Kdysi dávno žili na statku otec, matka a jejich tři synové: nejstarší Jan, prostřední Pepa a nejmladší Matěj. Jako malí kluci si rádi hráli a dělali různé skopičiny, ale postupně vyrostli a stali se z nich mladí muži. Stále ale měli rádi pohádky, které jim vyprávěla jejich matka, hlavně tu o Šípkové Růžence. Protože ale nemohli být stále doma, vydali se jednoho dne všichni tři do světa. Měli by se nejen naučit nové věci, ale hlavně si najít hodné a pracovité nevěsty. Jan se díky pohádce zamiloval do Šípkové Růženky, a tak jejich první cesta vede do zarostlého zámku, kde by měla být. Výprava ale neskončí tak, jak by si všichni přáli, a oni se vrací s nepořízenou domů. Ale Jan se nechce vzdát a vydává se do světa sám. Jeho bratři se zanedlouho vydávají na cesty hledat své štěstí.
Námět a scénář k filmu napsal Zdeněk Svěrák. Ten využil předlohy hudebně-divadelního pásma, které vytvořil společně s Jaroslavem Uhlířem pro Národní divadlo v Praze. K filmovému zpracování ale bylo potřeba propojit příběhy o dívčích hrdinkách z pohádek O Šípkové Růžence, O Karkulce a O dvanácti měsíčkách. Tvůrci věděli, že tyto klasické pohádky zná každé dítě, proto je nechtěli znovu vyprávět. Díky příběhu o třech bratrech se jim tak podařilo propojit vše v jeden celek, který navíc doplňují písničky a hudební čísla.
Režie se ujal Jan Svěrák, pro kterého je to druhý celovečerní snímek pro děti. Navíc se jedná o šestý scénář od Zdeňka Svěráka, který by mohl být divácky úspěšný. Novinkou ale je, že se jedná o zhudebněnou pohádku, skoro by se řeklo až muzikálové dílo pro děti. Nespočet písniček a melodií provází hrdiny příběhem a posouvají děj. Do hlavních rolí tří bratrů byli obsazeni Tomáš Klus, Vojtěch Dyk a Zdeněk Piškula. Jejich společným rysem je to, že jsou to mladí a populární umělci, kteří společně na plátně tvoří romantické představitele „prince na bílém koni“. A to se jistě bude líbit nejen malým holčičkám, ale také jejich maminkám, které s nimi půjdou do kina. Na své si jistě přijdou i jejich bráškové či tatínkové. Trio hlavních představitelek totiž hrají sympatické mladé herečky Kateřina Kosová, Sabina Rojková a Lucie Maria Šťouračová. Všechny tři dodaly svým postavám dívčí naivnost, ale každá zůstala svá a od ostatních se odlišuje. Zápornou postavu báby z mokřin si zahrál Jiří Lábus. Starším divákům může připomenout stařenku z Mrazíka, která měla podobný hlasový a herecký potenciál.
Původní hudbu k filmu napsal Jaroslav Uhlíř (Tři veteráni, Lotrando a Zubejda) a slovenský skladatel Michal Novinski (Kuky se vrací, Ve stínu) pak předlohu překomponoval a vytvořil i soundtrack. Novinski dostal Českého lva za nejlepší hudbu k filmu Kuky se vrací a také Film Europe Award na MFF Bratislava. Svižné, až „lehce vlezlé“ melodie prochází celým filmem, a doplňují je i taneční čísla, která vytvořil dánský choreograf Niclas Bendixen (Dirch) s Janou Hanušovou (Jménem krále).
● Moderní podoba klasického hororu - Anna Geislerová a Daniela Kolářová v neobvyklých rolích a nečekaném žánru… Přestože titul filmu odkazuje k slavné básni Karla Jaromíra Erbena, inspirace pro filmový př...
● Kluci, neděste se puberty Blíží se Vašemu synovi období dospívání? Tato publikace jej zábavnou a čtivou formou sezn...
● Titulky k La Brea S02E01 - The Next Day Eva se zoufale snaží získat svou rodinu zpět. Bohužel Siles je rozhodnutý nic neprozradit. Gav...
● Vodní svět - Největší propadák Kevina Costnera Vodní svět mě při prvním shlédnutí tak zaskočil, že jsem nikdy nezapomněl na to, o čem to...
● Komiks 16 ...
Zajímavé je, že děj ve filmu posouvá postava vypravěče, kterého si zahrál Zdeněk Svěrák. Původním záměrem tvůrců filmu bylo, že se využije pouze vypravěčův hlas. Nakonec se ale rozhodli roli vypravěče zrealizovat a to se ukázalo jako šťastný tah .
Osobně mě pobavilo využití triku, kdy se vypravěč obracel na dětské diváky a odpoví mu fiktivní postavy. Naopak mě zklamala postava vlka, která nebyla udělána digitálně, ale byla ztvárněna loutkou. Oproti ostatním lesním zvířátkům působila neohrabaně, až směšně.
Tvůrci filmu nezapomněli ani na to, že dětský divák by se měl v pohádkách nejen bavit a smát, ale také by se měl trochu i bát. A to se jim podle mě i podařilo. Střídání veselých, hudebních a vtipných scének s napětím a tajemnem je dobře nakombinováno a film by mohl zaujmout nejen děti, ale i jejich dospělý doprovod.
Nejnovější komentáře