Pracujete s dětmi? Hledáte inspirace a hezké příběhy pro upevňování a automatizaci hlásek L, R, Ř? Chodíte s dětmi na logopedii a stále se vám nedaří tyto hlásky správně vyslovovat? Tak právě vám je určena novinka s názvem Obrázkové logočtení, jehož autorkou je Kateřina Sýkorová, vystudovaná logopedka, vydal ji Portál v Praze.
Kniha je rozdělena do tří oblastí, v nichž se děti učí fixovat a automatizovat nejprve hlásku L, pak R a nakonec nejobtížnější Ř. Jednotlivé oblasti jsou od sebe pro jednoduchou orientaci odděleny červenou, modrou a zelenou barvou, v názvech kapitol, ale také dějovými obrázky. S těmi dějovými obrázky můžete pracovat společně, popsat, co je na obrázku, co se tam vlastně událo, jaké barvy jsou na obrázku, dějová posloupnost, co by se mohlo a tak dále. Jsou to celkem tři dvoustrany.
Kniha má velmi milé ilustrace Evy Rémišové, které potěší nejen dětské, ale i dospělé oči a bude se jim líbit s publikací pracovat. Hláska L, R, Ř je často velmi svízelná a dlouho trvá, než se u dětí upevní a automatizuje v řeči. Tato publikace by vám s nimi měla pomoci. Příběhy jsou krátké, hezky se čtou a bude se vám s nimi dobře pracovat.
Kniha mě velmi zaujala. Jelikož vedu kroužek logopedické prevence v mateřské škole, tato kniha mně bude velkým pomocníkem. Líbí se mně její zaměření na hlásky L, R, Ř, protože vady výslovnosti u těchto hlásek bývají velmi časté. Je přehledná, srozumitelně psaná, s krátkými příběhy, které budou děti bavit. Ilustrace Evy Rémišové se výborně hodí k textům Kateřiny Sýkorové.
Kniha je určena logopedům, speciálním pedagogům, učitelkám mateřských škol, dětem, rodičům i prarodičům, kteří řeší vadnou výslovnost hlásek u dětí či vnoučat. Čeká na vás celkem 20 příběhů. V každém z nich a naleznete danou hlásku L, R, Ř v různých podobách tj. samostatně, v různých pozicích i kombinacích- na začátku, na konci, uvnitř slova atd. Na začátku každé hlásky naleznete obrázky s danou hláskou-slovní zásobu a poté příběh v podobě malovaného čtení. S dětmi si můžete obrázky pojmenovat, vytleskávat délku slov, určovat počáteční hlásku, pracovat s obrázkem, tříbit jazykový cit, upevňovat fonematický sluch, rozvíjet slovní zásobu, podporovat samostatný slovní projev, vymýšlet vlastní příběhy a rozvíjet fantazii dětí. S knihou lze pracovat opravdu neomezeně, možností je hodně a je třeba je využít na maximum. Děti to rozhodně bude bavit.
Na titulní stránce autorka a ilustrátorka vybrala obra Broně, který jí hrušky a má v truhle poklad. Vyvolal u mě úsměv na tváři.
Tímto děkuji paní Romaně Bařtipánové z nakladatelství Portál za poskytnutí recenzního výtisku.
Ukázka z knihy:
Děda Jindřich dříve pracoval v lese jako dřevorubec. Teď už však nebyl dřevorubec, byl v důchodu a bydlel nedaleko Dřevíkova ve své dřevěné chalupě. U nás stál i veliký dřevník a v něm měl děda Jindřich dřevo, které rád opracovával jako dřevorytec. Děda Jindřich měl vnoučka Ondřeje, který dřevo a dědu Jindřicha miloval, a první prázdniny chtěl strávit právě v Dřevíkově u dědy Jindřicha.
Jakmile byl Ondřej v Dřevíkově na chalupě, hned chtěl s dědou Jindřichem do lesa. Děda si obul dřeváky, Ondra sandály a vyrazili mezi modříny a smrky. Ondřej naslouchal dědovu vyprávění a koukal mu pod ruce, když ze dřeva děda kouzlil nádherné dřevoryty. Ondřej sám se snažil dřevu porozumět. Jednou si z lesa donesl dřevěnou placku a z ní vykouzlil dřevoryt s dřevěnou loďkou nebo ze dřeva udělal koníka.
Několik slov o autorce:
Kateřina Sýkorová je vystudovaná logopedka, pracuje jako speciální pedagog na prvním stupni ZŠ, dříve pracovala v běžné MŠ, ve speciální MŠ i jako školní logoped.
Několik slov ilustrátorce:
Eva Rémišová je známá ilustrátorka pro děti. Spolupracuje s časopisem Sluníčko. V Portále vyšly s jejími ilustracemi např. knihy Já mám v krabici, cukr a krupici, Říkadla a hry nebo Hádám, hádáš, hádáme.
Autorka: Kateřina Sýkorová
Ilustrace: Eva Rémišová
Žánr: metodická příručka, dětská literatura
Vydáno: 2023, Vydalo Nakladatelství Portál, Praha
Počet stran: 96
Vazba knihy: pevná, s laminovaným potahem
ISBN 978-80-262-1998-9
Knihu můžete koupit zde
Nejnovější komentáře