Angélique, Marquise des anges je francouzsko-italsko-německý dobrodružný film, který napsal a režíroval Bernard Borderie a který byl uveden v roce 1964.
Jedná se o adaptaci stejnojmenného románu Anne a Serge Golonových.
Obsah filmu
Angélique, dcera barona de Sancé de Monteloup, je vychovávána velmi svobodně a stýká se s mladými lidmi svého věku, zejména s Nicolasem, svým přítelem z dětství, kterého nenechává lhostejným. Aby si doplnila vzdělání, svěří ji otec svému bratranci a sousedovi, markýzi de Plessis. Angélique se vysmívá synovi, který ji nazývá „markýzou se smutnými šaty“, a na útěku vnikne do pokoje knížete de Condé, kde zaslechne, jak se proti králi Ludvíku XIV., jeho bratrovi a Mazarinovi chystá spiknutí s jedem, jehož jedním ze strůjců je Fouquet.
Poté ukradne jed (vitriol) a seznam spiklenců, který ukryje na jiném místě. Angélique pak veřejně obvinila jednoho ze spiklenců přítomných na hradě ze spiknutí proti králi, prince de Condé, aby ho udržela stranou, a přinutila svého otce poslat Angélique na pět let do kláštera. Když opustila klášter, bylo jasné, že nezmoudřela, ale zkrásněla. Po jejím návratu jí otec vysvětluje, že byl na mizině už před jejím odjezdem, nicméně na radu jistého hraběte de Peyrac převzal těžbu jednoho ze svých nepoužívaných olověných dolů, o němž si myslel, že z něj nic mít nebude. Sancé de Monteloup mu jako poděkování za prozíravou radu nabídne ruku své dcery, což je pro hraběte velmi výhodný sňatek, neboť nápadník je velmi bohatý. Když se Angélique zeptá na jeho věk, její otec jednoduše odpoví: „Je starší než ty.“... Poté, co se to Angélique dozví, vyhledá Nicolase, který jí vyzná lásku. Když odmítne, ztratí nervy a řekne jí, že její manžel je velmi ošklivý, chromý a má pověst čaroděje.
V den svatby je zámek plný radosti, ale Angélique má ze setkání s manželem obavy. Muž, který vystoupí z dlouho očekávaného kočáru, se zdá být docela pohledný, ale brzy se Angélice představí jako Bernard d’Andijos, přítel Joffreyho de Peyrac, který přijel, aby se oženil místo něj, podle zákona o sňatku v zastoupení, když ženich a nevěsta nežijí ve stejném městě.
Na večírku d’Andijos mladé nevěstě prozradí, že její manžel není ošklivý, ale ošklivý a chromý. Zoufalá Angélique odvede Nicolase do nedaleké stodoly a nabídne se mu, aby se jejím „prvním“ stal mladý a pohledný muž. Když se však chystá jednat, rozmyslí si to a kočí Guillaume je překvapí. Mezi oběma muži dojde ke rvačce, při níž Nicolas zabije starého sluhu kosou. Angélique mu pak řekne, aby utekl, a slíbí mu, že ho za úsvitu najde a uteče s ním do Ameriky.
Odjíždí však podle plánu za svým manželem na církevní svatbu. Její zámek je nádherný, zvenčí zjevně renesanční, zatímco interiér a personál - téměř výhradně černé služebnictvo, přepychově oblečené - jsou inspirovány orientem. Když se Angelika obléká do svatebních šatů, zahlédne z dálky svého chromého manžela. To je na mladou ženu příliš, vrhne se na postel a rozpláče se. Později zjistí, že je znetvořený jizvami a při každém pohledu na něj může jen odvrátit zrak, což nebohému Joffreymu vehání slzy do očí.
Na svatební hostině se Angélique setkává s toulouským arcibiskupem, který Joffreymu naznačí, že některé jeho praktiky by mohly být považovány za čarodějnictví, což on klidně popře.
Když si Joffrey o svatební noci uvědomí, že je jeho žena odpuzována, nechá ji o samotě a oznámí jí, že počká, dokud nebude souhlasit.
Druhý den ji pozve na návštěvu jednoho ze svých dolů, který je tajemstvím jeho bohatství. Díky kupelaci, kterou mnozí považují za čarodějnictví, se mu podařilo zlato zušlechtit. Seznámí ji také se svými společníky v neštěstí, od nichž si přivodil zranění způsobená lidským barbarstvím. Když Angelice nabídne ingot, odmítne ho a poradí mu, aby ho raději nabídl dělníkům v dole, což Joffreye, který je do své dámy stále více blázen, může jen okouzlit.
Angéliin odpor k manželovi postupně vystřídá okouzlení, které nakonec přeroste v lásku. Když se její manžel utká v souboji s nejlepším mečem v Languedoku, aby pomstil urážku své ženy, vrhne se Angélique v hrůze z boje do Joffreyho náruče a do jeho postele.
Zatímco jsou hrabě a hraběnka dokonale zamilovaní a jejich manželství posvětilo dítě - Florimond, posel je informuje o brzkém příjezdu krále Ludvíka XIV., který se vrátil ze Saint-Jean-de-Luz v doprovodu své mladé a nové manželky Marie Terezie.
Ten, přijatý se všemi možnými poctami a pompou, není necitlivý k půvabu Angélique, představované s teatrálností. Panovník je rozčilen, že královna je mnohem méně krásná než jejich hostitelka, a tak Angeliku poměrně hrubě propustí a v noci je bez varování opustí. Joffrey, který ho spěchá dostihnout, aby zjistil důvody jeho spěšného odchodu, je zatčen královskou stráží a odveden do Bastily. Navzdory svému novému těhotenství se Angélique rozhodne, že se za ním do Paříže vydá, a napne všechny síly, aby zjistila, kdo ji obvinil. Potká právníka Françoise Desgreze, který jí nabídne pomoc, ale ona ji dočasně odmítne. Aby se mohla za svého manžela přimluvit, je Angélique představena králi (díky laskavosti Grande Demoiselle, královy sestřenice, s níž navázala styky, když Ludvík XIV. přijel na její léno). Odmítnutím královských nabídek si Angélique panovníka znepřátelí, ten ji zažene a nevědomky ji uvrhne do spárů pana, který je zapleten do spiknutí, jež Angélique před několika lety přerušila. Po několika neúspěšných pokusech ji chce nadobro umlčet a pokusí se ji zavraždit. Angélice se však podaří vyváznout a spoléhá na Françoise Desgreze, že bude Joffreye obhajovat u soudu.
Hrabě Peyrac je oficiálně obviněn z čarodějnictví, král ho pod touto falešnou záminkou uvěznil, aby se mu pomstil za jeho bohatství a štěstí, které mu byly na obtíž (což připomíná osud Nicolase Fouqueta, na kterého Ludvík XIV. žárlil). Soudní proces nám nabízí vizi nespravedlivého a neobjektivního soudního systému, který slouží královské moci (včasná vražda klíčového svědka obhajoby, vypovězení dalšího svědka, odsouzeného jako neplatného z důvodu věku svědka (nezletilého), zatčení obhájce, který se nemůže zúčastnit soudního jednání). Ačkoli je soudní proces příležitostí k tomu, aby si Angélique a Joffrey vyměnili vášnivé a uslzené pohledy, je hrabě soudem přesto odsouzen jako vinný, a to jen malým rozdílem.
Hrabě de Peyrac je odsouzen k upálení na Place de Grève, zatímco jeho žena je vyhnána od své sestry Hortense, která se obává prozrazení. Poté, co jí svěří Florimonda a novorozeného syna Cantora, odchází Angélique sama a podplatí kata, aby Joffreyho rychle dorazil a ušetřil ho tak muk v plamenech.
Při bezcílném bloudění ji osloví trpaslík Barcarole, který ji zavede do jakéhosi Dvora zázraků. Tam potkává starého známého: Nicolase, který se stal zlodějem „Calembredaine“. Nabídne jí dohodu: souhlasí, že cestou přepadne vůz s odsouzenci a osvobodí Joffreyho, pokud Angélique bude souhlasit, že s ním odjede do Ameriky, jak si před několika lety slíbili. Aby zachránila svého manžela, souhlasí. Vůz, který bandité zadrží, se ukáže být návnadou: Joffrey byl ve skutečnosti již tajně odvezen na Place de Grève. Angélique, Nicolas a jeho akolyté tam spěchají příliš pozdě. Hrabě již zemřel. Zničená Angélique, která se uchýlí do doupěte Nicolase a žebráků, souhlasí, že zůstane po jejich boku, a stane se „Angélique, markýzou des Anges“.
Věrnost původnímu textu
Film je poměrně věrný papírové předloze. Tu a tam se však vloudí drobné chyby nebo transformace:
Angélique neposílá do kláštera princ Condé (který by ji nejraději poslal pryč po jejím nerozvážném prohlášení o spiknutí proti králi), ale její otec baron de Sancé po eskapádě, nehodné jejího postavení, při níž se oddává s otcovými sedláky. Stejně tak za její vzdělání neplatí princ, ale baron, který se zadluží, aby svým dětem poskytl vzdělání, jaké se sluší na mladé šlechtice.
Baron, který má se svou dcerou důvěrný vztah, jí o existenci svého olověného dolu řekne dlouho před jejím odjezdem do kláštera. Kromě toho hrabě de Peyrac požádá o ruku, ačkoli je motivován olověnou tužkou v Angéličiných kalhotách jako věnem, nikoli na baronovu, ale na hraběcí žádost.
Ve scéně, kdy Angélique nabízí své panenství příteli z dětství, si to na poslední chvíli nerozmyslí, ale přeruší ji věrný Guillaume. Guillaume navíc není zabit mladým Nicolasem, který však uprchne.
Zatímco ve filmové verzi je zdůrazněn hraběcí zármutek nad tím, že ho jeho žena o svatební noci odmítla, v knize tomu tak není. Naopak, hrabě bere celou záležitost filozoficky a dokonce s kousavým smyslem pro humor.
Původcem souboje mezi hrabětem a kavalírem de Germontaz není urážka, ale násilný polibek, který byl mladé ženě ukraden.
V Louvru Angélique nepadne do sítě pana, králova bratra, když opouští palác po setkání s panovníkem, ale až později večer.
Scéna znásilnění v Louvru se zcela proměnila. De Vardes v knize využije slabosti mladé ženy poté, co unikne pokusu o atentát, ale nezasáhne ji. A co je důležitější, Angélique je dokonce ukázána v dvojznačném světle, protože z toho má jisté potěšení (což film pečlivě neukazuje).
Angélique není pronásledována svou sestrou s dítětem Florimondem, ale sama.
Největší otřes způsobí závěrečná scéna filmu. Nicolas, nyní Calembredaine, se po dohodě s Angélique snaží uniknout hraběti de Peyrac na cestě na Place de Grève. Tato událost je však zcela smyšlená. Žádný pokus o útěk se nekoná. K setkání mladé ženy s Calembredainem navíc dochází až později, ve druhém díle cyklu.
Photo © Compagnie Industrielle et Commerciale Cinématographique (CICC)
Části seriálu: Angelika
- Angelika, markýza andělů - Angélique Marquise des Anges (1964)
- Báječná Angelika - Merveilleuse Angélique (1965)
- Angelika, markýza andělů - Rozdíly mezi německou kinoverzí a českými DVD
- Angelika a král - Angélique et le Roy (1966)
- Nezkrotná Angelika - Indomptable Angélique (1967)
- Angelika a sultán - Angélique et le sultan (1968)
- Angelika, markýza andělů
- Báječná Angelika
- Angelika a král
- Nezkrotná Angelika
- Angelika a sultán
Nejnovější komentáře