Kritiky.cz > Horory > Evil of Frankenstein, The (1964)

Evil of Frankenstein, The (1964)

rp thumbCoverMain.jpeg
rp thumbCoverMain.jpeg
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...

Baron Frankenstein se po letech vra­cí zpět na svůj zámek Karlstaad, aby zde pokra­čo­val ve svém zapo­ča­tém díle. Ne všech­no však jde pod­le jeho před­stav a tak musí vyhle­dat pomoc, kte­rá ohro­zí všech­no co zatím vybu­do­val.

Baron Frankenstein se po dese­ti letech vyhnan­ství vra­cí na svůj zámek Karlstaad. Společně se svým pomoc­ní­kem Hansem nachá­zí své síd­lo vyra­bo­va­né a zni­če­né. Jeho maje­tek si při­vlast­nil sta­ros­ta ves­ni­ce, kte­rý býval kdy­si jeho dob­rým pří­te­lem. Baron se poku­sí vše zís­kat zpět, ale je poli­cií pro­ná­sle­do­ván a tak prchá do hor. Uvnitř jed­né jes­ky­ně nalé­zá zmrz­lé tělo mon­stra, kte­ré teh­dy stvo­řil. Za pomo­ci hyp­no­ti­zé­ra Zoltána ho zno­vu oži­ví, ale pro­rad­ný pro­fe­sor ho vyu­ži­je ke svým úče­lům, kte­ré nejsou zrov­na pod­le před­stav samot­né­ho baro­na.

Český název: Frankensteinovo zlo
Režie: Freddie Francis
Rok výro­by: 1964
Délka: 84 min
Země: Velká Británie

Hrají:
Peter Cushing ... ( Baron Frankenstein)
Sandor Elès ... ( Hans)
Peter Woodthorpe ... ( Profesor Zoltán)
Kiwi Kingston ... ( mon­strum)
Duncan Lamont ... ( Karlstaad Chief of Police)
...a dal­ší

Jedná se o dal­ší vol­né pokra­čo­vá­ní o legen­dár­ním Baronovi. Stejně jako oba před­cho­zí fil­my The Curse of Frankenstein (1957) a The Revenge of Frankenstein (1958) vzni­kl i ten­to z díl­ny spo­leč­nos­ti Hammer. Bohužel u divá­ků se však nedo­čkal tako­vých ova­cí, jako jeho před­chůd­ci. Nejspíše hlav­ně pro­to, že u reži­sér­ské­ho křes­la vystří­dal zku­še­né­ho Fishera (kte­rý mimo jiné nato­čil poz­dě­ji i dal­ší fil­my o Frankenstainovi) teh­dy ješ­tě nepří­liš zná­mý Francis, jenž měl na svém kon­tě něko­lik fil­mů, ale pou­ze film Paranoiac (1963) zazna­me­nal vět­ší divác­ký ohlas. Svému zdat­něj­ší­mu kole­go­vi se nemohl vůbec rov­nat, ale nelze hle­dat chy­by jen u něj. Samotný scé­nář se zce­la lišil od svých star­ších brat­říč­ků a po dějo­vé linii s nimi nemá vůbec nic spo­leč­né­ho a na nic nena­va­zu­je. Tím si samo­zřej­mě u divá­ků pohor­šil a je ozna­čo­ván za jeden z nej­hor­ších ham­me­rác­kých poči­nů.

Hlavní změ­nou byl pro divá­ky fakt, že samot­ný baron se změ­nil a ze zápor­né posta­vy se z něj stal míru­mi­lov­ný člo­věk, kte­rý se sna­ží napra­vit svou repu­ta­ci. Cítí se poško­ze­ný a neu­stá­le obvi­ňu­je ostat­ní, že mu ubli­žu­jí když on jim pře­ce nic „neu­dě­lal‘‘. Tím jsme ochu­ze­ní o prv­ky, kte­ré zdo­bi­ly pře­de­šlé díly. Aby tvůr­ci pře­ce jenom udě­la­li s nimi něja­kou sou­vis­lost, tak nám dopřá­li vzpo­mín­ko­vou scé­nu o stvo­ře­ní mon­stra. To samot­né vypa­da­lo tro­chu směš­ně se svým roz­plác­lým obli­če­jem, ale hrů­zu jako tako­vou samo­zřej­mě vzbu­zo­va­lo. Na Borise však nemá v žád­ném pří­pa­dě. Ani ten­to­krát jsme však neby­li ochu­ze­ni o zápor­né posta­vy. Těch tu bylo hned něko­lik: od sta­ros­ty, přes poli­cej­ní­ho šéfa až po samot­né­ho pro­fe­so­ra Zoltána, kte­rý udě­lá z mon­stra zlo­dě­jíč­ka.

Přes všech­ny své men­ší zápo­ry však ten­to film pat­ří zce­la jis­tě do prů­měr­ných fil­mů, kte­ré sto­jí za to vidět. Hlavně díky své atmo­sfé­ře, kte­rá byla i ten­to­krát veli­ce sluš­ná a hud­bě (o kte­ré netře­ba mlu­vit). Tohle jsou dva fak­to­ry o kte­rých vím, že je spo­leč­nost Hammer jimi pro­sla­ve­ná. Každé jejich dílo má své oso­bi­té kouz­lo, kte­ré si pod­ma­ni­lo spous­ty fanouš­ků po celém svě­tě. Nejzajímavější pasá­ží je až řádě­ní mon­stra. Máme mož­nost vidět něko­lik vražd, krá­de­ží, roman­tic­ké chvil­ky i jas­ný důkaz, že alko­hol je met­la lid­stva. Jaký má vliv na samot­né mon­strum může­te spat­řit pokud se dodí­vá­te až dokon­ce.

Musím rov­něž pochvá­lit výběr pro­stře­dí, kde se natá­če­lo. Zámek tyčí­cí se na úpa­tí ska­li­sek, hlu­bo­ké lesy, ska­lis­ka i samot­ná jes­ky­ně doda­ly fil­mu oso­bi­té kouz­lo, kte­ré mě kro­mě herec­kých výko­nů dosta­lo asi nej­víc. Na teh­dej­ší dobu se nám před­ved­ly i solid­ní spe­ci­ál­ní efek­ty a tri­ky, kte­rých jsme si moh­li užít asi nej­ví­ce prá­vě v již zmí­ně­né vzpo­mín­ko­vé scé­ně. Skvěle vyba­ve­ná labo­ra­toř a důmy­sl­nost zaří­ze­ní může s kli­dem dát do kapsy i vět­ši­nu dneš­ních fil­mů, kte­ré mají k dis­po­zi­ci nej­mo­der­něj­ší tech­ni­ku.

Hercům zce­la jas­ně domi­no­val Peter Cushing, kte­rý před­ve­dl stan­dard­ně svůj skvě­lý výkon a byl obrov­ským tahou­nem celé­ho fil­mu. Jeho cha­risma a um jsme moh­li vidět ve spous­tě fil­mů, ve kte­rých se obje­vil. Patří mezi ně napří­klad Biggles: Adventures in Time (1986), Legend of the Werewolf (1975), Tales from the Crypt (1972), I, Monster (1971) a dal­ší fil­my o Baronu Frankenstainovi.

Tento film má své plu­sy i mínu­sy. Mě osob­ně se doce­la líbil a i když jsem viděl lep­ší fil­my na toto téma, tak pořád jde o tro­chu lep­ší prů­měr. Bohužel se na něm pro­je­vil slab­ší scé­nář a vadi­lo mi, že někte­ré infor­ma­ce, kte­ré se mi ve fil­mu dosta­ly nesou­hla­si­ly s tím, co jsem viděl před­tím. Přestože ten­to díl nena­va­zo­val na své před­chůd­ce, tak se moh­li držet urči­tých fak­tů.

Hodnocení:
Za mě 60% a to i díky ožra­lé­mu mon­st­ru.


Jak bude rekla­ma vypa­dat?
-
Nechceš zde rekla­mu napo­řád jen za 50 Kč?
Zobrazit for­mu­lář pro nákup
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 3,47732 s | počet dotazů: 259 | paměť: 72053 KB. | 01.05.2024 - 08:30:52