Blíží se léto, parné dny už pomalu začínají a je tak na čase se alespoň po večerech vydat na nějaké mrazivé dobrodružství. V následujících týdnech se podíváme na tři survival hry se zimní tématikou a začneme u netradičního titulu. Jedná se o real time survival apokalyptickou strategii Frostpunk od polských 11bit Studios – autorů depresivní This War of Mine.
Ve Frostpunku se ocitáte ve steampunkové verzi 19. století. Zemi zachvátila doba ledová, nikdo neví, co ji způsobilo, ale teploty stále klesají, a tak poslední zbytky lidstva hledají útočiště u generátorů vybudovaných na jejím počátku. Jste postaveni do role vůdce jedné z těchto skupin a vaším úkolem je váš lid za každou cenu udržet při životě. Snadný úkol to není a budete muset obětovat i část své lidskosti, ale stejně ve většině případech selžete.
Větší zima jak v Ojmjakonu
Hlavními měřítky úspěchu jsou zde naděje a nespokojenost vašich lidí. Jakmile budete činit nepopulární rozhodnutí, naděje bude klesat a nespokojenost stoupat, to samé platí v případě nedostatku zdravotní péče, potravin nebo tepla. A vytváření tepla je to hlavní, čím se Frostpunk vystihuje. Generátor je středobodem vašeho snažení, a tak do něho budete sypat tuny uhlí, abyste zvládli stále klesající teplotu. Ta z -20° C klesne až k -120° C, což by byl tvrdý oříšek i pro Amundsena nebo borce z Ojmjakonu – nejchladnějšího obydleného místa na světe (v roce 1926 tu naměřili teplotu -72° C). V rámci hry vám, ale budou také dávány možnosti plnit malé úkoly, jejímž splněním můžete svoje šance na přežití zvýšit.
V průběhu hry budete vydávat zákony, které vám umožní nástrahy konce světa snášet lépe. Jedná se např. o zavedení dětské práce, přisypání pilin do přídělů potravy pro jejich zvýšení nebo možnost otevření nálevny a povolení pohřbů. Dále můžete vyzkoumávat novější technologie, které vám umožní zefektivnit pracovní prostředí nebo za pomoci nalezených tzv. steam core vyrábět automatony, kteří nahradí lidskou sílu a pracují nonstop. Při sběru surovin se nemusíte spoléhat pouze na svoji osadu, ale můžete také vysílat expedice. Ty pak mohou nacházet jak suroviny, tak i další přeživší, což představuje ve většině případech jedinou možnost, jak zvětšit populaci vašeho města.
Survival puzzle
Hra celkově velice dobře vypadá a zkraje se i dobře hraje. V základu nabízí celkem 4 scénáře, které přináší i trochu příběhu a pokud vám scénáře nestačí můžete zahrát i nekonečný mód na několika mapách. Bohužel poté, co scénář několikrát prohrajete začnete hru skládat jako puzzle. Neexistuje nahodilost a vše je vždy stejné, takže hrát scénář znovu vlastně nemá smysl. Do toho se přidá to, že je hra v některých případech vyloženě nefér a vy prostě ztrácíte chuť si ji zahrát znovu. Další mínus podle mě představují nedostatečné dopady vašich rozhodnutí. Zavedete přidání pilin do jídla, lidi to naštve, ale jejich pracovní výkonnost to nijak neovlivní. Zavedete dětskou práci, lidi to naštve, ale pracovní výkonnost rodičů to neovlivní atd.
Ze hry mám pocit, že autoři měli v plánu ještě přidat některé mechaniky. Každý obyvatel osady je pojmenován, zjistíte o něm, kdo je součástí jeho rodiny a z čeho má obavy, ale celkově je to vlastně jedno, oni tam jenom jsou a vlastně nic neznamenají. Ráno začnou pracovní hodiny oni ještě do práce ani nedojdou a už vám přibývají suroviny. Nakonec, hra se až křečovitě snaží ukázat na to, že v podobné situaci by se lidstvo muselo obrátit k nehezkým rozhodnutím. Ve hře máte možnost se směřovat buď k náboženství anebo k diktatuře. A to je podle mě málo, těch možností tu mělo být víc.
Frostpunk je hra podobná Banished a nabízí i podobné množství obsahu. Jenže Banished vytvořil jeden člověk… Pro mě tedy hra představuje zklamání a nevyužitý potenciál. Ono přidat kampaň, která by zahrnovala třeba více osad najednou, nebo přidat více možností v oblasti vydávání zákonů, to by celkový dojem mnohem zlepšilo. K dlc the Rifts, které za 5 € přidává pouze jednu mapu kde můžete stavět mosty se ani nemá cenu vyjadřovat.
Foto: 11 bit studios
Nejnovější komentáře