RECENZE – Šepot papíru a inkoustu

NC3A1vrh bez nC3A1zvu 2 680x1012 1NC3A1vrh bez nC3A1zvu 2 680x1012 1
🎧 Poslouchejte Kritiky.cz na Spotify a dal­ších pod­cas­to­vých služ­bách! Klikněte sem a nezmeš­kej­te žád­nou recen­zi.
Hodnocení článku
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehod­no­ce­no)
Loading...
Načítám počet zob­ra­ze­ní...
Autorka: Lindsay Harrelová
Překlad: Marie Hohlová
Nakladatelství: Fortuna Libri
Rok vydá­ní v ČR: 2020 
Počet stran: 352
ISBN: 978-80-7546-264-0
Anotace:
Tři ženy, jež napříč časem spo­ju­je vášeň pro pří­běhy, boju­jí se spo­le­čen­ský­mi kon­ven­ce­mi, sní své sny o šťast­né budouc­nos­ti a dou­fa­jí, že jejich živo­ty napl­ní lás­ka. Sophie Barrettová je tera­pe­u­t­ka, kte­rá se potře­bu­je vzpa­ma­to­vat z tra­gic­ké smr­ti snou­ben­ce, a pro­to odjíž­dí do ang­lic­ké­ho Cornwallu, kde se setká­vá s Ginny Roseovou, sna­ží­cí se udr­žet nad vodou malé knih­ku­pec­tví. Podaří se jim spo­leč­ný­mi sila­mi pře­ko­nat nepří­zeň osu­du a roz­luš­tit záha­du tajem­né­ho zápis­ní­ku, v němž svůj život a své tou­hy před sto pade­sá­ti lety popsa­la záhad­ná Emily? A poda­ří se jim najít lás­ku?
Sophie žije v Arizoně, kde se živí jako tera­pe­u­t­ka. Pomáhá ženám najít ces­tu v těž­kých život­ních situ­a­cích. A milu­je kni­hy. Momentálně se však ona sama potý­ká s vel­ký­mi pro­blémy, a neví, jak z nich ven. Je to už něja­kou dobu, co jí tra­gic­ky zemřel snou­be­nec. Snoubenec, kte­rý se k ní necho­val zrov­na ukáz­ko­vě, ba prá­vě nao­pak. Ponižoval ji, psy­chic­ky ji týral. Sophie má pocit, že se v bytě, kde spo­lu žili, a kde jí to vše Davida při­po­mí­ná, ze svých potí­ží nedo­sta­ne. Potřebuje pryč. A tak se roz­hod­ne, že na léto odje­de do Cornwallu do Anglie. Z Cornwallu pochá­zí jeden z jejích nej­ob­lí­be­něj­ších kniž­ních auto­rů. A Sophie si zajis­tí byd­le­ní u maji­tel­ky knih­ku­pec­tví, kam bude cho­dit vypo­má­hat. A mož­ná ona sama napí­še svůj pří­běh. Prý by jí to moh­lo pomo­ci koneč­ně uzavřít jed­nu kapi­to­lu své­ho živo­ta.
Ginny Roseová je mla­dá žena, kte­rá se svým mužem vlast­ní knih­ku­pec­tví. Garret však už šest měsí­ců s Ginny neži­je. Odjel do Londýna, aby si ujas­nil své myš­len­ky a vyčis­til hla­vu. Ginny si naiv­ně mys­lí, že se k ní jed­no­ho dne vrá­tí s pro­sí­kem, aby ho při­ja­la zpět. Zuby neh­ty se sna­ží udr­žet nad vodou obchod s kni­ha­mi, což byl Garretův sen. Finanční situ­a­ce je však veli­ce nepří­z­ni­vá, obchod nijak zvlášť nepro­spe­ru­je a na půjč­ku Ginny nedo­sáh­ne. Přemýšlí, jak zved­nout obrat a udr­žet obchod v cho­du. Pomůže jí s tím Sophie, kte­rá se k ní nastě­hu­je do pod­nájmu a začne v obcho­dě spo­lu s ní pra­co­vat?
A kdo je Emily Fairfaxová, jejíž pří­běh v zápis­ní­ku najde Sophie mezi sta­rý­mi kni­ha­mi v knih­ku­pec­tví? Šlo oprav­du o sku­teč­nou dív­ku, kte­rá se v 19. sto­le­tí vypsa­la ze své neo­pě­to­va­né lás­ky, či jde o smyš­le­né řád­ky? Sophie se roz­hod­ne tuto záha­du vyře­šit. Příběh Emily ji veli­ce oslo­vil a tou­ží zjis­tit, zda oprav­du žila a zda se vše, co je napsá­no v zápis­ní­ku, sku­teč­ně udá­lo.
Jak už jste pozna­li z řád­ků výše, v kni­ze se stří­da­jí kapi­to­ly vyprá­vě­né Sophií a Ginny a mezi ně vstu­pu­je ješ­tě lin­ka z minu­los­ti, kon­krét­ně z polo­vi­ny 19. sto­le­tí. Mladá Emily nám vyprá­ví svůj pří­běh nešťast­né lás­ky, i to, jak se sta­la spi­so­va­tel­kou. 
Kniha je napsá­na veli­ce čti­vě. Prostředí Cornwallu a knih­ku­pec­tví bylo pro mě okouz­lu­jí­cí. Postavy jsou vykres­le­né napros­to reál­ně a doká­že­te se do nich vžít. A je úpl­ně jed­no, zda jde o posta­vy sou­čas­né, či z před­mi­nu­lé­ho sto­le­tí.
Možná bych však uví­ta­la, kdy­by se posta­va Sophie roz­ví­je­la i jiným smě­rem než pou­ze k hle­dá­ní poznat­ků o Emily. Ano, autor­ka samo­zřej­mě popi­su­je i její osob­ní život, Sophie se s někým sezná­mí, ale to pát­rá­ní bylo tako­vé prvot­ní a to troš­ku zchla­di­lo mé nad­še­ní z kni­hy. Asi jsem si to na začát­ku nalin­ko­va­la troš­ku jinak, ale to už je čis­tě můj sub­jek­tiv­ní pocit. A potom jsem se tedy vůbec nezto­tož­ni­la s kon­cem, jak se vlast­ně Sophie se svý­mi pro­blémy vypo­řá­da­la. A mys­lím, že asi nebu­du jedi­ná, koho to pře­kva­pí.
Jinak kni­hu urči­tě ráda dopo­ru­čím. Pro kni­ho­mol­ky, kte­ré při návště­vách knih­ku­pec­tví zaží­va­jí slast­né poci­ty, bude ten­to pří­běh to pra­vé oře­cho­vé. Je roman­tic­ký, ale nepřesla­ze­ný, je zkrát­ka ze živo­ta.  
O autor­ce:
Lindsay Harrel žije v Arizoně se svou rodi­nou a dvě­ma retrí­v­ry. Více infor­ma­cí najde­te na webo­vých strán­kách zde.
Hodnocení: 90%
Za poskyt­nu­tí recenz­ní­ho výtis­ku vel­mi děku­ji nakla­da­tel­ství Fortuna Libri. Knihu zde může­te zakou­pit.
Úžasná chemie u tebe doma
24. listopadu 2025Úžasná chemie u tebe domaNesnáší naše děti chemii? Domnívají se, že je to nudná a zcela nezajímavá věda? Po otevření publikace Lenky Karpíškové a Jiřího Vlacha jistě změní názor. Úžasná chemie nakladatelství Albatros je knížka hravá, barevná i zábavná. Doprovází…Vydáno v rubrice: Recenze knih
Úžasná fyzika u tebe ve městě – pokusy a pozorování
24. listopadu 2025Úžasná fyzika u tebe ve městě – pokusy a pozorováníDo rukou se mi dostala knižní novinka nakladatelství Albatros s názvem Úžasná fyzika u tebe ve městě. Nejprve chci děti ujistit, že se nejedná se o učebnici. Ačkoliv je kniha zařazena v žánru „literatura naučná“ a „věda“,…Vydáno v rubrice: Recenze knih
Dej mi šanci-nekonečně sexy a zábavné
23. listopadu 2025Dej mi šanci-nekonečně sexy a zábavnéMilujete hokej? Hledáte báječnou romanci, kdy se z děvkaře stane romantik? Autorkou knihy s názvem Dej mi šanci je Becka Mack. Pojďte se na to společně se mnou podívat. Hlavní postava románu je Carter Beckett, což…Vydáno v rubrice: Recenze knih
„VZKAZ SPRAVEDLNOSTI“ ze sbírky povídek magazínu Soumrak.cz
22. listopadu 2025„VZKAZ SPRAVEDLNOSTI“ ze sbírky povídek magazínu Soumrak.czPokud jste příznivci klasické a brilantně napsané detektivky, a raději než po knize spíše sáhnete po drobných povídkách, tak si určitě nenechte ujít jednotlivé sbírky povídek v magazínu "Soumrak.cz".  V tomto magazínu v elektronické podobě naleznete…Vydáno v rubrice: Recenze knih
Generace Epizoda 1: Sedmdesátá generace
17. listopadu 2025Generace Epizoda 1: Sedmdesátá generaceJe libo nějakou českou sci-fi sérii, která by vás lehce vytrhla z každodenní rutiny a všednosti? Ano? Tak určitě zkuste sáhnout po první epizodě ze série "Generace" s názvem "SEDMDESÁTÁ GENERACE" od autora Martina Koláčka. První…Vydáno v rubrice: Recenze knih
NA CIZÍM HROBĚ PLAKATI: povídka z první sbírky povídek magazínu Soumrak.cz
15. listopadu 2025NA CIZÍM HROBĚ PLAKATI: povídka z první sbírky povídek magazínu Soumrak.czPro příznivce klasické české detektivky tu mám pro dnešek recenzi na tak trochu úsměvnou povídku s detektivní zápletkou z magazínu Soumrak.cz,  a to z pera jednoho z nejznámějších českých spisovatelů historických románů a detektivních příběhů Františka…Vydáno v rubrice: Recenze knih
HITLER. Nic menšího než celý svět
14. listopadu 2025HITLER. Nic menšího než celý světNa knihu "Hitler. Nic menšího než celý svět" od autora Brendana Simmse jsem se těšila, neboť co se týče samotné osoby Hitlera, tak je to velmi kontroverzní historická postava, jež i desítky let po své smrti…Vydáno v rubrice: Recenze knih
Ajťácká detektivka: Egyptská záhada – nápad skvělý, provedení pokulhává
14. listopadu 2025Ajťácká detektivka: Egyptská záhada – nápad skvělý, provedení pokulháváRáda bych se podělila o recenzi knižní novinky Ajťácká detektivka – Egyptská záhada. Jedná se o druhý díl série, který navazuje na první díl s názvem Ajťácká detektivka. Pokračování začíná přesně tam, kde předchozí díl skončil –…Vydáno v rubrice: Recenze knih
NOC NA LIŠČÍ SKÁLE ze sbírky povídek magazínu Soumrak.cz
11. listopadu 2025NOC NA LIŠČÍ SKÁLE ze sbírky povídek magazínu Soumrak.czPokud máte, stejně jako já, rádi napínavé detektivní příběhy s nádechem tajemna, ale i tak trochu duchařské tématiky, určitě si nenechte ujít velmi čtivou povídku "Noc na Liščí skále" od české autorky Veroniky Fiedlerové. Tuto povídku…Vydáno v rubrice: Recenze knih
Poslední zahrada pozemských rozkoší
11. listopadu 2025Poslední zahrada pozemských rozkošíEmotivní divadelní hra s příznačným názvem "Poslední zahrada pozemských rozkoší", jejímž autory jsou Marek Hnila a Ondřej Kunst, se v mnohém podobá slavnému dílu nizozemského malíře Hieronyma Bosche "Zahradou posledních rozkoší". Stejně jako umělecké dílo, je…Vydáno v rubrice: Recenze knih
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře