I když se to ve filmu Muž, který zabil Dona Quijota stane, nikdo nemůže pochybovat, že takový rytíř nezmizí jen tak ze světa. Jednak je to představitel rytířských ctností, jednak je to romantický hrdina, který si zaslouží obdiv v každé době. Možná i proto si ho režisér a scénárista Terry Gilliam vybral jako inspiraci pro svůj film. Donkichotský námět ho zaujal a už v roce 1989 začal připravovat film. Jenže nepodařilo se mu zajistit dostatek financování a přišly další komplikace. Gilliam se však svého hrdiny nevzdal. Přepracoval scénář, našel si skvělé spolupracovníky a nový film měl premiéru 19. května 2018 na filmovém festivalu v Cannes v roce 2018.
Příběh vypráví o Tobym, úspěšném režisérovi reklam, který se setká s představitelem postavy Dona Quijota ze svého absolventského filmu. Není to jen návrat do období, kdy se snažil s amatérskými herci natočit film, je to také návrat do světa fantaze a představ, které provází hlavního hrdinu, rytíře Dona Quijota, který v Tobym nalézá svého oddaného sluhu Sancho Panzu. Spolu prožívají dobrodružství, kde se prolíná svět fantazie s realitou, chvíle napětí i bláznivě komické.
Gilliam měl při přípravě filmu dost času na to, aby si dokonale připravil dialogy, které oba hlavní hrdinové spolu vedou. Autorovi se podařilo zkombinovat skvěle strojené věty rytíře se současným komentářem ostatních postav a nechybí ani humor, který je pro Gilliama typický. Stejně tak se střídají nápadité scény, symboly i narážky, které nelze zcela při jednom zhlédnutí všechny postřehnout, natož pochopit. Postava režiséra Tobyho je zajímavá, ale když do příběhu vstoupí Don Quijot, strhává na sebe právem pozornost až do samého konce.
Musím říci, že jsem sice byla na film připravena, ale byla jsem překvapena, jak Gilliam využil svou fantazii a dokázal spolu s hereckými představiteli dvojice stěžejních postav vytvořit nečekaný filmový zážitek. Na celkovém vyznění filmu má také podíl hudba Roque Bañose, který citlivě využil inspiraci španělskou kytarou. Kameraman Nicola Pecorini pak kromě dramatických scén nechal vyniknout nádherně romantickou krajinu, kam hrdinové rytířských příběhů patří.
Roli Tobyho, kterého ve snímku Muž, který zabil Quijota, ztvárnil Adam Driver, měl původně hrát Johnny Depp. Myslím si, že Driver má neokoukanou tvář, jeho herecký projev je výrazný a dokázal i komediální schopnost. Byla to dobrá volba. Ve filmu však dominuje sedmdesátiletý Jonathan Pryce v roli Dona Quijota. Jako by se pro tu roli narodil. Je dojemný i odvážně srdnatý. Dokáže na sebe soustředit pozornost a nelze ho neobdivovat.
Když srovnáme tento film s dílem Monty Python a Svatý Grál, který natočil Gilliam v roce 1975, pak je patrné, jak se jeho scénáristické i režisérské schopnosti zdokonalily.
Film mě velice zaujal a určitě se na něj zase ráda podívám. Pro mě zůstává postava Dona Quijota stále živá a aktuální.
Hodnotím 75%
Nejnovější komentáře