Kritiky.cz > Filmy > Retro filmové recenze > Nepřátelé

Nepřátelé

Nepratele
Nepratele
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...

Několik lidí různé barvy pokožky se prohání po skomírajícím divokém západě a vzájemně si (ne)sdělují svá traumata ohrožující jejich vlastní duševní zdraví. I takto by šel shrnout snímek Hostiles.

Christian Bale podruhé ve svém životě skočil do filmové řeky s názvem western (poprvé to bylo před lety ve vlaku do Yumy) a opět je to skok velmi podařený. Technika provedení zhruba 8/10, dopad asi 7,5/10, na boj o zlato to tedy asi nebude, ale s trochou štěstí by Christian mohl uplácat nějaký ten bronz, při nejhorším bramboru.

Hostiles režiséra Scotta Coopera nás přivádí na sklonek 19. století na divoký západ, který už tedy není tak divoký jako třeba před 40 lety. Indiáni sice občas tu a tam pozvednou válečný tomahawk, ale jakmile se bílý otec z Washingtonu podívá svým přísným pohledem, tak jej zpravidla hned zahodí. Vzpomínkou na staré dobré časy odporu je náčelník Yellow Hawk, který byl za svůj boj odsouzen do vězení. Tam se patrně chová velmi příkladně, takže když onemocní rakovinou, velení mu dovolí vrátit se do jeho rodné půdy. Eskortu náčelníka a jeho malé rodiny má zajistit kapitán Joe Blocker, pro kterého to vzhledem k chystanému odchodu z armády do penze bude asi poslední akce. Blocker z toho moc nadšený není, protože k indiánům má asi tak pozitivní vztah jako ke štěnicím.

Hostiles mi více než klasický western (tak jak tento žánr definovaly dekády filmů) připomíná roadmovie s podtextem usmíření. To samozřejmě nemusí být špatně, navíc zpracování se celkem daří, i když jedna scéna mi tedy poněkud kýčovitá přišla. Postavy tu jsou mezi sebou nevídaně otevřené, nebojí se většinou promlouvat o svých traumatech. Blocker toho sice moc neřekne, ale je jasné, že jeho minulost dlážděná mrtvými indiány u Wounded Knee je něco, co asi z hlavy jen tak nedostane. To celé mě u filmu dost bavilo, fajn bylo i příjemně pomalé tempo. Očekával bych ale asi výraznější hudební doprovod. Na své si však určitě přijdou i fanoušci přestřelek (je jich tu hned několik), ty jsou natočeny velmi zručně, realisticky a dost působivě.


Podívejte se na hodnocení Nepřátelé na Kinoboxu.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 3,34489 s | počet dotazů: 267 | paměť: 72290 KB. | 21.05.2024 - 11:31:59