Kritiky.cz > Horory > Gojira tai Biorante (1989)

Gojira tai Biorante (1989)

rp 220px GodzillaBiollante.jpg
rp 220px GodzillaBiollante.jpg
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...

Gojira sice zmi­ze­la v hlu­bi­nách sop­ky, ale její DNA se brzy sta­ne vel­mi žáda­ným „zbo­žím“.

Gojira zmi­ze­la v hlu­bi­nách sop­ky Mt. Mihara, ale něco po ní pře­ce jenom zůsta­lo. V tros­kách Tokia nalez­nou vojá­ci a věd­ci zbyt­ky její DNA, kte­ré mají puto­vat do labo­ra­to­ře. To by ovšem o ní nesmě­li vědět dal­ší zájem­ci. Americká spo­leč­nost zabý­va­jí­cí se gene­ti­kou Bio-Major a tero­ris­tic­ká orga­ni­za­ce ze vzdá­le­né země Saradia. Po malé pře­střel­ce DNA zmi­zí, aby se za pět let opět vyno­ři­la. Do rukou ji dostal dok­tor Shiragami, kte­rý již něko­lik roků truch­lí nad ztrá­tou své dce­ry a nyní se zabý­vá taj­ným výzku­mem (buň­ka­mi Gojiry). Ty mají poslou­žit k vytvo­ře­ní anti-jaderných bak­te­rií, kte­ré by dopo­moh­ly zni­čit Gojiru, pokud by se ješ­tě někdy obje­vi­la. Jenže nikdo netu­ší, že dok­tor pra­cu­je na svém vlast­ním pro­jek­tu. Ten se pro­va­lí poté, co je labo­ra­toř pře­pa­de­na a na svo­bo­du se dosta­ne podiv­ný tvor, kte­rý se uhnízdí v neda­le­kém jeze­ře. Kombinací DNA Gojiry, výtaž­ku z růží a lid­ských buněk vzni­kl „Biorante“. Společnost Bio-Major se však nechce tak leh­ko vzdát a tak začne japon­ské vlá­dě vyhro­žo­vat, že odpá­lí bom­by u hory Mt. Mihara, pokud jí neda­jí zbyt­ky zís­ka­né DNA. Jak už to tak bývá, Gojira se stej­ně dosta­ne na svo­bo­du a my tak může­me sle­do­vat dal­ší „mon­ster“ sou­boj a zou­fa­lé sna­že­ní armá­dy zabít legen­dár­ní pří­še­ru jed­nou pro­vždy. 

Režie: Kazuki Omori
Rok výro­by: 1989
Délka: 105. min
Země: Japonsko
Alternativní název: Godzilla vs. Biollante
Hrají:
Koji Takahashi ……………….(Dr. Shiragami)
Kunihiko Mitamura …………..(Kazuhito Kirishima)
Masanobu Takashima …………(Major Sho Kuroki)
Toru Minegishi ………………..(Goro Gondo)
Megumi Odaka ………………...(Miki Saegusa)
…a dal­ší

Tento v pořa­dí sedm­nác­tý díl měl být nato­čen již o něco dří­ve, pro­to­že pří­mo nava­zu­je na před­cho­zí film Gojira (1984), ale pro­du­cent Tanaka požá­dal veřej­nost o pomoc při finál­ní podo­bě nové­ho mon­stra. Ti mu moh­li posí­lat jejich skrip­ta, z nichž bylo nako­nec vybrá­no to nej­lep­ší. Bohužel jak jsem napo­sle­dy chvá­lil scé­náris­tu i pro­du­cen­ty za jejich návrat k původ­ní myš­len­ce – tedy že Gojira není žád­ným zachrán­cem Země, ale jejím niči­te­lem, tak tady to vidím jako krok zpát­ky. Přestože tu opět pro­puká zká­za a demo­li­ce růz­ných objek­tů a vojen­ské tech­ni­ky, moc se mi nelí­bi­lo vyu­ži­tí nové nestvů­ry. A to i přes­to, že její vzhled zas až tak špat­ný nebyl. Když už si s tím dali tolik prá­ce, měli na tom pořád­ně zama­kat a ne to odbýt dvě­ma krát­ký­mi sou­bo­ji.
Ty nevy­pa­da­li vůbec špat­ně, jen­že tvůr­ci se spí­še zají­ma­li o všech­no jiné, jen ne o pořád­ný fight. Přimícháním špi­o­náž­ní vlož­ky a lehce melod­ra­ma­tic­ké záplet­ky oko­lo dok­to­ro­vy dce­ry to mís­ty vypa­da­lo poně­kud trap­ně. Japonci ovšem potře­bu­jí vždyc­ky všech­no pořád­ně zdra­ma­ti­zo­vat a kva­li­ta jim u této série moc neří­ká. Hlavně když se poba­ví oni sami. Přitom poten­ci­ál, kte­rý sko­ro kaž­dý díl nabí­zí je nepře­hled­ný, jen­že ti „šmatlá­ci“ z Toho ho snad nikdy nedo­ká­ží vyu­žít napl­no. Někomu mož­ná sta­čí ke štěs­tí „humor­né“ pře­střel­ky a honič­ky, kdy se z půl­me­t­ru není schop­né tre­fit vycvi­če­né koman­do do zad prcha­jí­cích zlo­dě­jů, kte­ří je tak v poho­dě zlik­vi­du­jí sami oprav­du kuri­óz­ní­mi situ­a­ce­mi. Jenže mě už to začí­ná poma­lu ubí­jet.
Po toli­ka dílech a po sle­do­vá­ní nespočtu nesmy­sl­ných scén bych oče­ká­val, že se páno­vé koneč­ně pou­čí. Oni se ovšem pořád doká­ží spo­ko­jit se šab­lo­nou, kte­rá je tři­cet let sta­rá. Tedy že se Gojira pokaž­dé odně­kud vyno­ří, sejme všech­no, co jí při­jde do ces­ty, udě­lá nesku­teč­ný bor­del a poté opět na něja­ký čas zmi­zí. Sice došlo k mír­né­mu vylep­še­ní efek­tů i vzhle­du papun­de­klo­vých bará­ků a nej­růz­něj­ších dru­hů mode­lů vojen­ských sil, ale to k mé spo­ko­je­nos­ti už nesta­čí. Při novo­do­bých „mon­ster“ fil­mech závi­sí úspěch pře­de­vším na vytvo­ře­né atmo­sfé­ře a vzhle­dech pří­šer (zví­řat). Tady se o něja­ké děsi­vé či snad ponu­ré atmo­sfé­ře moc mlu­vit nedá, pro­to­že něja­kou vět­ší dáv­ku napě­tí aby tu jeden pohle­dal, ale pře­ce jenom něko­lik bli­kan­ců se tu obje­ví. 

To vzhled obou mon­ster už byl výraz­ně lep­ší. Gojira se sice od minu­le moc nezmě­ni­la, ale i tak vypa­dá už mno­hem lépe, než v před­cho­zí Hondově sérii. Biorante ve své prv­ní fázi sice zau­jal, ale ta dru­há byla o mno­ho půso­bi­věj­ší. Především pak jeho cha­padla. Rozhodně jeho ozu­be­ná tla­ma grca­jí­cí zele­ný saj­rajt vypa­da­la mno­hem půso­bi­vě­ji, než­li roz­kvet­lá růže. Je obrov­ská ško­da, že na něm tvůr­ci víc neza­pra­co­va­li a byl mu určen tak malý časo­vý pro­stor, pro­to­že jinak bych se klid­ně při­klo­nil i k mno­hem vět­ší­mu pro­cen­tu­ál­ní­mu hod­no­ce­ní. Takhle dám s při­vře­ným okem čis­tý prů­měr. 

Hodnocení:
50%


Jak bude rekla­ma vypa­dat?
-
Nechceš zde rekla­mu napo­řád jen za 50 Kč?
Zobrazit for­mu­lář pro nákup
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 3,38670 s | počet dotazů: 256 | paměť: 72098 KB. | 06.05.2024 - 10:25:05