Horst Wendlandt, šéf produkční firmy Rialto, byl v roce 1964 na vrcholu své úspěšné kariéry. Oba filmy, Poklad na Stříbrném jezeře i Vinnetou, dosáhly nevídaného diváckého úspěchu, a tak bylo zcela přirozené, že chtěl v natáčení mayovek pokračovat. Ze svého seznamu si vybral druhý díl románu Vinnetou a knihu Mezi Supy, která zahrnuje dva na sebe navazující příběhy Syn lovce medvědů a Duch Llana Estacada. V následujícím roce měl v plánu zfilmovat romány Petrolejový princ, Old Surehand a třetí díl Vinnetoua.
Vrásky na čele přidělával Horstu Wendlandtovi jeho odvěký rival Artur Brauner, který s filmem Old Shatterhand navázal na úspěch prvních mayovek Rialta. Wendlandt se sice nemusel obávat, že by se Brauner pustil do natáčení další vinnetouovky (podle exkluzívní smlouvy, kterou Pierre Brice a Lex Barker uzavřeli s Horstem Wendlandtem, směli v rolích Vinnetoua a Old Shatterhanda účinkovat pouze v mayovkách z produkce Rialta), ale v natáčení orientálních nebo mexických mayovek nemohl Braunerovi nijak zabránit. Koncem března 1964 se v centrále distribuční společnosti Constantin konala porada, které se kromě Horsta Wendlandta zúčastnili také nový dramaturg Manfred Barthel a nakladatel Joachim Schmid. Pánové se shodli na tom, že by Artur Brauner neměl natáčet více než dvě mayovky ročně, aby nedošlo k přesycení trhu a poklesu zájmu diváků. Zároveň si uvědomovali, že nemají prakticky žádné možnosti, jak ovlivnit jednání nejmocnějšího německého producenta. Na Braunerově straně stál i Lex Barker, jemuž byl konkurenční boj obou producentů vítaný - jeho cena tím stoupala. V těžké pozici se naopak ocitlo vedení Constantinu: na jedné straně by firma ráda distribuovala i Braunerovy mayovky, aby měla celý byznys s Karlem Mayem pod kontrolou, na druhou stranu bylo potřeba zachovat se loajálně vůči Horstu Wendlandtovi, který mnichovskému podniku plnil kasy zlatem. Problém se nakonec vyřešil sám od sebe, protože Brauner uzavřel smlouvu s distribuční firmou Gloria.
Narozdíl od prvního dílu románu Vinnetou, který Karel May napsal pro knižní vydání u nakladatele Fehsenfelda, vznikl druhý díl seřazením jednotlivých povídek, které May už dříve publikoval v různých časopisech. Pro filmaře nebylo jednoduché držet se předlohy tak, aby výsledek byl srozumitelný široké divácké veřejnosti, a proto nakonec z předlohy vybrali jen několik postav a motivů, z nichž sestavili zcela nový, smyšlený příběh. Ve filmu chybí mnoho známých a stěžejních postav, např. trojlístek Sam Hawkens, Dick Stone a Will Parker, tajemný zálesák Old Death, ničema Parranoh alias Tim Finnetey, neméně darebácký Santer (kterého nechali filmaři umřít ve filmu Vinnetou) a stejně jako v Pokladu na Stříbrném jezeře i Old Firehand. Místo nich se ve filmu objevily dvě komické figurky, které sice pocházejí z pera Karla Maye, ale nevystupují ve druhém dílu románu Vinnetou: lord Castlepool a Gunstick Uncle.
Další kapitola speciálu o filmu Vinnetou - Rudý gentleman bude vydána 10.7.2018 v 8:00.
Části seriálu: Vinnetou - Rudý gentleman
- Vinnetou - Rudý gentleman - Winnetou 2. Teil (1964)
- Vinnetou - Rudý gentleman - Trojice medvědů
- Vinnetou - Rudý gentleman - Požár v New Venangu
- Vinnetou - Rudý gentleman - Škrlak
- Vinnetou - Rudý gentleman - Suma sumárum
- Vinnetou - Rudý gentleman - Premiéra filmu Rudý gentleman
- Vinnetou - Rudý gentleman - Obsah filmu
- Vinnetou - Rudý gentleman
Nejnovější komentáře