Moscow Zero (2006)

🎧 Poslouchejte Kritiky.cz na Spotify a dal­ších pod­cas­to­vých služ­bách! Klikněte sem a nezmeš­kej­te žád­nou recen­zi.
Hodnocení článku
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehod­no­ce­no)
Loading...
Načítám počet zob­ra­ze­ní...

Nikdy nezů­stá­vej­te po tmě!!!

O Rusku kolu­jí růz­né zvěs­ti a pověs­ti. Je to vel­ká země s mno­ha nepro­zkou­ma­ný­mi oblast­mi, kupou sně­hu, vel­kou zimou a hlav­ně lit­ry vod­ky. Nejvíce růz­ných pří­bě­hů a fámů kolu­jí hlav­ně z dob Stalina a zvěr­stev, kte­ré on a KGB napácha­li. Nemusíte se bát o ničem z toho ten­to film není, tedy až na pověst se kte­rou nás sezná­mi­li fil­ma­ři. Jenže, kdy­by zůsta­li jen u pověs­ti, moh­li jsme se zasmát nebo maxi­mál­ně tro­chu zatřást stra­chy. Bohužel pro nás divá­ky oni si neda­li říct a nato­či­li ten­to zma­te­ný film.

Český název: Pod Moskvou
Režie: María Lídon
Rok výro­by: 2006
Délka: 82 min
Země: USA / Španělsko / Velká Británie

Hrají:
Vincent Gallo ... ( Owen)
Oksana Akinshina ... ( Lyuba)
Val Kilmer ... ( Andrey)
Rade Serbedzija ... ( Sergei)
Joss Ackland ... ( Tolstoy)
Sage Stallone ... ( Vassily)
...a dal­ší

V pověs­ti se říká,ž e lidé chtě­li sta­vět chrá­my tak vyso­ké, aby se moh­li dotý­kat nebes a andě­lů, avšak zákla­dy těch­to chrá­mů byly tak hlu­bo­ké, že ote­vře­ly ces­tu do pek­la. Až pře­sta­nou téct slzy kajíc­ní­ků při­jdou démo­ni tem­no­ty na zem, aby se nakr­mi­li duše­mi hříš­ní­ků.

Za Stalinovy vlá­dy byla pod Moskvou vybu­do­va­ná obrov­ská síť kata­komb, cho­deb a míst­nos­tí, kte­ré měly usnad­nit pohyb růz­ným vlád­ních čini­te­lů, stej­ně jako KGB. V dneš­ní době už však slou­ží už jen jako úto­čiš­tě pro bez­do­mov­ce, feťá­ky a jiné kri­mi­nál­ní živly.

Kněz Owen při­jíž­dí z Ameriky do Moskvy kvů­li nalé­ha­vé­mu žádá­ní Aleca. Jde o jejich spo­leč­né­ho zná­mé­ho antro­po­lo­ga Sergeie, kte­rý nedáv­no ode­šel do pod­zem­ní­ho blu­diš­tě cho­deb hle­dat tajem­ství a sva­ty­ni, kte­rá se tam údaj­ně skrý­vá, vyzbro­jen jen bater­kou, spa­cá­kem a dení­kem, kte­rý napsa­la jed­na jep­tiš­ka. Jenže už je to něko­lik dnů, co ho nikdo nevi­děl a navíc kolu­je něko­lik špat­ných zvěs­tí o mís­tě kam se vydal.

Owen a Alec se vyda­jí ke vcho­du do pod­ze­mí, kde byd­lí vůd­ce jed­né ze dvou sku­pin vydě­děn­ců Tolstoy. Ten jím nabíd­ne pomoc a jako dopro­vod s nimi půjdou dva jeho muži a krás­ná Lyuba. Musí si však dávat pozor, aby nezkří­ži­li ces­tu dru­hé­mu z vůd­ců Andreyovi, kte­rý chce ces­tu do úze­mí stí­nů zahra­dit. Vydávají se tak do nit­ra kata­komb a blu­diš­tě cho­deb, ve kte­rém síd­lí zlo a kde je údaj­ně vchod do pek­la. Na ces­tu dosta­nou radu: Nikdy nezů­stá­vej­te po tmě!!! Najít Sergeie nebu­de jed­no­du­ché, pro­to­že pře­kro­čil řeku a teď je na úze­mí stí­nů a zla, ze kte­ré­ho se ješ­tě nikdo nevrá­til. Brzy nejen on, ale i Owen a jeho sku­pi­na zjis­tí, že legen­da oži­la a není to jen výplod lid­ské fan­ta­zie.

Námět toho fil­mu je dob­rý a urči­tě sto­jí za povšim­nu­tí, ale jeho fil­mo­vé zpra­co­vá­ní je už na tom pod­stat­ně hůř. Když jsem viděl trai­ler k tomu­to fil­mu, řekl jsem si, že tohle musím vidět – to bude pará­da. No a musím říct, že jsem se šered­ně mýlil. Ani po čtyřech pivech jsem nena­šel zalí­be­ní v tom, co jsem viděl na tele­viz­ní obra­zov­ce. Ze začát­ku jsem se cel­kem bavil a líbi­ly se mi scé­ny, kte­ré reži­sér nato­čil ve špi­na­vých ulič­kách s ban­dou bez­do­mov­ců. Ale když při­šlo na samot­né pod­ze­mí, nasta­la vel­ká mýl­ka a úro­veň i atmo­sfé­ra zača­la upa­dat.

Všude byla jen tma, ve kte­ré pořád pobí­ha­la malá hol­ka v noč­ní koši­li a něco šep­ta­la posta­vě v kápi. Po del­ším čase jsem zjis­til, že je to ... a docvaklo mi, proč tu vlast­ně hra­je. Jenže důvod a vysvět­le­ní fil­ma­řů mi při­šlo jako pořád­ná kra­vi­na. Potom jsme měli mož­nost stří­da­vě vidět ožra­lé­ho Sergeie a jeho sku­pi­nu zachrán­ců, kte­ří měli růz­né útra­py po ces­tě. Samotní démo­ni se zde vysky­to­va­li for­mou stí­nů, kte­ré se udě­la­ly při sví­ce­ní bater­kou na zeď před vámi a byly vlast­ně stí­ny posta­vy ... úúú­úú ... fakt moc stra­ši­del­né. Bál jsem se doo­prav­dy moc, a to ješ­tě neby­lo všech­no.

Potom při­šel konec fil­mu a já jen nevě­říc­ně hle­děl na to, co se dělo na obra­zov­ce mé tele­vi­ze. Kdyby mi tohle někdo pus­til před tím, než bych si pus­til film od začát­ku, tak bych vlast­no­ruč­ně to DVD vzal z mecha­ni­ky a roz­du­pal. Nevím, mož­ná to bude­te vidět jinak, ale pro mě to byla tra­pár­na nej­vět­ší­ho kalib­ru.
Co se týká herec­kých výko­nů musím říct, že byly stej­né jako úro­veň celé­ho fil­mu. Jedná se pře­de­vším o nepří­liš zná­mé her­ce, pro vět­ši­nu z nich to byla prv­ní šta­ce. Mezi nimi bylo však i pár zná­mých jedin­ců.

Kněze Owena si zahrál Vincent Gallo – herec a nezá­vis­lý reži­sér, kte­rý je pova­žo­ván za nenor­mál­ní­ho tak­že se sem veli­ce hodil. Jeho výro­ky typu - všich­ni jsou uchy­lo­vé, úchyl­ní, hnus­ní úchy­lo­vé - zna­jí v celé Americe. Zahrál si ve fil­mech Arizona Dream, Goodfellas, Hide and seek. Vůdce vydě­děn­ců Andreye hrál Val Kilmer (Top Gun, Ostrov Dr. Moreau, Lovci lvů). Krásku Lyubu před­sta­vo­va­la rus­ká hereč­ka Oksana Akinshina, kte­rá je v Americe dost zná­má, pře­de­vším z fil­mu Bournův Mýtus a Vlkodav z kme­ne Šedých psů.

No a v nepo­sled­ní řadě si jed­nu z men­ších rolí zahrál Sage Stallone, ano je to syn slav­né­ho „Ramba“, kte­rý si se svým otcem zahrál ve fil­mech jako Rocky 5 a Denní svět­lo.
Jedná se tedy o film s pěk­ným námě­tem, ale špat­ným zpra­co­vá­ním, otřes­ným kon­cem a ama­tér­ský­mi efek­ty. Jediné co sto­jí pořád­ně za povšim­nu­tí, je začá­tek a herec­ké obsa­ze­ní. Kdyby se toho ujal něja­ký pořád­ný reži­sér a ne začí­na­jí­cí reži­sér­ka (ano, tohle nato­či­la žena). Záměrně jsem se vyhý­bal tomu­to téma­tu (ženě coby reži­sér­ka) celou dobu, pro­to­že moc fil­mů, kte­ré by nato­či­la žena, jsem nevi­děl a po tom­to fil­mu už ani nemám chuť.

Hodnocení:
Za odva­hu a již zmí­ně­ný začá­tek fil­mu a her­ce dávám 30%.

Appearing, The (2014)
31. ledna 2026Appearing, The (2014)Appearing, The (2014) Detektiv a jeho manželka budou muset čelit démonickému ZLU, které ze svých spárů jen tak někoho nepustí…Detektiv Michael se přestěhuje ze San Francisca do malého městečka Gleenwood Bay společně se svou ženou Rachel,…Vydáno v rubrice: Horory
Airborne (2012)
25. ledna 2026Airborne (2012)Airborne (2012) Let z Londýna do New Yorku se změní v boj o holé přežití. Stojí za vším únosci, nebo snad nadpřirozená síla…?Británii zasáhne obrovská bouře a většina letů je zrušena. Poslední letadlo, které odstartuje je let z Londýna…Vydáno v rubrice: Horory
Gags The Clown (2018)
11. ledna 2026Gags The Clown (2018)Gags The Clown (2018) Tajemný klaun Gags začne řádit v ulicích městečka Green Bay…Green Bay je malé městečko ve Wisconsinu, které se brzy stane středem pozornosti nejen médií, ale i noční můrou pro většinu tamních obyvatel a…Vydáno v rubrice: Horory
Cowboys & Vampires (2010)
11. ledna 2026Cowboys & Vampires (2010)Cowboys & Vampires (2010) Předělat westernové městečko na Město duchů nebyl zrovna nejlepší nápad. Probouzí se díky tomu prastaré ZLO lačnící po krvi…Johnny se živí jako herec a kaskadér ve westernovém městečku Old Tuscon. Od své…Vydáno v rubrice: Horory
28 týdnů poté
8. ledna 202628 týdnů potéMysleli si, že zákeřný virus byl již definitivně poražen, ale zdání většinou klame… Šest měsíců po vypuknutí nebezpečného viru, který zahubil většinu obyvatel Velké Británie, se začne s obnovou země. USA společně s vojáky NATO vytvořili…Vydáno v rubrice: Horory
28 dní poté
8. ledna 202628 dní potéNetradiční zombie film nás tentokrát zavede do Londýna a jeho blízkého okolí, jehož obyvatelé byli postiženi agresivním virem.. Mladý kurýr Jim se probudí z kómatu v liduprázdné nemocnici. Vyděšený začne bloudit po prázdných londýnských ulicích, ale…Vydáno v rubrice: Horory
Beverly Hills Vamp (1989)
4. ledna 2026Beverly Hills Vamp (1989)Beverly Hills Vamp (1989) Tři mladí filmaři se v této komedii dostanou do spárů svůdných upírek přímo v Beverly Hills…Tři kamarádi Kyle, Brock a Russell by rádi natočili svůj vlastní film a tak se vydají do Hollywoodu,…Vydáno v rubrice: Horory
Prowl (2010)
3. ledna 2026Prowl (2010)Prowl (2010) Jízda do Chicaga v návěsu kamiónu se pro skupinku přátel následně promění v boj o holý život na ne tak zcela opuštěných jatkách…Amber pracuje v řeznictví a poslední dobou jí trápí děsivé sny plné krve. Ráda by…Vydáno v rubrice: Horory
Push (2024)
3. ledna 2026Push (2024)Push (2024) Prodej honosného sídla se pro těhotnou realitní makléřku změní v boj o holý život…Těhotná realitní makléřka Natalie hodlá uspět tam, kde se kolegům nedaří. Dostane za úkol prodat staré honosné sídlo, které je již řadu…Vydáno v rubrice: Horory
Dragon Kingdom (2018)
1. ledna 2026Dragon Kingdom (2018)Dragon Kingdom (2018) Čeká nás další porce podprůměrné podívané s draky, rytíři, princeznou, lesními monstry a nějakým tím zombíkem…Pokračování filmu Knights of the Damned (2017) začíná přesně tam, kde příběh tehdy skončil. Zničením hradu, úprkem proradného prince…Vydáno v rubrice: Horory
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře