Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže je americký fantasy film z roku 2006. Jedná se o druhý díl filmové série Piráti z Karibiku a pokračování filmu Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly (2003). Režíroval ho Gore Verbinski, scénář napsali Ted Elliott a Terry Rossio a produkoval ho Jerry Bruckheimer. Ve filmu je svatba Willa Turnera (Orlando Bloom) a Elizabeth Swannové (Keira Knightley) přerušena lordem Cutlerem Beckettem (Tom Hollander), který chce, aby Turner získal kompas kapitána Jacka Sparrowa (Johnny Depp) ve snaze najít Truhlu mrtvého muže. Sparrow zjistí, že jeho dluh vůči Davymu Jonesovi (Bill Nighy) je splatný.
V roce 2004 vznikly dvě pokračování filmu Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly, přičemž Elliott a Rossio rozpracovali příběhový oblouk, který by zahrnoval oba filmy. Natáčení probíhalo od února do září 2005 v Palos Verdes, na Svatém Vincentu a Grenadinách, na Dominice a Bahamách a také v kulisách postavených ve Walt Disney Studios. Natáčelo se souběžně s třetím filmem série, Na konci světa (2007).
Truhla mrtvého muže byla uvedena do kin ve Spojených státech 7. července 2006 a dočkala se smíšených recenzí: film byl chválen za speciální efekty, režii, akční sekvence, hudební doprovod Hanse Zimmera, humor a herecké výkony, zejména Deppa a Nighyho, ale kritizován za délku a děj. Film ve své době překonal několik rekordů, včetně rekordu v otevíracím víkendu ve Spojených státech se 136 miliony dolarů, nejrychleji vydělal v celosvětových pokladnách více než miliardu dolarů (63 dní), stal se nejvýdělečnějším filmem roku 2006 a byl nejvýdělečnějším filmem distribuovaným společností Disney, dokud ho v roce 2010 nepřekonal Příběh hraček 3. V roce 2010 se film stal nejúspěšnějším filmem v historii. Film získal nominace na Oscara za nejlepší výtvarnou režii, střih zvuku, mix zvuku a zvítězil v kategorii nejlepší vizuální efekty.
Obsah filmu
Svatba Willa Turnera a Elizabeth Swannové je přerušena, když dorazí lord Cutler Beckett, předseda Východoindické obchodní společnosti, se zatykačem na ně a také na komodora Jamese Norringtona, který umožnil útěk kapitána Jacka Sparrowa. Norrington rezignoval a zmizel poté, co při pronásledování Jacka ztratil v hurikánu vlajkovou loď námořnictva HMS Dauntless. Mezitím Jacka na palubě Černé perly navštíví Willův otec, Tkanička Bill Turner. Tkanička je členem posádky lodi Bludný Holanďan, jejímž kapitánem je Davy Jones. Jack předtím vyjednal s Jonesem dohodu o vyzdvižení Perly z hlubin a nyní se musí připojit k posádce Holanďana, nebo ho Kraken odvleče do lodě Davyho Jonese. Beckett mezitím slíbí, že osvobodí Elizabeth, pokud mu Will přinese Jackův kouzelný kompas, který ukazuje na to, co si jeho držitel nejvíce přeje.
Will najde Jacka a posádku na ostrově a osvobodí je od kanibalů. Po útěku od kanibalů Jack a posádka navštíví voodoo kněžku Tiu Dalmu, která odhalí, že Jonesovou slabinou je jeho srdce, uzamčené v truhle mrtvého muže; Jack ho hodlá najít a osvobodit se z Jonesových služeb. Will, který Holanďana najde, uzavře s Jackem dohodu, že najde klíč k truhle výměnou za Jackův kompas, ale je podveden a přidá se místo Jacka k Jonesově posádce. Jones souhlasí, že Jacka z jejich dohody propustí výměnou za dalších devadesát devět duší. Will se setká se svým otcem na palubě Holanďana a dozví se, že Jones vlastní klíč k truhle. Přestože Will s Jonesem prohraje hru v kostky, podaří se mu s klíčem uprchnout a je vzat na palubu stejné lodi, na které byla Elizabeth. Jones na něj pošle Krakena a loď potopí, ale Will opět unikne.
Mezitím Elizabethin otec guvernér Swann osvobodí z vězení, ale sám je zajat. Elizabeth se dohodne s Beckettem, že kompas najde sama, a vydá se na Tortugu, kde najde Jacka i opilého Norringtona. Jack najme novou posádku, včetně Elizabeth a Norringtona, a Elizabeth pomocí kompasu najde truhlu. Všechny strany dorazí na Isla Cruces, kde je truhla zakopána, ale strhne se boj na tři meče mezi Jackem, Willem a Norringtonem, kteří chtějí srdce pro své cíle: Jack chce odvolat Krakena a zrušit svůj dluh vůči Jonesovi, Will chce osvobodit svého otce od Holanďana a Norrington chce získat zpět svůj život námořního důstojníka. V nastalém zmatku Norrington tajně ukradne srdce a uteče, přičemž předstírá, že odlákal posádku Holanďana. Jones zaútočí na Perlu s Krakenem, který zabije většinu posádky a zničí všechny záchranné čluny Perly kromě jednoho, ale Jack, který z bitvy nakrátko utekl, se vrátí a zraní Krakena sítí plnou střelného prachu a rumu.
Jack nařídí přeživším opustit loď, ale Elizabeth, která si uvědomí, že Kraken chce jen Jacka, ho obelstí a připoutá ke stěžni, aby posádka mohla uniknout. Kraken odtáhne Jacka a Perlu ke skříňce Davyho Jonese, ale Jones otevře truhlu a zjistí, že jeho srdce je pryč. V Port Royal Norrington předá Beckettovi srdce a markýzu určenou Jackovi, což mu umožní vrátit se do námořnictva a také Beckett získá kontrolu nad Davy Jonesem a moři. Posádka Perly se ukrývá u Tii Dalmy, kde se všichni dohodnou, že Jacka zachrání. Tia Dalma jim představí kapitána, který je povede: vzkříšeného Hectora Barbossu.
Ve scéně po titulcích kanibalistický kmen uctívá místo Jacka vězeňského psa.
Výroba
Vývoj
Po úspěchu filmu Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly (2003) se herci a štáb upsali k natáčení dalších dvou pokračování, což bylo ze strany společnosti Disney praktické rozhodnutí, aby měli více času na stejné herce a štáb. Scenáristé Ted Elliott a Terry Rossio se rozhodli, že z pokračování neudělají nová dobrodružství se stejnými postavami jako v případě sérií o Indiana Jonesovi a Jamesi Bondovi, ale že z Prokletí Černé perly zpětně udělají první díl trilogie. Chtěli prozkoumat realitu toho, co se stane po objetí Willa Turnera a Elizabeth Swannové na konci prvního filmu, a původně uvažovali o Fontáně mládí jako dějovém prostředku. Nakonec se rozhodli představit Davyho Jonese, Bludného Holanďana a Krakena. Představili také fiktivní Východoindickou obchodní společnost, která pro ně představovala protipól k tématu osobní svobody reprezentovanému piráty.
Plánování začalo v červnu 2004 a produkce byla mnohem rozsáhlejší než u filmu Prokletí Černé perly, který se natáčel pouze na Svatém Vincentovi. Tentokrát by pokračování vyžadovalo plně funkční lodě, přičemž funkční Černá perla byla postavena na korbě ropného tankeru v Bayou La Batre v Alabamě. V listopadu byl scénář stále nedokončený, protože autoři nechtěli, aby režisér Gore Verbinski a producent Jerry Bruckheimer ohrozili to, co napsali, a tak Verbinski pracoval s Jamesem Byrkitem na storyboardu hlavních sekvencí bez potřeby scénáře, zatímco Elliott a Rossio napsali „přípravný“ scénář, který měl štáb použít, než dokončí scénář, se kterým byli spokojeni. V lednu 2005, kdy náklady rostly a scénář chyběl, vedení společnosti Disney hrozilo, že film zruší, ale nakonec si to rozmyslelo. Scénáristé doprovázeli štáb na natáčení v domnění, že pozdní přepis jejich scénáře zlepší spontánnost hereckých výkonů.
Natáčení
Hlavní natáčení začalo 28. února 2005 v Palos Verdes a začalo zmařeným svatebním dnem Elizabeth. Pro představení Cutlera Becketta ho Rossio a Elliott nechali přijet na břeh ve člunu, zatímco seděl na koňském hřbetě ve člunu; tento úvod dvojice původně plánovala použít pro Dona Rafaela Montera ve filmu Maska Zorra (1998), ale scéna byla vystřižena, protože byla považována za příliš nákladnou. Podobně chtěl nápad vystřihnout i štáb Pirátů, a to z rozpočtových důvodů, navíc s pocitem, že by to bylo neuvěřitelné, nebo, jak zavrhl historik filmu, sebevražedné. Verbinksi však Rossimu a Elliottovi slíbil, že nápad použije, a scéna byla po týdnech plánování a tréninku jednoho dne natočena. Štáb strávil první natáčecí dny ve studiích Walta Disneyho v Los Angeles, včetně interiérů Černé perly a Edinburského obchodníka, na kterém se Elizabeth ukrývá, a poté se přesunul na Svatý Vincent, kde se natáčely scény v Port Royal a Tortuze. Znovu byly použity kulisy z předchozího filmu, které přežily tři hurikány, i když hlavní molo muselo být přestavěno, protože se v listopadu zřítilo. Štáb měl k dispozici čtyři výškové lodě, které vyplňovaly pozadí a které byly z úsporných důvodů natřeny z každé strany jinak. Jednou z použitých lodí byla replika HMS Bounty, která byla použita ve filmové adaptaci Vzpoury na Bounty z roku 1962.
Dne 18. dubna 2005 začal štáb natáčet na Dominice, kterou si Verbinski vybral, protože podle něj odpovídala pocitu odlehlosti, který hledal. To však zároveň znamenalo problém; dominikánská vláda byla na rozsah hollywoodské produkce zcela nepřipravená, protože zatímco 500členný štáb obsadil asi 90 % silnic na ostrově, měl problémy s pohybem po nedostatečně rozvinutém povrchu. Také počasí střídalo přívalové deště s vysokými teplotami, což hercům, kteří museli nosit dobové oblečení, ještě zhoršovalo situaci. Na Dominice se natáčely sekvence zahrnující Pelegosto (Ostrov kanibalů) a lesní úsek bitvy na Isla Cruces. Verbinski dal přednost použití praktických rekvizit pro sekvence s obřím kolem a kostěnou klecí, protože měl pocit, že dlouhé detailní záběry pomohou ještě více pozastavit divákovu nedůvěru. Dominika byla použita také pro chatrč Tii Dalmy. Natáčení na ostrově skončilo 26. května 2005.
Na začátek a konec bitvy na Isla Cruces se štáb přesunul na malý bahamský ostrov White Cay, poté si produkce dala pauzu až do srpna, kdy se v Los Angeles natáčely interiéry Bludného Holanďana. Dne 18. září 2005 se štáb přesunul na ostrov Grand Bahama, kde se natáčely exteriéry lodí, včetně fungujících lodí Black Pearl a Flying Dutchman. Natáčení zde bylo bouřlivým obdobím, počínaje tím, že tank vlastně nebyl dokončen. Sezóna hurikánů způsobila mnoho přestávek v natáčení a hurikán Wilma poškodil mnoho přístupových cest a čerpadel, ačkoli nikdo nebyl zraněn ani nebyla zničena žádná z lodí. Hlavní natáčení bylo dokončeno 10. září 2005.
Speciální efekty
Členové posádky Bludného Holanďana byli původně scénáristy Tedem Elliottem a Terrym Rossiem koncipováni jako duchové, ale Gore Verbinskému se to nelíbilo a navrhl je jako fyzické bytosti. Jejich hierarchie se odráží v tom, jak byli zmutovaní: nováčci měli nízkou úroveň infekce, která připomíná růžovku, zatímco veteráni měli plně rozvinuté atributy podmořských tvorů. Verbinski chtěl, aby byli realističtí, a odmítl postavu s želvím krunýřem, a animátoři sledovali různé dokumenty Davida Attenborougha, aby nastudovali pohyb mořských sasanek a mlžů. Všichni členové posádky jsou vytvořeni počítačem, s výjimkou Stellana Skarsgarda, který hrál „Bootstrapa“ Billa Turnera. Původně měla být jeho protéza doplněna o CGI, ale od toho se upustilo. Skarsgård strávil v maskérském křesle čtyři hodiny a na place se mu přezdívalo „Bouillabaisse“.
Kapitán Davy Jones byl původně navržen s výrůstky na bradě, než designéři přešli k plnohodnotným chapadlům; kůže postavy obsahuje mimo jiné texturu polystyrenového kelímku potřísněného kávou. Aby mohl Bill Nighy ztvárnit Jonese na place, oblékl si motion capture teplákovou soupravu, díky níž animátoři z Industrial Light & Magic nemuseli scénu znovu natáčet ve studiu bez něj nebo na scéně motion capture. Nighy měl kolem očí a úst make-up, který se vměstnal do počítačem vytvořených záběrů, ale obrazy jeho očí a úst nebyly použity. Nighy měl na sobě protézu pouze jednou, a to s modře zbarvenými chapadly pro scénu, kdy Will Turner (Orlando Bloom) ukradne klíč od Truhly mrtvého muže zpod jeho „vousů“, když spí. Pro vytvoření CGI verze postavy byl model úzce založen na skenu celého těla Nighyho, přičemž Jones odrážel jeho vysoké lícní kosti. Animátoři studovali každý záběr Nighyho výkonu: sám herec jim požehnal tím, že jeho výkon byl bizarnější, než se očekávalo, a poskytl jim tak nekonečnou zábavu. Jeho výkon také znamenal, že bylo třeba uložit nové ovládací prvky. Konečně Jonesova chapadla jsou většinou simulací, i když občas byla ručně animována, když fungovala jako končetiny postavy.
Krakena bylo obtížné animovat, protože neměl žádný reálný odkaz, dokud režisér animace Hal Hickel nedal štábu pokyn, aby se podívali na film King Kong vs. Godzilla, ve kterém se po miniaturách plazila živá chobotnice. Při natáčení byly použity dvě trubky naplněné 30 000 librami (14 000 kg) cementu, aby se Edinburský obchodník srazil a rozdělil: Iluzi dotvářejí miniaturní stožáry a padající kaskadéři natočení na bluescreenové scéně. Ve scéně, kdy Kraken plivne na Jacka Sparrowa, nejsou použity počítačově generované sliny: šlo o skutečné sliny hozené na herce.
- Zdroj: Anglická Wikipedie
- Photo © Walt Disney Pictures
Části seriálu: Piráti z Karibiku
- Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna
- Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly - a jak to před 16 lety začalo
- Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže - A Bruckheimer se zase směje...
- Piráti z Karibiku: Na konci světa - skoro tříhodinové utrpení
- Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta
- Piráti z Karibiku: Prokletí černé perly
- Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže aneb vítejte v Disneylandu podruhé
- Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta
- Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly
- Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže
- Piráti z Karibiku: Na konci světa
- Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna
- Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta
Nejnovější komentáře