Kritiky.cz > Filmy > Filmové recenze > Pád Bílého domu | Olympus Has Fallen [75%]

Pád Bílého domu | Olympus Has Fallen [75%]

rp P d b l ho domu plak t.png filename UTF 8PC3A1d bC3ADlC3A9ho domu plakC3A1t.png
rp P d b l ho domu plak t.png filename UTF 8PC3A1d bC3ADlC3A9ho domu plakC3A1t.png
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...

Pád Bílého domu

http://www.csfd.cz/film/318722-pad-bileho-domu/
http://www.imdb.com/title/tt2302755/

Alternativní názvy: Olympus Has Fallen, Pád Bieleho domu 


Nevhodný mlá­de­ži do 15 let
V kinech ČR od: 11.04.2013 Bontonfilm CZ
V kinech SR od: 11.04.2013 Bontonfilm SK


Akční / Thriller
USA, 2013, 119 min

Režie: Antoine Fuqua
Scénář: Creighton Rothenberger, Katrin Benedikt
Hrají: Gerard Butler, Morgan Freeman, Finley Jacobsen, Radha Mitchell, Aaron Eckhart, Dylan McDermott, Ashley Judd, Cole Hauser, Melissa Leo, Tory Kittles, Angela Bassett, Robert Forster, Rick Yune, Phil Austin, Philippe Radelet, Shane Land, David Joseph Martinez, Arden Cho

Loni tu byly dvě sně­hur­ky, ten­to rok si dáme zase pro změ­nu dva­krát útok na síd­lo ame­ric­ké­ho pre­zi­den­ta. Bílý dům se sta­ne ter­čem úto­ku mili­tant­ních sku­pin a to hned ve dvou akč­ních sním­cích. Ještě než při­jde dal­ší digi­tál­ní smršť od Rolanda Emmericha ve fil­mu Útok na Bílý dům, při­chá­zí akč­ní vypa­lo­vač­ka Pád Bílého domu s Gerardem Butlerem v hlav­ní roli. Okolo sním­ku se tvo­ří šeptan­da, že se jed­ná o lep­ší smr­to­nost­nou past, než jako před­ve­dl John před pár týd­ny v kinech. Jaký je Pád Bílého domu pod režij­ní tak­tov­kou tvůr­ce Training Day?

Mike Banning pat­řil mezi elit­ní čle­ny pre­zi­dent­ské ochran­ky. Prezident Spojených stá­tů Bejnamin Asher v něj měl abso­lut­ní důvě­ru. To bylo ale před 18ti měsí­ci. Při rutin­ním pře­jez­du pre­zi­dent­ské kolo­ny na bene­fič­ní akci za zim­ní­ho veče­ra došlo k doprav­ní koli­zi a Mike v zájmu záchra­ny hla­vy stá­tu zachrá­nil pre­zi­den­ta na úkor jeho ženy. Poté byl suspen­do­ván a dnes pra­cu­je jako úřed­ník na minis­ter­stvu finan­cí. Den po Dnu nezá­vis­los­ti při­jíž­dí do Washingtonu zástup­ce Jižní Korey, kte­rý spo­leč­ně se zástup­ci ame­ric­ké vlá­dy chtě­jí odvrá­tit kri­zi hro­zí­cí díky mili­tant­ní Korejské lido­vě demo­kra­tic­ké repub­li­ce. Avšak v momen­tě, kdy toto setká­ní započne, Bílý dům se sta­ne ter­čem tero­ris­tic­ké sku­pi­ny hájí­cí prá­vě zájmy země na sever­ní čás­ti Korejského polo­ostro­va. Obrana síd­la pre­zi­den­ta je zasko­če­na a než stih­nou armá­da a poli­cej­ní slož­ky efek­tiv­ně zare­a­go­vat, tero­re­is­té jsou spo­lu s pre­zi­den­tem a dal­ší­mi vyso­ce posta­ve­ný­mi poli­ti­ky unse­ni a drže­ni jako rukojmí v pro­ti­a­to­mo­vém bun­k­ru hlu­bo­ko pod ovál­nou pra­cov­nou. Mike, pra­cu­jí­cí v té době jen blok od mís­ta úto­ku, se stá­vá jed­ním z mála tré­no­va­ných agen­tů kte­ří jsou schop­ni zare­a­go­vat. Je nyní na něm, aby zdán­li­vě bez­vý­chod­nou situ­a­ci ovliv­nil a zachrá­nil jak pre­zi­den­ta, tak jeho syna kte­rý se ukrý­vá někde v oku­po­va­ném síd­le. 
Pokud vám záplet­ka a vlast­ně celý sní­mek zavá­ní tak tro­chu jako mix akč­ních osm­de­sá­tek a deva­de­sá­tek, pře­de­vším pak dvojdíl­né pře­pa­de­ní se Stevenem Seagalem, patri­o­tis­tic­ké sním­ky s Chuckem Norrisem a nebo pak pře­de­vším McTiernanovu Smrtonostnou past, nebu­de­te pří­liš dale­ko od sku­teč­nos­ti. Pád Bílého domu je totiž jako vystři­že­ný z této doby. Srdce fanouš­ka akč­ní­ho žán­ru tak zase jed­nou zaple­sá. Do kina se dostal zase jed­nou nářez jako ze sta­ré ško­ly. 
Ano, může­te namít­nout: „Ale, vždyť je to hloupé. Je tam plno nehez­kých digi­tál­ních efek­tů a celé to je vlast­ně dost nelo­gic­ké.“ Na tyto argu­men­ty je ale jed­no­du­chá odpo­věd, kte­rý z fil­mů ze kte­rých tato akč­ní pec­ka vychá­zí byl. Je to tak jed­no­du­ché, pokud čeká­te naleš­tě­nou zále­ži­tost, o kte­ré bude­te moci roz­jí­mat ješ­tě násle­du­jí­cí hodi­ny po pro­jek­ci, vol­te roz­hod­ně jin­de, tady dojde­te k psy­chic­ké ujmě. Pád Bílého domu je totiž akč­ní nářez, kte­rý zmí­ně­né nedo­stat­ky kom­pen­zu­je jak nej­líp umí. Ano, je hloupý, ano je vět­ši­nu času nelo­gic­ký a hlav­ní časo­vé sché­ma kte­ré pokrý­vá fil­mo­vý nara­tiv je vlast­ně úpl­ná blbost. K tomu si při­dej­te oprav­du mizer­né digi­tál­ní tri­ky. Tolik k nedo­stat­kům. Důvod, proč sním­ku udě­lu­ji tako­vé­to hod­no­ce­ní je fakt, že pod tou­to slup­kou laci­né pro­a­me­ric­ké pro­pa­gan­dy v ne zrvo­na prvotříd­ním vizu­á­lu se skrý­vá akč­ňák, kte­rý má vět­ší kou­le než coko­liv, co za posled­ní dobu šlo do kin. McClane by se měl váž­ně obá­vat o svůj flek. Butler mu totiž názor­ně uka­zu­je, jak udě­lat z nej­vět­ší­ho sym­bo­lu Washingtonu kůl­nič­ku na dří­ví. S pořád­nou por­cí toma­to­vé omáč­ky. 
Gerard Butler zpět v akci uka­zu­je, proč je 300: Bitva u Thermopyl neko­mr­po­mis­ní akč­ní dik­cí z vel­ké čás­ti díky jeho záslu­ze. V prv­ní polo­vi­ně to sice ješ­tě není tak výraz­né, nicmé­ně jakmi­le po slab­ším roz­jez­du odlo­ží kra­va­tu a škro­be­né cho­vá­ní, nasa­dí ves­tu, do ruky Glock a začne sypat suché hláš­ky, Pád Bílého domu se stá­vá jeho one man show s hos­tu­jí­cí šedou kůrou mozko­vou tero­ris­tic­kých jed­no­tek. A já jako divák nemo­hu říct nic jiné­ho než „Sakra, jo!“ Takhle se to dělá, takhle to lidi baví a ješ­tě se pořád najde dosta­tek lidí, kte­ří si na podob­ný sní­mek zajdou radě­ji, než na dal­ší bez­krev­nou zále­ži­tost s mír­ným ratingem.     

Pokud tedy pat­ří­te mezi tu akč­ně pozi­tiv­ní část divác­tva, nelze nic jiné­ho, než dopo­ru­čit co nejdří­ve návště­vu kina. Dostanete prvotříd­ní akč­ní béč­ko se vše­mi kla­dy i zápo­ry, kte­ré toto tvr­ze­ní při­ná­ší. K tomu navíc parád­ní obsa­ze­ní boha­té na zná­mé tvá­ře. To vše v patri­o­tis­tic­kém bale­ní se spous­tou olo­va a krve. Servírujte dokuď je to stá­le ješ­tě tep­lé.  

Gerard Butler a jeho kru­to­přís­ná dik­ce jak udě­lat akč­ňák s kou­le­ma, že se z toho i Johnu McClaneovi zato­čí hla­va, zejmé­na v posled­ní době. Pád Bílého domu je naiv­ní, nelo­gic­ká a mís­ty dosta­teč­ně hlou­pá pro­a­me­ric­ká pro­pa­gan­da v té nej­či­rej­ší podo­bě, obda­ře­ná mizer­ný­mi digi­tál­ní­mi efek­ty. Na dru­hou stra­nu je to také prvotříd­ní akč­ní béč­ko­vý výplach, kte­rý zejmé­na v dru­hé polo­vi­ně roz­pum­pu­je srd­ce nejed­no­ho akč­ní­ho fanouš­ka do pořád­né­ho tem­pa. Butler je fra­jer, kte­rý už jen svým cha­risma­tem dělá z Bílého domu kůl­nič­ku na dří­ví, když při­dá suché hláš­ky, stá­vá se navíc ulti­mát­ním akč­ním hrdi­nou, kte­rý nám už v kině chy­běl.

  Hodnocení: 75%


Podívejte se na hodnocení Pád Bílého domu na Kinoboxu.

Koktejl: 
50% Akce
10% Nelogika
25% Patriotismus nej­hrub­ší­ho zrna
15% Kečup jako za sta­rých časů
------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jak bude rekla­ma vypa­dat?
-
Nechceš zde rekla­mu napo­řád jen za 50 Kč?
Zobrazit for­mu­lář pro nákup
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Student dvouoborového studia Anglická filologie / Filmová věda, dlouholetý fanoušek filmu, hudby a televize. Více o mně na profilu na CSFD.cz : http://www.csfd.cz/uzivatel/135140-sanchezcz/

Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 4,64422 s | počet dotazů: 256 | paměť: 72137 KB. | 04.05.2024 - 00:21:52