Tara Westoverová se narodila do přísně náboženské rodiny survivalistů, vyrůstala na samotě v horách se svým psychicky nemocným otcem, matkou, která pracovala jako porodní asistentka u domácích porodů, věnovala se bylinkaření. Dále s nimi žil její starší bratr, který Taru týral a ubližoval ji. V těchto poměrech, kde vzdělání probíhalo doma i léčení nepřidalo v úvahu, že by zašli k lékaři, se Tara vzbouří a odejde z domova. Je přijata na Univerzitu Brighama Younga, poté studovala na Harvardu a v Cambridgi, kde získala doktorát. Co pro ni vše znamenalo odejít z domova a jít svou cestou? Na jednu stranu osvobozující moc, na druhou stranu obrovská daň. Jak vysokou cenu musela Tara zaplatit? Jak se k tomu postaví její rodina? Tak to už se nechce překvapit a pusťte se do čtení. Čeká na vás opravdu strhující pravdivý příběh o rodinném poutu, o odhodlání a síle jít svou vlastní cestou.
Kniha má 352 stran, je rozdělena na 40 kapitol, na začátku je prolog, na konci je poděkování a vysvětlivky. Na titulní stránce je dřevěná školní lavice, která je v obilí. Vyvolává ve mně pocity samoty a prázdnoty. Jak se asi cítila Tara, hlavní hrdinka románu, když odešla od rodiny a musela se s tím vším sama vyrovnat a postavit se na vlastní nohy.
Román se mně moc líbil a vím, že ve mně bude opravdu dlouho doznívat. Místy jsem opravdu přemýšlela, až kam se může Tara dostat díky své píle, moc jsem ji to přála, protože číst o životě mormonské rodiny survivalistů mě nenechávalo chladnou. Co vše musela Tara zvládnout, vytrpět, prostě si prožít bylo neskutečné. Líbí se mně, že je to román napsaný podle skutečné události. Jak osvobozující je být sama sebou, na druhou stranu být na vše sama, toť otázka, co je lepší. Rozhodně vás čeká velice silný román, který jsem prožila od začátku až do konce.
Ukázka z knihy:
Když jsem si dřív nebyla jistá, rozhodně jsem si nedovolila trvat na svém a pokaždé jsem ustoupila těm, kteří tvrdili, že to vědí s jistotou. Můj život za mě vyprávěli jiní. Jejich hlasy byly rázné, rozhodné, nezpochybnitelné. Vůbec mě nenapadlo, že můj hlas může být zrovna tak silný.
Pak se můj svět převrátil vzhůru nohama: nastoupila jsem na vysokou, vešla jsem do posluchárny a s vykulenýma očima a třeštící hlavou jsem poslouchala přednášky o amerických dějinách. Dr. Richard Kimball měl zvučný, soustředěný hlas. O otroctví jsem už slyšela, táta se o něm zmiňoval a sama jsem o něm četla v jeho oblíbené knize o založení Ameriky. Dočetla jsem se, že v koloniálním období byli otroci šťastnější a svobodnější, než jejich pánové, protože jejich pány zatěžovaly náklady na jejich péči. Nedávalo mi to smysl.
Několik slov u autorce:
Tara Westoverová (1986) je americká spisovatelka, esejistka a historička. Narodila se v Idahu do přísně náboženské rodiny survivalistů, která odmítala státní instituce včetně škol. Přesto se Tara vlastním úsilím dostala na vysokou školu a své vzdělání po deseti letech završila doktorátem na univerzitě v Cambridgi. V současnosti pracuje jako vědecká pracovnice v Harvard Kennedy School Shorenstein Center a věnuje se projektům týkající se médií a politické polarizace společnosti.
Když nakladatelství Penguin Random Housen v roce 2018 vydalo autobiografii Vzdělaná, kniha se okamžitě stala bestsellerem, získala uznání kritiky i čtenářů, vyhrála řadu cen a v současnosti jsou práva prodaná do téměř 30 jazyků. The New Youk Times označily Vzdělanou za jednu z deseti nejlepších knih roku 2018.
Autor: Tara Westoverová
Přeložila: Olga Bártová
Žánr: životopis, světová beletrie
Vydáno: 2021, Nakladatelství Mladá fronta ve společnosti Albatros media, Praha
Počet stran: 352
Vazba knihy: pevná s papírovým přebalem
ISBN: 978-80-204-5963-3
Nejnovější komentáře