Kritiky.cz > Festivaly > Dobrý den, noci není historický snímek, říká o svém filmu režisér Marco Bellocchio

Dobrý den, noci není historický snímek, říká o svém filmu režisér Marco Bellocchio

Režisér Marco Bellocchio na tiskové konferenci.
Režisér Marco Bellocchio na tiskové konferenci.
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...

Febiofest_vizual_2Marco Bellocie je význam­ný ital­ský reži­sér, kte­rý ke svým mno­ha reži­sér­ským oce­ně­ním zís­kal v Obecním domě jed­no dal­ší, čímž je cena Kristián za pří­nos kine­ma­to­gra­fii. Režisér zavtip­ko­val, že v Itálii se o ceně za celo­ži­vot­ní dílo, říká, že je to dal­ší hře­bí­ček do rakve. „Já ale ješ­tě nekon­čím, stá­le točím a chys­tám se na nové pro­jek­ty, “ řekl s humo­rem. Do svých fil­mů pro­mí­tá dění sou­čas­né poli­ti­ky, tajem­né zákou­tí kato­lic­ké církve, ale taky korup­ci či nebez­peč­nou sílu moci. Politika je jeho vel­kým téma­tem, ale na otáz­ku zda by vstou­pil do par­la­men­tu rych­le bez dlou­hé­ho pře­mýš­le­ní odpo­ví­dá, že není na to vhod­ná oso­ba a asi by nebyl dob­rým poli­ti­kem, a nemá v úmys­lu se o to ani nepo­kou­šet.

Pravidelný návštěv­ní­ci Febiofestu, mohou znát jeho sní­mek Spící Krása (2012), kte­rý popi­su­je sku­teč­ný pří­běh mla­dé hol­ky leží­cí v koma­tu, pro kte­rou se rodi­če sna­ží vyjed­nat Eutanázii, což přes zamít­nu­tí sou­du i teh­dej­ší­ho výraz­ný nesou­hlas pre­mi­é­ra Silvia Berlusconiho, je téměř nemož­ný úkon. A její smut­ný osud roz­dě­lí teh­dy spo­leč­nost na dva nesmi­ři­tel­né tábo­ry.

významný Italský režisér Marco Bellocchio na tiskové konferenci. Foto zdroj : ALZE
Významný Italský reži­sér Marco Bellocchio na tis­ko­vé kon­fe­ren­ci. Foto zdroj : ALZE

„Politická situ­a­ce v Itálii, je stej­ná jako v České Republice či kde­ko­liv v Evropě. Mladý lidé již nema­jí o zlep­še­ní poli­tic­ké situ­a­ce a dění v něm zájem. Pominula doba stu­den­tů fil­mo­vých škol, kte­ří měli o poli­tic­ké dění v minu­los­ti sku­teč­ný zájem a toči­li sil­né poli­tic­ké filmy.Ty sou­čas­ný na poli­ti­ky jen nadá­va­jí, že to jsou zlo­dě­ji a pře­vlé­ka­jí kabát. Na dru­hou stra­nu ale se obje­vu­je celá řada mla­dých začí­na­jí­cích reži­sé­rů, kte­rý se někte­rým poli­tic­kým téma­tům věnu­jí. Nejvíce napří­klad sou­čas­né pro­ble­ma­ti­ce imi­gra­ce a při­stě­ho­va­tel­ství. Která se Itálie, kte­rou obe­stí­rá ze všech stran moře týká poměr­ně hod­ně.“ Odpověděl na otáz­ku, proč se už neto­čí tolik poli­tic­ké fil­my jako dří­ve.

Film Dobrý den, noci, kte­rý vyprá­ví pří­běh poli­ti­ka Alda Mora z roku 1978, kte­rý byl kvů­li své vytvo­ře­né poli­tic­ké ali­an­ci s komu­nis­ty, nepo­ho­dl­ný poli­ti­kům v opo­zi­ci a dostal se do svá­ru s ostat­ním poli­ti­ky. Vše vyvr­cho­li­lo une­se­ním kdy byl uvěz­něn na dlou­hých 55 dnů v pane­lá­ko­vém bytě a poté bohu­žel i zemřel. „Když jsem se roz­ho­dl, vytvo­řit ten­to film o jeho zavraž­dě­ní, nepo­jal jsem to jako jako his­to­ric­ký sní­mek. Film se nedr­ží přes­né rea­li­tě sku­teč­ných udá­los­tí těch dnů.“

Na Febiofestu se pro­mí­tá jeho nej­no­věj­ší film Krev mé krve (2015) a také jeho z prv­ních fil­mů Pěsti v kapsách (1965).


Jak bude rekla­ma vypa­dat?
-
Nechceš zde rekla­mu napo­řád jen za 50 Kč?
Zobrazit for­mu­lář pro nákup
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 3,49527 s | počet dotazů: 257 | paměť: 72055 KB. | 04.05.2024 - 03:50:19