Královna Ramonda (Angela Bassett), Shuri (Letitia Wright), M’Baku (Winston Duke), Okoye (Danai Gurira) a Dora Milaje bojují o ochranu svého národa před zasahujícími světovými mocnostmi poté, co se rozšířily zprávy o smrti krále T’Chally. Zatímco se obyvatelé Wakandy snaží přijmout svou další kapitolu, hrdinové se musí spojit a s pomocí Nakii (Lupita Nyong’o) a Everetta Rosse (Martin Freeman) vytvořit nový svět pro království Wakanda...
Když v srpnu 2020 opustil svět Chadwick Boseman, šlo o šok. Ve věku 43 let opustil herec svět díky rakovině tlustého střeva, se kterou bojoval 4 roky a která byla pro většinu světa zahalena tajemstvím. Prakticky po celou dobu ztvárňování T´Chally/Black Panthera v rámci Marvel Cinematic Universe tak Boseman souběžně bojoval s vážnou nemocí, kdy se to ovšem nepodepsalo na jeho hereckém výkonu. Z Bosemana se stala ikona, která se měla po prvním Black Pantherovi stát hvězdou i pokračování, kdy se měl jeho T´Challa jako král země Wakanda vyrovnávat s nástrahami vládnutí. Jenže s Bosemanovým úmrtím bylo rozhodnuto, že herec nebude přeobsazen a scénář se tak dočkal razantních změn. Navrátivší režisér a spoluscenárista prvního dílu Ryan Coogler poté musel realizovat nejen důstojné pokračování, ale též vzdát poklonu předčasně zesnulému herci. S výsledkem poté Coogler u Black Panther: Wakanda nechť žije vyráží dech.
Síla Wakanda nechť žije tkví v tom, že se jedná o jednu z nejkomplexnějších marvelovek, které se do dnešního dne dočkali vydání. Na jednu stranu Coogler servíruje ideálně velkolepý a epický blockbuster, který se vyplatí vidět na tom největším plátně za doprovodu toho nejhlasitějšího zvuku. Na druhou stranu ovšem skutečně servíruje i něco víc. Stejně jako první Black Panther je jeho pokračování protkané silnými motivy. Konkrétně motivy jako je ztráta, truchlení, touha po pomstě, neschopnost zanechat za sebou minulost a jít kupředu či konfrontace rozumu a pocitů. Jde přesně o ten blockbusterový zážitek, který nepředvádí jen velkolepé atrakce, ale servíruje silnou emocionální pouť, která v závěru funguje i jako ta nejlepší poklona odkazu samotného Bosemana.
Boseman sice předčasně zahynul a celý film se tak musí obejít bez jeho T´Chally, přitom jeho postava a jeho odkaz v samotném příběhu sehrává důležitou roli. Bylo velmi snadné být pesimistou a očekávat, že se v Marvel Studios na tragédii pouze svezou a odchod Bosemana tak poslouží jako ideální reklama. Tyto pocity ovšem po začátku filmu rychle zmizí. Působí to totiž dojmem, že se Coogler a spoluscenárista Joe Robert Cole zamysleli nad směrem, kterým Bosemanovi a jeho T´Challovi vzdát onen ideální holt a výsledek působí dojmem, že se tu někdo skutečně snažil způsobem, který nakonec funguje. I ve výsledném filmu se ostatně bojuje s pocity smutkem a hněvu nad tragickou ztrátou, právě i odkaz a zamyšlení se nad tím, jak přesně by v dané situaci jednal bývalý král Wakandy, sehrává v hlavním příběhu stěžejní roli. Nad touto ztrátou se rychle neodmávne ruka a nádech truchlení se plyne praktický celým filmem. Především katarze filmu je poté tou nejlepší možnou poctou, kdy je velmi snadné věřit, že by byl Boseman s výsledným filmem spokojený.
Wakanda je ztrátou svého vládce zasažena a tím pádem i oslabena v konfrontaci s novým nepřítelem. Zvolení právě podmořského království Talokan se poté jeví jako ideální volba. Spor mezi Wakandou a Talokany totiž nepůsobí černobíle, kdy je až zarážející, že toho mají zemské a podmořské království poměrně dost společného. Především vládce Namor v podání Tenocha Muerty předvádí zajímavou perspektivu, která na jeho Talokan vrhá stín tragédie a po vzoru Wakandy se zde představuje zajímavý svět, kdy jeho vládce nelze vnímat jako jednorozměrné zlo. Konflikt mezi dvěma královstvími je díky tomu rázem komplexnější a zajímavější. Wakanda nechť žije tak nestojí jen na kinetické akci a velkolepých bitvách, ale především na tom, že se tento politický konflikt nemusí vyřešit úplně snadno. Především právě v rámci dilemat hlavních postav.
Po vzoru jedničky jde o zajímavý vhled do kultury, která kombinuje klasický africký folklór a zemi budoucna, předvádí nádhernou scénografii a opět předvádí řemeslné schopnosti Ryana Cooglera. Wakanda nechť žije je v jeho podání opět audiovizuální pastvou pro oči, která navíc dokáže bez problémů stát na vlastních nohách a pomerně progresivních kamerových hrátek je tu dostatek. Skladatel Ludwig Göransson zvládá nezaostat za svými bravurními hudebními motivy z prvního filmu (různé hudební motivy skvěle fungují sami o sobě a opět šikovně pracují s africkým folklórem), především je ovšem druhý Black Panther skutečně po vzoru svého předchůdce plný sérioznějších a dospělejších motivů, které v jistých momentech reflektují i skutečné sociální problémy jako je útisk či kolonizace. I přes sci-fi kulisy a znaky tak Coogler dokáže vyvolat pocit, že se Wakanda nechť žije odehrává ve skutečném světě se skutečnými problémy. I přes blockbusterovou opulentnost je v rámci širšího Marvel Cinematic Universe Wakanda nechť žije pořád sevřenější a komornější záležitost, kde se sice do velké míry bojuje o osud světa, zároveň ovšem i o duše postav.
Síla tu poté tkví i v hereckých výkonech. Tenoch Huerta tu jako Namor předvádí protivníka s duší, který prozatím patří dost možná mezi nejzajímavější postavy doposud představené v rámci MCU. Angela Bassett tu jako truchlící královna Ramonda bez problému bojuje o oscarovou nominaci a předvádí jeden z nejsilnějších ženských hereckých výkonů letošního roku. Letitia Wright jako princezna Shuri v prvním filmu fungovala především na principu vtipné odložky, s tragickým odchodem jejího bratra je ovšem čast dospět a převzít zodpověstnost, kdy se její postava rázem stává o poznání komplexnější a zajímavější a Wright tu bez problému zvládá předvést svůj herecký um v nejsilnějších scénách celého filmu. Otěže se tak předávají do ideálních rukou, kdy navíc dopomáhají nejrůznější zajímavé a bravurně podané vedlejší postavy. S výjimkou navrativšího M´Bakua v podání Winstona Dukea, Nakii v podání Lupity Nyong´o či Okoye v podání Danai Guriry, kteří mají v rámci tohoto filmu zajímavé a nosné charakterní linie, stojí za zmínku především Dominique Thorne jako Riri Williams/Ironheart, která do jisté míry přebírá roli Shuri v prvním Black Pantherovi, v Marvel Studios ovšem mimo Namora i v tomto případě zvládnou předvést, že v případě castingů stežejních rolí zásadně nešlapou vedle.
Drobné vady na kráse se možná přeci jen najdou, kdy v jistých místech krapet drhne pokus o humor (naštěstí tu humor hraje v podstatě až třetí housle) a i když film trvá 160 minut, chvílemi zamrzí, že jisté postavy a motivy přeci jen nedostanou krapet více prostoru. Na druhou stranu ovšem právě 2 a ¾ délka ve finále není na škodu. Nejen, že si film dokáže svou délku bez problému obhájit, ale před divákem se skutečně servíruje chytře vystavěná superhrdinská podívaná, která se zvládne odlišit. 30. celovečerní film ze stáje Marvel Studios tak bude ve finále patřit mezi ty nejpamětihodnější blockbustery roku, kdy se především ukazuje, že v rukách Ryana Cooglera je svět Wakandy nadále v dobrých rukách.
Ryan Coogler nezklamal a opět naservíroval silnou superhrdinskou podívanou, která se nestydí sociálních komentářů a komplexních myšlenek. V základu se tu nejen vzdává výtečná pocta Chadwicku Bosemanovi, ale především se podařilo přijít s výtečným zakončením 4. fáze Marvel Cinematic Universe, které zvládá být nejen správně velkolepé a epické, ale skutečně dodat i něco víc. Nejenom, že opět dochází k chválihodné prezentaci kultur, ale jde též o výtečnou filmařinu, ze které jde po celou dobu vidět snaha vzdát ten nejlepší holt. Především Coogler se poté jeví jako jeden z těch filmařů, kterého by si měl Marvel Studios do budoucna hlídat a třeba (zvěstmi podpořené) režijní vedení šestých Avengers mu s klidným srdcem svěřit...
Verdikt: 90 %
Části seriálu: Marvel
- Iron Man 2 [60%]
- Robert Downey, Jr.
- SCARLETT JOHANSSON
- Michael Douglas – 70 let
- Ant-Man - 90 %
- Captain America: Občanská válka - 85 %
- Strážci Galaxie Vol. 2 - 70 %
- Thor: Ragnarok - 65 %
- Thor: Temný svět - první i přeposlední velkofilm Alana Taylora
- Hulk - Eric Bana je první a dokonce i nejlepší :-)
- Captain Marvel - Recenze - 70%
- Avengers: Endgame - zaslouží si Captain America Thorův Mjöllni?
- Iron Man 3 - poslední samostatný film Tonyho Starka
- Captain America: První Avenger má vtip i grády, přesto mu něco chybí
- Black Panther – Poslední Marvel film Chadwicka Bosemana.
- Strážci Galaxie
- She-Hulk: Neuvěřitelná právnička
- Black Panther: Wakanda nechť žije
- Strážci Galaxie: Volume 3 - Zábavná a dojemná jízda vesmírem
- Strážci Galaxie Vol. 2 - Přeplácaná oddychovka plná postav, které nejsou využity
- Strážci Galaxie Vol. 3: nejlepší film MCU od třetí fáze trilogie
- Strážci Galaxie: Volume 3 (Guardians of the Galaxy Vol. 3) – Recenze – 70 %
- Marvels: Nové výzvy pro Captain Marvel a společnost MCU
Nejnovější komentáře