vzniká jen zase trochu jinak pojatá legenda.
Bitvy přijdou na řadu až ve druhé polovině filmu, ta první část je spíše takové vyprávění. Celkově je zde možná méně akčních a bojových scén, než by se dalo čekat, zato jsou však reálnější a přehlednější než třeba v Troji nebo Pánovi Prstenů.
Výraznějšími postavami jsou pouze Artuš (Clive Owen), Guinevere (Keira Knightley) a velitel saských vojsk. Merlin se objevuje pouze ojediněle a většinou jsou to statické scény, ve kterých se nic neděje. Rytíři kulatého stolu rovněž nejsou příliš vykresleni. Kromě sira Lancelota (Ioan Gruffudd), jehož dětství je probíráno v úvodu, se o nich v podstatě nic nedovíme. Podobně jako ve filmu Troja, byly i zde vynechány jakýkoli nadpřirozenosti či magie. Slavný meč Excalibur tak nedaly Artušovi žádné víly, ale vytáhl ho z otcova hrobu, do kterého byl zabodnutý.
Přiznám se, že jsem si od tohoto filmu mnoho nesliboval, a tak jsem byl nakonec mile překvapen (na rozdíl od jiných :-). Není to nic světoborného, ale určitě to není taková katastrofa, jak někteří popisují. Prostě lepší průměr.
Photo © Buena Vista International
Nejnovější komentáře