Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna je americký fantasy film z roku 2011, čtvrtý díl filmové série Piráti z Karibiku a samostatné pokračování filmu Na konci světa (2007). Jedná se o první film z této série, který nerežíroval Gore Verbinski, ale nahradil ho Rob Marshall. Jerry Bruckheimer opět působil jako producent. Ve filmu, jehož zápletka volně vychází z románu Tima Powerse Na vlnách podivna z roku 1987, je excentrický pirát kapitán Jack Sparrow (Johnny Depp) nucen uzavřít vratké spojenectví s Angelikou (Penélope Cruz), tajemnou ženou ze své minulosti, když se vydávají na výpravu za Fontánou mládí, čelí nechvalně proslulému pirátu Černovousovi (Ian McShane) a předbíhají Jackova starého nepřítele Barbossu (Geoffrey Rush). Film vznikl v produkci společnosti Walt Disney Pictures a do kin jej uvedla společnost Walt Disney Studios Motion Pictures. Byl to první film ze série, který byl uveden ve formátech Disney Digital 3-D a IMAX 3D.
Scénáristé Ted Elliott a Terry Rossio se poprvé dozvěděli o Powersově románu On Stranger Tides během zpětné produkce filmů Truhla mrtvého muže (2006) a Na konci světa a považovali ho za dobrý výchozí bod pro nový film ze série. Preprodukce začala po skončení stávky amerického sdružení scenáristů (Writers Guild of America) v letech 2007-2008 a Depp spolupracoval se scenáristy na návrhu příběhu. Hlavní natáčení trvalo 106 dní od června do listopadu 2010 a natáčelo se na Havaji, ve Velké Británii, Portoriku a Kalifornii. Při natáčení byly použity 3D kamery podobné těm, které byly použity při výrobě filmu Avatar z roku 2009, a na vizuálních efektech filmu se podílelo deset společností. Po nadsazených produkčních nákladech, které čistý rozpočet nafoukly na 379 milionů dolarů, se film v současnosti řadí mezi nejdražší filmy všech dob.
On Stranger Tides byl ve Spojených státech uveden do kin 20. května 2011. Film překonal mnoho kasovních rekordů a stal se třetím nejvýdělečnějším filmem roku 2011. Pátý film s názvem Dead Men Tell No Tales (Mrtví muži nevyprávějí žádné příběhy) byl uveden do kin v květnu 2017 a šestý film je ve vývoji.
Děj
Z oceánu u španělského pobřeží je zachráněn muž, který je přivezen ke španělskému králi Ferdinandovi, kde tvrdí, že je členem posádky Juana Ponce de Leóna, který zmizel před 200 lety při hledání Fontány mládí. Po neúspěšném pokusu zachránit svého prvního druha Joshameeho Gibbse před popravou v Londýně je kapitán Jack Sparrow předveden před krále Jiřího II. Král Jacka požádá, aby vedl výpravu, která má najít Fontánu mládí dříve, než ji najde král Ferdinand a španělské námořnictvo. Kapitán Hector Barbossa, nyní soukromník, který má na noze kolíček, je kapitánem výpravy, ale místo Jacka potřebuje jen Sao Fengovy navigační mapy.
Jack unikne, setká se se svým otcem, kapitánem Teaguem, který Jackovi řekne, že k použití Fontány je třeba rituál. Jack se dozvídá, že podvodník verbuje piráty na další výpravu. Podvodnicí je Angelika, Jackova bývalá milenka a dcera legendárního Černovouse. Jack je vmanévrován do služby na palubě Černovousovy lodi Pomsta královny Anny. Černovous přežil svou historickou smrt pomocí magie voodoo, a to díky předurčenému, osudnému setkání s Barbossou. Ovládá Tritonův meč, který mu umožňuje ovládat loď. Přestože Jack vyvolá vzpouru, Černovous posádku přinutí k poslušnosti. Mezi členy posádky je i Philip Swift, zajatý misionář.
Barbossa naverbuje Gibbse, který spálí mapy a přizná, že si zapamatoval každé místo. Angelika Jackovi řekne, že je třeba získat dva stříbrné poháry z Ponce de Leónovy vlajkové lodi Santiago. Do jednoho poháru musí být umístěna slza mořské panny, ze které se musí současně napít, aby se aktivovaly léčivé vlastnosti Fontány. Piják, kterému slza chybí, zemře a jeho životní síla bude předána druhému. Jack objeví Černovousovu sbírku ukořistěných zmenšených lodí, včetně Černé perly.
Pomsta pluje do zátoky Whitecap Bay, aby zajala mořskou pannu, a úspěšně uloví Syrenu, kterou zpočátku musí převážet ve skleněné nádobě. Když Syrenu upustí, její ocas se změní v nohy. Filip, který se o ni stará, se nabídne, že ji ponese.
Angelika a Černovous pošlou Jacka pro kalichy a jako vyjednávací kartu si vezmou jeho kouzelný kompas. Jack se s Barbossou setkává na lodi Santiago, ale zjistí, že kalichy si vzali Španělé. Při získávání kalichů Barbossa vysvětluje, že Černovous zaútočil na Černou perlu, což vedlo ke ztrátě jeho nohy samovolnou amputací. Syrenu Černovous vytrhne poté, co jí Filip vyjádří lásku, a nechá ji zemřít na dehydrataci, a Filip je nucen odejít s posádkou.
Jack se vrací a vyjednává o vrácení kompasu výměnou za kalichy. Když Černovous souhlasí, pošle Jack Gibbse na pochůzku. Černovousova posádka najde Fontánu, ale je konfrontována Barbossou a jeho muži. Přijdou Španělé, kteří Fontánu odsoudí jako ohavnost proti Bohu a poháry hodí do hluboké tůně. Ve zmatku Filip osvobodí Syrenu, která kalichy získá zpět a vrátí je Jackovi. Barbossa probodne Černovouse svým otráveným mečem, ukradne Tritonův meč, prohlásí se kapitánem Pomsty a vrátí se k pirátskému životu. Španělé před odjezdem rozdrtí Fontánu.
Angelika se řízne o otrávený meč. Jack získá zbývající kapky vody z Fontány a do jednoho z pohárů přidá Syreninu slzu. Když Černovous požádá Angeliku, aby za něj zemřela, Jack ho lstí donutí vypít kalich, v němž slza chybí. Angelika je uzdravena, zatímco Černovous umírá. Syrena se vrátí ke zraněnému Filipovi, políbí ho a odvede ho pod vodu vstříc neznámému osudu. Jack vysadí Angeliku na ostrůvku, protože si není jistý, zda jí může věřit. Poté se znovu setkává s Gibbsem, který pomocí Jackova kompasu lokalizuje Pomstu a získá zpět Černou perlu v lahvi. V posttitulkové scéně vyplaví na břeh na Angeličinu zátoku voodoo panenku Jacka vytvořenou Černovousem.
Produkce
Vývoj
Krátce před premiérou filmu Na konci světa Jerry Bruckheimer prohlásil, že je to konec trilogie, ale myšlenka na spin-off je stále možná. Po úspěšném premiérovém víkendu filmu prohlásil Dick Cook, tehdejší předseda představenstva studia Walt Disney, že má zájem o čtvrtý díl. Los Angeles Times také informovaly, že byla zakoupena práva na knihu. Ted Elliott a Terry Rossio začali na scénáři pracovat v roce 2007, ale jejich práce přerušila stávka amerického sdružení scenáristů v letech 2007-2008 a pokračovali v nich až v polovině roku 2008.
V červnu 2009 Bruckheimer naznačil, že by společnost Disney dala přednost tomu, aby čtvrtý díl Pirátů byl uveden do kin před filmem Osamělý jezdec, na jehož uvedení do kin 20. května 2011 pracoval on, Johnny Depp, Ted Elliott a Terry Rossio. Doufal, že se k režii čtvrtého filmu vrátí Gore Verbinski, jehož filmová adaptace BioShocku byla odložena. Protože Verbinski nebyl k dispozici kvůli svým závazkům s filmem Rango z téhož roku, navrhl Bruckheimer Roba Marshalla, kterého považoval za „premiérového filmaře“, a prohlásil: „Každý film, který [Marshall] natočil, mi připadal jedinečný a jiný.“ Dne 21. července 2009 Marshall práci přijal, a to kvůli „zcela nové dějové linii a souboru postav. Připadalo mi to nové, a to pro mě bylo důležité“. Marshall uvedl, že film mu poskytl dlouho očekávanou příležitost pracovat s Deppem a že mu při režii pomohly jeho zkušenosti choreografa - „akční sekvence působily jako velká produkční čísla“. Dne 11. září 2009 na Disneyho konferenci D23 během Disneyho akce Cook a Johnny Depp v kompletním kostýmu kapitána Jacka Sparrowa oznámili, že se připravuje čtvrtý film o Pirátech. Název byl oznámen jako Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna. Marshall pro inspiraci navštívil atrakci Piráti z Karibiku v Disneylandu a nakonec jí vzdal hold kostlivcem držícím lupu v lodi Ponce de León. Natočen byl také výstup „Starého Billa“, piráta, který se snaží podělit o svůj rum s kočkou, ale byl vystřižen. Původně se měli objevit i Pintel a Ragetti, ale režisér Rob Marshall od tohoto záměru upustil, protože se obával, že jejich role budou vystřiženy.
Cook dal v září 2009 výpověď po více než 38 letech práce pro společnost Disney. Deppova víra ve film Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna byla po rezignaci poněkud otřesena, přičemž Depp vysvětlil, že „v mém nadšení je momentálně trhlina, trhlina. Všechno se to zrodilo v té kanceláři“. Depp také vysvětlil, že Cook byl jedním z mála, kdo přijal jeho ztvárnění Jacka Sparrowa: „Když se věci při natáčení prvních Pirátů trochu zvrtly a ostatní ve studiu nebyli mou interpretací postavy nadšeni, Dick byl od první chvíle u toho. Důvěřoval mi.“
Scénář
Během natáčení filmů Truhla mrtvého muže a Na konci světa objevili scenáristé Ted Elliott a Terry Rossio román Tima Powerse On Stranger Tides z roku 1987, který považovali za dobrý základ, na němž by se dala založit „nová kapitola“ pirátské série. Společnost Disney koupila práva na román v dubnu 2007. Rossio uvedl, že s Elliotem zvažovali, že v příběhu použijí Černovouse a Fontánu mládí ještě před přečtením knihy, „ale kdykoli ta slova vyslovíte, vybaví se vám Powersův román. Nebylo možné, abychom na tomto poli pracovali, aniž bychom se vydali na území, které Tim prozkoumal.“ Popřeli však, že by šlo o přímou verzi románu: „Černovous pochází z knihy a v knize je také postava dcery. Ale Jack Sparrow v knize není, stejně jako Barbossa. Takže bych to nenazýval adaptací.“ Rossio prohlásil, že scénář byl napsán jako samostatný film, „něco na způsob Jamese Bonda“, namísto struktury předchozích dílů, které byly „koncipovány jako trilogie“. Doufali, že „navrhnou příběh, který by podpořil nové postavy“, protože postavy jako Will Turner se nevrátí. Bruckheimer dodal, že bylo rozhodnuto „trochu zjednodušit příběh, udělat ho trochu jednodušší a nemít tolik postav, které je třeba sledovat“, protože množství postav a podzápletek v Na konci světa způsobilo, že film měl těžkopádnou délku. Dvojice se rozhodla využít další mořský mýtus, na který narážely předchozí díly: mořské panny, které jsou v knize krátce zmíněny. Role mořských panen se ve scénáři rozšířila, což zahrnovalo rozsáhlou sekvenci útoků.
Depp byl do návrhu příběhu hluboce zapojen, často se setkával se scenáristy, aby jim ukázal, co ho zajímá, a podle Rossiových slov se „podílel na vymýšlení dějových linií, propojování postav, vytváření momentů, které jsme pak modelovali, utvářeli a pak se k nim vraceli“. Mezi Deppovy návrhy patřilo proměnit Filipa v misionáře a nechat hlavní hrdiny sledovat španělský kontingent. Poté se Rob Marshall a výkonný producent John DeLuca setkali s Rossiou a Elliotem a provedli vlastní úpravy, včetně vybudování hlavní ženské role.
Osazení
Depp se v září 2008 upsal k návratu do role kapitána Jacka Sparrowa s tím, že se vrátí, pokud bude scénář dobrý. Téměř o rok později společnost Disney oznámila, že Deppovi za jeho roli zaplatí 55,5 milionu dolarů, protože si uvědomovala, že bez něj by byla franšíza „mrtvá a pohřbená“. Geoffrey Rush projevil zájem vrátit se ke své roli Barbossy a Bruckheimer později jeho účast potvrdil. Rush se kladně vyjádřil k tomu, že Barbossa přišel o nohu, protože se domníval, že díky tomuto postižení je jako postava „zlostnější, důraznější a odolnější“, a musel spolupracovat s kaskadérským týmem na přesném ztvárnění kulhání a používání berle, zejména při scénách boje s mečem. Produkční tým sice zvažoval, že Rushovi na nohu nasadí rekvizitní berli, ale kvůli napjatému časovému harmonogramu ji nahradil modrou ponožkou, která byla nahrazena digitálně, s knoflíkem na botě, aby měl Rush referenci pro svou chůzi. Z předchozích filmů se vrátili další tři herci: Kevin McNally jako Joshamee Gibbs, Greg Ellis jako poručík Theodore Groves a Damian O’Hare jako poručík Gilette. V epizodní roli se objevil i Keith Richards, který si zopakoval roli kapitána Teaguea z filmu Na konci světa; společně s Deppem se snažili přesvědčit Micka Jaggera, aby se zúčastnil konkurzu na roli pirátského staršiny. Předchozí herci Orlando Bloom (Will Turner) a Keira Knightley (Elizabeth Swann) prohlásili, že si své role nezopakují, protože se chtějí podílet na jiných filmech. Oba se domnívali, že dějová linie zahrnující jejich postavy zašla nejdál, jak mohla. Dne 1. srpna 2009 Bill Nighy vyjádřil přání vrátit se v roli Davyho Jonese, který zemřel v předchozím filmu, a uvedl možnost vzkřísit tuto postavu, ale nakonec bylo jeho zařazení zrušeno. Dne 5. února 2010 Mackenzie Crook rovněž oznámil, že si svou roli Ragettiho nezopakuje, a prohlásil: „Neptali se mě. Ale vlastně mi to vůbec nevadí. Jsem fanouškem zejména prvního dílu a myslím, že trilogie, kterou jsme vytvořili, je skvělá. Skoro bych byl rád, kdyby to tam nechali.“
Nové obsazení tvoří Ian McShane, který hraje známého piráta a hlavního antagonistu filmu Černovouse, a Penélope Cruz, která hraje Angelicu, lásku Jacka Sparrowa. Podle Marshalla byl McShane vybrán proto, že „dokáže zahrát něco zlého, ale vždy je za tím také humor“ a herec práci přijal jak kvůli „velmi vtipnému a okouzlujícímu“ scénáři, tak kvůli možnosti pracovat s Marshallem. Nanášení vousů trvalo hodinu a půl a McShane přirovnal kostým postavy ke „skutečnému motorkářskému pirátovi - je celý z černé kůže“. Marshall uvedl, že Cruzová byla jedinou herečkou, o které se uvažovalo pro tuto roli, protože odpovídala popisu jako „herečka, která by se mohla nejen vyrovnat Johnnymu a vyrovnat se mu, ale také musela být svým způsobem vším, čím je Jack Sparrow. Musela být vtipná a chytrá a inteligentní a mazaná a krásná.“ Do role ji pozvali, když dokončovali natáčení filmu Nine. Herečka kvůli roli dva měsíce cvičila a učila se šermovat. Během natáčení Cruzová zjistila, že je těhotná, což vedlo kostýmní oddělení k tomu, že předělalo její šatník, aby byl pružnější, a producenty k tomu, aby najali její sestru Mónicu Cruzovou, která Penélope v rizikových scénách dublovala. Depp doporučil Stephena Grahama, který s ním pracoval ve filmu Veřejní nepřátelé, do role Scruma, machiavelistického piráta a pomocníka Jacka Sparrowa, a Richarda Griffithse do role krále Jiřího II, protože Depp byl fanouškem Griffithsovy práce na filmu Withnail a já. Do role misionáře Filipa byl vybrán Sam Claflin, čerstvý absolvent herecké školy se zkušenostmi z televize, a k obsazení se přidal také britský herec Paul Bazely. Španělský zpravodajský web El Pais uvedl, že ve filmu hrají čtyři španělští herci: Cruz, Bergès-Frisbey, Óscar Jaenada a Juan Carlos Vellido. Jaenada byl vybrán jednak pro svou práci ve filmu The Losers, jednak na doporučení Cruzové.
Kasting mořských panen vyžadoval, aby herečky měly přírodní prsa - žádné implantáty. Jak Bruckheimer vysvětlil EW: „Nemyslím si, že v roce 1700 měli zvětšená prsa, [...] Takže je přirozené, že lidé z castingu říkají: „Chceme skutečné lidi“.“ Marshall pozval do role Syreny španělsko-francouzskou herečku Àstrid Bergès-Frisbeyovou poté, co ji viděl v článku ve francouzském časopise o nadějných herečkách. Bergès-Frisbeyová musela kvůli roli absolvovat lekce angličtiny, plavání a ovládání dechu. Ostatní představitelky mořských panen, jako například australská supermodelka Gemma Ward, byly podle Marshalla vybrány proto, že mají „exotický smysl, nadpozemskou citlivost, ale pod těmito vrstvami také smrtící kvalitu“ a musely absolvovat lekce plavání, aby se naučily pohyby, jako jsou kopy delfína a vaječného kopače.
Natáčení
Principální natáčení začalo 14. června 2010 na Havaji. V srpnu 2010 se natáčení přesunulo do Kalifornie, především na pobřeží Long Beach a na rekonstrukci zátoky Whitecap Bay provedené v zázemí Universal Studios, protože původní havajské lokace v zátoce Halona Cove sužovaly silné přílivy a odlivy. Po krátkém natáčení v Portoriku, kde se natáčelo na ostrově Palomino i v pevnosti San Cristóbal v San Juanu, se produkce v září přesunula do Velké Británie, kde hlavní natáčení skončilo 18. listopadu po 106 dnech natáčení. Lokace zahrnovaly palác Hampton Court v Londýně, Knole House v Kentu a Old Royal Naval College v Greenwichi. Interiéry se natáčely v londýnských ateliérech Pinewood Studios a v kulisách vedle zvukových kulis byla postavena replika londýnské ulice z 18. století. Producenti zvažovali také využití New Orleans jako místa natáčení. V říjnu došlo ve Velké Británii k narušení bezpečnosti, když se na natáčení v Old Royal Naval College dostal imitátor celebrit, který se převlékl za kapitána Jacka.
Poté, co společná produkce Truhly mrtvého muže a Na konci světa stála přes 300 milionů dolarů, se společnost Disney rozhodla dát čtvrtému dílu nižší rozpočet. Bylo nutné snížit mnoho nákladů, včetně přesunu primární produkce na Havaj a do Londýna, kde jsou výhodnější daňové úlevy, a kratšího natáčecího plánu a menšího počtu scén se speciálními efekty ve srovnání s filmem Na konci světa. Kratší časový plán - podle Bruckheimera „jsme měli 22 týdnů po natáčení a u filmu jako je tento, s téměř 1 200 záběry s vizuálními efekty, je to obvykle 40 týdnů“ - znamenal, že Marshall dohlížel na střih sekvencí během natáčení. Britské finanční výkazy filmu odhalily celkové výdaje ve výši 240,7 milionu liber (410,6 milionu dolarů) do roku 2013, přičemž společnost Disney obdržela od britské vlády slevu ve výši 32,1 milionu dolarů, což z Pirátů z Karibiku: Na vlnách podivna činí nejdražší film, jaký byl kdy natočen.
Bruckheimer uvedl, že rozhodnutí natáčet ve 3D bylo učiněno kvůli tomu, že se jedná o „pohlcující filmařinu; myslím, že vás to činí součástí samotného natáčení, protože jste součástí plátna“. Bruckheimer film označil za první velký „exteriérový film“ natáčený ve 3D, protože Avatar se natáčel převážně ve zvukových kulisách. Zpočátku se Marshall o 3D příliš nezajímal, ale režisér nakonec usoudil, že jde o film, kterému by tento formát mohl prospět. „Prožíváte dobrodružství a díky 3D zážitku jste uvnitř tohoto dobrodružství.“ Ačkoli se původně plánovalo přidat 3D efekty až během postprodukce, nakonec padlo rozhodnutí natáčet digitálně pomocí 3D kamer. Pouze jedna sekvence byla natočena konvenčně a potřebovala 3D konverzi. Kamery byly vylepšenými verzemi těch, které James Cameron vyvinul pro film Avatar a které byly kompaktnější pro větší mobilitu. Díky tomu bylo možné kamery přenést do lokací, jako je havajská džungle.
Královnina pomsta byla postavena na Sunset, stejné lodi, která byla použita pro ztvárnění Černé perly v předchozích dílech. V únoru 2010 byl Sunset kvůli reformám převezen z Long Beach do loděnice na Havaji, kde bylo velkou starostí, aby byl impozantní, měl tři patra a přitom neobětoval skutečnou plavbu. Vzhledem k tomu, že Černovous měl být nejzlejší pirát, který se v sérii objevil, byl vzhled Queen Anne’s Revenge zlověstný, s plachtami obarvenými na krvavě červeno, různými hořícími prvky a výzdobou založenou na lebkách a kostech (inspirace sedleckou kostnicí v České republice). Bylo také přidáno poškození od dělové palby, aby se ukázalo, že „nejen Černovous byl umírající muž, ale i jeho loď je umírající loď“. Figurína lodi také čerpala inspiraci z Černovousovy pirátské vlajky. Pro Barbossovu loď HMS Providence byla použita replika lodi HMS Surprise a všechny scény na palubě Providence byly natočeny na pobřeží Long Beach, protože Surprise nemohla být na Havaj dopravena. Pro Fontánu mládí bylo zvažováno více než 50 návrhů, přičemž ten finální představoval chrám postavený starověkou civilizací kolem Fontány, která sama o sobě byla umístěna v kulaté skalní struktuře, jež měla představovat „kruh života“. Lokace vedoucí k fontáně se natáčely na havajských ostrovech Kauai a Oahu, ale samotná fontána byla postavena v 007 Stage v Pinewoodu.
Efekty
V seriálu On Stranger Tides bylo použito 1112 záběrů počítačem generovaných obrazů, které vytvořilo deset společností zabývajících se vizuálními efekty. Simon Stanley-Clamp, vedoucí vizuálních efektů v Cinesite, prohlásil, že nejtěžší bylo udělat efekty ve 3D: „Rotoskopie je složitá. Čištění desek je dvojnásobná práce a sledování musí být přesné.“ Vedoucími společnostmi, z nichž každá měla na starosti více než 300 efektů, byly Industrial Light and Magic - zodpovědná mimo jiné za mořské panny a většinu vodních efektů - a Moving Picture Company, která vytvořila digitální lodě a rozšíření prostředí, jako je změna počasí a návrh útesů a vodopádů. Na natáčení mořských panen se podílelo osm modelek-hereček, které je ztvárnily mimo vodu, dále 22 sportovců v synchronizovaném plavání a skupina kaskadérek, které měly na sobě motion capture obleky, aby je později nahradily digitální mořské panny. Těla mořských panen ztvárnily sádrové modely. Návrh se snažil vyhnout tradičnímu ztvárnění mořských panen na obrazech a v literatuře, místo toho zvolil šupinaté tělo s průsvitnou blánou inspirované medúzami i látkou používanou v baletních tutu. Aby mořské panny pod vodou působily hrozivěji, byly obličeje hereček v podvodních scénách digitálně upraveny, což jim dodalo ostřejší zuby a lesklou kvalitu rybích šupin na kůži. ILM se postarala také o Černovousovu smrt, kde skutečný výkon Iana McShanea překryli digitálními dubléry, kteří z něj udělali „vroucí masu krve a oblečení“, a útvar podobný hurikánu, který představoval „vody Fontány, jež mu berou život“. Společnost Cinesite se postarala o rekonstrukci Londýna a Barbossovy kolíkové nohy, CIS Hollywood provedla 3D korekce a drobné záběry a Method Studios vytvořila matné malby.
Photo © Disney Enterprises / Peter Mountain
- Rumy - Magazín o rumech
Části seriálu: Piráti z Karibiku
- Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna
- Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly - a jak to před 16 lety začalo
- Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže - A Bruckheimer se zase směje...
- Piráti z Karibiku: Na konci světa - skoro tříhodinové utrpení
- Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta
- Piráti z Karibiku: Prokletí černé perly
- Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže aneb vítejte v Disneylandu podruhé
- Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta
- Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly
- Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže
- Piráti z Karibiku: Na konci světa
- Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna
- Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta
Nejnovější komentáře