Pracujete s dětmi? Hledáte zajímavé inspirace? Máte rádi objevy a vynálezy? Tak právě vám je určena kniha od Vladimíry Ottomanské s názvem Svět objevů a vynálezů.
Sedmiletá dvojčata Anička a Honzík Navrátilovi vás provedou všemi uvedenými vynálezy. Možná jste se s nimi seznámili v knize Rok stromů od stejnojmenné autorky Vladimíry Ottomanské. Tentokrát tráví své prázdniny u babičky v Suchoticích, kde najdou úžasný badatelský deník dědečkova bratra Ferdinanda a vydají se na dobrodružnou cestu za různými objevy a vynálezy. Čeká je celkem 10 vynálezů – objevení kola, písma, knihtisku, hodinek, mikroskopu, dalekohledu, parního stroje, telefonu, elektřiny a automobilu. Součástí knihy je příběh Aničky a Honzíka, dále básničky, náměty na společné povídání, tvoření, hudební i logopedickou prevenci, pohybové a relaxační hry.
Také náměty, tipy na knihy, které můžete dále využívat s dětmi, pokusy, úkoly pro chytré hlavičky, ale i nová slova, se kterými se díky různým vynálezům seznámíte. Nechybí názvy knih, které lze k danému tématu využívat.
Co si díky těmto aktivitám děti procvičí? Především slovní zásobu, hrubou i jemnou motoriku, zrakové a sluchové vnímání a mnoho dalších dovedností.
Na konci metodické příručky je uveden seznam použité literatury, ze které můžete dále čerpat.
Ferdinand svoje cestování zahájil přesně 1.září 1962 a na cestách byl celých deset měsíců – jednotlivé kapitoly tak kopírují celý školní rok.
Tato metodická příručka je naprosto báječná. Hned, co jsem ji otevřela, jsem se do ní zamilovala. Trošku mně to připomnělo seriál Křeček v noční košili, který jsem jako dítě moc ráda sledovala. Svět objevů a vynálezů je mně rozhodně blízký, jelikož letos nás celý rok v mateřské škole čeká projekt s názvem „Technologie v čase“. Různé objevy a vynálezy nás budou provázet celý rok a tato publikace mně bude rozhodně velkým přínosem.
Je přehledná, srozumitelně psaná, s mnoha zajímavými nápady na různé aktivity, tvoření i pohybové činnosti. V pozadí těchto vynálezů je zajímavý příběh sedmiletých dvojčat Aničky a Honzíka, kteří se snaží přijít na kloub řadě vynálezů a objevů. Přitom zažijí mnoho dobrodružství.
Publikaci doporučím všem učitelkám mateřských škol, prvních ročních základních škol i vychovatelkám školních družin, které ji mohou využít pro celoroční projekt s dětmi ve škole i družině.
Ukázka z knihy:
Zaujala mě tato humorná básnička:
Bádal, zkoumal, dřel a dřel,
až telefon vymyslel,
slavný skotský vynálezce Alexander Bell!
Také mě zaujal tento pokus a moc ráda ho s dětmi vyzkouším.
Barevné mléko
Pomůcky: hluboký talíř, prostředek na mytí nádobí, mléko, vatové tyčinky, potravinářské barvivo
Postup:
Do talíře nalijeme skleničku mléka a přidáme několik kapek potravinářského barviva.
Vatovou tyčinku namočíme do mycího prostředku.
Opakovaně pak vatovými tyčinkami vkládáme do talíře s barevným mlékem.
Pozorujeme, co se s mlékem v talíři děje.
Několik slov o autorce:
Vladimíra Ottomanská je ředitelkou mateřské školy, lektorkou jógy a autorkou velmi úspěšných knih pro mateřské školy. V Portále vyšly její tituly Když se řekne rozcvička, Rok stromů nebo Jógové pohádky.
Několik slov o ilustrátorce:
Sára Koubská
Sára je studentkou Učitelství pro první stupeň základní školy na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy. Zároveň je spolu-vedoucí skautské družiny Concordia v Kutné Hoře, kde funguje jako výtvarný člen týmu. Když není mezi dětmi, svůj volný čas věnuje hraní na klavír, kreslení, malování nebo modelování. Dva roky studovala v Anglii na škole Alcester Grammar School, kde maturovala z předmětů Art, Photography a Psychology.
Autorka: Vladimíra Ottomanská
Ilustrace: Sára Koubská
Žánr: metodická příručka
Počet stran: 132
Vydáno: 2022, Vydal Portál, Praha
Vazba knihy: brožovaná vazba
ISBN: 978-80-262-1963-7
Knihu můžete koupit zde
Nejnovější komentáře