18. 9. 2003 – NovaFirmu OCP ještě stále neopustily plány na výstavbu Delta City. Přestože ji pohltila japonská firma Kanemitsu a Starý pán je mrtev, v Dietroitu řádí komando Rehab, které všemi prostředky vyprazdňuje domy a zbavuje se obyvatel.
Lidé však začínají o své domy bojovat. Pod vedením Berty přepadnou policejní sklad, který stráží starý známý ED 209. Naštěstí je s bezdomovci malá holčička Mico, jejíž rodiče byli zavražděni jednotkou Rehab, jejíž vůdce McDagge je tentokrát největším padouchem. Nico přeprogramuje nebezpečného robota (během několika vteřin!) a bezdomovci se zmocní zbraní a Jet Pacu určeného pro Roba.
Přepadení skladu neunikne pozornosti policie. Lewisová s dvěma muži jsou zlodějům v patách, ale jejich jízda nočním městem končí bouračkou na území Podzemního gangu.
Pak do děje vchází (respektive vjíždí) RoboCop Murphy. Nejdříve neuposlechne rozkaz seržanta Reeda a uhání zachránit Lewisovou. Se svým autem skočí ze střechy a pomocí novinky – výměnné ruky, která obsahuje samopal či bombomet nebo plamenomet – zneškodní členy gangu. Lumpové ho zapálí, ale to Robovi zase příliš nevadí.
Bezdomovci se uchýlí do opuštěného kostela. McDagge zase dostává rozkaz, že Cadillac Heights, čili Cadillacké výšiny musí být do 4 dnů vyklizeny. Navíc japonská firma zasílá do Detroitu svého cyborga Otoma.
Nový šéf firmy OCP nemá vůbec lehkou situaci. Problém s vyprázdněním města chce řešit nasazením RoboCopa v programu Rehab. Proto má být Murphymu voperována bariéra, která odstraní jeho vzpomínky. Doktorka Lazarová však neuposlechne rozkaz a Robo s Lewisovou vyráží ke kostelu.
Před kostelem dojde k patrně nejšokujícímu momentu tohoto filmu, který jinak není příliš napínavý a myslím, že je lehce předvídatelný. Před zmíněným kostelem se oba parťáci z prvních dvou dílů setkají s připravenou jednotkou Rehab. Když odmítnout odejít a řeknou, že budou bránit práva nevinných lidí, McDagget zastřelí Lewisovou. Tento nečekaný fakt mě osobně velice šokoval, podobně jako v druhém dílu rozmontování Roba.
Lewisová je zastřelena na schodech kostela a RoboCop nemůže díky čtvrté instrukci střílet na členy OCP. Stojí proto bezmocně na místě a marně se snaží zaměřit cíl. Je ostřelován z mnoha zbraní a McDaggett ho zasahuje granátem do prsního pancíře. Pak do boje zasahují bezdomovci, kteří Murphyho sebou podzemní chodbou. Na veřejnosti je Robo označen za vraha své parťačky.
Příběh plyne dál. Dr. Lazarová přijíždí za Robem a pomáhá ho opravit. OCP chce zneužít policii, ale ta přechází na stranu bezdomovců. Na straně firmy se tedy objevuje pouliční gang.
Cyborg Otoma se utká s Robem, bezdomovci jsou postříleni a zajati a hlavně – Robovi je vymazán čtvrtý zákon.
V Cadillackých výšinách se strhne bitva, kterou rozhodne Robo, jenž na Jet Pacu přilétne a bombou zničí obrněný vůz OCP.
V závěru si ještě změří síly s dalšími dvěma Otomy a vyřídí účty s McDaggettem, čímž pomstí smrt Lewisové. Šéf Kanemitsu pan Kanemitsu (zajímavá shoda) se pak Murphymu pokloní a vše končí dialogem mezi šéfem OCP a Robem:
Šéf:“Jak ti vlastně říkají? Myslím, že Murphy nebo tak nějak?“
Robo:“Mí přátelé mi říkají Murphy. Vy mi říkejte ROBOCOP!“
A co dodat k hodnocení? Pro mě největším překvapením bylo, že v roli Murphyho se představil Robert Burke a ne Peter Weller. Dokud jsem to nevěděl, nevšiml jsem si toho. Přestože všichni herci hrají dobře, myslím, že nejslabší byl tentokrát příběh, který se příliš vymkl z rukou. Není to špatné, ale není to prostě ono. Už to nějak není ten samý Robo, ta samá Lewisová nebo stejný seržant Reed. OCP je pod nadvládou Japonců a Starý pán v příběhu očividně chybí. Z filmu zmizela atmosféra, ale zas tak hrozné to není. Nyní jsem ale přesvědčen, že natočit čtvrté pokračování se nikdo neodváží, protože díky třetímu dílu již Robocop alias Murphy nemá budoucnost.
ROBOCOP 3 – USA, 1992
Hrají: Robert John Burke (Murphy), Nancy Allenová (Anne Lewisová), Rip Torn (Ceo), John Castle (Paul McDagget), Jill Hennessyová (Dr. Marie Lazarová), CCH Pounderová (Bertha)
Kamera: Gary B. Kibbe
Hudba: Basil Poledouris
Scénář: Frank Miller & Fred Dekker
Režie: Fred Dekker
Nejnovější komentáře