Kritiky.cz > Horory > Ed Gein

Ed Gein

rp thumbCoverMain.jpeg
rp thumbCoverMain.jpeg
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...

Byly mu pro­ká­zá­ny pou­ze dvě vraž­dy, ale svým hrůz­ným pří­bě­hem a zvěr­stvem jenž pro­vá­děl na své far­mě se nesma­za­tel­ně vryl do pamě­ti všech ame­ri­ča­nů. Stal se neko­neč­nou inspi­ra­cí fil­mo­vých reži­sé­rů, spi­so­va­te­lů, ale i hudeb­ní­ků.

Narodil se 27. srp­na 1906 v La Crosse County, ve stá­tě Wisconsin. Jeho otec George býval čas­to neza­měst­na­ný a rád si dopřá­val vel­ké množ­ství alko­ho­lu. Jeho mat­ka Augusta s ním míva­la čas­to vel­ké výstu­py, pro­to­že fyzic­ky týral oba své syny. Jediný důvod proč se s ním neroz­ved­la byl ten, že byla sil­ně nábo­žen­sky zalo­že­ná a mnoh­dy to při­po­mí­na­lo spí­še fana­tis­mus. Byla pro­ti roz­vo­dům, a pro­to se pokou­še­la své­ho man­že­la donu­tit pře­stat pít, ale její sna­ha byla mar­ná. Matka pra­co­va­la v malém obchůd­ku s potra­vi­na­mi a když našet­ři­la dost peněz, kou­pi­la malou far­mu u měs­teč­ka Plainfield, rov­něž ve Wisconsinu. Tato vzdá­le­ná far­ma měla ochrá­nit její dva syny od vli­vu stej­ně sta­rých dětí, kte­ré si rády uta­ho­va­li jak z malé­ho Eda, tak i star­ší­ho bra­t­ra Henryho. Oba pro­to muse­li ihned po skon­če­ní ško­ly domů a vypo­má­hat na rodin­né far­mě. Jejich mat­ka byla zary­tá lute­rán­ka a svou víru vště­po­va­la i svým synům. Každý den muse­li povin­ně číst z bib­le, před­čí­tat jí ze staré­ho záko­na a navždy se zříct všech nemrav­nos­tí svě­ta. Matka jim neu­stá­le vště­po­va­la do hla­vy jak špat­ný je alko­hol, všech­ny ženy (kro­mě ní) jsou pro­sti­tut­ky a jsou pro­střed­ni­ce­mi samot­né­ho ďáb­la, aby po svě­tě šíři­ly jen zlo. Malý Ed se pod vli­vem své mat­ky stá­val stá­le více zžen­šti­lej­ším a byl tak neu­stá­lým ter­čem posměš­ků svých spo­lu­žá­ků.

Dokonce i sami uči­te­lé o něm mlu­vi­li jako o chlap­ci, kte­rý byl uza­vře­ný ve svém svě­tě, neu­stá­le si vyklá­dal sám pro sebe a smál se vlast­ním vti­pům, jímž nikdo jiný nero­zu­měl. Matka ho neu­stá­le hubo­va­la a bila za kaž­dou sebe­men­ší špat­nost. Ed se sna­žil dát své mat­ce všech­nu svou lás­ku, ale byl odmě­něn vždy jen samým bitím a nadáv­ka­mi. Přesto všech­no si našel ale­spoň jed­nu záli­bu, kte­rá mu zůsta­la navždy. Tou záli­bou bylo čte­ní, při kte­rém doká­zal zapo­me­nout na všech­no pří­ko­ří, jenž se mu dostá­va­lo. Když se své mat­ky oba chlap­ci pta­li, proč je k nim tak nepřá­tel­ská, dosta­lo se jim dal­ší­ho výprasku a při­rov­ná­ní k jejich otci. Ten byl jen oby­čej­ným sla­bo­chem, kte­rý se své ženě nedo­ká­zal posta­vit a už vůbec nebyl opo­rou pro své syny, kte­ří mu byli doslo­va lhos­tej­ní. Jenže to nezmě­ni­lo nic na tom, že svou mat­ku milo­va­li, pro­to­že niko­ho jiné­ho ani pořád­ně nezna­li. Nikam cho­dit nesmě­li, a tak se jejich rodin­né vzta­hy sku­teč­ně utu­ži­li až do extré­mu.

V roce 1940 zemřel jejich otec George na infarkt, a tak muse­li oba chlap­ci začít vydě­lá­vat, aby při­spě­li do rodin­né kasy. Oba zača­li pra­co­vat jako pří­le­ži­tost­ní údrž­bá­ři a Ed čas­to pomá­hal sou­se­dům hlí­dat děti. Dětem totiž mno­hem lépe rozu­měl a cítil se v jejich spo­leč­nos­ti lépe, než s dospě­lý­mi. Starší Henry brzy pře­stal uzná­vat pra­vi­dla, ke kte­rým se je mat­ka sna­ži­la celé dět­ství vést a chtěl si uží­vat živo­ta. Pokoušel se pře­mlu­vit i mlad­ší­ho Eda, ale ten byl zasle­pen lás­kou ke své mat­ce. V květ­nu 1944 zača­lo na far­mě hořet a oba chlap­ci se sna­ži­li oheň upro­střed noci uha­sit. Oba se ve tmě roz­dě­li­li a když se oheň koneč­ně poda­ři­lo uha­sit Ed zjis­til, že jeho bra­tr zmi­zel. Utíkal tedy pro pomoc a pát­ra­cí oddíl brzy nale­zl tělo Henryho blíz­ko uha­še­né­ho ohně. Policie se zača­la o ten­to pří­pad vehe­ment­ně zají­mat, pro­to­že Henryho tělo leže­lo ohněm zce­la nedo­tče­né, pou­ze hla­va byla zali­tá krví a pod­li­ti­na­mi. Vypadalo to, že dostal pořád­nou ránu do hla­vy. Policisté tedy zača­li Eda pode­zří­vat z vraž­dy své­ho bra­t­ra, ale nikdy se jim to nepo­da­ři­lo pro­ká­zat. Koroner nako­nec pro nedo­sta­tek důka­zů napsal jako pří­či­nu smr­ti udu­še­ní. Místní si však mys­le­li své: Ed údaj­ně zabil své­ho bra­t­ra, aby se s ním nemu­sel dělit o lás­ku své mat­ky. 29. pro­sin­ce 1945 postih­la Eda dal­ší rána. Jeho nemoc­ná mat­ka zemře­la na mozko­vou mrt­vi­ci a mu se zhrou­til celý svět. Přišel o své­ho jedi­né­ho oprav­do­vé­ho pří­te­le i vel­kou lás­ku.

Ed i po této udá­los­ti zůstal žít na rodin­né far­mě, ale začal se vyhý­bat okol­ní­mu svě­tu. Cítil se zma­te­ný, pro­to­že najed­nou byl úpl­ně sám. Přežíval jen díky stát­ní­mu pří­spěv­ku a ze své far­my vůbec nevy­chá­zel. Jelikož si chtěl ucho­vat všech­ny své vzpo­mín­ky na mat­ku začal v domě zaba­ri­ká­do­vat všech­ny míst­nos­ti. Nejprve začal mat­či­nou lož­ni­cí, poz­dě­ji zabed­nil celé hor­ní patro a nako­nec zůstal nedo­tče­ný pou­ze jeden malý pokoj a kuchy­ně. Jeho jedi­ný­mi spo­leč­ní­ky v pochmur­ném živo­tě se mu sta­ly kníž­ky. Celé dny jen ležel v poste­li a neu­stá­le četl růz­né dob­ro­druž­né časo­pi­sy o kani­ba­lech a růz­né okult­ní kni­hy. Později se začal zají­mat o nacis­ty a jejich kru­té zachá­ze­ní v kon­cen­t­rač­ních tábo­rech. Aby toho neby­lo málo, začal se zají­mat o vycpá­vá­ní zví­řat, vydě­lá­vá­ní kůže a lid­skou ana­tomii. V těch­to kni­hách nale­zl novou inspi­ra­ci a smy­sl své­ho živo­ta. Chtěl pozná­vat dosud nepo­zna­né a cítil tou­hu pro­žít pořád­né dob­ro­druž­ství, kte­ré mu bylo po celý život ode­pí­ra­né.

Tehdy už devě­ta­tři­ce­ti­le­tý Ed byl v očích míst­ních oby­va­tel pova­žo­ván za vel­ké­ho podi­ví­na, kte­rý se vyhý­bal jaké­ko­liv lid­ské spo­leč­nos­ti. Jen občas musel zajít do měs­ta nakou­pit jíd­lo a čas od času se sta­vil v jed­né malé hospůd­ce. S nikým se neba­vil a vždy jen poku­ko­val po míst­ní ser­ví­r­ce Mary Hoganové, kte­rá si jej čas od času dobí­ra­la. Ed měl však v hla­vě zafi­xo­vá­no mat­či­no varo­vá­ní před vše­mi žena­mi, a tak se držel vždy zpát­ky. Jenže i on začí­nal cítit podiv­né vzru­še­ní a hlav­ně tou­hu poznat žen­ské tělo. Neměl však namys­li sex, ale on sám se chtěl stát ženou. Fascinovaly ho detai­ly žen­ské­ho těla, kte­ré si četl v lékař­ských kni­hách a on straš­ně tou­žil poznat všech­ny jeho taje. Sám se začal doma pře­vlé­kat do žen­ských šatů a začal pře­mýš­let o změ­ně pohla­ví. V té době však ten­to zákrok ješ­tě nebyl mož­ný, a tak ho pár­krát napadla kas­t­ra­ce. Tento nápad však brzy zavr­hl, pro­to­že by to z něj stej­ně neu­dě­la­lo ženu. Nešťastný a zkla­ma­ný Ed se jen dál utá­pěl ve svých před­sta­vách a nena­pl­ně­ných snech.

Vše se změ­ni­lo až jed­no­ho dne, kdy si v míst­ních novi­nách pře­če­tl o úmr­tí nezná­mé ženy. V tu chví­li se mu v hla­vě zro­dil dost bizard­ní nápad, kte­rý měl dát jeho živo­tu nový smy­sl. Konečně mohl neru­še­ně pro­zkou­mat taje žen­ské­ho těla aniž by se jí sám stal. Rozhodl se otevřít čer­s­tvý hrob a tělo mrt­vé ženy si odnést domů. Bohužel však nebyl na tako­vý počin sta­vě­ný, a tak potře­bo­val pomoc. Proto se obrá­til na své­ho jedi­né­ho pří­te­le podi­ví­na Guse. Tomu namlu­vil, že dělá doma něja­ké lékař­ské poku­sy a potře­bu­je k tomu mrt­vé tělo. Gus byl tro­chu jed­no­du­chým jedin­cem a tak na tuhle nabíd­ku kývl. Edovo vysvět­le­ní mu sta­či­lo. Oba se vkrad­li na hřbi­tov a tělo sku­teč­ně ukrad­li. Od té doby se jejich noč­ní návštěvy na okol­ních hřbi­to­vech sta­ly jakou samo­zřej­mos­tí a z hrobů ukrad­li ješ­tě zhru­ba dal­ších devět těl. Jedním z nich bylo i tělo vlast­ní mat­ky. Gus se už nikdy neze­ptal na co Ed ty těla potře­bu­je a rád mu pomá­hal. Ovšem jen do doby než byl poslán do sta­ro­bin­ce. Od té doby zůstal Ed opět sám a jeli­kož nebyl fyzic­ky zdat­ný, musel se poroz­hléd­nout po jiném zdro­ji žen­ských těl.

První vraž­du spáchal 8.prosince 1954. Tehdy vstou­pil do hos­po­dy Mary Hoganové a zblíz­ka jí pro­stře­lil hla­vu. Tělo nalo­žil do auta a odve­zl na svou far­mu. Ten den odpo­led­ne dosta­la poli­cie hláš­ku, že jeden ze stá­lých zákaz­ní­ků našel dve­ře hos­po­dy ote­vře­né, ale Mary zmi­ze­la. Policie na mís­tě našla jen něko­lik krva­vých cákan­ců a náboj­ni­ci z pis­to­le. Na par­ko­viš­ti se krva­vá sto­pa ztra­ti­la a oni už žád­nou dal­ší nena­šli. Případ zůstal ote­vře­ný, ale kvů­li nedo­stat­ku stop a bez těla nemoh­li niko­ho obvi­nit. V žád­ném pří­pa­dě však nešlo o prv­ní zmi­ze­ní, kte­ré poli­cis­té za posled­ní roky vyšet­řo­va­li. V roce 1947 zmi­ze­la neda­le­ko Plainfieldu tepr­ve osmi­le­tá hol­čič­ka Georgia Wicklerová. O šest let poz­dě­ji ješ­tě pat­nác­ti­le­tá Evelyn Hartleyová, kte­rá si cho­di­la při­vy­dě­lá­vat hlí­dá­ním dětí. Po obou se navždy sleh­la zem a nikdy se už nikdo nedo­zví, jaký je nako­nec potkal osud, nebo kde leží jejich těla. Rovněž se nikdy nepro­ká­za­lo jest­li za jejich zmi­ze­ním sto­jí sám Ed Gein.

V roce 1957 řádil Gein zno­vu. Tehdy při své oje­di­ně­lé návštěvě měs­ta navští­vil míst­ní žele­zář­ství, kte­ré ved­la vdo­va Bernice Wordenová se svým synem. S obě­ma pro­ho­dil něko­lik vět a ptal se na nemrz­nou­cí směs. Nakonec si ji nekou­pil a ode­šel pryč. Na dru­hý den se Frenk vrá­til z lovu a našel obchod své mat­ky ote­vře­ný, ale prázd­ný. Matka i poklad­na byly pryč. Jen na pod­la­ze uvi­děl kaluž krve a na mís­tě kde měla být kasa, ležel lís­tek o zapla­ce­ní nemrz­nou­cí smě­si vysta­ve­ný na jmé­no Ed Gein. Frenk pro­to zavo­lal míst­ní­mu šeri­fo­vi a oba se vyda­li na Geinovu far­mu. Zatímco šeri­fo­vi pomoc­ní­ci uvi­dě­li Geina jak se pofla­ku­je po měs­tě a ihned ho zatkli, šerif a Frenk poma­lu obhlí­že­li dům. Hlavní vchod byl zamknu­tý a pro­to se roz­hod­li vejít ved­lej­ším vcho­dem, kte­rý slou­žil jako kůl­na na dří­ví. Po vykopnu­tí dve­ří se jim nasky­tl hrůz­ný pohled, kte­rý se jim zaryl až do mor­ku všech kos­tí. Světla z jejich ruč­ních sví­ti­len poma­lu pro­če­sá­va­la míst­nost domu až se zasta­vi­la na krví zbar­ve­ném před­mě­tu, kte­rý visel za nohy. Chvíli jim trva­lo, než ve tmě roze­zna­li, že se jed­ná o vyvrh­nu­té tělo Bernice Wordenové. Bezhlavé tělo se hou­pa­lo ze stra­ny na stra­nu a všu­de byla spous­ta krve. Vyvrhnuté vnitř­nos­ti leže­ly v bed­ně kou­sek od těla, ale hla­vu nikde nevi­dě­li. Oba muži zůsta­li jen nevě­říc­ně zírat a z nevol­nos­tí necha­li zavo­lat posi­ly. Brzy pro­puk­la roz­sáh­lá pát­ra­cí akce po úze­mí celé far­my. To nej­hor­ší však na poli­cis­ty čeka­lo při pro­hlíd­ce celé­ho domu.

Mužům záko­na se před oči­ma zje­vil obraz hrů­zy, jako z nej­hor­ší noč­ní můry. Celý dům byl pokryt hni­jí­cí­mi odpad­ky, roz­klá­da­jí­cí­mi se potra­vi­na­mi, ale to neby­lo to nej­hor­ší. Brzy nalez­li zdroj ohrom­né­ho zápa­chu, kte­rý se táhl napříč celým domem. Na kuchyň­ském sto­le se vále­li lid­ské vnitř­nos­ti, v led­nič­ce byla hro­ma­da čás­tí lid­ských těl v nej­růz­něj­ším stá­diu roz­kla­du. Nábytek byl pota­žen lid­skou kůží, všu­de se vále­ly lid­ské kos­ti z nichž si Ed vyztu­žil i svůj náby­tek, pod poste­lí byla kra­bi­ce plná hni­jí­cích žen­ských geni­tál a na stě­ně byly při­tlu­če­né vysu­še­né lid­ské leb­ky. Dokonce se mezi nimi našla i jed­na chla­pec­ká. Údajně šlo hla­vu chlap­ce, kte­rý kdy­si nepo­zo­ro­va­ně nakou­kl do okna Geinova domu a násled­ně svým rodi­čům i zná­mým vyprá­věl, že Ed má ve svém domě vysta­ve­né lid­ské leb­ky. Když se ho na to teh­dy pta­li při­znal, že má doma vyschlé lid­ské leb­ky, kte­ré mu poslal jeho bra­tra­nec (kte­rý slou­žil u armá­dy) z Filipín. Jelikož ho všich­ni pova­žo­va­li za podi­ví­na a men­tál­ně naru­še­né­ho jedin­ce, nevě­no­val nikdo této zprá­vě moc pozor­nost a jen nevě­říc­ně krou­ti­li hla­vou. Kdyby teh­dy jen tuši­li, jaká byla sku­teč­ná prav­da. To však ješ­tě neby­lo všech­no. Když ote­vře­li šat­ník nalez­li zde spous­tu vlast­no­ruč­ně uši­tých kusů oble­če­ní a jak jinak byly udě­lá­ny pří­mo z lid­ské kůže. Mezi nimi byla i sta­že­ná kůže z Edovy mat­ky, kte­rá byla seši­ta tak, aby vytvo­ři­la kom­plet­ní oša­ce­ní i s pohlav­ní­mi orgá­ny. Nakonec nalez­li koneč­ně i hla­vu jeho posled­ní obě­ti. Další dny se poli­cis­té sna­ži­li dát jed­not­li­vé kusy těl dohro­ma­dy, aby tak dali dohro­ma­dy cel­ko­vý počet Geinových obě­tí. Ten se jim nikdo nepo­da­ři­lo určit úpl­ně přes­ně, ale zasta­vi­li se na čís­le pat­náct. Tento odhad však dle jejich názo­ru nebyl urči­tě správ­ný.

Při výsle­chu údaj­ně pou­žil šerif Art Schley nepři­mě­ře­né nási­lí a když mlá­til Geinovou hla­vou o zeď, tak se Ed napůl omá­me­ný při­znal. Tento počin se však dostal až na vyš­ší mís­ta a byl uznán za nepři­ja­tel­ný. Šerif násled­ně zemřel na infarkt jen pár měsí­ců po svě­dec­tví u sou­du u něhož byl Ed Gein shle­dán dušev­ně nemoc­ným. Gein se i tak při­znal pou­ze k vraž­dě Bernice Wordenové. Neustále si stál za tím, že čás­ti těl jenž poli­cis­té nalez­li u něj v domě pat­ří mrt­vo­lám, kte­ré vyko­pal na hřbi­to­vě. Byl dokon­ce ochot­ný sdě­lit i jmé­na hrobů, kte­ré svým činem zne­svě­til. Absolutně si neu­vě­do­mo­val důsle­dek a nemo­rál­nost svých činů a čas­to se u sou­du smál vlast­ní­mu vyprá­vě­ní. Nakonec se ješ­tě při­znal i k vraž­dě Mary Hoganové, kte­rá mu stej­ně jako Bernice při­po­mí­na­la jeho mat­ku. Všechny ženy, kte­ré si vybral, byly sil­něj­ší posta­vy a vzhle­dem i tva­ry se podo­ba­ly jeho mat­ce (tím je myš­le­no i mrt­vo­ly na hřbi­to­vě). Neustále však zapí­ral, že by zabil něko­ho dal­ší­ho a už vůbec ne své­ho bra­t­ra. Nakonec byl pře­dán do péče psy­chi­atrů, kte­ří jej hospi­ta­li­zo­va­li v Ústřední stát­ní nemoc­ni­ci pro dušev­ně cho­ré delik­ven­ty ve Waupunu, kde se měl podro­bit odbor­ným vyšet­ře­ním. Vyšetřovatelé nako­nec ozna­či­li Eda za schi­zofren­ní­ho sexu­ál­ní­ho psy­cho­pa­ta, kte­rý navíc trpěl nená­vis­tí vůči ženám, jenž v něm vyvo­lá­va­ly vzpo­mín­ky na jeho mat­ku, k níž i po smr­ti cítil nehy­nou­cí lás­ku. Ed Gein byl tím nej­ku­ri­óz­něj­ším pří­pa­dem teh­dej­ší doby, pro­to­že u něj léka­ři kon­sta­to­va­li názna­ky nek­ro­fi­lie, transves­ti­tis­mu, kani­ba­lis­mu a feti­šis­mu. Teprve v roce 1968 ho léka­ři uzna­li jako dušev­ně zdra­vé­ho a tak mohl sta­nout Ed Gein před plno­hod­not­ným sou­dem. Toho se však zúčast­ni­lo jen něko­lik vyšet­řo­va­tel­ských exper­tů, kte­ří roky pra­co­va­li na sesta­ve­ní koneč­né­ho počtu obě­tí, kte­ré byly teh­dy nale­ze­ny u něj v domě. I přes veš­ke­rou sna­hu obža­lo­by, poro­ta roz­hod­la o Geinově nevin­ně z důvo­du dušev­ní nezpů­so­bi­los­ti a posla­la ho zpát­ky do Ústřední stát­ní nemoc­ni­ce pro dušev­ně cho­ré delik­ven­ty. Podle léka­řů, jenž na něj dohlí­že­li, se v léčeb­ně cho­val ke všem přá­tel­sky a per­so­nál si na něj nemohl nikdy stě­žo­vat. Později byl pře­ve­zen do Mendotaovy stát­ní nemoc­ni­ce v Madisonu, 26. čer­ven­ce 1984 zemřel na selhá­ní srd­ce. Měl rako­vi­nu a dýcha­cí pro­blémy. Bylo mu 78 let.

- v roce 1958 když už byl za mří­že­mi, někdo zapá­lil jeho far­mu. Když se to Ed dozvě­děl jen se usmál a řekl: To je jen dob­ře!

- ten­týž rok bylo v auk­ci pro­dá­no i jeho auto, ve kte­rém pře­vá­žel mrt­vá těla do své­ho domu. Bylo teh­dy vydra­že­né za $760.

- jeho hrob na hřbi­to­vě v Plainfieldu byl něko­li­krát záměr­ně poško­zen van­da­ly a dokon­ce někdo ukra­dl i samot­ný náhrob­ní kámen.

- náhrob­ní kámen byl zno­vu udě­lán v roce 2001 a nyní se nachá­zí v národ­ním muzeu měs­ta Waushara County.

Jeho pří­běh se stal vel­kou inspi­ra­cí pro mno­ho reži­sé­rů, spi­so­va­te­lů, ale i hudeb­ní­ků. Prvním se stal v roce 1957 jis­tý spi­so­va­tel horo­rů Robert Bloch, kte­rý začal pra­co­vat na svém romá­nu inspi­ro­va­ném prá­vě Edem Geinem. Kniha vyšla pod názvem Psycho, kte­rá šla do pro­de­je v roce 1959. O rok poz­dě­ji se toho­to žha­vé­ho téma­tu cho­pil sám mis­tr Alfred Hitchcock a oka­mži­tě kou­pil prá­va k natá­če­ní. Díky tomu­to činu brzy svět­lo svě­ta spat­ři­la legen­dár­ní posta­va Normana Batese v podá­ní Anthonyho Perkinse. Tento film zna­jí asi všich­ni, ale jen málo­kdo ví co , nebo kdo tvůr­ce inspi­ro­val.

V roce 1967 se Ed Gein stal před­lo­hou pro hlav­ní posta­vu ve fil­mu To (It), v němž Foddy McDowall vykres­lu­je psy­cho­pa­tic­ké­ho správ­ce muzea, kte­rý doma v poste­li scho­vá­vá roz­klá­da­jí­cí se mrt­vo­lu své mat­ky. Je to k neví­ře, ale prá­vě Ed Gein se stal inspi­ra­cí i k vytvo­ře­ní dal­ší­ho psy­cho­pa­tic­ké­ho mani­aka z fil­mu jenž vzni­kl v roce 1974, ten­to­krát mu dali tvůr­ci jmé­no Leatherface v kla­sic­kém krvá­ku Tobeho Hoopera Texaský masa­kr moto­ro­vou pilou. V dal­ším, a prav­dě­po­dob­ně niko­li posled­ním, fil­mu se Ed pro­mě­nil v transves­tit­ní­ho zabi­já­ka „Buffalo Billa“, kte­rý, stej­ně jako Ed, nosil oblek uši­tý z žen­ské kůže. Tento film byl nato­čen pod­le kniž­ní před­lo­hy Thomase Harrise Mlčení jeh­ňá­tek v roce 1991. No a v nepo­sled­ní řadě se jeho jmé­no stá­lo slav­ným i na hudeb­ní scé­ně, pro­to­že kape­la Slayer se necha­la inspi­ro­vat Edem Geinem, pro napsa­ní sklad­by Dead skin mask.


Jak bude rekla­ma vypa­dat?
-
Nechceš zde rekla­mu napo­řád jen za 50 Kč?
Zobrazit for­mu­lář pro nákup
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
  • Šťastné a krvavé12. prosince 2023 Šťastné a krvavé Nový vánoční horor od Norů by se rád stal bratříčkem Šílené Noci od Wirkoly, ale je na míle honů vzdálena, tady opravdu bohužel není oč stát. Rodina se stěhuje na horský baráček v […] Posted in Krátké recenze
  • Evoluce – Pramen života - přichází čas, kdy se rozhodne18. března 2021 Evoluce – Pramen života - přichází čas, kdy se rozhodne Jam viděl zvláštní objekty. Byly černé a nevěstily nic dobrého. Sice vypadali jako ptáci, ale rozhodně se o tahle zvířata nejednalo. Přišlo mu to spíše jako roboti. Rozhodl se svojí […] Posted in Audioknihy
  • Ruské byliny A1/A2: Jana Hrčková19. září 2016 Ruské byliny A1/A2: Jana Hrčková Jak nejlépe se naučit cizí jazyk a ideálně i zábavnou formou? Tuto otázku si klade snad každý, kdo se k tomuto kroku chystá. Jednu z možností nabízí četba knih v originále. Asi si hned […] Posted in Recenze knih
  • Soudce | The Judge [80%] 20. října 2014 Soudce | The Judge [80%] A je tu další, dlouho očekávaný snímek letošního podzimu, který právě vstupuje do kin. Rober Downey Jr. a Rober Duvall přicházejí v hlavních rolích snímku Soudce, který můžete od […] Posted in Filmové recenze
  • Syberia14. září 2019 Syberia SyberiaSibiř je počítačová hra, která vám doslova vyrazí dech. Obsahuje NAPROSTO úchvatné lokace, při vstupu do nich často jen zíráte na NÁDHERNOU grafiku, obsahuje hezkou smyčcovou (ač […] Posted in Retro games
  • 80. výročí popravy Federica Garcíi Lorcy19. srpna 2016 80. výročí popravy Federica Garcíi Lorcy Před osmdesáti lety byl popraven jeden z největších španělských umělců všech dob, básník a dramatik Federico García Lorca. Byl jednou z mnoha obětí začátku Španělské občanské války, a také […] Posted in Kritický Klub
  • Angelika a sultán9. srpna 2021 Angelika a sultán Angelika a sultán je francouzsko-německo-italsko-tuniský film Bernarda Borderieho z roku 1968. Navazuje na film Nezkrotná Angelika a uzavírá sérii pěti filmů, jejichž hrdinkou je […] Posted in Speciály
  • #2119: Bludiště 15. května 2020 #2119: Bludiště 1 Bludiště 1 (Dédales)Vydalo nakladatelství Trystero v pevné vazbě v roce 2020. Původně vyšlo jako "Dédales" v roce 2019. České vydání má 64 stran a prodává se v plné ceně za 399 […] Posted in Recenze komiksů
  • Zachraňte vojína Ryana30. ledna 2022 Zachraňte vojína Ryana Recenze na film Saving private Ryan (Zachraňte vojína Ryana): Právě jsem napravil jeden ze svých velkých filmových restů a konečně zhlédl tento film, jež proslul svým naturalistickým […] Posted in Krátké recenze
  • Stopy evropských zvířat- určujeme a interpretujeme stopy a pobytové znaky10. ledna 2024 Stopy evropských zvířat- určujeme a interpretujeme stopy a pobytové znaky Máte rádi přírodu? Chcete se dozvědět řadu informací o tom, jak nejlépe stopovat zvířata? Tak právě vám je určena novinka Nakladatelství KAZDA, která vás bude bavit od první […] Posted in Recenze knih
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 3,73145 s | počet dotazů: 264 | paměť: 72118 KB. | 28.04.2024 - 06:45:46