Kritiky.cz > Zajímavosti > Sportovní lov hub: Nejzdravější český sport, který (zatím) EU nezakázala.

Sportovní lov hub: Nejzdravější český sport, který (zatím) EU nezakázala.

houby
houby
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...

Česko je velmoc

Kanada ani Spojené stá­ty totiž hou­ba­ře­ní nepře­jí (samo­zřej­mě s výjim­kou potom­ků při­stě­ho­va­lých houbařů-Slovanů), tak­že Česko a Slovensko zau­jí­ma­jí před­ní příč­ky na svě­to­vém žeb­říč­ku hou­ba­řů – ovšem spo­lu s Ruskem, kte­ré je hou­bař­skou vel­mo­cí čís­lo jed­na. Navíc lze říci, že stej­ně jako hokej je hou­ba­ře­ní výsost­ně zdra­vé. Nejde jen o pro­cház­ky a „posi­lo­vá­ní s košíkem“:i běž­ně sbí­ra­né jed­lé hou­by mohou mít pod­le někte­rých výzku­mů výraz­né účin­ky napří­klad v pre­ven­ci rako­vi­ny.

Jediný spo­leh­li­vý způ­sob, jak se nau­čit hou­by hle­dat, je předání,tradice – tedy od jiné­ho hou­ba­ře. Takže ve společnostech,kde se lidé „dru­ží“ pou­ze při kri­ke­tu, nebo namol opi­lí v míst­ní hos­po­dě, zřej­mě hou­by zůstá­va­jí v lese…

Poněkud jinak, byť také váš­ni­vě, milu­jí hou­by Japonci a Číňané.Hokej hra­jí v lep­ším pří­pa­dě tak tro­chu mecha­nic­ky, ale co se týče jíd­la, jsou oba náro­dy vyna­lé­za­vé až běda. Číňané jsou navíc svě­to­vou hou­bo­vou vel­mo­cí v jiném směru:pěstují a sbí­ra­jí (a vyvážejí)nejroztopnější dru­hy „medicinálních“hub. Některé z nich ros­tou i u nás, byť tře­ba vzác­ně, někte­ré se dová­že­jí, pokud je tedy las­ka­vá Evropská unie dosud nezakázala.Neškodilo by tedy tro­chu se od Asiatů pou­čit. Leckteré hou­by nám mohou poměr­ně snad­no navrá­tit poško­ze­né zdra­ví.

S bedlou opatrně

Obsahují totiž množ­ství mine­rál­ních látek, vita­mí­nu aami­no­ky­se­lin. Lišky napří­klad jsou výbor­ným zdro­jem vita­mí­nu A. Hříbky zase obsa­hu­jí vita­min B, někte­ré dru­hy pak také množ­ství žele­za (pře­de­vším tzv. hřib strakoš).Dalšími mine­rá­ly „na hou­by“ (par­don, v houbách)jsou napří­klad man­gan, fos­for, dras­lík, sodí­ka váp­ník. Bedly jed­lé obsa­hu­jíspous­tu mědi, kte­rá pomá­há pro­ti alergiím,křečím, vyhla­zu­je pleť a vege­ta­ri­á­ni by jej íkon­zu­ma­ci měli mít povin­nou. Na dru­hou stra­nu se však s mědí, stej­ně jako s bed­la­mi, musí opa­tr­ně, pro­to­že má ten­den­ci vytla­čo­vat z těla mine­rá­ly ‚jako zinek, a ve vět­ších množ­stvích může způ­so­bo­vat napří­klad poru­chy cho­vá­ní a agre­si­vi­tu a v ješ­tě vět­ších množ­stvích otra­vy.

Kromě toho jsou hou­by v pod­sta­tě pro­tein a voda, tak­že pat­ří mezi ide­ál­ní potra­vi­ny, pokud potře­bu­je­te zhub­nout – nejen pro­to, že jsou syté. Silice v nich obsa­že­né pod­po­ru­jí trá­ve­ní a střev­ní peri­stal­ti­ku pomů­že „roz­hý­bat“ ichi­tin, kte­rý buněč­né stě­ny hub obsa­hu­jí.

Hříbkem proti rakovině

Některé hou­by navíc obsa­hu­jí i beta-glukany, pomá­ha­jí­cí orga­nis­mu bojo­vat nejen s para­zi­ty a plís­ně­mi, ale i stěž­ší­mi one­moc­ně­ní­mi. Houby jsou, jak se zdá,výbornou pre­ven­cí rako­vi­ny – a to nejen ty“medicinální“. Stránky ukrajinskéhoCentra fun­go­te­ra­pie a ajur­védy citu­jí­vý­zkumy, pod­le nichž je sběr a kon­zu­ma­ce pra­vých hříb­ků na Šumavě spo­jen s niž­ším výsky­tem rako­vi­ny v těch­to oblas­tech.

Faktem je, že hři­by jsou kaž­do­pád­ně zdra­vé. V rus­kém lido­vém léči­tel­ství se prá­šek nebo vod­ní výluh z hři­bů uží­val na angí­nu, one­moc­ně­ní trá­vi­cí­ho traktu,celkové zhrou­ce­ní i tuber­ku­ló­zu. Což nepře­kva­pí: I v tra­dič­ní čín­ské medi­cí­ně se suše­né hříb­ky pou­ží­va­jí na dopl­ně­ní tzv. jinu plic: jaké­ko­li vyčer­pá­va­jíc í cho­ro­bě dýcha­cích cest (stej­ně jako při kouření)mohou být tedy pří­mo zázrač­ným lékem.

Zázrakz lesa – hericium

Ještě zají­ma­věj­ší jsou „medi­ci­nál­ní“ hou­by, z nichž mno­hé ros­tou i u nás. O lesklo­kor­ce lesk­lé, ali­as reishi.Podobně i u nás najde­me jinou dře­vo­kaz­nou hou­bu, hericium,neboli korá­lo­vec ježa­tý, jenž ros­te napří­kladv Beskydech. Hericiu se v čín­šti­ně říká“houba-opičí hla­va“, klid­ně by se však moh­lo jmenovat“houba-rocker“, pro­to­že tva­rem poně­kud připomíná“máničku“.

Primárně sice účin­ku­je pře­de­vším na žalu­dek a srov­ná­ní zažívání,přesto je bez nad­sáz­ky „lékem na hla­vu“ -pře­de­vším tu zava­le­nou stre­sem. Jako vět­ši­na hub zlep­šu­j­e­funk­ci trá­ve­ní, při­čemž půso­bí hlav­ně na žalu­dek a sle­zi­nu. Především ale pomá­há zvlá­dat stres, „vypnout“ a umož­ňu­je nespav­cům spát.Opravdová „hou­ba na dovo­le­nou“. Jediný problém?V Čechách se vysky­tu­je vel­mi vzác­ně, je těž­ké­ji najít a navíc je zaká­zá­no ji sbírat.Naštěstí se však zatím na roz­díl od někte­rých dal­ších léči­vých hub „smí“zatím do České repub­li­ky dová­žet, tak­že jsou k dostá­ní i kva­lit­ní extrak­ty.

Houba pro studenty

Terapeut a expert přes léči­vé hou­by Milan Schirlo dodá­vá: „V ordi­na­ci pou­ží­vám heri­ci­um – ve for­mě extrak­tu – ve dvou pří­pa­dech. Za prvé u gastri­ti­dy, pro­blé­mů se žalud­kem, hor­ka v žalud­ku, vře­dů, pále­ní žáhy a spol. Druhá oblast půso­be­ní jsou pak pro­blémy ner­vů. Současné stu­die potvr­zu­jí, že heri­ci­um sku­teč­ně má schop­nost sti­mu­lo­vat pro­duk­ci NGF, tedy ner­vo­vé­ho růsto­vé­ho fak­to­ru. NGF ovliv­ňu­je růst a život ner­vo­vých buněk. Nízká úro­veň NGF má vliv na vznik Alzheimerovy nemo­ci, demen­ce čiParkinsona…

Hlavně u Parkinsona a demen­ce semi heri­ci­um vel­mi osvěd­či­lo. Stav nevy­lé­čí, ale­do­ká­že ho zpo­ma­lit. A samo­zřej­mě je úžas­néu stre­so­vých pro­blé­mů, u soma­ti­za­cí, tedy­fy­zic­kých pro­blé­mů s psy­chic­kou pří­či­nou, atak dále. A ješ­tě jed­na oblast: stu­den­ti při­šli na to, žese při uží­vá­ní Hericia doká­ží lépe sou­stře­dit, zlep­šu­je se jim paměť, lépe jim­to mys­lí… Zdá se mi, že se mezi nimi roz­ši­řu­je heri­ci­um mís­to osvěd­če­né­ho red­bullu či kávy,které obo­je, na roz­díl od hou­by, vyčer­pá­va­jí led­vi­ny…“

Láska k houbám…

Dalo by se hodi­ny „vědecky“spekulovat o tom, zda za obli­bu „pokých“ hub u nás může his­to­rie slo­van­ských náro­dů, kte­ré se před Germány scho­vá­va­ly v lesích (jak se občas­ně­kde dočte­me),nebo rela­tiv­ní chu­do­ba čes­ké popu­la­ce ve sta­le­tích pobě­lo­hor­ských. Ve sku­teč­nos­ti to není důle­ži­téa zako­pa­ný pes leží jin­de.

Faktem je, že „hou­ba­ři­na“ je defi­nič­ním zna­kem. Jako by lás­ka ke sbě­ru les­ních hub šla ruku v ruce s lás­kou ke svo­bo­dě, s jistým“provokatérstvím“ a odva­hou (a schopností)spolehnout se na vlast­ní úsu­dek. Korektní Angličané, kupří­kla­du, hou­by radě­ji nesbírají.Dobře činí, pro­to­že při občas­ných odváž­ných poku­sech o kuli­nár­ní pří­pra­vu pokých hub vět­ši­nou otrá­ví celou rodi­nu – jako chudák slav­ný spi­so­va­tel Nicholas Evans, kte­rý měl rad­ši zůstat u romá­no­vé­ho zaří­ká­vá­ní koní, jež ho pro­sla­vi­lo, pro­to­že si v lese sple­tl smr­tel­ně jedo­va­té pavu­čin­ce s hříb­ky a málem zabil čty­ři lidi (sám je po transplan­ta­ci led­vi­ny). Netuším( byvše Češkou), jak se mu to moh­lo poda­řit. S ryz­cem nebo holu­bin­kou, budiž, ale s hříb­kem?!

Angličané však nejsou ve své nai­vi­tě sami. Skandinávci hou­by napros­to igno­ru­jí a Francouzi se, s výjim­kou laný­žů, kte­ré konec­kon­ců nehle­da­jí oni, ale cvi­če­ní vepříci,soustředí na „domes­ti­ko­va­né“ žam­pi­o­ny. Není v tom asi jen nebez­pe­čí, i když hou­ba­ři­na je „sport“ znač­ně nebez­peč­ný. Především je ale doko­na­le – tra­dič­ní. Podle atla­su se jej nau­čit nelze, aspoň ne bez znač­né dáv­ky adre­na­li­nu. Jediný spo­leh­li­vý způ­sob, jak se nau­čit hou­by hle­dat, je předání,tradice – tedy od jiné­ho hou­ba­ře. Takže ve společnostech,kde se lidé „dru­ží“ pou­ze při kri­ke­tu, nebo namol opi­lí v míst­ní hos­po­dě, zřej­mě hou­by zůstá­va­jí v lese…


Sardonyx je odrů­da chal­ce­do­nu. Je to kámen síly a ochran­ných schop­nos­tí. Velmi pozi­tiv­ně ovliv­ňu­je vzta­hy dospí­va­jí­cích dětí s rodi­či, a pomá­há řešit jejich pro­blémy. Do man­žel­ství a part­ner­ských vzta­hů při­ná­ší trva­lé štěs­tí a sta­bi­li­tu.


Jak bude rekla­ma vypa­dat?
-
Nechceš zde rekla­mu napo­řád jen za 50 Kč?
Zobrazit for­mu­lář pro nákup
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
  • S07E07: The Dragon and the Wolf29. srpna 2017 S07E07: The Dragon and the Wolf 12. minutový dokument o tom, jak se natáčel poslední letošní díl seriálu Hra o trůny. https://youtu.be/awUCzrpE13M Posted in Za kamerou
  • Jean-Pierre a Luc  Dardennovi 16. dubna 2012 Jean-Pierre a Luc Dardennovi Belgičané Jean-Pierre (*21. 4. 1951) a Luc (*10.4. 1954) Dardennovi tvoří společně filmy od konce sedmdesátých let. Tato autorská dvojice, která natáčí výhradně podle vlastních scénářů a […] Posted in Profily osob
  • Pustina - 100 %12. prosince 2016 Pustina - 100 % Tak už jsem viděl poslední díl Pustiny. No celá režisérská elita by se mohla zakopat, když nemá za sebou podporu amerických producentů, tak prostě patří k filmovému podprůměrů. Ivan […] Posted in TV Recenze
  • Iron Man 2 [64%] 6. září 2010 Iron Man 2 [64%] http://www.csfd.cz/film/242570-iron-man-2/ V kinech ČR: 29.04.2010 V kinech SK: 29.04.2010 Fenomén sequelů a ždímání zavedených značek je v posledních letech častým jevem a […] Posted in Filmové recenze
  • Blizzard pravděpodobně pracuje na AAA FPS. Vypovídá to z...14. března 2021 Blizzard pravděpodobně pracuje na AAA FPS. Vypovídá to z... Blizzard pravděpodobně pracuje na AAA FPS. Vypovídá to z nabídky pracovních pozic pro nový projekt. O tom, že má Blizzard velké plány svědčí o počet vypsaných inzerátů, kterých je 400, z […] Posted in Krátké herní aktuality
  • Ředitel divize Xbox Phil Spencer si není jistý, zda se...7. října 2020 Ředitel divize Xbox Phil Spencer si není jistý, zda se... Ředitel divize Xbox Phil Spencer si není jistý, zda se rozlišení 8K stane v dohledné době standardem. Dle jeho slov jsme od 8K standardu ve videohrách stále na míle daleko. Posted in Krátké herní aktuality
  • Jason Bourne [60%] 31. července 2016 Jason Bourne [60%] Zapomnětlivý agent Jason Bourne hlásí návrat. Poté co se Matt Damon i režisér Paul Greengrass nechali přemluvit k návratu k jedné z nejpopulárnějších akčních sérií nového tisíciletí, […] Posted in Filmové recenze
  • Vilma Cibulková -  Paní lesa26. února 2016 Vilma Cibulková - Paní lesa V pohádce Řachanda hrajete Paní lesa, mohla byste nám ji popsat? Paní lesa je nádherná postava, protože touží naučit člověka vážit si přírody a respektovat přírodní zákony, na což my už […] Posted in Rozhovory
  • Ceny české filmové kritiky za rok 2018 - Výsledky2. února 2019 Ceny české filmové kritiky za rok 2018 - Výsledky Nejlepší film: Jan PalachNEJLEPŠÍ FILM Domestik Jan Palach Všechno budeNEJLEPŠÍ DOKUMENTÁRNÍ FILM Až přijde válka King Skate […] Posted in Filmové recenze
  • Mustang Sally (2006) 30. května 2012 Mustang Sally (2006) Chtěli si jen trochu užít, ale v tomhle domě neřestí je čeká pouze smrt! Josh a jeho pět kamarádů jsou věčně nadržení teenageři, kteří touží po velkém dobrodružství plném vášnivého […] Posted in Horory

Jiří Laštůvka je autorem největší stránky o houbách - Kudluv fotoatlas hub - Houby na Hlinecku

Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 3,83042 s | počet dotazů: 258 | paměť: 72074 KB. | 01.05.2024 - 03:46:41