Kapitán Amerika patří mezi nejoblíbenější superhrdiny. Jeho domovem je „marvelovské“ univerzum, odkud pochází například Thor, X-Men nebo třeba Iron Man (Stark senior se v Kapitánovi taktéž objeví).
Kapitán Amerika spatřil světlo světa před sedmdesáti lety, v roce 1941 vyšlo jeho první číslo, kde je na titulní straně vyobrazen jak praští Hitlera. Jeho „marveláčtí“ super-kolegové, kteří přišli cca 20 let po něm, ti všichni již dostali svůj film. (Ne že by Kapitán Amerika jako film do této chvíle neexistoval. Je tu jistý snímek z roku 1990, jenž vznikl v americko-jugoslávské koprodukci. Jeho kvalita je ale dosti spekulativní.)
Kapitán Amerika tak čekal sedmdesát let, než se ze statických obrázků dostal na velké plátno. Jeho přerod z „mrtvého“ komiksu k akčnímu spektáklu se povedl, a zábavnou podívanou přichystal i pro ty, kteří s komiksem do výraznějšího styku nepřišli. Do nedávna bylo pravidlem, že přepisy akčních komiksů nejsou příliš kvalitní podívanou. Objevilo se samozřejmě pár výjimek. Ale z dnešního pohledu i Batman v režii Tima Burtona budí spíše ironický úšklebek, než že by se nám nad filmem tajil dech. (Ve srovnání s Nolanovou trilogií pak může v klidu zaznít i pořádný hurónský smích.)
Silný rok pro Marvel
Pro Marvel to byl rok 2011 opravdu vydařený. Do kin přišly tři jejich filmy. První opravdu velké nadšení vyvolal Thor v režii Kennetha Branagha, který tak dokázal, že dobýt Hollywood mu nedělá problém. Komiksové látce vnesl trochu shakespearovského ducha a stvořil film silný jak ve svém vizuálu, tak i s fungujícími dialogy a uvěřitelnými postavami.
Ještě o stupeň výše, především v propracování charakterů, se dostal prequel X-Menů. První třída dokázala, že opravdu patří mezi špičku. Bohužel se tento fakt ani zdaleka neodrazil v tržbách, což bylo pro mnoho lidí velkým překvapením a mírným zklamáním.
A na Kapitána Ameriku se čekalo pomalu jako na smilování. Vysoké napětí přinášel hlavně fakt, že bude v kinech bojovat s opravdu silným soupeřem. Svou bitvu vyhrál, tedy alespoň tu víkendovou. Čaroděje porazil. Přesto se ale takovému úspěchu, jaký poslední Harry Potter zažívá, nemůže zdaleka přiblížit.
I když je fanouškovská základna poměrně rozsáhlá, na Harryho Pottera prostě nemá.
První Avenger samostatně docela dobře funguje. I když se komiksové adaptaci snadněji, než čemukoli jinému, odpouští drobné logické dírky ve scénáři, nelze se občas nad filmem pozastavit a říct si, zda-li to už není poněkud přehnané.
Supervoják od vedle
Obliba Kapitána pramení z jeho obyčejnosti. Steve Rogers, jak zní jeho civilní jméno, je obyčejný střízlík, kterému sice nechybí kuráž, rozhodně ale pozbývá potřebnou svalovou hmotu. Takže i když se rád zastává slabších, se svou tělesnou schránou toho moc nezmůže.
Téměř celý život (před osudovou proměnou) tráví ve stínu svého nejlepšího kamaráda, který je přesný opak Steva. Je silný, ženy k němu vzhlíží, dokáže vzbudit respekt. Proto není divu, že když se role obrátí, Bucky nese náhlou změnu poněkud ztěžka.
Film staví Stevovu nevýjimečnost dost na odiv. Často vyzdvihuje jeho tělesnou stavbu, která se do armády příliš nehodí. Ukazuje ho také jako nesmělého ve vztahu s ženami. (I po své proměně v supervojáka je Steve coby Kapitán Amerika stále zakřiknutý a ženy jsou mu pořád jaksi vzdáleny.)
Kapitán Amerika je sympatická postava především díky milému obsazení Chrise Evanse do hlavní role. Celou postavu uchopil jak to šlo nejlépe a stvořil hrdinu, který je vytažen takřka z lidu. Škoda jen, že se do filmu nevměstnal žádný přesah, ani mírný. Postavy jsou sice líbivé, ale působí poněkud vyprázdněně.
Snímek navozuje vcelku slušnou retro atmosféru, ve které se vracíme do 40. let. Celá koncepce příběhu je poměrně věrně zachována. Posunout Kapitánovo působení někam blíže do současnosti by mohlo působit dost teatrálně. Takže jsme na začátku druhé světové války, kdy se Adolf Hitler pokouší ovládnout celý svět. Není to ale Hitler, kdo je zde největší hrozbou. Tady je zlo ještě mnohem větší.
Patetický Red Skull
Red Skull, hlavní Nemesis, působí díky dabingu jako přiteplený skopčák. V originálním znění jeho postavu zachraňuje především charisma Hugo Weavinga, který i s odpornou maskou protlačí na povrch svoje přirozeně démonické herecké umění.
Kapitán Amerika dokonale těží ze všech křečovitých momentů. V takových scénách přichází na řadu dobře mířená hláška, a i když je její funkce poněkud samoúčelná, smíchu se ubránit nelze. Rozhodně nejlepší poznámky padají z úst Tommy Lee Jonese, který si zahrál plukovníka Phillipse.
Proměna obyčejného kluka v supervojáka neproběhne bez problémů. Jelikož bylo zamýšleno pomocí dlouho vyvíjeného séra vytvořit celou armádu a ne pouze jeden „prototyp“, je Kapitán Amerika využit k poněkud jiným účelům, než bylo původně v plánu. Zapojuje se do boje, ale trochu odlišným způsobem. Stává se z něj symbol, ale pouze komerční.
Z reklamního poutače na bitevní pole
Z Kapitána Ameriky se stává něco jako potulný prodejce. Posiluje naději obyčejných lidí, a při té příležitosti prodává dluhopisy. Kariéra superhrdiny se tak bohužel neobejde bez jednoho muzikálového vystoupení, které zabírá mnohem více času, než je ve skutečnosti potřeba.
S Hitlerem si to rozdává tváří v tvář, bohužel jen na pódiu. (A také na stránkách komiksu, který mezitím začal vycházet.)
Nechybí ani romantická linka, která je ale pro dobro věci hodně okleštěná a ani v nejmenším na ní nestojí děj. Působí pouze jako okrajový fakt. Peggy Carterová v podání Hayley Atwell není obyčejná nána, jako je třeba Mary-Jane Watsonová ve Spidermanovi. Její místo je mezi muži, kde zastává víceméně rovnoprávné postavení. (A to je na 40. léta, kdy Kapitán vznikl hodně pokroková myšlenka.)
Kapitán Amerika je paradoxně nejslabší ve svých nejakčnějších momentech. Nejenže on sám popírá jakékoli fyzikální zákony, popírají to také předměty kolem něj. Největší záhadou je jeho štít, který zřejmě flexibilně mění vlastnosti a nějakým zvláštním způsobem pracuje podle toho, jak to od něj Kapitán zrovna vyžaduje. Takových hnidopiškých poznámek by se mohlo napsat mnohem více. Ale protože má Kapitán i svoje přednosti, můžeme nad nelogickými vývoji přimhouřit oko. Přeci jen, je to komiksová adaptace.
Prázdné charaktery a přehršel akce
Největší slabinou filmu je, že se v podstatě nelze do nikoho vžít. Psychologie postav hodně zaostává a chybí nám motivace jednotlivých figur. Největší záhadou je samotný Red Skull, který je vyšinutý, ale my vůbec nevíme proč. Flashbacky osvětlující jeho proměnu vypadají sice působivě na oko, ale příliš mnoho nám neprozradí.
Zlo v něm se po zákroku znásobilo, ale my nevíme, kde se ono zlo vzalo. O něco lepší je to se Stevem, sice o něm máme představu jen jakousi povrchovou, ale víme na čem jsme. A ostatní postavy se jen tak míhají. Ani o Peggy se toho nedozvíme mnoho. V tom je Kapitán Amerika o dost slabší než například X-Men: First Class, kde se postavám a jejich motivacím věnuje o poznání více prostoru.
Kapitán Amerika: První Avenger tak působí jako hodně dobrý start k chystaným Avengers, kteří světlo světa spatřili na jaře roku 2012. Závěr filmu je tedy zřejmě jedna z nejlepších scén ve snímku vůbec. Především díky náhlému zjevení Samuela L. Jacksona, který Kapitánovi oznámí, že byl sedmdesát let mimo. (V komiksu je mimo „pouhých“ padesát let.)
Tvůrci Kapitána Ameriky si ale šikovně poradili s tím, že by leccos mohlo budit mírné rozpaky. Ze svých největších slabin udělali přednosti a dokáží se na svoje dílo podívat z nadhledu a s notnou dávkou sebeironie. Proto je Kapitán Amerika koukatelný, místy i dost vtipný a umírněně romantický.
Photo © Paramount Pictures
Části seriálu: Marvel
- Iron Man 2 [60%]
- Robert Downey, Jr.
- SCARLETT JOHANSSON
- Michael Douglas – 70 let
- Ant-Man - 90 %
- Captain America: Občanská válka - 85 %
- Strážci Galaxie Vol. 2 - 70 %
- Thor: Ragnarok - 65 %
- Thor: Temný svět - první i přeposlední velkofilm Alana Taylora
- Hulk - Eric Bana je první a dokonce i nejlepší :-)
- Captain Marvel - Recenze - 70%
- Avengers: Endgame - zaslouží si Captain America Thorův Mjöllni?
- Iron Man 3 - poslední samostatný film Tonyho Starka
- Captain America: První Avenger má vtip i grády, přesto mu něco chybí
- Black Panther – Poslední Marvel film Chadwicka Bosemana.
- Strážci Galaxie
- She-Hulk: Neuvěřitelná právnička
- Black Panther: Wakanda nechť žije
- Strážci Galaxie: Volume 3 - Zábavná a dojemná jízda vesmírem
- Strážci Galaxie Vol. 2 - Přeplácaná oddychovka plná postav, které nejsou využity
- Strážci Galaxie Vol. 3: nejlepší film MCU od třetí fáze trilogie
- Strážci Galaxie: Volume 3 (Guardians of the Galaxy Vol. 3) – Recenze – 70 %
- Marvels: Nové výzvy pro Captain Marvel a společnost MCU
Nejnovější komentáře