Kritiky.cz > Filmy > Filmové recenze > Mezinárodní filmový festival Sitges 2018 – První dojmy (Suspiria, Apostle,…)

Mezinárodní filmový festival Sitges 2018 – První dojmy (Suspiria, Apostle,…)

Suspiria
Suspiria
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...
Začíná pátý den fes­ti­va­lu. Je to tu jiné než ve Varech. Španělská kul­tu­ra a stře­do­moř­ské pod­ne­bí jsou samo­zřej­mě jed­na věc, ale znač­né roz­dí­ly jsou i v orga­ni­za­ci, žánro­vě spe­ci­fic­kém pro­gra­mu a v návštěv­ní­cích. V pěti kinech se pro­mí­ta­jí fil­my celý den jen s mini­mál­ní­mi pře­stáv­ka­mi a od jed­né ráno ve vět­ši­ně sálů pro­bí­ha­jí celo­noč­ní fil­mo­vé mara­to­ny, tak­že pro­mí­tač­ky jedou prak­tic­ky non­stop. Filmu se vždy tles­ká nejen na kon­ci, ale i na začát­ku u jeho názvu, stu­di­o­vé­ho loga, jmé­na reži­sé­ra nebo herec­ké hvězdy v úvod­ních titul­cích a někdy i v prů­bě­hu, když dojde tře­ba na něja­kou hod­ně akč­ní nebo hod­ně bru­tál­ní scé­nu. Diváci jsou vesměs nad­šen­ci, kte­ří sem při­je­li výhrad­ně kvů­li fil­mům, ne aby se tady foti­li a cho­di­li se opí­jet na večír­ky (což tady ani moc dob­ře nejde).
Na plá­žo­vé pro­me­ná­dě i v cen­t­ru fes­ti­va­lo­vé­ho dění jsou desít­ky krám­ků s fil­mo­vou tema­ti­kou, kde se pro­dá­va­jí pla­ká­ty, stov­ky tri­ček, mode­ly postav, peně­žen­ky, viny­lo­vé des­ky se soun­d­trac­ky, kníž­ky, komiksy, stov­ky fil­mů na DVD a Blu-ray včet­ně řady bra­ko­vých perel a jiné fil­mo­vé suve­ný­ry. Zatím se mi poda­ři­lo dělat roz­ho­vor s Ronem Perlmanem, mít na kame­ře nato­če­né­ho Nicolase Cage, Alexe Proyase a Panose Cosmatose, pro­jít se po plá­ži a nasbí­rat plnou kap­su mušlí a vidět 13 fil­mů – prv­ní dojmy z dese­ti z nich si může­te pře­číst níže. Naopak se mi zatím nepo­ved­lo sníst více než jed­no tep­lé jíd­lo den­ně, kou­pat se v moři a jít někdy spát před půl­no­cí. Program je nabi­tý, v úte­rý a ve stře­du mě čeká i pět fil­mů den­ně.
Suspiria
© Amazon Studios

Suspiria (Luca Duadagnino, USA/Itálie) – Předělávka kul­tov­ní­ho stej­no­jmen­né­ho horo­ru od ital­ské­ho reži­sé­ra Daria Argenta. Z původ­ní­ho pří­bě­hu o stu­dent­ce, kte­rá roz­krý­vá tem­né spik­nu­tí uvnitř taneč­ní ško­ly, zby­lo jen na hla­vu posta­ve­né tor­zo, zby­teč­ně dopl­ně­né o dru­hou nara­tiv­ní linii, v níž osm­de­sá­ti­le­tý němec­ký psy­cho­a­na­ly­tik vyšet­řu­je na vlast­ní pěst zmi­ze­ní jed­né z taneč­nic a pát­rá i po své dáv­no ztra­ce­né man­žel­ce. Dualitu děje sym­bo­li­zu­je i pro­stře­dí na dvě čás­ti roz­dě­le­né­ho Berlína roku 1977 (kdy byla v kinech původ­ní Suspiria), kam byl pří­běh pře­sa­zen kvů­li odka­zům na tero­ris­mus RAF a post-nacistické ide­o­lo­gie. Výsledkem je zma­te­ný a špat­ně stří­ha­ný umě­lec­ký video-art, jenž per­mu­tu­je moti­vy původ­ní­ho fil­mu po svém a výraz­ně se tak odli­šu­je od ori­gi­ná­lu včet­ně cel­ko­vé­ho vyzně­ní. Přepáleně barev­né záze­mí ško­ly z Argentovy ver­ze nahra­di­la nud­ná šeď, vizu­ál­ně půso­bi­vé jsou ako­rát ty sek­ven­ce, v nichž se Guadagnino sna­ží divá­ky šoko­vat, a na hud­bu si ten­to­krát ani nevzpo­me­ne­te. Nová Suspiria je fil­mem o pro­bou­ze­ní žen­ství a žen­ské síly, kte­rá slou­ží k poni­žo­vá­ní mužů a k boji o nad­vlá­du v mat­ri­ar­chál­ním spo­le­čen­ství, v němž i hlav­ní muž­ská posta­va je hra­ná ženou, a kde se tanec rov­ná sexu­ál­ní­mu pro­žit­ku. Je ale uto­pe­ná ve zby­teč­ně roz­ta­ha­ném a roz­břed­lém vyprá­vě­ní, v němž pozvol­ně stup­ňo­va­né napě­tí a zne­po­ko­je­ní stří­dá oká­za­lá a nijak nebu­do­va­ná bru­ta­li­ta a pří­mo­ča­rost, pro­je­vu­jí­cí se i tím, že film se roz­hod­ně nena­má­há skrý­vat, co jsou uči­tel­ky v taneč­ní ško­le zač, a hra­je od začát­ku s vylo­že­ný­mi kar­ta­mi. (40%)

Apostle (Gareth Evans, USA/Velká Británie) – Mysteriózní horor od reži­sé­ra akč­ních epo­sů Zátah a Zátah 2. Psychopaticky zamra­če­ný hlav­ní hrdi­na v podá­ní Dana Stevense se vydá­vá do své­ráz­né sek­tář­ské komu­ni­ty na taj­ném ost­ro­vě, kam byla une­se­na jeho sest­ra. Atmosféru a tem­po si sní­mek udr­žu­je hned od začát­ku a nabí­rá na zají­ma­vos­ti s pří­jez­dem hlav­ní­ho hrdi­ny na ost­rov, kde se začnou poma­lu odkrý­vat pra­vi­dla míst­ní popu­la­ce a hlav­ně zvlášt­ní myto­lo­gie, díky níž bylo spo­le­čen­ství na ost­ro­vě vybu­do­vá­no. Pak se ale sek­tář­ská kolo­nie začne hrou­tit zevnitř sama (bohu­žel), ved­lej­ší posta­vy se začnou víc hlá­sit o slo­vo a pří­běh hlav­ní­ho hrdi­ny zapad­ne do poza­dí. Filmu kvů­li tomu ve dru­hé polo­vi­ně poně­kud spad­ne řetěz, což se sna­ží zachrá­nit vděč­ný­mi scé­na­mi se stře­do­vě­kou lobo­to­mií a mlýn­kem na maso. Až na šťav­na­té gore scé­ny kaž­do­pád­ně v tomhle his­to­ric­kém horo­ru není nic moc, co by při­po­mí­na­lo před­cho­zí Evansovy fil­my. (60%)

Apostle
© Netflix

Asher (Michael Caton Jones, USA) – Pomalý, ale moc hez­ký, empa­tic­ký a jem­ný thriller o stár­nou­cím pro­fe­si­o­nál­ním nájem­ném zabi­já­ko­vi (Ron Perlman), co má rád svůj kaž­do­den­ní samo­tář­ský ste­re­o­typ a pra­cov­ní ritu­á­ly a žije si svým tem­pem, když v tom ho zasko­čí šan­ce na pod­zim živo­ta strá­ve­ný s ženou po boku. Ten film je v pod­sta­tě jako Ron Perlman sám. Ze sta­ré ško­ly, tro­chu una­ve­ný, čás­teč­ně v důcho­du, ale při­tom to v sobě pořád má, čer­ný humor i styl, schop­nost dojmout správ­ně zvo­le­ným škle­bem i věro­hod­ně ztvár­nit posta­vu rana­ře s přes­nou muš­kou. Režírován je tro­chu vláč­ně, reži­sé­rem, kte­rý umí prak­tic­ky jen šedi­vou ruti­nu, ale k tomuhle mate­ri­á­lu se to pře­kva­pi­vě hodí. Konzistentní nad­prů­měr, co se nikam neže­ne, a umí zasáh­nout na těch správ­ných mís­tech. (70%)

Au Poste!(Quentin Dupieux, Francie) – Nový film od reži­sé­ra sním­ků Guma, Fízlové, hajzlo­véa Realita. Na pomě­ry jeho fil­mo­gra­fie a zvlášť po výbor­né Realitě je to však dost sla­bo­ta. Jednoduchý kome­di­ál­ní kon­cept s absurd­ně pro­ta­ho­va­ným poli­cej­ním výsle­chem a ješ­tě absurd­ně­ji pro­ta­ho­va­nou svěd­ko­vou výpo­vě­dí je rea­li­zo­ván až trap­ně pri­mi­tiv­ně a povrch­ně, bez nápa­di­té­ho sati­ri­zo­vá­ní, boře­ní oče­ká­vá­ní nebo jaké­ko­li při­da­né hod­no­ty navíc. Postavy jsou záměr­ně idi­o­ti, humo­ru však vypro­du­ku­jí málo a reži­sér navíc začí­ná vykrá­dat sám sebe (pro­lí­ná­ní minu­los­ti s pří­tom­nos­tí, fyzic­ky defor­mo­va­ní poli­cis­té) a jeho závě­reč­ná poin­ta ten­to­krát taky nemá sílu. Na plo­še nece­lé hodi­ny a čtvrt se to dá ustát, ale od Dupieuxe by už člo­věk zkrát­ka oče­ká­val něja­kou úder­něj­ší, pod­vrat­něj­ší, sofis­ti­ko­va­něj­ší a slo­ži­těj­ší hříč­ku. (50%)

Au Poste!
© Diaphana Distribution

The Night Comes for Us (Timo Tjahjanto, Indonésie) - Akční thriller z pro­stře­dí nej­tvrd­ších gan­gů asij­ské­ho pod­svě­tí balan­cu­je na hra­ni­ci mezi krva­vou zába­vou a nepří­jem­ně násil­nou kru­tos­tí, kdy se nápa­di­té a tech­nic­ky doko­na­lé akč­ní pře­střel­ky a tri­ko­vě, mas­kér­sky i cho­re­o­gra­fic­ky vyšper­ko­va­né kon­takt­ní sou­bo­je mění ze šťav­na­té atrak­ce pro otr­lé v extrém­ně bru­tál­ní pře­hlíd­ku mrza­če­ní. V tom­to smě­ru je to z posled­ní doby srov­na­tel­né snad ako­rát se Zátahem 2, ale jde to ješ­tě o něco dál (reži­sér měl od Netflixu ofi­ci­ál­ně dovo­le­no utrh­nout se ze řetě­zu, čehož krá­lov­sky vyu­žil). Příběh je v prv­ní polo­vi­ně mír­ně cha­o­tic­ká změť prů­běž­ně vymí­ra­jí­cích postav, boju­jí­cích pro­ti sobě na dvou stra­nách bari­ká­dy, mezi nimiž sem tam pře­bí­ha­jí a navzá­jem se porůz­nu podrá­že­jí, až do té míry, že divák ztrá­cí o hrdi­ny zájem, pře­sta­ne se zabý­vat tím, jak film skon­čí, a jen se těší na dal­ší akci. Tohle se naštěs­tí v dru­hé polo­vi­ně ustá­lí, jas­ně se defi­nu­je, kdo s kým sto­jí pro­ti komu, a zby­tek je horeč­na­tá řež­ba s fyzic­ky inten­ziv­ní­mi akč­ní­mi pasá­že­mi, kte­rých sice není nijak zvlášť hod­ně, ale jsou dlou­hé a pekel­ně hut­né. (80%)

Sad Hill Unearthed(Guillermo Fernández de Oliveira, Španělsko) - Emotivní doku­ment o nad­šen­cích, kte­ří se ve Španělsku pus­ti­li do rekon­struk­ce hřbi­to­va, v němž se ode­hrá­vá finá­le wes­ter­nu Hodný, zlý a ošk­li­vý. Všechna čest za ten nápad, náma­hu a odhod­lá­ní, pro­to­že to vypa­dá skvě­le, a i ten doku­ment je pou­ta­vý, přes­to­že obsa­hu­je z vel­ké čás­ti hlav­ně to, co by se vzhle­dem k tako­vé­mu námě­tu dalo čekat. Všechno je to ale podá­no ohrom­ně sym­pa­tic­ky a upřím­ně, kro­mě něko­li­ka­le­té dři­ny hlav­ních akté­rů film zachy­cu­je i pospo­li­tost fil­mo­vých fanouš­ků (dob­ro­vol­ní­ci, crowd­fun­ding na hro­by) a nechy­bí ani komen­tá­ře čle­nů Leoneho štá­bu (Eastwood, Morricone, komparzisté-pamětníci... ), kte­ří sem tam sní­mek oko­ře­ní his­tor­kou z natá­če­ní. (80%)

Sad Hill Unearthed
© Film Factory

Arctic (Joe Penna, Island) - Survival dra­ma o muži (Mads Mikkelsen), kte­rý se sna­ží pře­žít po pádu leta­dla v ark­tic­ké ledo­vé pus­ti­ně. Silný pří­běh o lid­ské hou­žev­na­tos­ti, odhod­lá­ní a síle pře­žít za kaž­dou cenu, jemuž vlád­nou Mikkelsen svým sto­pro­cent­ním výko­nem a scé­nář svou schop­nos­tí vyu­žít na pohled bez­na­děj­nou situ­a­ci, nehos­tin­nost ark­tic­ké­ho pro­stře­dí a úspor­né rekvi­zi­ty na maxi­mum. Konzistentně stup­ňo­va­né napě­tí a postup­né při­tvr­zo­vá­ní pod­mí­nek, jimž musí hero­ic­ky schop­ný, vytr­va­lý a po všech strán­kách klad­ný hlav­ní hrdi­na čelit, doká­že upou­tat od začát­ku do kon­ce, byť se kvů­li tomu sní­mek pár­krát ocit­ne na hra­ni­ci nevě­ro­hod­nos­ti. (80%)
La som­b­ra de la ley (Dani de la Torre, Španělsko) - Brilantně pro­myš­le­ná kri­mi­nál­ka ode­hrá­va­jí­cí se ve dva­cá­tých letech v Barceloně, kde půl­ka měs­ta drží stáv­ku, poli­cej­ní vyšet­řo­va­te­lé se cho­va­jí jako gan­gs­te­ři a v uli­cích zuří anar­chis­tic­ké nepo­ko­je. U hlav­ní­ho hrdi­ny, poli­cis­ty z Madridu (Luis Tosar), kte­rý při­jíž­dí do měs­ta pomoct pát­rat po pacha­te­lích vla­ko­vé lou­pe­že, téměř až do kon­ce není jas­né, jest­li jde o kři­vé­ho pod­ra­zá­ka nebo o maza­né­ho super-klaďase, co chce všech­ny pře­chyt­ra­čit a dovést ke spra­ve­dl­nos­ti. Tyhle dva názo­ry na něj se kaž­dou chví­li stří­da­jí, násled­kem čehož je film emo­ci­o­nál­ní hor­skou drá­hou, v níž kaž­dá z mno­ha postav má svůj dra­ma­tic­ký oblouk, čet­né pří­bě­ho­vé linie se navzá­jem pro­tí­na­jí a rea­gu­jí na sebe, slo­ži­tý pří­běh pro­chá­zí kom­pli­ko­va­ným vývo­jem a řadou pře­kva­pi­vých zvra­tů, vyšet­řo­vá­ní se ubí­rá nepřed­ví­da­tel­ný­mi smě­ry a ješ­tě se do toho poda­ři­lo nacpat femi­nis­tic­kou rovi­nu, kri­ti­ku stát­ní­ho reži­mu a poli­cej­ních sil i něko­li­ka­ná­sob­ný motiv pomsty. Po fil­mař­ské strán­ce čis­tá prá­ce (včet­ně akč­ních pře­stře­lek a rva­ček), mož­ná až na spo­ra­dic­ké tech­nic­ké limi­ty (auto­mo­bi­lo­vá honič­ka, při níž oba vozy jed­nou tak 40 km/h), ale i ty obvykle z vět­ší čás­ti zamáz­ne skvě­lá a zřej­mě i dost dra­há retro výpra­va. (90%)

La sombra de la ley
© Atresmedia Cine

Nekrotronic(Kiah Roache-Turner, Auatrálie) - Námět o lov­cích démo­nů, ope­ru­jí­cích už i přes inter­ne­to­vou síť, aby šli s dobou a moh­li úto­čit na lidi přes jejich mobi­ly, ješ­tě sám o sobě nezní úpl­ně špat­ně. To by ale nesměl dostat podo­bu pře­plá­ca­né­ho béč­ko­vé­ho sle­pen­ce (byť se zjev­ně sluš­ným roz­poč­tem a rela­tiv­ně kva­lit­ní­mi tri­ky), kte­rý je inspi­ro­va­ný kde čím od Krotitelů duchů po Pokemon Go a ode­hrá­vá se ve svě­tě bez pra­vi­del, v němž se tudíž může stát prak­tic­ky coko­li, ale málo­kdy to při­tom sta­čí k tomu, aby to bylo sku­teč­ně zábav­né, vtip­né, nebo napí­na­vé. Postavy jsou otrav­né, her­ci prů­měr­ní a dia­lo­gy topor­né. Sem tam něja­ký hez­ký režij­ní nápad sice potě­ší, ale cel­ko­vý dojem z veskr­ze cha­tr­né­ho zpra­co­vá­ní bohu­žel nemá šan­ci pře­bít. Vidět to jenom kvů­li Monice Bellucci ve ved­lej­ší roli se také nevy­pla­tí. (40%)
Apocalipsis Woodoo(Vasni Ramos, Španělsko) - Nehorázně zábav­ná paro­die na kri­mi­nál­ky ze 70. let, kte­rá si záro­veň uta­hu­je z kung-fu žán­ru, ze zom­bie fil­mů, z mexic­kých akč­ních fil­mů s wrest­le­ry a z horo­rů s okult­ní téma­ti­kou. Mnohaúrovňovým humo­rem napě­cho­va­ná uje­tá taš­ka­ři­ce, pro­špi­ko­va­ná vše­mi mož­ný­mi gagy, vyu­ží­va­jí­cí­mi dobo­vá a žánro­vá klišé k vytvá­ře­ní netu­še­ných paro­dic­kých vrs­tev, a nato­če­ná záměr­ně laci­ně a béč­ko­vě, se zrní­cím obra­zem, doko­na­lou retro sty­li­za­cí, roz­to­mi­le laj­dác­ký­mi zad­ní­mi pro­jek­ce­mi a naschvál pře­hrá­va­jí­cí­mi her­ci. Ne všech­ny vti­py pad­nou na úrod­nou půdu a mís­ty se i opa­ku­jí, ale při té kaden­ci je to sko­ro jed­no a cíle­vě­do­mí tvůr­ci jsou od začát­ku do kon­ce kon­zis­tent­ní na všech úrov­ních. Podobně vytří­be­ná pas­tiš jako Černej dyna­mit nebo Ztracený kost­li­vec z jes­ky­ně roz­kla­du. (80%)


Jak bude rekla­ma vypa­dat?
-
Nechceš zde rekla­mu napo­řád jen za 50 Kč?
Zobrazit for­mu­lář pro nákup
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
  • Pohádky mlynáře Pšeničky-laskavé pohádky pro všechny děti14. ledna 2024 Pohádky mlynáře Pšeničky-laskavé pohádky pro všechny děti Máte rádi pohádky? Hledáte pro své děti milý příběh, který vám bude vyprávět mlynář Pšenička? Lucie Krystlíková je autorkou knihy Pohádky mlynáře Pšeničky.  Mlynář Pšenička má 5 dětí a […] Posted in Recenze knih
  • Soutěž s Kinomolem od 1. června 20067. června 2006 Soutěž s Kinomolem od 1. června 2006 Kinomol. cz pro vás připravil úžasnou soutěž, ve které budete každý den hádat, ze kterých zahraničních filmů pocházejí uveřejněné postavy. Vítěz bude samozřejmě po zásluze potr… ehm, […] Posted in Filmové recenze
  • Král Artuš: Legenda o meči - 85 %11. května 2017 Král Artuš: Legenda o meči - 85 % Tím, že jde dnes do kin další film z historické Anglie, tak bychom měli čekat velké historické drama s postavami, které známe. Očekáváme krále Artuše, kouzelníka Merlina a historické věci. […] Posted in Filmové recenze
  • Birds II: Land's End, The (1994) 2. ledna 2018 Birds II: Land's End, The (1994) Hejno agresivních ptáků napadne malé ostrovní městečko. Dokáží se lidé zachránit, nebo podlehnou smrti z nebes v podobě stovek zobáků…  Film začíná pohledem na hlídače […] Posted in Horory
  • Metoda Markovič: Hojer7. března 2024 Metoda Markovič: Hojer Pavel Soukup did it again. Jo Soukup je opravdu frajer naší scény a není náhoda, že trefil pecku opět. Po Marty is Dead a Anna is missing ( oba opravdu progresivní filmy, které by […] Posted in Krátké recenze
  • Prokoukněte komunikační styly druhých - velice nevšední a inspirativní kniha25. února 2019 Prokoukněte komunikační styly druhých - velice nevšední a inspirativní kniha Rozvoj technologií rozhodně zbrzdil naši komunikaci. Nedokážeme spolu mluvit na rovinu, říci co se nám nelíbí. Tato publikace by vám měla pomoci lépe se svými podřízenými, či nadřízenými […] Posted in Recenze knih
  • Ten, kdo tě miloval – Recenze – 30%8. listopadu 2018 Ten, kdo tě miloval – Recenze – 30% Policejní vyšetřovatel Kalina (Pavel Řezníček) se během automobilové honičky s neznámými pronásledovateli stává obětí autonehody. Jako duch pak sleduje vlastní pohřeb, jehož se účastní jak […] Posted in Filmové recenze
  • Pierce Brosnan12. května 2005 Pierce Brosnan Rodák z irského Navanu (v květnu oslaví dvaapadesátiny) se proslavil především jako představitel Jamese Bonda, agenta 007 s povolením zabíjet, ve čtveřici akčních hitů Zlaté oko […] Posted in Profily osob
  • Médium - Pilot30. listopadu 2022 Médium - Pilot Zatím nejlepší pilot letoška!! Okamžitě zaháčkovaný do sedačky. Je to brutální, je to akční, má to skvělý vizuál, top simulace, fajn postavy, zajímavý svět, je to chytrý a zároveň […] Posted in Krátké recenze
  • Komiks 5417. listopadu 2018 Komiks 54 Posted in Komiks
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 3,62637 s | počet dotazů: 256 | paměť: 72274 KB. | 03.05.2024 - 08:44:39