Herecké obsazení
Shia LaBeouf, který se zhostil titulní role Sama Witwickyho, se během natáčení hodně sblížil s hereckým veteránem Jonem Voightem. Společně pak rozebírali Samův příběh a všechna dilemata, která musí uprostřed války dvou světů řešit. „Nikdy to nebyla debata o technologiích, nebavili jsme se o robotech,“ říká LaBeouf. „V první řadě jsme řešili, jak udělat ten Samův příběh reálným. Jak mohou ty postavy působit věrohodně? Jak dovedeme jejich vztahy do natolik funkční podoby, aby se mohli diváci nechat unést příběhem? Protože pokud vás nezaujmou postavy – a to se týká i těch animovaných – nemáte chuť dívat se na film.“
„Sam je úplně normální kluk,“ říká Bay. „Nechtěl jsem, aby to byl nějaký hejsek ani počítačový magor, prostě normální týpek. Je trochu nešikovný, ale člověk si ho hned zamiluje.“
Megan Fox (Mikaela Banes) si pro svou první významnou roli vybrala opravdu veliké sousto – což jí ovšem nijak nebránilo v tom, aby ve filmu excelovala: „Přestože je Megan u filmu nová, je na place neuvěřitelně vyrovnaná a jistá, na jejím herectví není nic strojeného,“ říká Bay. „Taky se mi moc líbilo, že ji nikdo moc nezná… i když to pomyšlení, že svěřujete tak důležitou roli někomu neprověřenému, může být trochu skličující. Ale se Shiou jim to šlo úplně skvěle. Mají skvělou energii.“
Pro herečku bylo nejtěžším úkolem držet krok se svým hereckým protějškem a udržet svou postavu a potažmo celý film v rovině uvěřitelnosti. „Jak můžete použít slovo ‚Bumblebee‘ a nehnout při tom brvou? Jak můžete mluvit ke dvanáctimetrovému robotovi, aby to vypadalo realisticky – když je navíc vaše postava tím, co spojuje publikum s příběhem? Naším úkolem bylo zachovat tuhle rovnováhu, což pro mě byl asi nejnáročnější aspekt celého natáčení.“
„Mikaela je hodně divoká holka. Ráda se motá okolo aut a do toho světa robotů je vtažena vlastně náhodou. Ocitla se se Samem uprostřed toho konfliktu a cítí, že ho musí ochraňovat,“ říká herečka.
„Nedokázal jsem si dost dobře představit, jak by šel udělat film z toho, co jsem si pamatoval pouze jako parádní kreslený seriál,“ říká Josh Duhamel, jenž ve filmu ztvárnil kapitána Lennoxe. „Ale jakmile jsem viděl rozsah té armádní techniky a prostor, k nimž jsme měli přístup, všechny ty speciální efekty, toho robota, kterého postavil se svým týmem John Frazier, a ten obrovský smysl pro detail, věděl jsem, že mě potkalo velké štěstí.“
Duhamel spolu s několika dalšími herci a skutečnými vojáky, kteří s nimi měli ve filmu hrát, absolvoval třídenní trénink v Air Force. I přesto, že se na roli zodpovědně připravoval a snažil se dostat do co nejlepší kondice, pro něj bylo natáčení velmi fyzicky náročné: „V ruce držím ten dvacetikilový kulomet, mám na sobě brnění, soupravu na přežití, náboje do toho kulometu a všechny ty další věci, které prostě potřebujete, a s tím vším utíkám co nejrychleji po ulici, vedu celou tu skupinu. Po prvním záběru jsem umíral! Pak jsme ho opakovali, pak znova… napočtvrté jsem už skoro nemohl běhat.“ Po tomto šoku si Duhamel na začátku každé další scény pečlivě zjišťoval, zda v ní bude střílet nebo ne, aby mohl zbraň případně nahradit její lehčí gumovou napodobeninou.
Tyrese Gibson (technický seržant Epps) se o přípravě filmu poprvé dozvěděl od svého právníka, který pracuje i pro Michaela Baye. Přestože se znal s režisérem již delší dobu a občas mluvili o tom, že by spolu někdy rádi natočili film, tehdy ještě ani jeden z nich nevěděl, že budou v budoucnu pracovat zrovna na tomto projektu.
Gibsona před natáčením postihl těžký případ chřipky, která jej těsně před začátkem příprav upoutala na lůžko. Dostal se z ní až ve chvíli, kdy spolu s ostatními herci nastoupil v kalifornském Fort Irwin’s National Training Center k základnímu fyzickému tréninku. Když se mu však začala nemoc vracet, byl svými lékaři donucen vynechat první tři dny natáčení na základně Holloman.
„Po všech těch varováních a opatřeních mi bylo víceméně jasné, že běhat v 50°C není tak úplně to, co si můj lékař představoval, ale nemohl jsem si dovolit zmeškat víc než tři dny,“ vzpomíná Gibson. „Bylo to šílené. Pokaždé jsem šel domů naprosto vyčerpán. Ale byl to jeden z mých nejlepších životních zážitků, nechtěl bych o to přijít ani za nic. Jen to, co jsme tam natočili, by vydalo na celý film – ale to byl pouze začátek.“
John Turturro byl jako otec dvou synů, 16letého a šestiletého, vystaven velkému rodinnému nátlaku. „Můj starší syn mi řekl: ‚Víš přece sám, že v tomhle hrát musíš, nemáš na výběr,‘ na což jsem odpověděl: ‚No, musím si to nejdřív přečíst,‘ a on mi řekl: ‚Ne, nemusíš.‘,“ vzpomíná se smíchem herec, který si ve filmu zahrál agenta Simmonse.
Jona Voighta, který ztvárnil ministra obrany Johna Kellera, velmi zaujala snaha mít při natáčení scén s vojáky neustále na place nějakého armádního poradce. Při natáčení se tak střídali zástupci leteckých sil Air Force, armády a námořnictva, které čas od času doprovázel Phil Strub z Pentagonu, jenž má na americkém ministerstvu obrany na starost monitoring vyobrazení armády v produktech zábavního průmyslu.
Nejnovější komentáře