Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly je americký fantasy film z roku 2003, který režíroval Gore Verbinski a který je prvním filmem ze série Piráti z Karibiku. Film produkovaný společnostmi Walt Disney Pictures a Jerry Bruckheimer vychází z atrakce Piráti z Karibiku v zábavních parcích společnosti Walt Disney. Příběh sleduje piráta Jacka Sparrowa (Johnny Depp) a kováře Willa Turnera (Orlando Bloom), kteří zachraňují unesenou Elizabeth Swannovou (Keira Knightley) před prokletou posádkou lodi Černá perla s kapitánem Hectorem Barbossou (Geoffrey Rush), z níž se za svitu měsíce stávají nemrtví kostlivci.
Jay Wolpert vypracoval scénář v roce 2001 a Stuart Beattie jej přepsal na začátku roku 2002. Přibližně v té době se do projektu zapojil producent Jerry Bruckheimer; nechal na scénáři pracovat Teda Elliotta a Terryho Rossia, kteří do příběhu přidali zápletku s nadpřirozenou kletbou, aby ho uvedli do souladu s původní jízdou v zábavním parku. Natáčení probíhalo od října 2002 do března 2003 na Svatém Vincentu a Grenadinách a v kulisách postavených v okolí Los Angeles v Kalifornii. Film se vyznačoval také tím, že byl prvním filmem uvedeným pod hlavičkou Walt Disney Pictures, který získal rating PG-13 od MPAA.
Světová premiéra filmu se konala 28. června 2003 v Disneyland Parku v Anaheimu v Kalifornii. Navzdory nízkým očekáváním byl film kasovně velmi úspěšný a celosvětově vydělal 654,3 milionu dolarů; stal se tak čtvrtým nejvýdělečnějším filmem roku 2003. Film získal vesměs pozitivní recenze kritiků a Deppův výkon byl všeobecně uznáván. Film je všeobecně označován za snímek, který Deppa po mnoha letech, kdy byl kultovní filmovou hvězdou, uvedl do pozice kasovního lídra. Depp získal cenu Screen Actors Guild Award za vynikající mužský herecký výkon v hlavní roli, kromě toho byl nominován na Oscara, ceny BAFTA a Zlaté glóby za nejlepší mužský herecký výkon. Film Prokletí Černé perly byl nominován i na další čtyři Oscary a ceny BAFTA
Obsah filmu
V roce 1720 se guvernér Weatherby Swann, jeho dcera Elizabeth a posádka plaví na palubě lodi Dauntless do Port Royal na Jamajce, kde ztroskotá loď a nalezne chlapce Willa Turnera. Elizabeth objeví na jeho krku zlatý pirátský medailon a vezme si ho. O osm let později je poručík James Norrington povýšen na komodora a požádá Elizabeth o ruku. Kvůli korzetu omdlí a spadne do moře, což způsobí, že medailonek začne vysílat puls. Kapitán Jack Sparrow, který právě dorazil do Port Royal, aby se zmocnil lodi, Elizabeth zachrání. Norrington identifikuje Jacka jako piráta a následuje honička. Jack se setkává s Willem, nyní kovářem. Utkají se v souboji a Jack je uvězněn. Té noci Černá perla zaútočí na Port Royal a hledá medailon. Posádka Perly zajme Elizabeth a odvede ji na setkání s kapitánem Barbossou. Elizabeth tvrdí, že její příjmení je Turner, aby skryla svou identitu guvernérovy dcery. Barbossa jí vysvětlí, že medailon je jedním z 882 kusů zlata, které jeho posádka vzala z pokladu Hernána Cortése na Isla de Muerta. Ten Barbossu a jeho posádku proklel a proměnil je v nesmrtelné, kteří se v měsíčním světle jeví jako kostlivci. Barbossa a jeho posádka vrátili všechny kousky kromě jednoho, přičemž posledním kouskem je Alžbětin medailon. Barbossa ji zajme v domnění, že je dcerou Williama „Bootstrap Billa“ Turnera, jehož krev je potřebná ke zrušení kletby.
Will Jacka osvobodí, aby zachránil Elizabeth, kterou Will miluje. Jack, předchozí kapitán Černé perly předtím, než Barbossa zinscenoval vzpouru, uzavře s Willem dohodu, aby získal zpět svou loď. Oba se zmocní lodi Interceptor, malé válečné šalupy, a zamíří do Tortugy. Tam Jack požádá Gibbse, aby jim pomohl sestavit posádku. Při pronásledování Perly na Isla de Muerta jsou Will a Jack svědky toho, jak Barbossa obětuje Elizabethinu krev a vrací poslední kus zlata. Kletba není zrušena, protože Elizabeth nemá krev tkaničky Billa, Willova otce a člena posádky Perly, který byl hozen přes palubu za to, že dal Willovi medailon. Will zachrání Elizabeth a přivede ji na Interceptor, zatímco Jacka zajme Barbossa a zavře ho do kajuty Perly. Perla pronásleduje Interceptor, zničí loď a vezme Jackovu posádku jako rukojmí. Will uzavře s Barbossou dohodu o propuštění Elizabeth výměnou za jeho krev, ale Barbossa využije mezery v dohodě a nechá Jacka s Elizabeth na ostrově. Elizabeth vydá kouřový signál a Norrington přivede loď Neohrožená, aby Elizabeth zachránil a Jacka zatkl. Elizabeth požádá Norringtona, aby pronásledoval Perlu a zachránil Willa, a přesvědčí ho tím, že přijme Norringtonovu nabídku k sňatku.
Té noci dorazí Neohrožená na Isla de Muerta. Jack řekne Norringtonovi, že vyláká piráty ven, aby je posádka Neohrožené přepadla, ale místo toho přesvědčí Barbossovu posádku, aby zaútočili na Neohroženou dřív, než zruší kletbu a ztratí nesmrtelnost. Elizabeth unikne z lodě a osvobodí Jackovu posádku z brigy Perly. Ti odmítnou Jacka a Willa zachránit, a tak se Elizabeth vydává na cestu sama, zatímco Jackova posádka odplouvá na palubě Perly. Jack si opět vymění strany, osvobodí Willa a utká se s Barbossou, zatímco Elizabeth a Will bojují proti Barbossovým členům posádky. Když Barbossa Jacka probodne, vyjde najevo, že Jack si z truhly vzal kus zlata a je rovněž proklet. Jack Barbossu zastřelí a Will vrátí do truhly obě mince, na kterých je jeho i Jackova krev. Kletba je zrušena, Barbossa umírá na následky Jackova výstřelu a zbytek Barbossovy posádky, který již není nesmrtelný, je zatčen.
V Port Royal má být Jack oběšen za pirátství. Elizabeth odvede Norringtonovu pozornost, zatímco Will se pokusí o záchranu, ale Jack a Will jsou obklíčeni. Elizabeth se přimluví a vyzná Willovi lásku, čímž Norringtona zklame, ale on jí odpustí. Guvernér Swann Willovi udělí milost a požehná Elizabeth, aby se za něj provdala. Jack se ponoří do moře, unikne na palubu nedaleké Perly a získá zpět loď i svou novou posádku. Norrington povolí Jackovi a Perle „jednodenní náskok“, než zahájí pronásledování.
Výroba
Vývoj
Na začátku 90. let začali scenáristé Ted Elliott a Terry Rossio přemýšlet o nadpřirozeném zpracování pirátského žánru. Společnost Walt Disney Pictures nechala v roce 2001 Jaye Wolperta napsat scénář podle jízdy, který vycházel z příběhu vytvořeného vedoucími pracovníky Brighamem Taylorem, Michaelem Haynesem a Joshem Harmonem. V tomto příběhu vystupoval Will Turner jako vězeňský dozorce, který propustí Sparrowa, aby zachránil Elizabeth, kterou drží kapitán Blackheart kvůli penězům za výkupné.
Společnost Disney si nebyla jistá, zda má film uvést do kin, nebo přímo na video. Studio mělo zájem o Matthewa McConaugheyho v roli Sparrowa kvůli jeho podobnosti s Burtem Lancasterem, který byl inspirací pro interpretaci této postavy ve scénáři. Pokud by se rozhodli film uvést přímo na video, první volbou by byli Christopher Walken nebo Cary Elwes.
V březnu 2002 byl k přepsání scénáře přizván Stuart Beattie, protože se vyznal v pirátství. Když se Dicku Cookovi podařilo přesvědčit producenta Jerryho Bruckheimera, aby se k projektu připojil, odmítl scénář, protože šlo o „čistě pirátský film“. Později v březnu 2002 přivedl Elliotta a Rossia, kteří navrhli, aby se zápletkou filmu stala nadpřirozená kletba - jak je popsána v úvodním vyprávění o jízdě.
V květnu 2002 podepsal Gore Verbinski smlouvu na režii Pirátů z Karibiku. Lákala ho myšlenka využít moderní technologie ke vzkříšení žánru, který po zlatém věku Hollywoodu zanikl, a vzpomínal na své vzpomínky z dětství na tuto jízdu a cítil, že film je příležitostí vzdát hold jejímu „strašidelnému a zábavnému“ tónu.
Do role Jacka Sparrowa byl zvažován Jim Carrey. Produkční plán filmu Prokletí Černé perly však kolidoval s natáčením filmu Bruce Všemocný. Mezi dalšími zvažovanými herci pro tuto roli byli Michael Keaton a Christopher Walken. Role byla nabídnuta Robertu De Nirovi, ale ten ji odmítl, protože se domníval, že film bude propadák. Ačkoli byl Cook silným zastáncem adaptace Disneyho atrakcí do filmové podoby, kasovní neúspěch filmu Medvědi z venkova (2002) přiměl Michaela Eisnera k pokusu o zastavení výroby Pirátů z Karibiku. Verbinski však svým tvůrcům konceptů řekl, aby na snímku pracovali dál, a když ho Eisner přišel navštívit, byl výkonný ředitel ohromen tím, co vzniklo.
Jak se vzpomíná v knize DisneyWar, Eisner se zeptal: „Proč to musí tolik stát?“ „To je pravda,“ odpověděl. Bruckheimer odpověděl: „Vaše konkurence utrácí 150 milionů dolarů.“ Měl na mysli franšízy jako Pán prstenů a Matrix. Eisner souhlasil, ale vzhledem ke stigmatu, které se váže k adaptacím tematických parků, Eisner požádal Verbinského a Bruckheimera, aby ze scénáře odstranili některé zjevnější odkazy na jízdu, například scénu, kdy Sparrow a Turner vstupují do jeskyně přes vodopád.
Vliv herní série Monkey Island
Ted Elliott údajně psal scénář animované filmové adaptace Prokletí Opičího ostrova v produkci George Lucase, který byl zrušen ještě před oficiálním oznámením, tři roky před vydáním Prokletí Černé perly. Tento film byl údajně ve výrobě ve společnosti Industrial Light and Magic, než byl zrušen.
Ron Gilbert, tvůrce série Monkey Island, žertem vyjádřil hořkost vůči Pirátům z Karibiku, konkrétně druhému filmu, pro jeho podobnost s jeho hrou. Gilbert také uvedl, že román On Stranger Tides od Tima Powerse, který byl adaptován do čtvrtého filmu, byl hlavním zdrojem inspirace pro jeho videohry. Natáčení a design
Verbinski nechtěl, aby film působil zcela romanticky: chtěl mít pocit historické fantazie. Většina herců nosila protézy a kontaktní čočky. Depp měl čočky, které fungovaly jako sluneční brýle, zatímco Rush a Lee Arenberg nosili matné čočky, které postavám dodávaly zlověstný pocit. Mackenzie Crook nosil dvě čočky, které představovaly dřevěné oko jeho postavy: měkkou verzi a tvrdší verzi pro případ, kdy vyčnívá. Kromě toho jim byly nabarveny zkažené zuby a zjizvená pleť, i když Depp si nechal přidat zlaté zuby, které po natáčení zapomněl odstranit. Depp také použil pravou pistoli, která byla vyrobena v roce 1760 v Londýně a kterou štáb koupil od obchodníka v Connecticutu. Několik mečů pro natáčení vyrobil kovář Tony Swatton. Štáb strávil pět měsíců vytvářením jeskyně, v níž se Barbossa a posádka Černé perly pokoušejí zvrátit své prokletí, a naplnil ji pěti stopami vody, 882 aztéckými mincemi a trochou zlaté barvy na polystyrenové kameny pro další otisky pokladů. Posádka také postavila pevnost Port Royal v Rancho Palos Verdes v Kalifornii a na Manhattan Beach byl postaven palác guvernéra Swanna. V září 2002 zde vypukl požár, který způsobil škody za 525 000 dolarů, nikdo však nebyl zraněn.
Filmaři si jako hlavní místo natáčení vybrali St Vincent, protože se zde nacházela nejklidnější pláž, kterou mohli najít, a pro Port Royal a Tortugu postavili tři mola a kulisy. Nejdůležitější pro film byly tři lodě: Black Pearl, Dauntless a Interceptor. Z rozpočtových důvodů byly lodě postaveny v docích a na otevřeném moři strávily pouze šest dní při bitvě mezi Black Pearl a Interceptorem. Dauntless a Black Pearl byly postaveny na bárkách a jejich konstrukce byly dokončeny počítačovým obrazem. Black Pearl byla také postavena na scéně Spruce Goose, aby bylo možné kontrolovat mlhu a osvětlení. Interceptor byla přestavěná Lady Washington, replika plachetnice v plném měřítku z Aberdeenu ve státě Washington, která byla kompletně přemalována předtím, než se vydala na 40denní plavbu začínající 2. prosince 2002 a dorazila na místo 12. ledna 2003. Pro sekvenci bouře byla postavena také miniatura.
Hlavní natáčení začalo 9. října 2002 a skončilo 7. března 2003. Rychlé natáčení bylo poznamenáno pouze dvěma nehodami: když Jack Sparrow krade Interceptor, tři z lan, kterými je připevněn k Dauntless, se nejprve nepřetrhla, a když praskla, úlomky zasáhly Deppovo koleno, ačkoli nebyl zraněn, a způsob, jakým se incident odehrál na filmu, vypadal, že Sparrow pouze uskakuje. Humornější nehoda se stala, když se loď, na které měl Sparrow dorazit do Port Royal, potopila. V říjnu štáb natáčel scény v Rancho Palos Verdes, v prosinci už se natáčelo na Svatém Vincentu a Grenadinách a v lednu na place v jeskyni v Los Angeles. Scénář se s Elliottem a Rossiou na place často měnil, přibyly dodatky, jako například Gibbs (Kevin McNally), který Willovi vyprávěl, jak Sparrow údajně utekl z ostrova - připoutal k sobě dvě želvy provazem z vlasů na zádech - a do vrcholné bitvy byl vepsán Pryce, aby se zachovala určitá empatie diváků.
Vzhledem k rychlému harmonogramu natáčení začala společnost Industrial Light & Magic okamžitě pracovat na vizuálních efektech. Ačkoli kosterní podoby pirátů odhalené měsíčním světlem zabírají relativně málo času na plátně, štáb věděl, že jejich počítačem vytvořené podoby musí přesvědčit, pokud jde o repliku výkonů a vlastností herců, jinak by přechod nefungoval. Každá scéna, v níž se objevují, se natáčela dvakrát: referenční deska s herci a pak bez nich, aby se přidaly kostry, což bylo estetické řešení komplikované Verbinského rozhodnutím natáčet bitvy ručními kamerami. Herci také museli své scény předvést znovu na scéně motion capture. Vzhledem k tomu, že natáčení skončilo pouhé čtyři měsíce před premiérou, strávil Verbinski nad střihem 18 hodin denně a zároveň věnoval čas 600 efektovým záběrům, z nichž 250 představovalo pouhé odstranění moderních plachetnic ze záběrů.
- Zdroj: Anglická Wikipedie
- Photo © 2003 WALT DISNEY Pictures
Části seriálu: Piráti z Karibiku
- Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna
- Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly - a jak to před 16 lety začalo
- Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže - A Bruckheimer se zase směje...
- Piráti z Karibiku: Na konci světa - skoro tříhodinové utrpení
- Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta
- Piráti z Karibiku: Prokletí černé perly
- Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže aneb vítejte v Disneylandu podruhé
- Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta
- Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly
- Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže
- Piráti z Karibiku: Na konci světa
- Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna
- Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta
Nejnovější komentáře