Strážci Galaxie, oblíbená parta vesmírných ztroskotanců, se již nějakou dobu zabydluje na Kdovíkde, jejich spokojený život však brzy naruší ozvěny Rocketovy (Bradley Cooper) bouřlivé minulosti. Peter Quill (Chris Pratt), který se stále trápí ztrátou milované Gamory (Zoe Saldana), musí vypravit svůj tým na nebezpečnou misi s cílem zachránit Rocketův život, přičemž nezdar v této misi může znamenat konec Strážců tak, jak je známe....
Režiséra a scenáristu Jamese Gunna v nadcházejících letech čekají především závazky jako vedoucího DC Studios, ještě předtím ovšem muselo dojít na rozlučku s Marvelem. Svého času chybělo málo a Gunn díky několik let starým kontroverzním tweetům málem nemusel dostat svou šanci dokončit, hlas lidu i představitelů Strážců Galaxie ovšem nakonec udělal svoje a i přes pár let zpoždění dostává nově konečně Gunn v rámci 32. celovečernímu filmu ze světa Marvel Cinematic Universe uzavřít jednu kapitolu Strážců Galaxie. Je to přitom James Gunn, který vždy působil dojmem, že mu na jeho postavách záleží. Ten Gunn, který dokázal v rámci MCU dodat svou specifickou variaci na Star Wars, ve které nechyběl jeho specifický humor, ale ani schopný útok na emoce. Gunn měl navíc v rámci závěru trilogie dostat výraznější svobodu, natočit film, který je v rámci MCU krapet „komornější´´. Díky tomu Strážci Galaxie: Volume 3 zvládnou působit skutečně dojmem, že se uzavírá jedna kapitola. A je to doják!
James Gunn se nikdy dvakrát zrovna netajil tím, že ho přitahují postavy outsiderů, se kterými se do velké míry často ztotožňuje, přesně za takové outsidery šlo a vlastně doteď jde označit členy Strážců Galaxie. Vesmírní psanci, kteří přesto skrývají jistou formu zlatých srdcí a přes konflikty se u nich postupně budují city. Vzájemné pouto je ve finále trilogie pochopitelně ještě pevnější, i proto je snadnější cítit různé emoce, Gunnovi se navíc daří schopně budovat napětí, protože skutečně zvládá vyvolávat pocit, že se tady jede krapet osobnější a střídmější podívaná, kdy skutečně může hrozit, že nějaký oblíbený hrdina se v rámci MCU objevuje naposledy. Bez vyzrazování jde ovšem vlastně říci, že každý libovolný člen Strážců Galaxie (ať už se skutečně objeví naposledy či nikoliv) ve finále dostává ideální minimálně dočasné zakončení poutě a každý zvládá působit dojem, že dostál naplnění svého archu.
Největší hvězdou třetích Strážců Galaxie je krapet nevyhnutelně Rocket. Mluvící mýval, oposum nebo liška již párkrát stihl naznačit, že se mu v jeho životě stali nemilé věci, Volume 3 se ovšem postará o to, že již nebude možné se na Rocketa dívat jako dříve. Emoce je snadné cítit nejen díky realistickému CGI, díky kterému Rocket vypadá jako skutečný a tím pádem i skutečně trpící mýval, ale také díky vyložené krutosti ústředního záporáka jménem High Evolutionary. Chukwudi Iwuji dle samotného Gunna hraje prozatím nejkrutějšího záporáka v rámci celého MCU (díky několika faktům překoná i Thanose), kdy hrozivost kombinace Dr. Moreaua a Robocopa bez masky tkví v tom, že jde skutečně o čisté zlo, krutého a arogantního člověka, který se nebojí krutých činů. Iwuji do role hlavního záporáka dává očividné maximum, zdánlivě milý chlapík se tak skutečně mění v kruté a až děsivé monstrum, které navíc hraje stěžejní úlohu v Rocketově původu. A všechny pasáže z Rocketova původu patří dost možná mezi nejdepresivnější pasáže z celého MCU, které Rocketa pasují na jednu z nejtragičtějších postav MCU, o to silnější příběh má ovšem Rocket v samotném filmu. Především v momentě, kdy si konečně uvědomí, co je zač a především čím by měl být.
Každý člen Strážců Galaxie ovšem dostává příležitost v tomto filmu zazářit. Star-Lord v podání Chrise Pratta (který podává dost možná nejlepší výkon za celou trilogii) se nějak musí vyrovnávat s tím, že nová Gamora není tou Gamorou, kterou miloval, události ho poté svedou k interakci s Gamorou, která starou známou Gamoru zdánlivě nepřipomíná, v podání Zoe Saldany spíše připomíná původní Nebulu, která v podání Karen Gillan dochází podobně stejně ucházejícího konce svého příběhového archu jako Drax v podání Davea Bautisty i Mantis v podání Pom Klementieff. Nějakou nosnější vedlejší linii s ideální poctou má i Kraglin v podání Seana Gunna, Groot se opět představí v jiných podobách a také se vyvine krapet nečekaným směrem, snadnou pozornost si poté ukradne i sovětský pes Cosmo (zdánlivá podobnost s Lajkou není náhodná). Očekávaný nováček v podobě Adama Warlocka v podání Willa Poultera poté na první pohled zdánlivě zapadá do Gunnovy rovnice o práci s outsidery, kdy je Warlock v podstatě dítětem v těle dospělého a Poulter tohoto krapet zmateného a do jisté míry asociálního tvora zvládá prodat, dost možná by ovšem bylo fajn od Warlocka nemít přehnaná očekávání, i s tím se ovšem v rámci motivů o druhých šancí a ceně života zvládá smysluplně pracovat, přeci jen ovšem Warlock nevyhnutelně hraje spíše okrajové housle.
Vše pochopitelně bude nutně záviset i na tom, jak divákovi opět sedne Gunnův humor, který je specifický, někdy černý, někdy zdánlivě krapet absurdní a v jistých momentech vlastně možná ne tak funkční. Důležité ovšem je, že je na Strážcích Galaxie: Volume 3 pořád vidět Gunnova osobitost, která je především očividná i v těch nejsilnějších emocionálních momentech. Strážci Galaxie: Volume 3 se vlastně snadno popisují jako emocionální jízda, horská dráha emocí, která (především v IMAXU i přes přítomnost zcela zbytečného 3D) působí epicky, zároveň je přes velkolepost čas i na nějaké osobnější práce s postavami, vzájemnými interakcemi, úvahami nad božským komplexem či smyslem existence, nacházení úloh ve svém životě a i ohlédnutí za vývojem postav za jejich celou historii od roku 2014. To celé opět ukazuje, že Gunnovi na jeho postavách záleží, nijak přitom nezapomíná na fakt, že by se při závěru trilogie měly nějak cyklit motivy. A i proto je tak potěšující, že skutečně Gunn dostal šanci, aby mohl tuto rozlučku naservírovat.
Dá se totiž snadno říci, že Gunn též krapet lépe pracuje s postavami, které předtím byly krapet zanedbané (s Gamorou a Draxem se hned pracuje zajímavějším způsobem), zároveň to celé nepůsobí dojmem, že by se to nějak rozpadalo pod rukama, vše působí na svém místě a to i přes fakt, že se objevují někdy až dost možná divoké výjevy, které je třeba zpracovávat. Gunn nešetří již třetí várkou Úžasného mixu (který chytne již od úvodního Creep), výprava i kostýmy jsou výrazné (nejen díky jedné velmi specifické základně, ale i díky ideální ukázce toho, jak udělat hranou adaptaci Zootropolis), samotná akce je dostatečně přehledná a především velkolepá, v průběhu filmu poté Gunn v podstatě nešetří eye candy záběry a efekty nikdy nezvládají působit dojmem, že Marvel Studios skutečně moc tlačí na tvůrce VFX. Dá se vlastně těžce věřit tomu, že by třetí Strážci Galaxie hned zvládli vrátit důvěru všem těm, kteří nad MCU již krapet začínají lámat hůl, minimálně ovšem mají třetí Strážci Galaxie potenciál v mnohých vyvolat pocit, že jde o fantastickou rozlučku a náznak, že by snad i do budoucna mohlo být krásně. Gunn se s MCU a svými hrdiny rozhodně rozloučil ve špičkové formě.
Třetí Strážci Galaxie jsou dojemnou a zároveň neskutečně zábavnou tečkou, která dokazuje, že Jamesi Gunnovi nechybí péče o jeho milované postavy, zároveň zvládá nadále servírovat humor, silné emocionální momenty a zároveň výtečnou akci i interakce, které navíc naznačí, že by nově každý film měl začínat mývaly, kteří poslouchají Radiohead. Silná horská dráha emocí, kterou je radost v hlavě zpracovávat, především proto, že se tahle parta vesmírných outsiderů snad (minimálně dočasně) nemohla rozloučit lépe. Díky Jamesi Gunne, s touhle partou vesmírných outsiderů to celé byla neskutečná zábava!
Verdikt: 90 %
Části seriálu: Marvel
- Iron Man 2 [60%]
- Robert Downey, Jr.
- SCARLETT JOHANSSON
- Michael Douglas – 70 let
- Ant-Man - 90 %
- Captain America: Občanská válka - 85 %
- Strážci Galaxie Vol. 2 - 70 %
- Thor: Ragnarok - 65 %
- Thor: Temný svět - první i přeposlední velkofilm Alana Taylora
- Hulk - Eric Bana je první a dokonce i nejlepší :-)
- Captain Marvel - Recenze - 70%
- Avengers: Endgame - zaslouží si Captain America Thorův Mjöllni?
- Iron Man 3 - poslední samostatný film Tonyho Starka
- Captain America: První Avenger má vtip i grády, přesto mu něco chybí
- Black Panther – Poslední Marvel film Chadwicka Bosemana.
- Strážci Galaxie
- She-Hulk: Neuvěřitelná právnička
- Black Panther: Wakanda nechť žije
- Strážci Galaxie: Volume 3 - Zábavná a dojemná jízda vesmírem
- Strážci Galaxie Vol. 2 - Přeplácaná oddychovka plná postav, které nejsou využity
- Strážci Galaxie Vol. 3: nejlepší film MCU od třetí fáze trilogie
- Strážci Galaxie: Volume 3 (Guardians of the Galaxy Vol. 3) – Recenze – 70 %
- Marvels: Nové výzvy pro Captain Marvel a společnost MCU
Nejnovější komentáře