Kritiky.cz > Speciály > Sám doma (Home Alone)

Sám doma (Home Alone)

Photo © 20th Century Fox
Photo © 20th Century Fox
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...

Sám doma je ame­ric­ká vánoč­ní kome­die z roku 1990, kte­rou reží­ro­val Chris Columbus a napsal a pro­du­ko­val John Hughes. Ve fil­mu, kte­rý je prv­ním dílem série Sám doma, hra­jí Macaulay Culkin, Joe Pesci, Daniel Stern, John Heard a Catherine O’Hara. Culkin hra­je Kevina McCallistera, chlap­ce, kte­rý brá­ní svůj dům na před­měs­tí Chicaga před zlo­dě­ji poté, co ho jeho rodi­na omy­lem nechá na vánoč­ní dovo­le­né v Paříži.

Hughes vymys­lel film Sám doma během dovo­le­né, při­čemž původ­ně měla film finan­co­vat a dis­tri­bu­o­vat spo­leč­nost Warner Bros. Společnost Warner Bros. však pro­duk­ci zasta­vi­la poté, co pře­kro­či­la při­dě­le­ný roz­po­čet. Po taj­ných schůz­kách s Hughesem pře­vza­la odpo­věd­nost spo­leč­nost 20th Century Fox. Brzy poté byli naja­ti Columbus a Culkin. Natáčení pro­bí­ha­lo od úno­ra do květ­na 1990 na loka­cích po celém Illinois.

Sám doma měl pre­mi­é­ru v Chicagu 10. lis­to­pa­du 1990 a do kin byl ve Spojených státech uve­den 16. lis­to­pa­du a dočkal se pozi­tiv­ních recen­zí s pochva­lou za herec­ké obsa­ze­ní, humor a hud­bu. Sám doma vydě­lal celo­svě­to­vě 476,7 mili­o­nu dola­rů, čímž se stal nej­vý­dě­leč­něj­ší hra­nou kome­dií až do uve­de­ní fil­mu The Hangover Part II (2011), a z Culkina udě­lal dět­skou hvězdu. Navíc se stal dru­hým nej­vý­dě­leč­něj­ším fil­mem roku 1990, hned po fil­mu Duch. Film byl nomi­no­ván na Zlatý gló­bus za nej­lep­ší film - muzi­kál nebo kome­dii a za nej­lep­ší muž­ský herec­ký výkon ve fil­mu - muzi­kál nebo kome­die pro Culkina a na Oscara za nej­lep­ší původ­ní hud­bu pro Johna Williamse a nej­lep­ší původ­ní píseň za „Somewhere in My Memory“. Film Sám doma je od té doby pova­žo­ván za jeden z nej­lep­ších vánoč­ních fil­mů.

Děj

Rodina McCallisterových se chys­tá strávit Vánoce v Paříži a večer před odjez­dem se schá­zí u Kate a Petera na chi­cagském před­měs­tí. Katein a Peterův nejmlad­ší syn Kevin je ter­čem posmě­chu svých starších sou­ro­zen­ců a bra­tran­ců. Kevin nechtě­ně poka­zí rodin­nou veče­ři po krát­ké potyč­ce s nej­star­ším bra­t­rem Buzzem, při níž omy­lem zaho­dí Kevinovu leten­ku, což má za násle­dek, že ho Kate pošle na půdu. Kevin vyna­dá mat­ce, že dovo­li­la, aby si ho zby­tek rodi­ny dobí­ral, a pře­je si, aby jeho rodi­na zmi­ze­la. V noci sil­ný vítr způ­so­bí výpa­dek prou­du, vyřa­dí budí­ky a rodi­na zaspí. Ve zmat­ku a spě­chu na letiš­tě je Kevin omy­lem opuš­těn.

Kevin se pro­bu­dí a zjis­tí, že dům je prázd­ný a rodin­ná auta stále stojí v gará­ži, aniž by věděl, že si pro­na­ja­li dodáv­ky, kte­ré je měly odvézt na letiš­tě. V domně­ní, že se mu spl­ni­lo přá­ní, je nad­šen nově naby­tou svo­bo­dou. Později Kevina začne děsit sou­sed „Stařík“ Marley, o němž se pro­slý­chá, že je séri­o­vý vrah, kte­rý vyvraž­dil vlast­ní rodi­nu. Dům McCallisterových brzy začnou pro­ná­sle­do­vat „mokří ban­di­té“, Harry a Marv, dvo­ji­ce zlo­dě­jů, kte­ří se vlou­pá­va­jí do dal­ších prázd­ných domů v sou­sed­ství. Kevin jim namlu­ví, že jeho rodi­na je stále doma, a donu­tí je tak odlo­žit plá­ny na vykra­de­ní McCallisterova domu.

Kate si upro­střed letu uvě­do­mí, že Kevin zůstal doma, a po pří­le­tu do Paříže rodi­na zjis­tí, že všech­ny lety na násle­du­jí­cí dva dny jsou rezer­vo­va­né a že tele­fon­ní lin­ky doma v Chicagu stále nefun­gu­jí. Peter a zby­tek rodi­ny zůstá­va­jí v bytě jeho bra­t­ra v Paříži, zatím­co Kate se poda­ří sehnat leten­ku zpět do Scrantonu v Pensylvánii. Snaží se najít let do Chicaga, ale všech­ny lety jsou obsa­ze­né. Kate vyslech­ne Gus Polinski, vedou­cí člen kočov­né pol­ko­vé kape­ly, a nabíd­ne jí, že s nimi může ces­to­vat do Chicaga ve stěho­va­cí dodáv­ce.

Mezitím na Štědrý den Harry a Marv koneč­ně zjis­tí, že v domě McCallisterových je pou­ze Kevin, a Kevin zaslech­ne, jak se baví o plá­nech, jak se tu noc vlou­pat do domu. Kevinovi se začne stýskat po rodi­ně a požá­dá míst­ní­ho imi­tá­to­ra Santa Clause, zda by mu na Vánoce nepři­ve­dl rodi­nu. Jde do kos­te­la, kde sle­du­je vystou­pe­ní pěvec­ké­ho sbo­ru a setká­vá se s Marleym, kte­rý doka­zu­je, že zvěs­ti o něm jsou neprav­di­vé. Marley upo­zor­ní na svou vnuč­ku ve sbo­ru a zmí­ní se, že se s ní nikdy nese­tkal, pro­to­že je dce­rou jeho odci­ze­né­ho syna. Kevin navrh­ne Marleymu, že by se měl se synem usmí­řit.

Kevin se vrá­tí domů a nastra­ží v domě nástraž­né výbuš­né sys­témy. Harry a Marv se vlou­pa­jí dovnitř, odjis­tí pas­ti a utr­pí různá zra­ně­ní. Zatímco Harry a Marv pro­ná­sle­du­jí Kevina po domě, ten zavo­lá poli­cii a vylá­ká dvo­ji­ci do prázd­né­ho sou­sed­ní­ho domu, do kte­ré­ho se před­tím vlou­pa­li. Harry a Marv pře­pad­nou Kevina a chys­ta­jí se pomstít, ale Marley zasáh­ne a omrá­čí je lopa­tou na sníh. Přijede poli­cie a Harryho s Marvem zatkne, pro­to­že iden­ti­fi­ko­va­la všech­ny domy, do kte­rých se vlou­pa­li kvů­li Marvovu destruk­tiv­ní­mu zvy­ku je zapla­vo­vat.

Na Štědrý den je Kevin zpo­čát­ku zkla­ma­ný, když zjis­tí, že jeho rodi­na je stále pryč, ale domů dora­zí Kate a usmí­ří se. Zbytek rodi­ny se pak vra­cí poté, co čekal v Paříži, než se jim poda­ří zís­kat pří­mý let do Chicaga. Kevin o svém setká­ní s Harrym a Marvem mlčí, přes­to­že Peter najde Harryho vyra­že­ný zla­tý zub. Kevin pak sle­du­je, jak se Marley zno­vu setká­vá se svým synem, sna­chou a vnuč­kou.

Obsazení

  • Macaulay Culkin jako Kevin McCallister, roz­jí­ve­ný osmi­le­tý kluk se záli­bou ve vytvá­ře­ní škod­li­vých vyná­le­zů
  • Joe Pesci jako Harry Lime, malý a horkokrev­ný zlo­děj, kte­rý se spo­lu s Marvem zamě­řu­je na dům McCallisterových
  • Daniel Stern jako Marv Merchants, vyso­ký a mdlý zlo­děj, kte­rý se spo­lu s Harrym zamě­řu­je na dům McCallisterových
  • John Heard jako Peter McCallister, Kevinův otec
  • Roberts Blossom jako Old Man Marley, Kevinův postar­ší sou­sed
  • Catherine O’Hara jako Kate McCallisterová, Kevinova mat­ka
  • Angela Goethalsová jako Linnie McCallisterová, Kevinova starší sest­ra
  • Devin Ratray jako Buzz McCallister, Kevinův nej­star­ší bra­tr, kte­rý ho čas­to dostá­vá do potí­ží
  • Gerry Bamman jako strýc Frank McCallister, Peterův hrubý, kru­tý, mrzu­tý, lako­mý a sobec­ký starší bra­tr
  • Hillary Wolfová jako Megan McCallisterová, Kevinova nej­star­ší sest­ra, kte­rá se zdá být z jeho sou­ro­zen­ců nej­přá­tel­štěj­ší.
  • John Candy jako Gus Polinski, pol­ko­vý muzi­kant, kte­rý pomá­há Kate
  • Larry Hankin jako stráž­ník Balzak
  • Michael C. Maronna jako Jeff McCallister, Kevinův starší bra­tr
  • Kristin Minter jako Heather McCallister, Kevinova nej­star­ší sestře­ni­ce
  • Daiana Campeanu jako Sondra McCallister, Kevinova starší sestře­ni­ce a dce­ra Franka
  • Jedidiah Cohen jako Rod McCallister, Kevinův starší bra­tra­nec a Frankův syn
  • Kieran Culkin jako Fuller McCallister, Kevinův nejmlad­ší bra­tra­nec a Frankův syn
  • Senta Moses jako Tracy McCallister, Kevinova starší sestře­ni­ce a Frankova dce­ra
  • Anna Slotky jako Brook McCallister, Kevinova mlad­ší sestře­ni­ce a Frankova dce­ra
  • Terrie Snell jako teta Leslie McCallister, Kevinova teta a man­žel­ka strýce Franka
  • Jeffrey Wiseman jako Mitch Murphy, osmi­le­tý sou­sed McCallisterových, kte­ré­ho si Heather při sčí­tá­ní lidu sple­te s Kevinem
  • Virginia Smith jako Georgette McCallisterová, Kevinova teta, man­žel­ka strýce Roba, a mat­ka Heather a Steffa­na
  • Matt Doherty jako Steffan McCallister, Kevinův starší bra­tra­nec
  • Ralph Foody jako Gangster #1 (Johnny), posta­va z fil­mu Andělé se špi­na­vou duší
  • Michael Guido jako Gangster #2 (Snakes), posta­va ve fil­mu Andělé se špi­na­vý­mi duše­mi
  • Ray Toler jako strýc Rob McCallister, Kevinův strýc, mlad­ší bra­tr Petera a strýce Franka a otec Heather a Steffa­na
  • Billie Bird jako žena na letiš­ti, Irene, kte­rá pro­dá­vá Kate leten­ku do Dallasu
  • Bill Erwin jako muž na letiš­ti, Ed, Irenin man­žel, kte­rý sou­hla­sí s Ireniným pro­de­jem leten­ky
  • Gerry Becker jako poli­cis­ta č. 1
  • Alan Wilder jako agent­ka ve Scrantonu
  • Hope Davisová jako agent­ka ve Francii
  • Kenneth Hudson Campbell jako muž v oble­ku Santa Clause, kte­ré­ho Kevin potká
  • Jim Ortlieb jako Herb, pro­da­vač v lékár­ně

Produkce

Vývoj

Scenárista a pro­du­cent John Hughes vymys­lel Sám doma, když se chys­tal na dovo­le­nou. Řekl k tomu násle­du­jí­cí: „Odjížděl jsem na dovo­le­nou a sepi­so­val jsem si seznam vše­ho, na co jsem nechtěl zapo­me­nout. Říkal jsem si: „No, radě­ji bych neměl zapo­me­nout na své děti“. Pak mě napadlo: „Co kdy­bych doma nechal své­ho dese­ti­le­té­ho syna? Co by dělal?“ Hughes napsal osm stránek pozná­mek, z nichž se vyvi­nul scé­nář. Představil si, že děti se při­ro­ze­ně nej­ví­ce bojí zlo­dě­jů, a ten­to aspekt také zapra­co­val do děje fil­mu.

Samotný domov měla původ­ně finan­co­vat a dis­tri­bu­o­vat spo­leč­nost Warner Bros. Hughes slí­bil, že film nato­čí za méně než 10 mili­o­nů dola­rů, což bylo pod­stat­ně méně než vět­ši­na teh­dej­ších roz­počtů na výro­bu celo­ve­čer­ních fil­mů. Hughes se obá­val, že by film mohl tuto část­ku pře­kro­čit, a pro­to se před pro­duk­cí taj­ně sešel se spo­leč­nos­tí 20th Century Fox, aby zjis­til, zda by pro­jekt finan­co­va­la, kdy­by se Warner uká­zal jako nepruž­ný. Podle výkon­né­ho pro­du­cen­ta Scotta Rosenfelta byla kopie scé­ná­ře „taj­ně“ doru­če­na spo­leč­nos­ti Fox, čímž se obe­šla práv­ní ome­ze­ní, kte­rá by jinak zabrá­ni­la spo­leč­nos­ti Fox vidět scé­nář, dokud by se pro­jekt nedo­stal do fáze obra­tu. Na začát­ku pro­duk­ce se roz­po­čet zvý­šil na 14,7 mili­o­nu dola­rů. Warner poža­do­val jeho sní­že­ní o 1,2 mili­o­nu dola­rů; pro­du­cen­ti odpo­vě­dě­li memo­ran­dem, v němž argu­men­to­va­li, že roz­po­čet nelze dále sni­žo­vat. Warner nebyl pře­svěd­čen a dru­hý den zasta­vil pro­duk­ci, ale ta se rych­le obno­vi­la, když Fox při­jal Hughesovu nabíd­ku. Konečný roz­po­čet vzros­tl na 18 mili­o­nů dola­rů.

Hughes požá­dal Patricka Reada Johnsona, aby se ujal režie, ale ten se věno­val režii Vetřelců z vesmí­ru. Obrátil se na Chrise Columbuse, kte­rý opus­til National Lampoon’s Christmas Vacation ješ­tě před začát­kem natá­če­ní kvů­li osob­nost­ní­mu kon­flik­tu s her­cem v hlav­ní roli Chevym Chasem, kte­rý se k němu pod­le Columbuse cho­val „jako ke špí­ně“. Hughes mu pře­dal scé­ná­ře k fil­mům Sám doma a Dosáhnout ská­ly; Columbus se roz­ho­dl reží­ro­vat Sám doma, pro­to­že mu při­pa­dal vtip­něj­ší a líbi­lo se mu vánoč­ní téma. Columbus bez náro­ku na hono­rář pře­psal scé­nář, v němž se obje­vi­la posta­va Old Man Marleyho. Tuto posta­vu při­dal, aby dodal pří­bě­hu váž­něj­ší rovi­nu a také emo­tiv­něj­ší, šťast­něj­ší konec.

Osazení

Hughes navr­hl Columbusovi, aby do role Kevina obsa­di­li Macaulaye Culkina, pro­to­že měl zku­še­nos­ti z natá­če­ní Strýč­ka Bucka. Columbus se kvů­li této roli sešel s 200 dal­ší­mi her­ci, pro­to­že to pova­žo­val za svou „režij­ní zod­po­věd­nost“. John Mulaney byl požá­dán, aby se zúčast­nil kon­kur­zu na roli Kevina poté, co si ho vyhléd­li v dět­ské kome­di­ál­ní sku­pi­ně ske­čů, ale jeho rodi­če tuto pří­le­ži­tost odmít­li. Columbus se nako­nec s Culkinem setkal a sou­hla­sil, že je správ­nou vol­bou.

Poté, co roli Harryho odmít­li Robert De Niro a Jon Lovitz, při­jal ji Joe Pesci. Role strýč­ka Franka byla napsá­na pro Kelseyho Grammera, ale když Grammer nebyl k dis­po­zi­ci, dostal ji Gerry Bamman.

Daniel Stern byl obsa­zen do role Marva, ale před začát­kem natá­če­ní mu bylo sdě­le­no, že se natá­če­cí plán pro­dlou­žil ze šes­ti týd­nů na osm. Poté od natá­če­ní odstou­pil, pro­to­že by za pro­dlou­že­ný roz­vrh nedo­stal více peněz. Na jeho mís­to byl najat Daniel Roebuck, ale po dvou dnech zkou­še­ní měl Columbus pocit, že mezi ním a Pescim chy­bí che­mie, a při­ve­dl zpět Sterna. Roebuck poz­dě­ji uve­dl, že ačko­li byl z vyha­zo­vu z pro­duk­ce roz­ru­še­ný, nyní věří, že tato zku­še­nost byla „malým nedů­le­ži­tým výstřel­kem“. Chris Farley se uchá­zel o roli imi­tá­to­ra Santa Clause, ale na Columbuse neza­pů­so­bil.

John Candy měl k dis­po­zi­ci pou­ze jeden den pro natá­če­ní svých scén, kte­ré trva­lo 23 hodin. Dostal zapla­ce­no pou­ze 414 dola­rů, pro­to­že film natá­čel jako služ­bu Hughesovi. Na oplát­ku byl jedi­ným her­cem, kte­ré­mu Hughes dovo­lil, aby se držel mimo scé­nář; pod­le Columbuse byly všech­ny jeho dia­lo­gy impro­vi­zo­va­né.

Natáčení

Hlavní natá­če­ní pro­bí­ha­lo od 14. úno­ra 1990 do 8. květ­na 1990, tedy 83 dní. Exteriérové scé­ny domu se natá­če­ly na mís­tě v tří­pa­t­ro­vém rodin­ném domě na adre­se 671 Lincoln Avenue ve ves­ni­ci Winnetka na sever­ním pobře­ží Illinois, kde se natá­če­ly i před­cho­zí Hughesovy fil­my Snídaňový klub, Volný den Ferrise Buellera, Šestnáct sví­ček, Letadla, vla­ky a auto­mo­bi­ly, Má děťát­ko a Strýček Buck. Jediné inte­ri­é­ry domu, kte­ré byly ve fil­mu pou­ži­ty k natá­če­ní, bylo hlav­ní scho­diš­tě, sklep, pod­kro­ví a vět­ši­na scho­diš­tě v prv­ním pat­ře, zatím­co všech­ny ostat­ní inte­ri­é­ry domu (včet­ně výše zmí­ně­ných míst­nos­tí) byly dupli­ko­vá­ny na zvu­ko­vém jeviš­ti, aby bylo více mís­ta pro vyba­ve­ní a štáb. Stavě­lo se v tělo­cvič­ně a prázd­ném bazé­nu budo­vy býva­lé střed­ní ško­ly New Trier, kte­rou Hughes dří­ve vyu­ží­val pro fil­my Strýček Buck a Volný den Ferrise Buellera a kde si pro­dukč­ní spo­leč­nost již zří­di­la kan­ce­lá­ře. Domek na stromě na dvor­ku byl posta­ven spe­ci­ál­ně pro film a po skon­če­ní natá­če­ní byl demon­to­ván. Kevin utí­ká před Marleym v par­ku Hubbard Woods ve Winnetce. Exteriéry kos­te­la se natá­če­ly v Trinity United Methodist Church ve Wilmette ve státě Illinois, inte­ri­é­ry pak v Grace Episcopal Church v Oak Parku ve státě Illinois.

Pro film ve fil­mu, Angels with Filthy Souls (jehož název paro­du­je kri­mi­nál­ní film Angels with Dirty Faces z roku 1938), trva­lo natá­če­ní pou­ze jeden den, a to posled­ní „zku­šeb­ní den“ před ofi­ci­ál­ním zahá­je­ním hlav­ní­ho natá­če­ní. Aby se vytvo­ři­la ilu­ze, že se jed­ná o auten­tic­kou gan­gs­ter­ku ze 40. let, natá­če­lo se na čer­no­bí­lý nega­tiv­ní film a v Johnnyho kan­ce­lá­ři se obje­vi­ly dobo­vé rekvi­zi­ty. Stejně jako vět­ši­na fil­mu byla vět­ši­na sek­ven­ce nato­če­na v níz­kých, širo­kých úhlech, kte­ré pod­le novi­ná­ře Darryna Kinga „zachy­cu­jí akci, jako by ji vní­ma­lo dítě“.

Kinematograf Julio Macat vzpo­mí­ná, že s Pescim se pra­co­va­lo obtíž­ně­ji než s Culkinem. Starší herec se domní­val, že kva­li­ta někte­rých dia­lo­gů neod­po­ví­dá jeho herec­kým schop­nos­tem. Vadily mu také čas­né tele­fo­ná­ty z jed­not­ky, pro­to­že mu brá­ni­ly začít den deví­ti jam­ka­mi gol­fu, jak to měl nej­ra­dě­ji. Poté, co jed­no­ho dne vzal asi­s­ten­ta režie za límec, aby si na to postě­žo­val, byly den­ní časy volá­ní posu­nu­ty ze sed­mi na devět hodin ráno, aby se při­způ­so­bi­ly jeho ran­ní­mu hra­ní. Na dru­hé straně měl štáb ome­ze­ný čas na natá­če­ní mno­ha noč­ních scén, pro­to­že Culkin kvů­li své­mu věku nemohl pra­co­vat poz­dě­ji než ve 22 hodin.

Pesci v roz­ho­vo­ru pro časo­pis People v roce 2022 o prá­ci s Culkinem řekl: „Záměrně jsem ome­zil své inter­ak­ce s ním, abych zacho­val dyna­mi­ku“, a ujis­til se, že „na plát­ně nevy­jde naje­vo, že jsme něja­kým způ­so­bem přá­tel­ští“, aby „byla zacho­vá­na inte­gri­ta pro­ti­chůd­né­ho vzta­hu.“

Na pla­ce měli Pesci i Stern pro­blém zdr­žet se nadá­vek, což zača­lo Pescimu vadit, pro­to­že Culkin byl na pla­ce také. Ve sku­teč­nos­ti se do fil­mu dosta­ly pou­ze nadáv­ky „shit“, kte­rou omy­lem pro­ne­sl Daniel Stern, když mu bota pro­padla dveř­mi pro domá­cí maz­líč­ky, a „hell“, kte­rou řek­li Pesci i Stern poté, co se jejich posta­vy setka­ly po prů­cho­du Kevinovými nástra­ha­mi, a Johnny posta­vě Snakese ve fil­mu ve fil­mu „Andělé se špi­na­vou duší“. Pesciho pou­ží­vá­ní „kres­le­ných nadá­vek“ nebo­li hro­zi­vé­ho blá­bo­le­ní si vyslou­ži­lo při­rov­ná­ní k posta­vič­ce Yosemite Sama z Looney Tunes.

Napětí pro fil­mo­vý štáb během natá­če­ní vytvá­ře­ly také kaska­dér­ské kous­ky. Columbus řekl: „Pokaždé, když kaska­dé­ři děla­li něja­ký z těch kous­ků, neby­lo to vtip­né. Dívali jsme se na to a já se jen mod­lil, aby ti klu­ci byli naži­vu.“ Kaskadérské kous­ky byly původ­ně při­pra­ve­ny s bez­peč­nost­ní­mi postro­ji, ale kvů­li jejich vidi­tel­nos­ti na kame­ře byly závě­reč­né kaska­dér­ské kous­ky fil­mu pro­ve­de­ny bez nich. Kaskadéry Pesciho a Sterna byli Troy Brown a Leon Delaney. Při jed­né ze zkou­šek scé­ny, v níž se Harry sna­ží ukous­nout Kevinovi prst, došlo mezi Pescim a Culkinem ke zra­ně­ní. Culkin má dodnes jizvu. Tarantule, kte­rá se pro­chá­zí po Sterno­vě tvá­ři, byla sku­teč­ná. Pesci v roz­ho­vo­ru pro časo­pis People řekl: „Při scé­ně, kdy Harrymu zapá­lí klo­bouk, jsem utr­pěl váž­né popá­le­ni­ny na teme­ni hla­vy.“

Senta Moses, kte­rý hrál Tracyho, v roce 2020 vzpo­mí­nal, že jed­nou z nej­těž­ších scén při natá­če­ní byl běh rodi­ny přes mezi­ná­rod­ní letiš­tě O’Hare, aby stihli leta­dlo. I když netr­vá dlou­ho, její natá­če­ní si vyžá­da­lo něko­lik dní. „Byly tam tisí­ce kom­par­zis­tů, všich­ni měli odbor­ně při­pra­ve­nou cho­re­o­gra­fii, aby nikdo z nás nebyl v nebez­pe­čí a nebě­žel plnou rych­los­tí přes ter­mi­nál American Airlines,“ řek­la pro The Hollywood Reporter. „A my jsme běže­li plnou rych­los­tí. Někdy jsme do sebe nará­že­li, jako když se na rych­lost­ní sil­ni­ci sra­zí něko­lik aut, a jen jsme se láma­li smí­chy...“. Bylo tam tolik pod­ra­zů a těs­ně minu­tých oka­mži­ků kata­stro­fy, ale pokud vím, niko­mu se nic nesta­lo.“

Hudba

Columbus původ­ně dou­fal, že hud­bu k fil­mu slo­ží Bruce Broughton, a na prv­ních pla­ká­tech byl uve­den jako skla­da­tel. Broughton byl však zane­prázd­něn natá­če­ním fil­mu Záchranáři v pod­ze­mí a na posled­ní chví­li musel natá­če­ní zru­šit. Columbusovi se poz­dě­ji poda­ři­lo navá­zat kon­takt se Steve­nem Spielbergem, kte­rý mu pomohl kon­tak­to­vat Johna Williamse, aby vytvo­řil finál­ní hud­bu. Ve fil­mu se výraz­ně obje­vu­jí tra­dič­ní vánoč­ní pís­ně, jako napří­klad „O Holy Night“ a „Carol of the Bells“, a také ústřed­ní píseň fil­mu „Somewhere in My Memory“. Soundtrack byl vydán spo­leč­nos­tí Sony Classical Records na kaze­tě 4. pro­sin­ce 1990 a na CD 27. květ­na 2015.

Recepce

Box office

Sám doma vydě­lal ve Spojených státech a Kanadě 285,8 mili­o­nu dola­rů a v ostat­ních zemích 190,9 mili­o­nu dola­rů, což celo­svě­to­vě činí 476,7 mili­o­nu dola­rů při pro­dukč­ním roz­počtu 18 mili­o­nů dola­rů. O pre­mi­é­ro­vém víken­du vydě­lal Sám doma 17 mili­o­nů dola­rů v 1 202 kinech, což zna­me­na­lo prů­měr 14 211 dola­rů na jed­no mís­to a pou­hých 6 % z cel­ko­vé koneč­né část­ky, a během násle­du­jí­cích šes­ti týd­nů při­dá­val sály s maxi­mál­ním počtem 2 174 sálů během osmé­ho víken­du na začát­ku led­na 1991.

Sám doma byl fil­mem čís­lo jed­na v poklad­nách kin 12 týd­nů po sobě, od pre­mi­é­ro­vé­ho víken­du 16.-18. lis­to­pa­du 1990 do víken­du 1.-3. úno­ra 1991. Z prv­ní příč­ky byl sesa­zen, když film Spaní s nepří­te­lem ote­vřel s 13 mili­o­ny dola­rů. V prv­ní desít­ce se udr­žel až do víken­du 26. dub­na, tedy dlou­ho po veli­ko­noč­ním víken­du. V prv­ní desít­ce se obje­vil ješ­tě dva­krát (o víken­du 31. květ­na - 2. červ­na a o víken­du 14.-16. červ­na), než z ní defi­ni­tiv­ně vypa­dl. Po více než deví­ti měsí­cích pro­mí­tá­ní film vydě­lal 16násobek své­ho debu­to­vé­ho víken­du a skon­čil s koneč­ným zis­kem 285 761 243 dola­rů, což byl nej­vý­dě­leč­něj­ší film své­ho roku v Severní Americe. Film je zapsán v Guinnessově kni­ze rekor­dů jako nej­vý­dě­leč­něj­ší hra­ná kome­die všech dob a ten­to rekord držel až do roku 2011, kdy jej pře­ko­nal film The Hangover Part II.

V době, kdy film běžel v kinech, byl Sám doma tře­tím nej­vý­dě­leč­něj­ším fil­mem všech dob na celém svě­tě i ve Spojených státech a Kanadě, a to pou­ze za Hvězdnými vál­ka­mi (v té době 322 mili­o­nů dola­rů) a E.T. Mimozemšťanem (v té době 399 mili­o­nů dola­rů), uvá­dí Home Video Box. Box Office Mojo odha­du­je, že se ve Spojených státech na film pro­da­lo přes 67,7 mili­o­nu vstu­pe­nek. Byl také nej­vý­dě­leč­něj­ším vánoč­ním fil­mem, dokud ho v roce 2018 nepře­ko­nal Grinch od Dr. Seusse. Film udě­lal z Culkina dět­skou hvězdu.

Kritické ohlasy

Na agre­gá­to­ru recen­zí Rotten Tomatoes má film na zákla­dě 61 recen­zí hod­no­ce­ní 67 s prů­měr­ným hod­no­ce­ním 5,8/10. Na ser­ve­ru Rotten Tomatoes je film hod­no­cen jako nej­lep­ší. Kritický kon­sen­zus na webu zní: „Sám doma nevy­rov­na­ná, ale čas­to zábav­ná pre­mi­sa nata­ho­va­ná na nepři­mě­ře­ně ten­kou plo­chu je pod­po­ře­na roz­to­mi­lým výko­nem Macaulaye Culkina a sil­ný­mi ved­lej­ší­mi hvězda­mi.“. Na ser­ve­ru Metacritic má film na zákla­dě deví­ti kri­ti­ků váže­ný prů­měr 63 bodů ze 100, což zna­me­ná „obec­ně pří­z­ni­vé hod­no­ce­ní“. Diváci dota­zo­va­ní v anke­tě CinemaScore udě­li­li fil­mu prů­měr­nou znám­ku „A“ na stupni­ci od A do F.

Časopis Variety film pochvá­lil za herec­ké obsa­ze­ní. Jeanne Cooperová z dení­ku The Washington Post pochvá­li­la film za jeho kome­di­ál­ní poje­tí. Hal Hinson, rov­něž z The Washington Post, pochvá­lil Columbusovu režii a Culkinův výkon. Caryn Jamesová z The New York Times si sice stěžo­va­la, že prv­ní polo­vi­na fil­mu je „plo­chá a nepře­kva­pi­vá, jak nazna­ču­je její roz­to­mi­lá pre­mi­sa“, dru­hou polo­vi­nu však pochvá­li­la za slaps­tic­ko­vý humor. Pochválila také dia­lo­gy mezi Kevinem a Marleym a závě­reč­né scé­ny fil­mu. Roger Ebert z Chicago Sun-Times udě­lil fil­mu 2 ⁄2 ze 4 hvěz­di­ček a 2 pal­ce dolů. Propracované pas­ti ve fil­mu při­rov­nal ke strojům Rubeho Goldberga a napsal, že „jsou to tako­vé pas­ti, kte­ré by doká­za­lo vymys­let kaž­dé osmi­le­té dítě, kdy­by mělo roz­po­čet desít­ky tisíc dola­rů a pomoc štá­bu lidí od fil­mo­vých spe­ci­ál­ních efek­tů“, a kri­ti­zo­val záplet­ku jako „tak nevě­ro­hod­nou, že je [mu] těž­ké se o osud toho klu­ka [Kevina] sku­teč­ně zají­mat“. Culkinův výkon však pochvá­lil.

Owen Gleiberman z časo­pi­su Entertainment Weekly udě­lil fil­mu znám­ku „D“ a kri­ti­zo­val ho za „sadis­tic­ký fes­ti­val šika­ny dospě­lých“. Gleiberman řekl, že „[John] Hughes nás tahá za nit­ky, jako by se nikdy nena­u­čil dělat nic jiné­ho“. Peter Bradshaw z dení­ku The Guardian udě­lil fil­mu tři z pěti bodů a pochvá­lil Culkinovu „živou pří­tomnost na plát­ně, kte­rá téměř září sebe­jis­to­tou“. Kritizoval však jeho herec­ký výkon, kte­rý ozna­čil za „tro­chu širo­ký a maný­ris­tic­ký“. Ali Barclay z BBC napsal: „Culkin se v prů­bě­hu fil­mu pohy­bu­je na ten­ké hra­ni­ci mezi otrav­nos­tí a roz­to­mi­los­tí.“ Sám doma také ozna­čil za „film, kte­ré­mu se poda­ři­lo zachy­tit někte­ré z nej­lep­ších vlast­nos­tí Vánoc“.

Naomi Barnwellová z Roobla uved­la, že „Sám doma má všech­ny ingre­di­en­ce, kte­ré děla­jí skvě­lý dět­ský film“. Adrian Turner z Radio Times se vyjá­d­řil, že „[Sám doma je] osla­vou pod­ni­ka­vos­ti, kte­rá zachy­ti­la srd­ce a šibal­ství kaž­dé­ho dítě­te na pla­ne­tě“. Podle TV Guide „[Sám doma] se fac­ko­va­cí panák roz­pa­dá a zůstá­vá jen bolest“. Marielle Sabbagová z časo­pi­su Vocal napsa­la: „Všechno na fil­mu [Sám doma] je krás­né a půso­bí rea­lis­tic­ky.“ Peter Rainer z Los Angeles Times kri­ti­zo­val sku­teč­nost, že „exis­tu­je důvod, proč se ten­to film hra­je lépe jako trai­ler než jako celo­ve­čer­ní film.“

Sám doma se postup­ně stal vánoč­ní kla­si­kou. Byl chvá­len pro své cito­va­tel­né hláš­ky, morál­ní zása­dy, pas­ti a hlav­ní­ho hrdi­nu. Hannah-Rose Yee z časo­pi­su Stylist ozna­či­la závěr za „vel­mi slad­ký“ a pochvá­li­la hud­bu Johna Williamse, když ji ozna­či­la za „fan­tas­tic­kou“. Christopher Hooton z dení­ku The Independent film rov­něž pochvá­lil a film ve fil­mu Andělé se špi­na­vou duší ozna­čil za „milou poznám­ku pod čarou v ději­nách kine­ma­to­gra­fie“. Matt Talbot ze ser­ve­ru Simcoe.com uve­dl, že Mokří ban­di­té byli „fan­tas­tič­tí“ a při „opa­ko­va­ných shléd­nu­tích nikdy neze­stár­li“. Michael Walsh ze ser­ve­ru Nerdist pozna­me­nal, že scé­na v kos­te­le je „jed­nou z nej­lep­ších a nejdo­jem­něj­ších scén [ve fil­mu]“.

Sám doma zůstá­vá vel­mi popu­lár­ním vánoč­ním fil­mem v Polsku, kdy jej kaž­dý Štědrý den hra­je stani­ce Polsat. V roce 2010 Polsat Sám doma nehrál, což vyvo­la­lo pro­tes­ty více než 90 tisíc lidí na Facebooku. V roce 2016 si tele­vi­zi Polsat nala­di­lo více než 4,44 mili­o­nu Poláků, aby se podí­va­li na Sám doma. Od roku 2010 jeho tele­viz­ní upou­táv­ky dokon­ce obsa­hu­jí slo­gan, kte­rý tuto popu­la­ri­tu potvr­zu­je: „Vánoce bez něj? To je napros­to nemož­né!“.

Julio Macat, kame­ra­man fil­mu, pova­žu­je Sám doma za svůj nej­ob­lí­be­něj­ší film ze všech pro­jek­tů, kte­ré nato­čil. Byl to oblí­be­ný film ame­ric­ké­ho pre­zi­den­ta Geralda Forda.


Zdroj: Anglická Wikipedie.


Jak bude rekla­ma vypa­dat?
-
Nechceš zde rekla­mu napo­řád jen za 50 Kč?
Zobrazit for­mu­lář pro nákup
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
  • Netflix ve spolupráci s Capcom pracuje na animované Resident...27. září 2020 Netflix ve spolupráci s Capcom pracuje na animované Resident... Netflix ve spolupráci s Capcom pracuje na animované Resident Evil CGI sérii. Ta ponese podtitul Infinite Darkness a bude sledovat osudy hlavních postav Leon S. Kennedy a Claire Redfield. Posted in Krátké herní aktuality
  • Smrtonosná past24. října 2021 Smrtonosná past Smrtonosná past je americký akční film z roku 1988, který režíroval John McTiernan a scénář napsali Jeb Stuart a Steven E. de Souza. Je natočen podle románu Rodericka Thorpa z roku 1979 […] Posted in Speciály
  • Epic Games tento týden nabízí indie adventuru Pikuniku....1. října 2020 Epic Games tento týden nabízí indie adventuru Pikuniku.... Epic Games tento týden nabízí indie adventuru Pikuniku. Příští týden jí vystřídá artová podvnodní adventura Abzu a taktická střílečka Rising Storm 2: Vietnam z první osoby. Posted in Krátké herní aktuality
  • Boar (2017)16. srpna 2018 Boar (2017) Po dvouletém čekání nám vyšel očekávaný Australský Boar od režiséra Chris Sun, který šokoval svou prvotinou Daddy´s little girl, nechal nás na rozpacích svým Charlie´s Farm a nyní přichází […] Posted in Krátké recenze
  • Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství13. prosince 2021 Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství Dnes vyšel první trailer na třetí díl Fantastických zvířat. Jedenáctý film ze kouzelnického světa Harry Pottera a Lorda Voldemort. V hlavních rolích se vrací většina herců z prvních dvou […] Posted in Trailery
  • Python (2000) 13. září 2012 Python (2000) Robert Englund si nechá přepravit leteckou společností speciální náklad. Letadlo se ale za záhadných okolností zřítí do lesa. První záběr filmu je na dopravní letadlo, které […] Posted in Horory
  • Čertí brko – Recenze – 50%21. listopadu 2018 Čertí brko – Recenze – 50% Centrální peklo se nachází ve středu Země, odkud vedou cestičky do oblastních pekel těsně pod povrchem lidských měst a vesnic, kde kouzelná čertí brka zapisují hříchy tamních obyvatel. V […] Posted in Filmové recenze
  • Krok za krokem (Step by Step): Kultovní seriál stále oslovuje diváky na stanici Nova Fun15. srpna 2023 Krok za krokem (Step by Step): Kultovní seriál stále oslovuje diváky na stanici Nova Fun Když se řekne "Krok za krokem" (v anglickém originále "Step by Step"), nostalgická vlna vzpomínek zaplaví mnoho fanoušků televizního zábavního průmyslu. Tento kultovní americký sitcom, […] Posted in Speciály
  • Open beta k Overwatch už v květnu10. března 2016 Open beta k Overwatch už v květnu Také se těšíte na plánovanou novinku Overwatch od studia Blizzard? Pokud ano, tak se můžete začít těšit na květen letošního roku. Podle všech dostupných informací to zatím vypadá, že […] Posted in Novinky ze světa her
  • Other Lives - For Their Love (2020)1. ledna 2021 Other Lives - For Their Love (2020) Skupina Other Lives pochází z americké Oklahomy a na scéně nezávislého rocku se pohybuje déle než jednu dekádu. Do vydání letošního alba "For Their Love" jsem je ale vůbec neznal, nicméně […] Posted in Hudební recenze
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 3,82531 s | počet dotazů: 256 | paměť: 72382 KB. | 05.05.2024 - 01:46:46