Kritiky.cz > Filmy > Filmové recenze > The Beach Bum – Recenze – 70%

The Beach Bum – Recenze – 70%

TheBeachBumrecenzefilmu
TheBeachBumrecenzefilmu
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...
Americký nezá­vis­lý reži­sér a tvůr­ce video­kli­pů Harmony Korine, jehož oso­bi­té a sem tam i kon­tro­verz­ní fil­my obvykle kon­zis­tent­ně dodr­žu­jí urči­tou sty­li­zo­va­nou for­mu, leč pra­cu­jí s veli­ce roz­vol­ně­ným obsa­hem a sty­lem vyprá­vě­ní, je tím typem fil­ma­ře, kte­rý se nebo­jí pro­vo­ko­vat a vysmí­vat se vět­ši­no­vým tren­dům napříč mno­ha žán­ry. Není pro něj pro­blém nato­čit pod­vrat­nou a vizu­ál­ně pod­ma­ni­vou uvol­ně­nou kome­dii s holly­wo­od­ský­mi hvězda­mi, ani bra­ko­vé home-video o zmu­to­va­ných bez­do­mov­cích, kte­ří sou­lo­ží s popel­ni­ce­mi. Jeho nový sní­mek The Beach Bum má naštěs­tí blíž k tomu prv­ní­mu.
The Beach Bum – Recenze
Zdroj fotek: bontonfilm.cz


Jeho hlav­ním hrdi­nou je plá­žo­vý pova­leč, bás­ník a bohém s pře­zdív­kou Moondog (Matthew McConaughey), jenž před časem vydal úspěš­nou bás­nic­kou sbír­ku a pový­šil mejda­no­vé dová­dě­ní v kon­stant­ním rau­ši na život­ní styl. Bezstarostně a svo­bod­ně si žije na Floridě, trva­le pod vli­vem alko­ho­lu a/nebo mari­hu­a­ny, s cílem hlav­ně se dob­ře bavit, a když se mu jed­nou za čas ozve jeho boha­tá man­žel­ka, že se jí stýská, tak za ní zaje­de na návště­vu v moto­ro­vém člu­nu. A jeho nej­lep­ším kama­rá­dem je Snoop Dogg, kte­rý dokon­ce oddá­val jeho dce­ru.
Pointa je v tom, že film The Beach Bum je stej­ně ležér­ně uvol­ně­ný, nic neře­ší­cí a kaš­la­jí­cí na jaká­ko­li pra­vi­dla jako jeho hlav­ní pro­ta­go­nis­ta. Moondog v něm za celou dobu nepro­jde vůbec žád­ným vývo­jem, pokud se tedy za dosta­teč­ný vývoj nepo­čí­tá to, že v posled­ní tře­ti­ně fil­mu se najed­nou začne oblé­kat do žen­ských šatů. Film jako tako­vý nemá žád­ný sou­vis­lý pří­běh a roz­pa­dá se do epi­zo­dic­kých seg­men­tů, zalo­že­ných na tom, že Moondog má po smr­ti své ženy zdě­dit znač­ný maje­tek, kte­rý mu ale bude pře­dán pou­ze pod pod­mín­kou, že vydá dal­ší lite­rár­ní pub­li­ka­ci.
Děj fil­mu je tudíž tvo­řen sérií scé­nek, v nichž se Moondog setká­vá se svý­mi přá­te­li, pří­pad­ně se sezna­mu­je s růz­ný­mi podi­ví­ny, neu­stá­le u toho chlas­tá a hulí a v prů­bě­hu toho občas ťuká do psa­cí­ho stro­je. Jde o osvo­bo­zu­jí­cí a odpo­čin­ko­vý sní­mek, ode­hrá­va­jí­cí se v eufo­ric­kém opa­ru omam­ných látek (avšak bez násled­né ran­ní koco­vi­ny), kte­rý iro­nic­ky osla­vu­je ten­to způ­sob žití boha­tých a bez­sta­rost­ných požit­ká­řů a s nad­sáz­kou jej zavr­šu­je pona­u­če­ním, že když si bude­te kaž­dý den udr­žo­vat hla­din­ku a hulit trá­vu, tak pak dosta­ne­te Pulitzerovu cenu za poezii. Harmony Korine při­tom udr­žu­je tem­po vyprá­vě­ní ve stej­no­měr­ném ryt­mu, reží­ru­je pev­nou rukou, pohrá­vá si se stři­hem a návaz­nos­tí scén a udr­žu­je film od začát­ku do kon­ce v soudrž­ném tva­ru a nála­dě.
The Beach Bum – Recenze

V rám­ci reži­sé­ro­vy fil­mo­gra­fie při­po­mí­ná The Beach Bum nej­ví­ce asi Spring Breakers, ale jen v někte­rých spe­ci­fic­kých for­mál­ních aspek­tech a moti­vech, neb jeho atmo­sfé­ra a sdě­le­ní jsou už zce­la odliš­ná. Zatímco film Spring Breakers byl hod­ně ovliv­něn hudeb­ní­mi kli­py od MTV, zhý­ra­los­tí mlá­de­že a povrch­nos­tí pop­kul­tu­ry a sta­věl se k tomu vše­mu kri­tic­ky, tak The Beach Bum se jen málo­kdy zdá být kri­tic­kým a nanej­výš v něm lze postřeh­nout leh­kou iro­nii. Spíš se sna­ží divá­ka uvol­nit a hodit do poho­dy, při­čemž se ani v nejmen­ším neza­bý­vá jaký­mi­ko­li závaž­ný­mi téma­ty a nej­lé­pe jej vysti­hu­je scé­na, v níž zhu­le­ný hlav­ní hrdi­na sko­ta­čí po šes­ti pivech s tlu­pou bez­do­mov­ců v bazé­nu mezi nafu­ko­va­cí­mi pla­me­ňá­ky. Je to film, na kte­rý se vypla­tí jít v podob­ném roz­ma­ru, v jakém se člo­věk vypra­vu­je na pár­ty nebo do taneč­ní­ho klu­bu.
Sice nejde o kdo­ví­jak pře­vrat­né kine­ma­to­gra­fic­ké dílo, do učeb­nic se The Beach Bum taky nedo­sta­ne a pří­liš sofis­ti­ko­va­ný nebo chyt­rý také roz­hod­ně není, nicmé­ně snad­no obsto­jí jako nezá­vazná odpo­čin­ko­vá zába­va a prav­dě­po­dob­ně by jej šlo obhá­jit i jako své­ráz­nou fil­mo­vou poezii. Pokusy o humor sice sem tam nepří­jem­ně skří­pou, ale boha­tě to vyna­hra­zu­je Matthew McConaughey svým odvá­za­ným herec­kým výko­nem, byť jeho posta­va není kvů­li své nepřed­ví­da­tel­nos­ti a vze­zře­ní ožra­lé­ho pobu­dy ani moc sym­pa­tic­ká. Na dru­hou stra­nu je tam Zac Efron s neu­vě­ři­tel­nou úpra­vou vou­sů, mari­hu­a­na vyrůs­ta­jí­cí z fos­fo­res­ku­jí­cí­ho mechu, papou­šek se závis­los­tí na koka­i­nu a sle­pý rasta­fa­ri­án­ský paše­rák trá­vy s join­tem o veli­kos­ti okur­ky. A scé­na s výpra­vou za del­fí­ny by zaslou­ži­la zařa­dit do zla­té­ho kome­di­ál­ní­ho fon­du.


Jak bude rekla­ma vypa­dat?
-
Nechceš zde rekla­mu napo­řád jen za 50 Kč?
Zobrazit for­mu­lář pro nákup
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 4,51991 s | počet dotazů: 267 | paměť: 72108 KB. | 01.05.2024 - 22:27:07