Tvoříte rádi? Máte děti, či s nimi pracujete? Tak právě ve vaší knihovničce by neměla chybět příručka s názvem Tvoříme prožitkem, jehož autorkou je Radka Rubešová.
Kniha má předmluvu a úvod. Je rozdělena do dvou částí. První část je o tvoření. Ta druhá část je praktická, to, jak tvoříme. Na konci knihy je uveden závěr, poděkování všem, co se na knize podíleli, doporučená literatura, ze které můžete čerpat. Dále také odkazy na různé e-shopy, kde si můžete koupit různé hry, karty, náměty na tvoření i různé poradny a kurzy. Celkem 50 výtvarných projektů, které si můžete společně s autorkou projít, a jak se říká na vlastní kůži vyzkoušet.
V první části se dozvíte, co vlastně prožitkové učení je, jak se k němu dopracovat, proč je vlastně tvoření u dospělých důležité, co jim přináší. Dále, jak připravit vlastní tvořivé prostředí, jaké výtvarné techniky i výtvarné materiály známe, ale především rady, jak u dětí probudit chuť ke tvoření, jak odblokovat vlastní kreativitu, či jak si vytvořit rodinnou galerii.
Druhá část je čistě praktická. Najdete zde výtvarné projekty, co vše k nim budete potřebovat, podrobný návod i fotogalerie procesu tvoření i hotového výrobku. Každému projektu je věnovaná jedna strana. Materiály jsou dostupné v běžných papírnictvích i na internetu, ale i v domácích potřebách, či ve vaší kuchyni. Součástí knihy jsou i výtvarné hry, které vás připraví a naladí na vlastní tvoření a jak si je pak lépe užít. Jsou to např. kreslený či malovaný diktát, společnou mandalu, tečka, čárka, tralala.
Co si vlastně díky této „výtvarné bibli“ můžete vyrobit? Např. vlastní portrét v rámečku, naučit se, jak ztvárnit vlastní tělo pomocí barev, vytvořit pampeliškovou louku, prostorovou koláž s názvem Vítej Vesno, či rodinné tričko pomocí tisku z fólie na textil. Projektů je opravdu nespočet. Rozhodně nebudete vědět, čím začít, protože je spoustu možností, jak probudit vaši kreativitu.
Kniha se mně moc líbila a nadchla mě. Jak po stránce obsahové, tak i stránce formální. Rozhodně ji využiji při práci s dětmi v mateřské škole i jako vedoucí na příměstských táborech. Nabídka je opravdu pestrá. Baví mě v ní jen tak listovat a inspirovat se.
Autorku znám z různých tvořivých výzev i webinářů, kterých jsem se měla možnost zúčastnit. Musím říci, že to bylo vždy velmi poučné, zajímavé i rozhodně inspirativní. Jelikož jsem velmi tvořivý člověk, tato kniha je pro mě balzám na duši. Už jako malá holka jsem velmi ráda malovala. Určitě nebylo tolik možností i kreativních materiálů jako nyní. Pak jsem na nějaký čas výtvarné činnosti pověsila na hřebík. Kreativitu ve mně probudily až moje děti, ale hlavně příležitost pracovat jako učitelka. Od té doby jsem tvoření všeho druhu propadla a věnuji se mu v podstatě každý den, jak doma, tak i v práci. Tuto knihu moc ráda využiji a doporučím ji všem kamarádkám, učitelkám, vychovatelkám, rodičům, dětem, prostě všem kreativním duším, kteří v sobě chtějí probudit kreativitu, či načerpat zajímavé inspirace pro tvoření všeho druhu.
Prožitkové učení v sobě nese určitou míru svobody, nezáleží na tom, co vznikne, ale co při tom prožijete. Nečekejte uniformně stejné obrázky. Obrňte se trpělivostí, protože možná ze začátku vám budou vstávat vlasy hrůzou na hlavě, když uvidíte ten nepořádek po tvoření. Nenechte se odradit a věřte, že příště to bude určitě lepší. Za ten prožitek to rozhodně stojí. Teď už ale neztrácejte čas a pusťte do toho pravého tvoření.
Kresba je královská cesta k duši dítěte.
Ukázka z knihy:
Termín prožitkové tvoření v učebnicích didaktiky výtvarné výchovy nenajdeme. Jedná se spíše o marketingovou značku a zároveň vymezení se oproti mainstreamovým výtvarným postupům, které se zaměřují na uniformní tvorbu kopírující náměty z pinterestu, bezduché omalovánky a šablony či nejrůznější návodová videa.
Můj přístup se liší od běžných výtvarných aktivit především tím, že v něm klademe důraz na proces tvorby, hru a experiment s výtvarnými materiály. Respektujeme výtvarný projev dítěte a nesnažíme se jej zbytečně svazovat předlohami, šablonami a omalovánkami. Takto pojaté tvoření rozvíjí komunikaci a pomáhá budovat rovnocenný vztah mezi rodičem či pedagogem a dítětem. Vzděláním jsem výtvarná pedagožka a arteterapeutka a do prožitkového tvoření zahrnují právě ty principy, které mě nejvíce oslovily.
Nejblíže má prožitkové tvoření k tzv. artefiletice, jejímž zakladatelem je Jan Slavík, a kterou lze zjednodušeně charakterizovat jako výchovu uměním. Všichni známe rčení, že i cesta může být cíl. Pro prožitkové tvoření i artefiletiku to platí dvojnásob. Jak Slavík hovoří o cestě tam a zase zpátky.
Podpůrný web ke knize: Radka Rubešová | Prožitkové tvoření (radkarubesova.cz), najdete zde materiály pro další rozvoj dětské kreativity.
Několik slov o autorce:
Radka Rubešová je lektorkou prožitkového tvoření a arteterapeutkou. Již patnáct let ukazuje rodičům i pedagogům nejen z mateřských škol cestu, jak si užívat tvoření s dětmi s radostí, lehkostí a důrazem na proces. Pořádá tvořivé online kurzy a výzvy, vyučuje na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity a v lesní škole Liška v Brně. Je spoluautorkou knih Hravé tvoření, pro malá stvoření, Nápady pro rodičovskou dovolenou, Výchova prožitkem a autorkou knihy Ruce v hlíně. Ve své páté knize Tvoříme s prožitkem představuje své nejoblíbenější techniky a materiály, které se v průběhu let osvědčily také při tvoření doma s jejími třemi dětmi.
Autorka: Radka Rubešová
Žánr: metodická příručka
Vydáno: 2023, vlastním nákladem
Počet stran: 300
Vazba knihy: brožovaná
ISBN 978-80-11-03725-3
Knihu můžete koupit zde:
Kniha TVOŘÍME S PROŽITKEM | Radka Rubešová (radkarubesova.cz)
Nejnovější komentáře