Kořeny zla jsou klasickou anglickou detektivkou ze série, kde dominuje skvělá dvojice vyšetřovatelů v podání Jess Campbellové a Iana Cartera, před kterými se musí mít všichni zločinci pěkně na pozoru.
Samotný děj knihy začíná v „Křivém lese“ v západní Anglii v okamžiku, kdy je objeveno mrtvé tělo Carla Finche. Má prostřelenou hlavu a na první pohled vše nasvědčuje tomu, že se jedná o sebevraždu.
Shodou okolností byl u prvního ohledání přítomen doktor Tom Palmer, jež mrtvé tělo objevil náhodně při zdravotní procházce lesem. Jemu jako zkušenému odborníkovi pracujícímu občas pro policii, neuniklo, že s Carlovým tělem po smrti někdo hýbal a manipuloval tak, aby to jen jako sebevražda vypadala, a navíc nikde nebyla nalezena žádná střelná zbraň.
Smrt byla přehodnocena na chladnokrevnou vraždu. Ale kdo a z jakého důvodu tohoto muže zastřelil?
„Kořenem všeho toho zla je láska k penězům.“(Epištola svatého Pavla Timoteovi)
Na základě nově zjištěných skutečností se do vyšetřování pouští dobře známá a sehraná dvojka detektivů Jess a Iana. Je však zřejmé, že rozlousknout tento případ nebude až tak jednoduché. Celý případ je od začátku pěkně zašmodrchaný a vůbec nedává žádný smysl. Je jen na detektivech, aby se sami pokusili co nejdříve případ vyřešit.
I když je tu jen hrstka potencionálních svědků k vyslechnutí, tak i tak to bude velmi náročný a zdlouhavý proces dobrat se skutečné pravdy a najít opravdového viníka. Na mysl vyvstávají dvě zásadní otázky: Kdo mohl chtít zastřelit Carla? A kdo by z jeho smrti nejvíce vytěžil?
O Carlovi se moc dobře vědělo, že měl poslední dobou dost velké finanční problémy, což nebylo žádným veřejným tajemstvím. Neustále obtěžoval svojí nevlastní sestru Harriet, ať už posíláním sms zpráv, emailů anebo telefonicky; a dožadoval se půjčení peněz. Jeho prosby byly čím dál zoufalejší a troufalejší.
Za své problémy si však mohl pouze sám. Kromě sázení měl ve zvyku investovat i do stupidních projektů, které mu měly přinést rychlý a zaručený zisk, ovšem realita byla nakonec úplně jiná. O peníze postupem času přišel ať už hraním karet nebo obchodováním, a navíc si začal ve velkém půjčovat a ocitl se tak až po uši v dluzích, z nichž se potřeboval co nejrychleji vykoupit....
Pokud se o tobě bude vědět, že máš peníze, vždycky se u tebe objeví někdo, kdo by ti je rád pomohl utratit.
Díky způsobu života, co vedl, má na něj pifku doslova každý, koho policisté vyslýchají a je jedno, jestli je to někdo z rodiny anebo nějaký člen místní komunity. Výpovědi jednotlivých svědků jsou však velmi zdlouhavé a ve spoustě bodů se rozcházející. Pozornému čtenáři určitě neunikne, že každý z nich něco před policií zamlčuje a tají...
„Kdykoliv se objeví nějaká rodinná tragédie, jakou je třeba ta vaše, během vyšetřování se častokrát dostane na světlo nejeden kostlivec. Nějaká tajemství si rodiny nechávají vždycky pro sebe, protože se za ně stydí nebo by mohla způsobit další potíže...“
Podaří se detektivům jednotlivé indicie poskládat do sebe tak, aby došlo k odhalení skutečného vraha? Vyřeší tento zamotaný a dosti spletitý případ? Proč se někteří svědkové chovají tak trochu podezřele, hodně mlčí, poupravují skutečnost, anebo nejsou dokonce k nalezení a nechávají se zapírat?
Tím ani nechci říct, že bychom všichni měli nějaká tajemství, za která se stydíme, ale ne vždycky se najdou maličkosti, které jsou třeba malicherné, ale i tak nechceme, aby se o nich jiní dozvěděli...
Když už se zdá, že vyšetřování zůstane na mrtvém bodu, objevuje se na scéně záhadný svědek vraždy.„Kruci, pokud měla nějaké informace, proč hned nepřišla na policii? Protože se to tak u svědků často stává, odpověděl si pesimisticky. Bojí se, že jim nikdo nebude věřit, nebo hůř, že je pak samotné začnou vyslýchat. A lidé mají tady přirozenou touhu vyhýbat se čemukoliv nepříjemnému. Takoví svědkové sami sebe velice snadno přesvědčí, že vlastně o ničem důležitém nevědí.“
Svědek, o kterém doposud nikdo nevěděl, včetně policie, se ocitá v ohrožení života. Tajemný vrah se jej několikrát pokusí umlčet. Podaří se mu to? Unikne vrah před spravedlností, anebo Jess s Ianem zasáhnou včas a vraha nakonec odhalí?
V knize objevíme hned několik skvělých a dosti věrohodných postav, které jsou tak živě a věrohodně popsány, že není problém si je představit a zaškatulkovat do jednotlivých kategorií tj. detektivové, pachatelé, ale i nevinně přihlížející či svědkové. Nesmí samozřejmě kromě popisu postav chybět i líčení jednotlivých pohnutek, i to jak jednají anebo jak jsou okolnostmi a situacemi donuceni pod vlivem strachu a emocí jednat i proti svému vlastnímu přesvědčení.
Proč vlastně lidi jednají tak jak jednají? Může se na jejich životech podepsat i jejich vlastní minulost? Nebo jsou sami za své jednání zodpovědní? Možná i proto autorka tak trochu naťukává složitý sourozenecký vztah mezi Carlem a Harriet, kde jeden z nich příliš dává a druhý přehnaně bere.
Na jedné straně láska a nikdy nekončící snaha pomoci a vyjít vstříc, na straně druhé prospěchářství a touha po majetku a moci, snaha získat lstí a úskoky majetek své nevlastní sestry; a svým zhýralým životem jí je o něj připravit.
Kořeny zla jsou jednoduchou, odpočinkovou krimi, která stojí rozhodně za přečtení. U mnoho čtenářů se kniha trefí určitě do černého a nabídne kromě kriminální zápletky a řešení případu i nejeden motiv k zamyšlení. Kniha je moc pěkně napsaná a jejím přečtení se zcela určitě obohatíte o skvělý „knižní“ zážitek.
Kořeny zla
Napsala: Ann Granger
Překlad: Tereza Pavlíková
Vydala: Moravská Bastei MOBA, s.r.o., Brno 2019
Vydání první
Počet stran: 292
ISBN: 978-80-243-8640-9
Nejnovější komentáře