Kritiky.cz > Filmy > Filmové recenze > Ant-Man a Wasp: Quantumania: Všichni jsou v pohodě…: MCU podívaná je přehnaná a nedopečená

Ant-Man a Wasp: Quantumania: Všichni jsou v pohodě…: MCU podívaná je přehnaná a nedopečená

Photo © Walt Disney Pictures
Photo © Walt Disney Pictures
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...

Ve filmu Ant-Man a Wasp se multivesmír a kvantový svět střetávají s údajnými důsledky: Quantumania, která tento víkend zahajuje pátou fázi MCU. Quantumania je nabubřelá podívaná, která většinu času stráví bezzubou expozicí z jiného světa, a oproti předchozím dvěma filmům o Ant-Manovi je to značný krok dolů, ale zůstává přitažlivá díky strhujícímu ústřednímu výkonu Paula Rudda.

Rudd hraje Scotta Langa, který Ant-Mana a Wasp otevírá i uzavírá: a uzavírá Quantumania vnitřním dialogem, zatímco se žoviálně prochází ulicemi San Francisca. Tyto dvě knižní scény mají dohromady asi deset minut a možná vám postačí k tomu, abyste se přesvědčili, že film, který jste právě viděli, byl příjemnější, než ve skutečnosti byl.

Na 100 minut uprostřed filmu Ant-Man a Wasp: Quantumania se film utápí v budování světa, když se Lang, dcera Cassie (Kathryn Newton), původní Ant-Man Hank Pym (Michael Douglas) a někdejší a budoucí Wasp Janet (Michelle Pfeiffer) a Hope Van Dyne (Evangeline Lilly) náhodou dostanou do kvantové říše.

Přinejmenším nám film říká, že jde o kvantovou říši. Kromě úvodního výskytu prvoka o velikosti Godzilly se zdá, že film nikdy nevyužije svého prostředí mikrokosmu a spokojí se s generickým mimozemským světem plným (většinou) humanoidních tvorů. Podle sotva rozeznatelných červeně zbarvených CGI kulis by to mohlo být Peklo, Mars nebo jakákoli jiná planeta z Hvězdných válek.

Kvantová říše je z nějakého důvodu ve válce, Kang Dobyvatel (Jonathan Majors) a armáda robotů s modrými tvářemi vedou něco jako galaktické impérium z Hvězdných válek. Kang také vzkřísil Darrena Crosse (Corey Stoll), kterého poslal do kvantové říše v prvním filmu Ant-Man, a přetvořil ho na vraždící stroj s plovoucí hlavou M.O.D.O.K.,

Mezi nesourodou chátrou, která se bouří proti Kangově říši, je bojovnice Jentorra (Katy M. O’Brian), čtenář myšlenek Quaz (William Jackson Harper), želatinová koule slizu s hlasem Davida Dastmalchiana, další postava s plazmovým dělem místo hlavy, chodící stonek brokolice a další divoké kreace. Na dvě minuty se objeví Bill Murray, který hraje postavu jménem Krylar, ačkoli by stejně dobře mohl hrát sám sebe jako v Zombielandu.

Lang a spol. se do všeho zapletou, ne však díky Janet, která má s kvantovou říší komplikovanou historii. Kang mezitím potřebuje nějaké jejich Pymovy částice, aby mohl opravit svou vesmírnou loď a uniknout z kvantové říše a zničit několik světů. Nebo to bylo proto, aby zabránil zničení světů?

V době, kdy Ant-Man a Wasp: Quantumania vytvořila prostředí, prošla základy kvantové sféry a přidala nějaký příběh s těmito novými postavami, zbývá nám asi 20 minut na velkou akční scénu zaplavenou podsvíceným CGI. V tomto podivném novém světě však bolestně chybí jakýkoli smysl pro zábavu: přestože je Quantumania přeplněná divokými výtvory, nikdy si nenajde čas na jejich prozkoumání.

Nejhorší na Quantumania však je, že přes všechen čas strávený expozicí nikdy tento nový svět a jeho fungování pořádně nepochopíme. Ve scénáři filmu (který má na svědomí hlavní scénárista Jeff Loveless, jenž psal a produkoval seriál Rick a Morty) se ke kvantové říši přistupuje lehkovážně a na sílu, takže nikdy nezkoumáme to, co vidíme, do hloubky.

V porovnání s Pandorou ve filmu Avatar: Cesta vody nebo Wakandou a Talokanem ve filmu Black Panther: Wakanda Forever, Ant-Man and the Wasp: Quantumania chybí možnost představit skutečný a hmatatelný svět.

Také postava Kanga je divákům držena zkrátka: je připravena stát se dalším Thanosem, ale jeho příběh, motivy, a dokonce i schopnosti zůstávají z velké části záhadou. Byl vyhnán z vesmíru jiných Kangů, ale Quantumania nám nikdy neřekne proč.

Ant-Man a Wasp: Quantumania je stále zábavná, a to především díky Ruddovu Langovi, jedné z nejplnohodnotnějších lidských postav, které se v MCU objevily: je to prostě táta, který se snaží být lepší a na jehož miniaturních bedrech leží tíha celého světa. Také Pfeifferová a Douglas zde dostávají více prostoru než v předchozích filmech a svůj čas na plátně využívají naplno.

S tím, jak MCU rozšiřuje svůj záběr, však ztrácí lidskost. Poslední film Thor zkoumal galaxie, Doctor Strange si vzal na paškál multivesmír a nyní se Ant-Man noří do kvantové říše; všechny tři filmy byly jasnými propadáky, které divákům přinášejí klesající návratnost času investovaného do zkoumání podivných, ale nakonec nepodstatných nových světů.

Při vší vynalézavé podivnosti kvantové říše v Ant-Man a Wasp: Quantumania, raději bychom byli v San Franciscu s Langovou starou partou. Luis Michaela Peñi nám tentokrát velmi chybí.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Tento článek původně napsal Jason Pirodsky pro The Prague Reporter a do češtiny jej přeložil Jiří Borový
Podívejte se na hodnocení Ant-Man a Wasp: Quantumania na Kinoboxu.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 3,11470 s | počet dotazů: 245 | paměť: 57398 KB. | 04.10.2024 - 22:24:59