Pokud jste příznivci klasické a brilantně napsané detektivky, a raději než po knize spíše sáhnete po drobných povídkách, tak si určitě nenechte ujít jednotlivé sbírky povídek v magazínu „Soumrak.cz“.
V tomto magazínu v elektronické podobě naleznete hned tři sbírky detektivních povídek od českých autorů spolu s bonusy v podobě interaktivní hry „příběhy zločinů“ a „Výslech“, a v neposlední řadě i e-knihy ke stažení s názvem „Povídky z jedné kapsy“ a „Povídky z druhé kapsy“.
Dnes jsem se však začetla do povídky s poutavým názvem „Vzkaz spravedlnosti“ z pera autora píšícího pod záhadným pseudonymem „Anywake“. Anotace lákala na temný psychologický thriller o posedlosti, pomstě a hranicích lidské odolnosti, a opravdu nelhala, až jsem tou temnou stránkou byla trochu zaskočená, ale v dobrém slova smyslu.
V této povídce jsou ústředními postavami sériový vrah Allan Melis Borta krátce před vykonáním popravy a inspektor Michel S. Larinex, jež měl na starosti jeho „složitý“ případ. Jsou to dva muži, s dvěma rozdílnými osudy, oba pomalu a jistě blížící se ke svému nevyhnutelnému konci.
„Vzkaz spravedlnosti“ začíná v okamžiku, kdy si sériový vrah Allan Melise Borta, vychutnává své poslední jídlo před vykonáním popravy. Krev, nejchutnější koření pro jídlo, pro život. Allan Melis Borta jedl své poslední jídlo. Vězeň nikam nechvátal, měl svůj čas, vymezený a přesto bezbřehý, aspoň pro tuto chvíli. Gilotina je rychlá a neúprosná. Nesmlouvá s nikým, neboť má svou vlastní žízeň.
Ta žízeň, která vraha neopouští ani před vykonáním samotného rozsudku, je pro čtenáře vskutku děsivá až mrazivá.
Máme zde možnost postupně sledovat poslední minuty sadistického vraha, jež si pro svého inspektora přichystal nemilé překvapení, jeden drobný dáreček „Vzkaz spravedlnosti“, prostřednictvím něhož chce vykonat svojí vlastní posedlost po pomstě.
Obrazně je to vzkaz, kterému mu by se mohlo klidně říkat i „Vzkaz a ruka ze záhrobí“, která v konečném důsledku bude mít fatální následky nejen pro inspektora, ale i pro jeho milovanou rodinu... ale o tom už více v samotné povídce „Vzkaz spravedlnosti“.
Autor „Anywake“ v této povídce zde dokázal precizně proniknout do mysli brutálního sadisty, do popisu jeho choutek, myšlenek na zvrácenosti, a to i přes detailní popisy zaobalené do krásné češtiny, že si to lze vše živě představit. Občas jsem si říkala, zda samotný autor není sadistou.... rozhodně ale musím uznat, že toto není žádné čtení pro „romantické slečinky“ a „křehké dušičky“.
Jak už jsem psala výše, jsou zde dokonale propracované myšlenkové pochody, a náhled do mysli a duše brutálního vraha, a to i včetně jeho neukojitelných choutek, jež ho neopouští ani několik málo minut před vykonáním ortelu smrti.
V samotném náhledu do duše a mysli tohoto monstra, do nitra člověka, jež je psychopatem a pedofilem se sklonem k abnormální brutalitě, kterou uplatňoval na všech svých „dětských“ obětech, může čtenář vyčíst v neuvěřitelné podobě neskutečné ukázky nelidskosti a zvrácenosti nemající svého dna a konce.
Popisované scény sadistického mučení nezletilé osoby jsou natolik věrohodně popsány, že při čtení doslova hrůzou a zděšením mrazí, rozhodně to není čtení pro slabé nátury....
Autorovi se podařilo velmi bravurně a skvěle vykreslit Allana jako psychopat s chutí pro melodrama, coby dokonalého magora a sadistického vraha, jež rád nejen se svými obětmi, ale hlavně se svými obecenstvem, hrál děsivé a nemilosrdné hry končící smrtí.
Za zmínku rovněž stojí i trefná a mrazivá přirovnání, z kterých jsem vybrala tyto, jež ukazují, jak krásně si autor dokázal vyhrát se slovy :„Nakláněl se nad ním jako hladový upír, který týdny nepil lidskou krev“... „Plížila se pomalu jako dravá šelma a cenila zuby!“ ... „Prosil potichu nedůstojně jako spráskaný pes.“ ... „Allanova ruka se stále dokola s pravidelnou přesností a zvráceným talentem zběsilého dirigenta zvedala a klesala“. ... „Míhala se ve světlech a stínech jako plášť uchvácený v drápech větru“. „Motor mručel jako zmučený a k smrti vyčerpaný galejník v poslední roce svého trestu.“
Povídka „Vzkaz spravedlnosti“ je velmi čtivá a ihned vtáhne do děje, a i když je konec otevřený, sami v duchu moc dobře tušíme, jak to nakonec všechno dopadne...
Povídka: VZKAZ SPRAVDLNOSTI
Autorka: ANYWAKE
Zdroj, kde si ji lze přečíst: Soumrak.cz/magazin



















(4,91 z 5)