Carol Danvers (Brie Larson), známá také jako Captain Marvel, získala zpátky svou identitu, kterou jí vzali tyrani impéria Kree, a pomstila se Nejvyšší inteligenci. Když ji povinnosti zavedou k anonymní červí díře spojované s revolucionářkou Dar-Benn (Zewe Ashton), padá na ni kvůli nečekaným okolnostem tíha celého destabilizovaného vesmíru. Její schopnosti ji propojí s Kamalou Khan (Iman Vellani), alias Ms. Marvel, a její vzdálenou „neteří“, kapitánkou Monicou Rambeau (Teyonah Parris), z níž se mezitím stala astronautka organizace S.A.B.E.R. Nesourodá trojice musí spojit síly a naučit se kooperovat, aby mohly společně zachránit vesmír...
Captain Marvel se v roce 2019 stala první superhrdinskou sólovkou, která v kinech zvládla utržit miliardu dolarů, velkou roli v tom ovšem jistě sehrál fakt, že šlo o poslední film Marvel Cinematic Universe před vyvrcholením Infinity ságy v podobě Avengers: Endgame. Marvelovka zasazená do 90. let v režii dua Anny Boden a Ryana Flecka představila Carol Danvers/Captain Marvel v podání Brie Larson, která byla předurčena k tomu, aby se stala jednou z výrazných tváří nové MCU ságy. Jenže tato hrdinka si nezískala mnoho sympatií a často se u mnohých pohybuje mezi těmi méně oblíbenými hrdiny. Miliardový úspěch její sólovky jí ovšem zajistil realizaci sequelu, jehož režie se nově chopila Nia DeCosta. Jak už poté název napovídá, Captain Marvel v tomto filmu není jedinou „zázračnou“ ženou. Kromě ní se tak ve filmu vyskytují také Monica Rambeau/Photon ze seriálu WandaVision (v dětské verzi je známá již v první Captain Marvel) v podání Teyonah Parris a Kamala Khan/Ms. Marvel v podání Iman Vellani, která se již stala tváří vlastního seriálu a také je známá jako fanoušek Captain Marvel č.1. Bylo poté známo, že Marvels nemají již dávno před premiérou dobrou pověst. Pochybné zprávy o obřích přetáčkách, u některých nespokojenost s první Captain Marvel a navíc fakt, že se jedná o nejkratší MCU film, jehož délka trvá pouhých 105 minut. Zvládá nakonec film nějak fungovat a zavřít pusu všem, kteří předtím pochybovali ?
Zcela jistě se může jednat o marvelovku, která bude servírovat horskou dráhu emocí. Marvels mají štěstí na ústřední trojici, která má dohromady výtečnou chemii, Captain Marvel se rázem může jevit komplexněji a může usměrnit některé toxické názory na její postavu, Brie Larson a Teyonah Parris zvládají uhrát komplikovaný vztah jejich postav, Iman Vellani poté po svém vlastním seriálu opět chrlí podobnou energií jako Tom Holland v roli Spider-Mana a především konfrontace s jejím superhrdinským vzorem zvládají vyvolat úsměv na tváři. Díky krátké délce má film sympatické tempo, hned první akční sekvence navíc potěší nejen energií, ale i zábavnou choreografií. DeCosta se po svém Candymanovi opět projeví jako schopná řemeslná režisérka, rozhodně to není komiksová pohroma, která by si mohla podat ruku například s Catwoman s Halle Berry nebo nedávným Morbiem.
Největším problémem Marvels je scénář. Film je sice nejkratší marvelovkou a díky tomu rychle uteče, velkou roli v tom ovšem sehrává fakt, že je příběh tak stručný, že v podstatě působí jako hrubý nástřel nebo první verze něčeho, co by se mělo nějak vyvinout. Jedním důkazem za všechny je ústřední záporáčka. Dar-Benn v podání Zewe Ashton se může zpočátku jevit jako protivník s nějakou komplexní a nosnou motivací, práce s ní se ovšem po čase projeví vyloženě žalostně, výsledkem je tak jeden z nejslabších záporáků v historii celého MCU. Scenáristka Megan McDonnell přitom prozatím stojí pouze za 3. a 4. epizodou seriálu WandaVision, kdy Marvels v nejlepším případě dokáží působit jako dvě epizody jednoho seriálu slepené do jednoho kusu. Na filmový příběh je to ovšem víceméně málo, především proto, že zdánlivé trauma hlavní hrdinky není tak komplikované. A neuškodil by například nějaký zajímavý konflikt mezi Captain Marvel a jejím fanouškem číslo 1, to jest Kamala. Jedna scéna jistě skrývá potenciál, bohužel se z tohoto potenciálu nevymačká vůbec nic.
Marvels se sice otáčí zpět k minulosti a nevyhnutelně otevírají nějaká vrátka pro budoucnost MCU, rozhodně se ovšem dá říct, že má příběh nějakou smysluplnou formu začátku, prostředku a konce. Potvrzuje se širokost celého MCU světa, které je ovšem už dost možná příliš, kdy to celé dokáže představení planety, kde se komunikuje čistě skrze zpěv. A výsledek je přesně tak křečovitý, jak se dá čekat. Jedna sekvence (která se neobejde bez písně z muzikálu Kočky) je poté tak bizarní, že diváka snadno napadne, že by na něco takového neměl žaludek James Gunn ani ve svých Strážcích Galaxie. Nedá se rozhodně říct, že by tato konkrétní sekvence nebyla zvráceným způsobem zábavná, zároveň je u ní obtížné zbavit se pocitu, že měl někdo rychle zatáhnout za ručku.
Jde o film, na kterém jsou vidět peníze (i když nejspíš ne jeho údajně utracených 270 milionů dolarů) a nějaké produkční hodnoty, Samuel L. Jackson po vážnějším Nicku Furym v seriálu Tajná invaze v pořádku zvládne přejít do odlehčenější formy, soundtrack Laury Karpman má své kouzlo (Dar-Benn je možná slabě napsaný záporák, její hudební motiv ovšem má své kouzlo). Sympaticky se zvládne vybudovat nějaké pouto a vztahy mezi ústřední trojicí, pomrkávání ke zbytku MCU zvládne chvílemi vyvolat úsměv na tváři, i když některých cameií a snah o vysvětlování zavedené mytologie za pochodu je někdy prostě moc.
Nejlepší způsob jak Marvels kapánek urazit a zároveň je tím svým způsobem bránit je označit je za komiksovku, která jako by zakopla v čase. 20 let nazpátek by šlo o neurážející rodinnou komiksovku, která má akorát tak nápadů, akorát tak solidní výkony, akorát tak ucházející efekty, na dnešní dobu ovšem nedosahuje standardu. I přes snahu není z jejího příběhu cítit epika, ani to, že se tady píše důležitá kapitola Mnohovesmírné ságy, kterou nesmí nikdo minout. Dá se vlastně snadno tipnout, že až se někdo v období premiér Avengers 5 a Avengers 6 bude snažit nějak zjednodušeně převyprávět dosavadní vyprávění této ságy, z Marvels zahrne pouze dvě scény (závěrečnou a její jedinou po-titulkovou). Rozhodně tu nedošlo na predikovanou katastrofu. Zároveň ovšem právě Marvels nevyhnutelně krapet vypovídají o úpadku celého MCU, který nyní nebude moci ignorovat ani ten největší optimista. Říká se, že vše zlé je k něčemu dobré. Marvels v tomto ohledu sice nejsou vyložené zlo, přeci jen ovšem jejich tvar bude moci vypovídat o tom, že MCU nutně potřebuje regulaci.
Marvels jsou 33. filmem MCU a v jistém ohledu jistě budou zásadní. Ne snad v tom, že by se přepisovala tabulka nejkvalitnějších projektů MCU nebo nejzásadnějších komiksovek posledních let, podobné laťky Marvels neuvidí ani z rychlíku. Jejich tvar, všeobecné reakce a především fakt, že strašně drahá filmová komiksovka v součtu působí jako dvoudílné vyvrcholení nějakého seriálu povede k tomu, že se podobné případy v MCU již nebudou smět opakovat. Je to škoda, protože režisérka Nia DeCosta například ve dvou akčních pasážích předvede nějakou tu řemeslnou zručnost. Fakt, že tu dochází na jednoho z nejhorších MCU záporáků, bizarní scénu, na kterou nemá ani cokoliv z mysli Jamese Gunna či samotný scénář, který působí jako pouhý nástřel, ovšem jasně naznačuje, že v nějakém ohledu musí dojít na zpátečku. Kevin Feige se nad tím již jistě zamýšlí, lepší pozdě nežli později...
Verdikt: 55 %
Části seriálu: Marvel
- Iron Man 2 [60%]
- Robert Downey, Jr.
- SCARLETT JOHANSSON
- Michael Douglas – 70 let
- Ant-Man - 90 %
- Captain America: Občanská válka - 85 %
- Strážci Galaxie Vol. 2 - 70 %
- Thor: Ragnarok - 65 %
- Thor: Temný svět - první i přeposlední velkofilm Alana Taylora
- Hulk - Eric Bana je první a dokonce i nejlepší :-)
- Captain Marvel - Recenze - 70%
- Avengers: Endgame - zaslouží si Captain America Thorův Mjöllni?
- Iron Man 3 - poslední samostatný film Tonyho Starka
- Captain America: První Avenger má vtip i grády, přesto mu něco chybí
- Black Panther – Poslední Marvel film Chadwicka Bosemana.
- Strážci Galaxie
- She-Hulk: Neuvěřitelná právnička
- Black Panther: Wakanda nechť žije
- Strážci Galaxie: Volume 3 - Zábavná a dojemná jízda vesmírem
- Strážci Galaxie Vol. 2 - Přeplácaná oddychovka plná postav, které nejsou využity
- Strážci Galaxie Vol. 3: nejlepší film MCU od třetí fáze trilogie
- Strážci Galaxie: Volume 3 (Guardians of the Galaxy Vol. 3) – Recenze – 70 %
- Marvels: Nové výzvy pro Captain Marvel a společnost MCU
Nejnovější komentáře