Podruhé v řadě byl režisérem Star Treku představitel Spocka Leonard Nimoy. Ačkoliv mě ve třetím díle Star Trek: Pátrání po Spockovi coby režisér příliš nepřesvědčil, tentokrát to bylo o poznání lepší a skoro jsem litovala, že si pro další film vynutil režisérské křeslo William Shatner.
Upřímně bych tento díl zařadila k nejpovedenějším a myslím, že je to nejlepší díl bez Patricka Stewarta alias Jeana-Luca Picarda. Je rychlý, svižný a minimálně patří k těm nejzábavnějším. Paradoxně je to díl, který se skoro vůbec neodehrává ve vesmíru a nebojují v něm proti sobě ani různé rasy. Naopak jde spíš o boj člověka proti lidstvu, o znovuobjevení lidskosti a toho pozitivního, co sebou má přinášet. Film nese hluboké (možná až environmentálně výchovné) poselství o tom, co všeho je lidská rasa schopná zničit pro vlastní blahobyt.
Co se humoru týče, toho je tu víc než dost a je opravdu na místě. Například když posádka lodi vystupuje z neviditelné vesmírné lodi, spoustu diváků napadne myšlenka: Jak tu loď potom najdou? Načež Kirk odpoví „Všichni si zapamatujte, kde parkujeme.“ Líbí se mi i myšlenka, že pokud člověk nemluví sprostě, nikdo mu nevěnuje pozornost, což jsme všichni viděli v praxi kolem sebe mnohokrát a to bohužel například i ve vysoké politice. A v neposlední řadě film vzbudil mou zvědavost a opravdu mě zajímá, co řekla partnerka tomu muži u popelnic na jeho poznámku, že trouba s toustovačem je blbost?
Když se vrátím k té vesmírné neboli mimo-zemské části filmu, líbila se mi přehlídka masek při líčení s Kirkem. Některé jsou vskutku přehnané, ale jiné jsou perfektně propracované a vážně mě baví. To jsem ocenila zvlášť po bídném dojmu, který ve mně zanechala klingonská maska Christophera Lloyda ve třetím filmu.
Trochu mi vadilo jen časté řešení záležitostí z předchozího filmu a jejich následků. Sice je fajn, že čtyřka navazuje a nezačíná od nuly, na druhou stranu je tu narážkám na Pátrání po Spockovi věnováno tolik prostoru, že se sem klidně mohlo to hledání vejít celé a vyřešila by se tím zbytečnost třetího dílu.
Porota cen Akademie v roce 1987 možná hodně fandila velrybám a Greenpeace, protože si film zasloužil krásné 4 nominace na Oscary - Donald Peterman (Kamera), Leonard Rosenman (Hudba), Mix zvuku a Střih zvuku.
Photo © Paramount Pictures
Části seriálu: Star Trek
- STAR TREK: PRVNÍ KONTAKT
- STAR TREK: VZPOURA
- STAR TREK: DO TEMNOTY
- STAR TREK: DO TEMNOTY: Vesmír: Tváří v tvář temnotě
- Star Trek: Do temnoty: 90%
- STAR TREK: DO TEMNOTY:Zpět na kapitánském můstku: Posádka se znovu schází
- STAR TREK: DO TEMNOTY:Nezakrytá Nemesis
- STAR TREK: DO TEMNOTY: Dospívání Enterprise
- Star Trek: Picard - Jean-Luc Picard se vrací
- Star Trek - druhá nastartovaná série J.J. Abramse
- Star Trek: Do neznáma - možná poslední film s novou posádkou
- Star Trek - Film z roku 1979 - 100 %
- Star Trek II: Khanův hněv - 95 %
- Star Trek III: Pátrání po Spockovi
- Star Trek IV: Cesta domů
- Star Trek V: Nejzazší hranice
- Star Trek VI: Neobjevená země
- Star Trek VII: Generace
- Star Trek: Picard The Star Gazer & Penance (S02E01-S02E02)
- Star Trek: Picard - Season 1
- Star Trek: Picard - Season 2
- Navracím se ke kořenům: Můj pohled na původní Star Trek film a setkání s posádkou kapitána Kirka
- Star Trek: Nemesis - Poslední mise kapitána Picarda
Nejnovější komentáře