Kirkova posádka ze Star Treku odchází tak, jak by si svůj odchod představoval asi každý – s plným nasazením, hrdostí, uznáním a dokonce i s potleskem. Hned na začátku film vtáhl do děje akcí, což je změna oproti předešlým filmům, kde se na začátku rekapitulovaly ty předchozí. To hodnotím jako dobrý tah Nicholase Meyera (Star Trek II: Khanův hněv), který naštěstí v roli režiséra vystřídal Williama Shatnera, představitele Kirka, jehož zásluhou je Star Trek V: Nejzazší hranice celkem propadák.
Líbila se mi postava Valeris v podání Kim Cattrall (Sex ve městě). Po kostýmové stránce je perfektní. Vulkánská neemotivnost a stoprocentní nasazení pro vše je v kombinaci s dívčím účesem s čelenkou prostě skvělý tah. Ačkoliv k ní určitě většina diváků od první chvíle přistupovala s rezervou a nevěřila jí, přinesla do filmu trochu mládí a svěžího vzduchu.
Masky byly skvělé prakticky všechny, a že jich tu tentokrát bylo opravdu hodně. Právě na nich a na efektech je nejlépe vidět vývoj Star Treku. Když se podíváte na první filmy a srovnáte je těmi v Star Trek VI – Neobjevené zemi. Uvidíte diametrální rozdíly. Právem si Make-up zasloužili v roce 1992 nominaci na Oscary (druhá nominace byla za Střih zvuku). Kulisy byly tentokrát spíš interiérového ražení. Jediná venkovní se týkala Rura Penthe, klingonského vězení na zmrzlém asteroidu, kam Klingoni poslaly odsouzené Kirka a doktora McCoye. Vězení bylo podle mého názoru přímou inspirací pro seriál Hvězdná brána a jeho epizodu Prisoners (s02e03), kde byl tým SG 1 Taldory odsouzen strávit zbytek života na vězeňské planetě Hadante. Obě vězení jsou si totiž až podezřelé podobná.
V převážné části filmu se mi líbily i citáty Williama Shakespeara. Uznávám, že někdy působily jako pěst na oko – například „Být, či nebýt, to je oč tu běží“ při umírání Changa. Ale jinak mi to přišlo jako celkem zajímavé a někdy i trefné zpestření. Zvlášť jsem ocenila citát z kupce benátského „Když nás bodneš, nekrvácíme? Když nás polechtáš, nesmějeme se? Když nás otrávíš, nezemřeme? A když nám ukřivdíš, nepomstíme se?“ Tento citát zazněl i ve filmu Pianista (2002). Myslím, že v obou případech skvěle vystihuje dva proti sobě jdoucí světy, kdy se jeden snaží zničit ten druhý pro jeho odlišnost, ale neuvědomuje si to, co mají společné (čímž v žádném případě nemíním zlehčovat poselství Pianisty ani hrůzy druhé světové války).
Photo © Paramount Pictures
Části seriálu: Star Trek
- STAR TREK: PRVNÍ KONTAKT
- STAR TREK: VZPOURA
- STAR TREK: DO TEMNOTY
- STAR TREK: DO TEMNOTY: Vesmír: Tváří v tvář temnotě
- Star Trek: Do temnoty: 90%
- STAR TREK: DO TEMNOTY:Zpět na kapitánském můstku: Posádka se znovu schází
- STAR TREK: DO TEMNOTY:Nezakrytá Nemesis
- STAR TREK: DO TEMNOTY: Dospívání Enterprise
- Star Trek: Picard - Jean-Luc Picard se vrací
- Star Trek - druhá nastartovaná série J.J. Abramse
- Star Trek: Do neznáma - možná poslední film s novou posádkou
- Star Trek - Film z roku 1979 - 100 %
- Star Trek II: Khanův hněv - 95 %
- Star Trek III: Pátrání po Spockovi
- Star Trek IV: Cesta domů
- Star Trek V: Nejzazší hranice
- Star Trek VI: Neobjevená země
- Star Trek VII: Generace
- Star Trek: Picard The Star Gazer & Penance (S02E01-S02E02)
- Star Trek: Picard - Season 1
- Star Trek: Picard - Season 2
- Navracím se ke kořenům: Můj pohled na původní Star Trek film a setkání s posádkou kapitána Kirka
- Star Trek: Nemesis - Poslední mise kapitána Picarda
Nejnovější komentáře