Kritiky.cz > Filmy > Filmové recenze > Parazit

Parazit

Par
Par
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...
Photo © CJ Entertainment

Mám rád zají­ma­vou archi­tek­tu­ru a dob­ré fil­my, tak asi není nic div­né­ho na tom, že mě upou­tal film, ve kte­rém nepo­mi­nu­tel­nou (a nejed­no­znač­nou) roli hra­je moder­ní krás­ný dům. Kdybych ale v pří­pa­dě jiho­ko­rej­ské­ho fil­mu Parazit důvo­dy, proč mě film tolik zau­jal, sve­dl jen na kouz­lo moder­ní archi­tek­tu­ry, bylo by to ostud­né zjed­no­du­še­ní. Myslím totiž, že důvo­dů, proč film sto­jí za vidě­ní, je hod­ně a jen jed­ním z mno­ha je pozo­ru­hod­ná sku­teč­nost, že jde o prv­ní nean­g­lic­ky mlu­ve­ný film v his­to­rii, kte­rý dostal Oscara v hlav­ní kate­go­rii Nejlepší film (za rok 2019). Kromě toho­to „hlav­ní­ho“ Oscara dostal Oscary i za původ­ní scé­nář, nej­lep­ší cizo­ja­zyč­ný film a nej­lep­ší režii, zís­kal i Zlatou Palmu v Cannes, Zlatý gló­bus a něko­lik dal­ších kri­tic­kých i divác­kých cen. Ale nenech­te se otrá­vit tou zápla­vou cen: Kromě toho vše­ho je totiž Parazit – pod­le mého pře­svěd­če­ní a vku­su – i zatra­ce­ně dob­rý film.

Poznámka: Bohužel, nebyl jsem osob­ně při natá­če­ní fil­mu, a tak jsem ilu­strač­ní foto­gra­fie zís­kal pro úče­ly toho­to člán­ku na růz­ných mís­tech na inter­ne­tu.

Hned na začát­ku fil­mu pozná­vá­me prv­ní rodi­nu hlav­ních akté­rů: Otec a mat­ka střed­ní­ho věku, dce­ra a syn tee­nage­ři. Žijí v sute­rén­ní míst­nos­ti s vel­kým zamří­žo­va­ným oknem do uli­ce, na kte­ré močí kolemjdou­cí opil­ci. Žijí svý­mi nená­pad­ný­mi drob­ný­mi radost­mi a drob­ný­mi kata­stro­fa­mi, jako když si sou­sed sho­ra zaheslu­je svou wifi, na kte­ré všich­ni čle­no­vé rodi­ny visí se svý­mi mobi­ly. „Proboha, vždyť teď ani nemů­že­me na WhatsApp!“ Ještěže ved­le ote­vře­la nová kavár­na, sig­nál jejíž wifi je mož­né chyt­nout v rohu u stro­pu nad zácho­do­vou mísou; tro­chu nepo­ho­dl­né, ale fun­gu­je to. Když uli­ci vyku­řu­jí dez­in­sek­to­ři, je dob­ré nechat ote­vře­né okno, pro­to­že pak to zafun­gu­je i uvnitř bytu a bude to zadar­mo, i kdy­by se u toho všich­ni měli zalk­nout štipla­vým dýmem. Nikdo z rodi­ny nemá stá­lou prá­ci, tak­že naši hrdi­no­vé pře­ží­va­jí, jak se dá, tře­ba jen díky odfu­šo­va­né­mu sklá­dá­ní papí­ro­vých kra­bic na piz­zu.

Photo © CJ Entertainment

Ale to vše se má zásad­ním způ­so­bem změ­nit: Syn totiž dostá­vá po svém kama­rá­do­vi, odjíž­dě­jí­cím do zahra­ni­čí, prá­ci sou­kro­mé­ho uči­te­le ang­lič­ti­ny v boha­té rodi­ně byd­lí­cí v nád­her­ném domě, musí si sice pro ten­to účel udě­lat fal­šo­va­né dokla­dy o stu­diu, ale to je pro něj a hlav­ně jeho šikov­nou sest­ru hrač­ka („Kdyby ote­ví­ra­li na soul­ské uni­ver­zi­tě obor padě­lá­ní doku­men­tů, vza­li by ji z prv­ní­ho mís­ta“). Zmáknout paní domu, jejíž dce­ra bude dostá­vat hodi­ny ang­lič­ti­ny, bude snad­né: „Trochu to oke­cáš, jdeš pře­ce na dopo­ru­če­ní. A paní je tro­chu „sim­ple“. Ano osob­ní dopo­ru­če­ní od důvě­ry­hod­né osoby je u lidí obý­va­jí­cích nád­her­ný moder­ní dům, kte­rý si kdy­si sám pro sebe posta­vil slav­ný archi­tekt, napros­to zásad­ní. Dveře domu se samy ote­ví­ra­jí i zaví­ra­jí a za nimi je úpl­ně jiný svět, svět pře­py­chu, svět sta­ros­tí a tra­b­lů úpl­ně jiné­ho typu, než je pře­ží­vá­ní ze dne na den. Ano, „papí­ry“ paní domu neza­jí­ma­jí, jde pře­de­vším o úro­veň, a tu nový pan uči­tel („Budeme mu říkat Kevin“), jehož prv­ní hodi­nu paní domu sle­du­je „ve full tajmu“, roz­hod­ně má. Kromě jeho nové žáky­ně je v domě ješ­tě dru­hé dítě, roz­maz­le­ný Tasong, kte­rý má pod­le své nad­še­né éte­ric­ké mat­ky úžas­né vlo­hy pro umě­ní a doslo­va „basqui­a­tov­ské cítě­ní“ už v deví­ti letech. („To je šim­panz, že?“ „Ne, auto­por­trét.“)

Taková nahráv­ka se pros­tě nedá nevy­u­žít a vypa­dá to, že by v rodi­ně moh­la být prá­ce i pro mla­dou „Jessicu“, o kte­ré toho nový uči­tel Kevin tolik sly­šel (ve sku­teč­nos­ti pro jeho sest­ru, ale psssst!), pro­to­že „se prá­vě vrá­ti­la po stu­diu apli­ko­va­né­ho umě­ní v Illinois a doká­že dostat děti na výbě­ro­vé výtvar­né ško­ly“. Nejlepší je dopo­ru­če­ní od důvě­ry­hod­né oso­by. A tak se z „Jessicy“ stá­vá nová Tasongova uči­tel­ka umě­ní a spe­ci­ál­ní arte­te­ra­pe­u­t­ka, pro­to­že „vidí­te, co malu­je vpra­vo dole, v tzv. zóně schi­zofre­nie? Neprožil něja­ký závaž­ný dušev­ní otřes?“ To však budou zapo­tře­bí nejmé­ně čty­ři seze­ní po dvou hodi­nách týd­ně a „vím, moje taxa je dost vyso­ká...“ Ale pení­ze nejsou pro boha­tou rodi­nu pro­blém, hlav­ně že všich­ni za ně dosta­nou péči na úrov­ni.

Photo © CJ Entertainment

Postupně se „nájezd­nic­ké“ rodi­ně poda­ří vyští­pat z původ­ních pozic i mla­dé­ho řidi­če, na to sta­čí oby­čej­né dám­ské kalhot­ky cíle­ně „zapo­me­nu­té“ pod seda­dlem ředi­tel­ské­ho mer­ce­de­su. „Kruci, když už to musí dělat v mém autě, proč na zad­ním seda­dle a ne vep­ře­du, takhle straš­ně pře­kra­čo­vat meze!“ Ano, meze vyvo­le­ných se pře­kra­čo­vat nesmě­jí, aspoň tedy ne lid­mi z oby­čej­né­ho svě­ta. Řidič dosta­ne padá­ka z něja­ké­ho zástup­né­ho nesmy­sl­né­ho důvo­du, pro­to­že „pře­ce se nebu­de­me sni­žo­vat na jeho úro­veň!“ Paní domu vše decent­ně zaří­dí, její role je napros­to okouz­lu­jí­cí a záro­veň děsi­vá ve své nai­vi­tě a až mra­zí, když pro­tře­lé pod­vod­ni­ci „Jessice“, kte­rá prá­vě drs­nou intri­kou vyho­di­la mla­dé­ho řidi­če z báječ­né­ho mís­ta za volan­tem, říká utě­ši­tel­ským mateř­ským hla­sem: „Jste tak mla­dá a naiv­ní, o lidech se máte ješ­tě co učit.

Photo © CJ Entertainment

Koho sehnat na mís­to řidi­če? Nejspolehlivější jsou pře­ce star­ší zku­še­ní řidi­či, co tře­ba tako­vý Kim, ten už jez­dí v sou­kro­mých služ­bách 30 let a „sleč­na Jessica“ ho může dopo­ru­čit, pro­to­že ho osob­ně zná. Bodejť by ho nezna­la, když je to ve sku­teč­nos­ti její vyprás­ka­ný tatí­nek, kte­rý kdy­si prý něja­kou  dobu pra­co­val jako „par­ko­vač“ a s luxus­ním autem se sezna­mu­je po chvil­kách díky před­stí­ra­né­mu zájmu o kou­pi v auto­sa­ló­nech).

A pro­to­že je tře­ba do zla­té­ho ředi­tel­ské­ho hníz­da upích­nout i mamin­ku, je zapo­tře­bí ješ­tě odstra­nit jedi­nou oso­bu, kte­rá je v domě ješ­tě od dob, kdy zde žil slav­ný archi­tekt, zdej­ší spo­leh­li­vou hos­po­dy­ni. Stačí iden­ti­fi­ko­vat její sla­bé mís­to, kte­rým se uká­že být aler­gie na brosk­ve, ze kte­ré se říze­ním osu­du s drob­nou dopo­mo­cí pod­vo­dů a mani­pu­la­ce sta­ne v očích důvě­ři­vé paní domu „aktiv­ní tuber­ku­ló­za“ a dal­ší odchod pod smyš­le­nou zámin­kou. I na scé­ně vyha­zo­vu hos­po­dy­ně je krás­ně vidět neo­by­čej­ná fil­mo­vá řeč: Odehraje se to bez jedi­né­ho slo­va čis­tě v divá­ko­vě mys­li - jen dob­ře stři­že­nou sérií zábě­rů, kte­rá kon­čí odchá­ze­jí­cí hos­po­dy­ní s vel­kým kufrem na koleč­kách. „Škoda jí, ve všem dodr­žo­va­la meze, ani mi man­žel­ka neřek­la kvů­li čemu se s ní muse­la roz­lou­čit. Ale pří­liš jed­la, vždyc­ky sněd­la sko­ro dvě por­ce.“ A ješ­tě jsou všich­ni rádi, že ode dneška koneč­ně mohou svo­bod­ně jíst dří­ve zaká­za­né brosk­ve.

Photo © CJ Entertainment

Koho spo­leh­li­vé­ho ale na mís­to hos­po­dy­ně sehnat? „Manželka je na domá­cí prá­ce levá“ (záběr na zou­fa­lou man­žel­ku, kte­rá se pokou­ší vařit a s vytřeš­tě­ný­ma oči­ma se sna­ží pře­prat nepřá­tel­skou myč­ku). Nový řidič Kim si ale ví rady a má vizit­ku s kou­zel­ným tele­fon­ním čís­lem, což jeho pán, ředi­tel Park, doká­že oce­nit: „Podle vizit­ky je to moc dob­rý pod­nik. Perfektní design!

Celá rodin­ka se tedy postup­ně sešla ve služ­bách jedi­né boha­té rodi­ny a jejich domu. Jen se nikdo nesmí dozvě­dět, že ti čty­ři k sobě pat­ří. A sku­teč­ně, nikdo nic netu­ší, jen malý Tasong, kte­rý pozná, že všich­ni jsou úpl­ně stej­ně cítit. Co ale s tím? „Máme prát svo­je prádlo v růz­ných pra­cích práš­cích?“ Až když celá rodi­na ředi­te­le Parka odje­de osla­vit Tasongovy naro­ze­ni­ny do kem­pu („ješ­tě vez­mě­te out­do­o­ro­vý pro­jek­tor a pej­sko­vi neza­po­meň­te dát japon­ské kra­bí tyčin­ky!“), mohou se všich­ni čty­ři pove­de­ní slu­žeb­ní­ci sejít v domě: Odpočinek na zahra­dě, popí­je­ní a dob­ré jíd­lo v luxus­ním inte­ri­é­ru, bub­lin­ko­vá kou­pel s vel­ko­for­má­to­vou tele­vi­zí na stě­ně, „uči­tel Kevin“ plá­nu­je, jak začne se svou žač­kou  ofi­ci­ál­ně cho­dit a jed­nou si ji mož­ná dokon­ce vez­me za ženu („To by pak mohl být dům rodi­čů tvé man­žel­ky!“ a ani o svat­bě by pře­ce nemu­se­lo prac­ně vytvo­ře­né inko­gni­to prask­nout: „Můžeme si pře­ce na sva­teb­ní obřad najmout her­ce, kte­ří budou hrát naše rodi­če!“), pros­tě idy­la, kte­rá je dob­rá tak do happy-endu, ale nastává-li v polo­vi­ně fil­mu, nevěs­tí to vět­ši­nou nic jiné­ho, než že se celá peč­li­vě a po kous­kách doved­ně vysta­vě­ná kon­struk­ce zří­tí. Počkejte, psssst, kdo to zvo­ní? Ano, je to před nedáv­nem vyho­ze­ná hos­po­dy­ně, kte­rá prý si v tom spě­chu jen něco zapo­mně­la ve skle­pě, to jsou ty nená­pad­né dve­ře mezi nasví­ce­ný­mi poli­ce­mi s luxus­ním nádo­bím. Hned si to vez­me a zase ode­jde a všich­ni budou spo­ko­je­ni.

Photo © CJ Entertainment
V tom­to oka­mži­ku bude dob­ré vyprá­vě­ní děje ukon­čit. Do této chví­le jde „jen“ o sviž­ně nato­če­nou čer­nou kome­dii, do kte­ré ale náh­le při­chá­zí motiv bouř­ky, kte­rý odve­de děj pře­dem jen stě­ží odhad­nu­tel­ným smě­rem. Vlastně v půl­ce jako kdy­by začí­nal úpl­ně nový film, film žánro­vě jen vel­mi obtíž­ně zařa­di­tel­ný: Co to asi bude? Detektivka? Sociální dra­ma? Psychothriller? Satira? Groteska? Nebo snad Masakr moto­ro­vou pilou? Anebo od vše­ho tro­chu? Myslím, že je dob­ré se pro prv­ní shléd­nu­tí fil­mu nechat pře­kva­pit. Sice nemí­vám moc rád fil­my (ani kníž­ky), kte­ré jsou posta­ve­né výhrad­ně na pře­kva­pe­ní, kte­ré když se jed­nou odha­lí, nemá vět­ši­nou cenu film vidět (a kníž­ku pře­číst) zno­vu. Tak to u Parazita nepla­tí, jak jsem si sám na sobě ově­řil: Kvůli tomu­to člán­ku jsem si více než dvou­ho­di­no­vý film naor­di­no­val ješ­tě jed­nou a musím říct, že podru­hé jsem si ho para­dox­ně užil víc než popr­vé, pro­to­že si divák může vychut­nat růz­né názna­ky a sou­vis­los­ti už s vědo­mím dal­ší­ho toku pří­bě­hu. Jako člo­věk nesná­ším mani­pu­la­ci, ale jako fil­mo­vý divák doká­žu s potě­še­ním sle­do­vat, když mě zku­še­ný reži­sér vede mís­ty, kde mě chce mít, když ve mně cíle­ně vzbu­zu­je urči­tá oče­ká­vá­ní, kte­rá zase obra­tem s gustem roz­me­tá; a této režij­ní mani­pu­la­ce si v pří­pa­dě výbor­né­ho reži­sé­ra Bong Joon-hoa divák uži­je dosta­tek.
Photo © CJ Entertainment

Těch drob­ných fil­mař­ských rados­tí je k vidě­ní spous­ta: Můžete vidět mobil­ní tele­fon jako zbraň mož­ná účin­něj­ší než by byla sku­teč­ná bou­chač­ka Drsného Harryho v podá­ní Clinta Eastwooda („Nepřibližujte se, nebo zmáčk­nu tla­čít­ko ODESLAT, je to jako knof­lík od rake­ty, sta­čí pohro­zit.“ Mimochodem, vzpo­mněl jsem si při tom na nej­spíš už zapo­me­nu­tou ale ve své době cel­kem slav­nou „dál­ko­věo­vla­da­čo­vou“ pis­tol­nic­kou scé­nu ze Svěrákova fil­mu Akumulátor 2). Můžete vidět, jak to vypa­dá, když na úklid po mejda­nu máte jen osm minut a ješ­tě musí­te návdav­kem stih­nout uva­řit spe­ci­ál­ní zbo­hat­lic­kou vari­an­tu nud­lí „ččap­cha­gu­ri“.  Bude taky dob­ré, když si před shléd­nu­tím fil­mu tro­chu oprá­ší­te mor­se­ov­ku („Co ten sen­zor zase blb­ne?“). A doce­la dob­ře pozná­te, jest­li pla­tí korej­ské pří­slo­ví, že „v domě, ve kte­rém žije duch, se dob­ře daří busi­nessu.“ Ehmmm, to víte, že malý Tasong jed­nou tako­vé­ho ducha na vlast­ní oči viděl a od té doby malu­je zvlášt­ní arte­fak­ty „v zóně schi­zofre­nie“?

Photo © CJ Entertainment
Možná, že podob­ně jako ředi­tel Park ucí­tí­te spe­ci­fic­ký zápach řidi­če Kima - něco jako dlou­ho kva­še­nou řed­kev nebo tako­vý ten smrad, jako když se mácha­jí had­ry („Pohybuje se sice na kra­ji, ale meze nepře­kro­čí, ale ten jeho zápach ano, ten se dosta­ne až na zad­ní sedač­ky mer­ce­de­su“). A mož­ná je to jen zápach lidí, co jez­dí met­rem („neří­ká se náho­dou met­ru v Praze lás­ky­pl­ně „soc­ka“?). Možná odha­lí­te neče­ka­né váš­ně, kte­ré se vymknou z opra­tí, jakmi­le je „jis­to­ta“, že se svět prá­vě nedí­vá, a nemu­sí­me se tak sta­rat o to, abychom si zacho­va­li úro­veň. Možná pozná­te fatál­ní roz­por, kte­rý by naše nejme­no­va­ná slav­ná spi­so­va­tel­ka nej­spíš vyjá­d­ři­la titu­lem „Na gau­či a v pod­gau­čí“. A zjis­tí­te, že je prak­tic­ké byd­let vyso­ko na kop­ci, pro­to­že bouř­ko­vá voda i ty nejhnus­něj­ší splaš­ky nako­nec vždyc­ky dora­zí až dolů do údo­lí, kde jsou všich­ni - v tom lep­ším pří­pa­dě ovšem - cítit po dlou­ho kva­še­né ředkvi a po moči opil­ců. Je to spra­ved­li­vé a dá se pro­ti tako­vé roz­či­lu­jí­cí fyzi­kál­ní při­ro­ze­nos­ti při­pra­vit něja­ký plán? „Lidi si nesmí dělat plá­ny. Kde není plán, nemů­že se nic poka­zit.“ Ale lidé si i přes­to své plá­ny děla­já: Někdo v nich má rau­to­vé sto­ly ve for­ma­ci jes­třá­bí­ho kří­d­la a loso­so­vé stea­ky, někdo jen malý kou­sek bez­peč­né dře­vě­né pod­la­hy na přespá­ní. Mohou se tako­vé svě­ty vůbec někdy oprav­du pro­tnout, aniž by to dopadlo špat­ně? „Všichni vypa­da­jí tak skvě­le, jsou tak při­ro­ze­ní... Řekni, hodím se sem?“
 

 

Photo © CJ Entertainment
 
Ale kdo vlast­ně je vůbec tím para­zi­tem z názvu fil­mu? A kdo tedy hra­je titul­ní roli? Každý divák si asi odpo­ví pod­le své­ho vlast­ní­ho pohle­du a výkla­du, ale pod­le mě se adep­tů dá najít víc, v jis­tém smys­lu snad dokon­ce jde o všech­ny význam­něj­ší posta­vy, kaž­dá svým vlast­ním způ­so­bem. Dají se uve­de­né vari­an­ty para­zi­to­vá­ní tole­ro­vat? Dá se nad nimi usmí­vat? Jsou pocho­pi­tel­né nebo opo­vr­že­ní­hod­né? Mohou koexis­to­vat? A mohou jed­na dru­hou chá­pat? Nejsou to jed­no­du­ché otáz­ky a kaž­dý film je své­mu divá­ko­vi nekla­de. Výborný Parazit mezi tako­vé fil­my k mé vel­ké rados­ti pat­ří. Na tom vůbec nic nemě­ní, že já bych nej­spíš stej­né téma zpra­co­val úpl­ně jinak, což je ovšem pěk­ná aka­de­mic­ká před­sta­va, kte­rá má jedi­nou vadu na krá­se - totiž že tako­vé ori­gi­nál­ní téma by mě nena­padlo snad ani ve snu.
Mimochodem, moc mě poba­vi­lo, když jsem kde­si na inter­ne­tu našel žánro­vé zařa­ze­ní fil­mu jako Komedie a záro­veň Drama. Na těch dvou slo­vech je doce­la pěk­ně vidět, jak si „zařa­zo­va­či“ s tím­to fil­mem nevě­dí rady, což vždyc­ky potě­ší mou ško­do­li­bost :-).

A co vy? Viděli jste už ten­to film? Znáte něja­ké zástup­ce jiho­ko­rej­ské kine­ma­to­gra­fie? (Já jsem před deví­ti lety na blo­gu psal např. o Kim Ki-dukově fil­mu 3-iron) A líbi­lo by se vám byd­let v tako­vém domě? 🙂


Photo © CJ Entertainment


Podívejte se na hodnocení Parazit na Kinoboxu.


Jak bude rekla­ma vypa­dat?
-
Nechceš zde rekla­mu napo­řád jen za 50 Kč?
Zobrazit for­mu­lář pro nákup
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 4,61007 s | počet dotazů: 259 | paměť: 72256 KB. | 01.05.2024 - 01:23:39