Kritiky.cz > Články > Skiathos Trail Run

Skiathos Trail Run

f62d5b72e6 105637225 o2
f62d5b72e6 105637225 o2
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...
Od té doby co si tak pobí­hám svě­tem jsem si pohrá­val s myš­len­kou zku­sit si něja­ký ten závod v zahra­ni­čí. Jelikož se navíc pra­vi­del­ně pokou­ší­me o obje­vo­vá­ní Řecka, tak vol­ba padla prá­vě na tuto zemi. Pečlivě jsem prosviš­těl web Running Greece a runningnews.gr a vol­ba vzhle­dem k časo­vým mož­nos­tem a výle­tář­ským tou­hám padla na ost­rov Skiathos.
Ano, tak­to půvab­né je hlav­ní měs­to ost­ro­va.
Skiathos se nachá­zí v Severních Sporádách a mezi turis­ty je znám jako „ten řec­ký ost­rov s div­ným letiš­těm“. Posuďte sami, pro fanouš­ky pozo­ro­vá­ní leta­del ide­ál­ní zále­ži­tost....
Jezdí sem hod­ně Britů a ost­rov obec­ně dost těží z toho, že se neda­le­ko natá­če­la fil­mo­vé ver­ze muzi­ká­lu Mamma Mia, na kte­rém si dost lidí ulí­tá­vá a Řekové pocho­pi­tel­ně nechtě­jí nechat ten­to zdroj peněz ležet ladem. Najdete tu tak plav­bu ve sty­lu Mamma Mia, mož­nost mít svat­bu ve sty­lu Mamma Mia, či ve měs­tě dokon­ce cuk­rár­nu s názvem Mamma Mia, kde však pře­kva­pi­vě mají vel­mi dob­ré pochout­ky.
Ideální stra­va něko­lik dní před závo­dem...
Ve výsled­ku je tak Skiathos doce­la turis­tic­kým ost­ro­vem. Není to ale naštěs­tí něja­ký „par­ty island“, vět­ši­nou pře­va­žu­jí star­ší výlet­ní­ci, tak­že na kon­ci sezó­ny se to doce­la dá zvlád­nout (i když ces­ty pře­pl­ně­ným auto­bu­sem a tam se prodíra­jí­cí prodavač líst­ků mě asi budou stra­šit dlou­ho). O něja­ký nepo­sk­vr­ně­ný ráj se však urči­tě nejed­ná a míst­ní (těch cca 5000 stá­lých oby­va­tel ost­ro­va) ví, jak mají své dědic­tví kapi­ta­li­zo­vat.
Abych samo­zřej­mě nezněl moc nega­tiv­ně, tak bych měl urči­tě zmí­nit, že ost­rov má mno­ho turis­tic­kých ste­zek, kte­ré jsou jako stvo­ře­né pro obje­vo­vá­ní. Příroda je tu (zejmé­na v západ­ní čás­ti ost­ro­va) sku­teč­ně půvab­ná a láká s batůž­kem na zádech k obje­vo­vá­ní zastr­če­ných plá­ží. Třeba tady...
Za zmín­ku pocho­pi­tel­ně sto­jí i kláš­ter Evangelistria, kde byla v roce 1807 zho­to­ve­na prv­ní řec­ká vlaj­ka (míst­ní jsou na to dost hrdí a občas mají toto datum spo­lu s vlaj­kou tře­ba na autě a tak...). Za 2 eura lze vlézt do expo­zi­ce v kláš­te­ře a tam máte mož­nost spat­řit ori­gi­nál tkal­cov­ské­ho sta­vu. Tehdy na vlaj­ku pří­sa­ha­lo něko­lik řec­kých vlas­ten­ců, mezi nimi byl i jaký­si Andreas V. Miaoulis, kte­ré­ho si bůhví­proč pořád před­sta­vu­ji s koči­čí hla­vou...
Tímto oslím můst­kem jsem se aspoň dostal k dal­ší devi­ze ost­ro­va - ke kočkám. Nalijme si čis­té­ho piva, Řekové zpra­vi­dla moc koč­ky nemu­sí a jsou pro ně v lep­ším pří­pa­dě něco jako u nás holu­bi ve měs­tech. Jen málo­kde na pev­ni­ně nalez­ne­te rodi­nu, kte­rá by se sta­ra­la o koč­ku tak, jak je zvy­kem u nás. Skiathos je v tom­to smys­lu dobrou výjim­kou, protože z ini­ci­a­ti­vy jed­né brit­ské dámy má malou koči­čí cha­ri­tu, díky níž je těm­to tvo­rům na různá mís­ta po ost­ro­vě dis­tri­bu­o­vá­no jíd­lo, o han­di­ca­po­va­né koč­ky se někdo sta­rá, apod. Ve výsled­ku jsou tak tam­ní koč­ky o pozná­ní hez­čí než tře­ba ty na Krétě. Více info lze nalézt zde.
Každý kraj má své­ho slav­né­ho rodá­ka. Někde jich je více, jin­de sta­čí jeden. Na ost­ro­vě Skiathos tuto funk­ci plní pan Papadiamantis. Ve měs­tě lze nalézt jeho dům s malou expo­zi­cí (za 2 eura), kte­rá tro­chu při­po­mí­ná výsta­vu ve fil­mu Jára Cimrman leží­cí spí­cí, i zde totiž mají popis­ky typu „pohov­ka, na kte­ré mis­tr napo­sle­dy vyde­chl“. Našince potě­ší v sute­ré­nu domu sbír­ka pře­kla­dů do růz­ných jazy­ků, kde nechy­bí češ­ti­na v podo­bě povíd­ko­vé sbír­ky „Moře náš osud“ vyda­né v Československu roku 1989. Jinak čes­ky mis­tro­vi nic nevy­šlo, nicmé­ně dá se číst i v ang­lič­ti­ně, tak­že v leta­dle jsem si pročetl jeho povíd­ku „The Gleaner“. Papadiamantis píše zají­ma­vě, čti­vě, asi by se dal šoup­nout mezi rea­lis­ty, tro­chu mi to při­po­mí­na­la Dickense. Většinu své­ho díla věno­val ost­ro­vu Skiathos a popi­su neleh­ké­ho živo­ta tam­ních oby­va­tel, což v 19. sto­le­tí fakt nebyl med (ano, obje­vu­jí se tu mrt­vé děti, děty hla­do­vě­jí­cí, sta­ra­jí­cí se pra­ro­di­če, prosto­páš­ní lidé a samo­zřej­mě také lep­ra...).
Většina turis­tic­ky pozi­tiv­ních míst má své „haj­láj­ty“, tedy mís­ta, kde se kaž­dý fotí, kde kaž­dý musí být, atd. V pří­pa­dě toho­to ost­ro­va si trouf­nu tvr­dit, že podob­ným mís­tem je pláž Lalaria. Usmívá se na vás už z prospek­tů na letiš­ti a ono „skal­ní oko“ si sku­teč­ně brzy snad­no zapa­ma­tu­je­te.
Dost blbý ale je, že na ono mís­to se může­te dostat jen lodí (pokud tedy nejste vel­mi zku­še­ní horo­lez­ci), čehož pocho­pi­tel­ně vyu­ží­va­jí růz­né doprav­ní spo­leč­nos­ti.
Moře obec­ně je pro ost­rov­ní oby­va­te­le pocho­pi­tel­ně vel­mi důle­ži­tou věcí, v minu­los­ti býva­lo pří­su­nem potra­vy, v sou­čas­nos­ti důvo­dem pří­su­nu mno­hých turis­tů. Dříve ale také způ­so­bo­va­lo růz­né nepří­jem­nos­ti, jed­nou z těch význam­něj­ších je beze­spo­ru pří­tom­nost pirá­tů. Ti ve stře­do­vě­ku sužo­va­li míst­ní svý­mi rejsa­mi nato­lik, že se jed­no­du­še roz­hod­li pře­stě­ho­vat své měs­to - a to ide­ál­ně co nej­vý­še na co nej­bez­peč­něj­ší pozi­ci. Výsledkem bylo tzv. „Kastro“, měs­to v sever­ní čás­ti ost­ro­va, kam byl pří­stup na vel­ká ska­lis­ka jen skr­ze rela­tiv­ně malý dře­vě­ný most. Místní tam dle­li až do roku 1830, kdy usou­di­li, že nazrál čas na návrat na původ­ní pozi­ci. Dnes v Kastru najde­me jen rui­ny a pár kos­te­lů, půso­bí to ale napros­to úžas­ně...
Koukám ale, že jsem původ­ně chtěl psát o něčem úpl­ně jiném a lin­ka vyprá­vě­ní mi zača­la pozvol­na nezvla­da­tel­ně odbí­hat. Pardon.
Běžecký závod na Skiathosu se pořá­dá - tuším - od roku 2012, míst­ní pořa­da­te­le poměr­ně čas­to hýbou s ter­mí­ny, někdy se koná v květ­nu, jin­dy v říj­nu, letos to vyšlo na září (což mi vzhle­dem k poča­sí při­jde jako ide­ál­ní). Jedním z důvo­dů bude patr­ně dostat na závod dost lidí ze zahra­ni­čí, kte­ří tu trá­ví svo­ji dovo­le­nou. To se daří. Zároveň ale závod není něja­kou masov­kou. Na všech­ny tra­tě (Skiathos Trail Run nabí­zí 21 km a 10 km + něja­ké men­ší dět­ské závo­dy, kde běže­li jen míst­ní děti) se zpra­vi­dla při­hla­šu­je méně než 100 jedin­ců, což mi vyho­vu­je, ano­ny­mi­ta může odpad­nout stra­nou, lépe se sdí­lí zku­še­nos­ti a v kři­vo­la­kých ulič­kách není nut­no pou­ží­vat „ost­ré lok­ty“.
Ještě zpát­ky k těm vzdá­le­nos­tem. Už jsem se s tím totiž v Řecku setkal, udá­va­ná dél­ka tra­ti totiž zna­čí jen její při­bliž­nou dél­ku sku­teč­nou. 10 km (na kte­ré jsem se nako­nec při­hlá­sil) ve sku­teč­nos­ti není deset, ale zhru­ba jen něja­kých 9,2. Já vím, roz­díl není vel­ký, ale když je člo­věk z ČR zvyk­lý na to, že dél­ky závo­dů tu více­mé­ně sedí s tole­ran­cí 100 met­rů s avi­zo­va­ný­mi čís­ly, tak to tro­chu pře­kva­pí.
S před­sti­hem tedy přes inter­net zapla­tím star­tov­né 10 euro, což se mi jeví jako cel­kem solid­ní cena. Svůj názor však po pří­le­tu musím opra­vit. Není to solid­ní cena...., je to cena pří­mo famóz­ní! Hned se dosta­nu k tomu proč tomu tak je.
Součástí závo­du je totiž i slav­nos­tí večer před star­tem, kdy jsme se shro­máž­di­li u býva­lé pev­nůst­ky Bourtzi (posta­vi­li ji Benátčané, ale něja­kou část své minu­los­ti slou­ži­la také jako nemoc­ni­ce pro lepro­i­ky, základ­ní ško­la a dnes je tam sty­lo­vé café, ven­kov­ní diva­dlo a muze­um námoř­nic­tví), odkud s nut­ným časo­vým zpož­dě­ním (kte­ré je v této zemi něco jako národ­ní zvyk) za vše­o­bec­né­ho švi­to­ře­ní roz­lič­ných jazy­ků (pře­vlá­dá řečti­na) vydá­vá­me s míst­ním gym­na­zi­ál­ním uči­te­lem Janisem na prohlíd­ku měs­ta. Janis mi při­jde jako vel­mi zapá­le­ný patri­ot, s nad­še­ním poví­dá o zají­ma­vých stav­bách a mís­tech, kte­ré mají sou­vis­lost s míst­ním spi­so­va­te­lem Papadiamantisem, uka­zu­je nám také loka­li­tu, kde pod vodou se svý­mi stu­den­ty obje­vil zbyt­ky zdi­va, kte­ré patr­ně ve stře­do­vě­ku chrá­ni­lo pří­stav. Je to hod­ně zají­ma­vé, ale s jed­nou malou vadou. Janis hovo­ří řec­ky. Občas jej zasta­ví jeho kole­gy­ně a pokou­ší se základ projevu pře­klá­dat do ang­lič­ti­ny. Je to roz­to­mi­le impro­vi­zo­va­né a při­sti­hu­ji se u toho, že se v jejich pří­tom­nos­ti cítím dost pri­ma.
Se zapa­da­jí­cím slun­cem postu­pu­je­me dál měs­tem, Janis a jeho kole­gy­ně nás upo­zor­ňu­jí na malé čer­ve­né šip­ky na zemi, kte­ré zna­čí trať závo­du a mé pode­zře­ní ohled­ně tra­ti se stá­vá jis­to­tou. Když jsem si totiž před­tím prochá­zel měs­to, tak jsem si říkal, že se něko­mu ze závod­ní­ků asi muse­la zbláz­nit GPS, protože tudy ROZHODNĚ žád­ný závod běžet nemů­že (jed­na­lo se o malou pěšin­ku nad mořem na ská­le, kde se ved­le sebe neve­jdou ani dva lidé). Na dru­hou stra­nu proč ne, aspoň to bude zají­ma­vé. Pokračujeme k míst­ní­mu hřbi­to­vu, kde se oddě­lu­je trať pro 21 km a 10 km. Po dal­ší exkur­zi do míst­ní minu­los­ti nás však čeká zla­tý hřeb veče­ra. Společná pas­ta par­ty!
Zažil jsem tedy už na závo­dech lecos, ale tato pas­ta par­ty byla napros­to doko­na­lá. Nemusím snad ani dodá­vat, že veš­ke­rá kon­zu­ma­ce byla v ceně star­tov­né­ho (to je těch 10 euro) a kon­zu­mo­vat mohl i váš dopro­vod, kte­rý nebyl počet­ně ome­zen. Ve výsled­ku jsem se naje­dl tak, jako na ost­ro­vě dosud ne. K mání neby­la jen „pas­ta“, tedy zde těs­to­vi­ny s raj­ča­to­vou omáč­kou, ale i řec­ké souvla­ki a spous­ta jiných dob­rot. Připomínám, že to vše v ceně 10 euro za star­tov­né, k čemuž je nut­no při­po­čí­tat i trič­ko závo­du a finisher­skou medai­li. Klobouk dolů, když to srov­nám s někte­rý­mi čes­ký­mi závo­dy, kde máte ome­ze­né pří­dě­ly těs­to­vin, za tri­ko musí­te dát dal­ší stov­ky orga­ni­zá­to­rům, apod., tak sku­teč­ně všech­na čest.
Velkou nevý­ho­dou na pas­ta par­ty ale bylo to, že jsme neu­mě­li řec­ky... Několik řec­kých závod­ní­ků si mě při­šlo prohléd­nout a po krat­ším roz­ho­vo­ru „za kolik že mám nor­mál­ně desít­ku a kte­rou trať běžím“ asi usou­di­li, že pro ně nepřed­sta­vu­ji vel­ké nebez­pe­čí a šli spát. To je konec­kon­ců dob­ré roz­hod­nu­tí, není nad kva­lit­ní spá­nek před závo­dem.
Ráno ces­tou auto­bu­sem na start potká­vá­me sku­pi­nu Angličanů v běžec­kém oble­če­ní, mrk­ne­me na sebe a je nám jas­né kam všich­ni jede­me. Jsou poví­da­ví a brzy pře­třá­sá­me novin­ky ze svě­ta fot­ba­lu. Potěšilo mě, že zna­jí praž­skou Slavii a vidě­li odváž­ný boj na půdě milán­ské­ho Interu. Většinou to jsou fan­do­vé FC Liverpool a běží del­ší trať 21 km, s tro­chou legra­ce dodá­va­jí, že musí běžet rych­le, aby stih­li odpo­led­ní fot­ba­lo­vý zápas v baru. Trochu mě tak mrzí, že jsem si také nezvo­lil 21 km, ale když jsem si na jaře toho­to roku pla­til star­tov­né, tak jsem si říkal něco o tom, že jedu na dovo­le­nou a nebu­du se moc honit a své jis­tě sehrá­la i infor­ma­ce o nastou­pa­ných met­rech na del­ší tra­ti. Prý něco přes 900. Jo, ost­rov to je dost kop­co­vi­tý.
Na star­tu je cel­kem klid, vyzve­dá­vám si čís­lo a pra­zvlášt­ní čip, kte­rý se při­pí­ná na tra­nič­ky u bot (ješ­tě jsem se s tím tedy nese­tkal). Trochu se roz­klu­šu po Bourtzi, násle­du­je povin­né odsko­če­ní „na malou“ a už se hrnu ke star­tu, kde mezi­tím Janis se svým zvuč­ným hla­sem udí­lí něja­ké poky­ny v řečti­ně. Vytuším, že je to opa­ko­vá­ní popi­su tra­sy. Tu naštěs­tí znám.
No a pak je start. Se závo­dem se to má tak, že se běží za plné­ho provozu, tedy na sil­ni­cích jez­dí auta, motor­ky (prostě vše, co tam nor­mál­ně jez­dí), v ulič­kách jsou lidé a koč­ky, tak­že nevy­rá­žím po nábře­ží úpl­ně napl­no, protože se bojím koli­ze. Ta se naštěs­tí neko­ná. Po asi 250 met­rech násle­du­je něko­lik toči­tých scho­dů, pak dal­ší stou­pá­ní, rovin­ka, kon­t­ro­la zda násle­du­ji čer­ve­né znač­ky, pře­běh pěši­ny na ská­le (to se mi ule­ví), kde se postup­ně zavě­šu­ji za jed­no­ho závod­ní­ka, kte­rý vypa­dá, že závod nebě­ží popr­vé. S jeho zády před mým zra­kem absol­vu­ji pak už celý zby­tek závo­du. Ten po něko­li­ka kilo­me­t­rech opouš­tí měs­to, probíhá­me oko­lo míst­ní­ho fot­ba­lo­vé­ho sta­di­o­nu a něko­li­ka posled­ních domeč­ků, kde za plo­tem sedí míst­ní a bouř­li­vě fan­dí a dostá­vá­me se do jaké­ho­si oli­vo­vé­ho sadu, pak to bere­me přes něja­ké pole, kde za plo­tem nesto­jí lidé, ale sku­pin­ka psů (a nefan­dí, jen výhruž­ně ště­ká, což ve mně evo­ku­je nebla­hé vzpo­mín­ky na Krétu, kde se na mě při běhu jeden podob­ný ostře obo­řil).
Odtud vybí­há­me zno­vu na asfalt, oběh­ne­me letiš­tě (naštěs­tí nic nepři­stá­vá), pak i jeze­ro (pách­nou­cí) a pak už si to šupajdí­me hez­ky po nábře­ží do cíle. Na začát­ku mě dost sil stá­ly scho­dy, nemám s nimi na závo­dech žád­né zku­še­nos­ti a teď toho trp­ce litu­ji. Stoupání je to dost prud­ké a mož­ná jsem měl zvol­nit. Na sil­ni­ci násle­du­je povin­né klič­ko­vá­ní mezi jedou­cí­mi vozi­dly, v pří­sta­vu pak zrov­na zakot­vil něja­ký tra­jekt a je nut­né se vyhnout pří­va­lu vystu­pu­jí­cích pasa­žé­rů, a pak už jen rych­le do cíle. Ufff, byla to makač­ka.
Ve výsled­ku je z toho 4. mís­to z 36 závod­ní­ků, což sice vypa­dá hez­ky, ale jed­nak je to nepo­pu­lár­ní „bram­bo­ra“ a zadru­hé vět­ši­na závod­ní­ho pole byli běžeč­tí hobí­cí, popř. turis­té, tak­že netře­ba umís­tě­ní pře­ce­ňo­vat. Trochu mě také zamr­zí, že jsem si lépe neroz­vr­hl síly, protože na 3. mís­to chy­bě­lo něja­kých 25 vte­řin, ale poz­dě bycha honi­ti, že...
Mé dojmy ze závo­du jsou však více než dob­ré. Zaběhnout si něco v zahra­ni­čí je prostě za mě jaká­si „při­da­ná hod­no­ta“, člo­věk se podí­vá na mís­ta, kam by se nor­mál­ně nevy­dal, dá se navá­zat kon­takt s lid­mi z jiných zemí a může­te porov­ná­vat s tím, jak se závo­dy pořá­da­jí u nás. Je to pod­le mého názo­ru také tro­chu alter­na­tiv­něj­ší způ­sob pozná­vá­ní nové­ho mís­ta. S tro­chou nad­sáz­ky se dá říci, že toho „oběh­ne­te dale­ko více, než by šlo obcho­dit“.
Skiathos Trail Run mohu kaž­do­pád­ně dopo­ru­čit, je to rela­tiv­ně malý závod děla­ný s vel­kým srd­cem - i když to zní tro­chu jako kýč Usmívající se.

Jak bude rekla­ma vypa­dat?
-
Nechceš zde rekla­mu napo­řád jen za 50 Kč?
Zobrazit for­mu­lář pro nákup

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
  • Children of the Corn: Revelation (2001) 14. ledna 2013 Children of the Corn: Revelation (2001) Jaké tajemství skrývá kukuřice tentokrát? Jamie se rozhodne navštívit svou babičku v místě zvaném Hampton Arms, které se nachází na okraji malého městečka v Nebrasce. Stará paní jí už […] Posted in Horory
  • Xbox Game Pass roste enormní rychlostí. Microsoft se nově...22. září 2020 Xbox Game Pass roste enormní rychlostí. Microsoft se nově... Xbox Game Pass roste enormní rychlostí. Microsoft se nově pochlubil, že si jejich předplatné nyní platí více než 15 milionů uživatelů. To je o pět milionů více, než tomu bylo před pěti […] Posted in Krátké herní aktuality
  • Šárka Zmátlíková: Kárová dáma7. prosince 2015 Šárka Zmátlíková: Kárová dáma Máte rádi záhady? Takové ty záhady, kdy vás autor donutí knížku přečíst celou, jinak se nedozvíte pravdu? Pokud ano, tak vás zajisté zaujme nová knížka Kárová dáma, od spisovatelky Šárky […] Posted in Recenze knih
  • Monster in the Closet (1986) 12. června 2016 Monster in the Closet (1986) Někdo má ve skříni neskutečný bordel, někdo gumového bubáka… Malé městečko v Kalifornii zachvátí panika, poté co bylo nalezeno několik mrtvých lidí a domácích mazlíčků v […] Posted in Horory
  • PRAŽSKÉ FILMOVÉ LÉTO    TŘI KINA NABÍZEJÍ ODPOLEDNÍ PROJEKCE ZA 30 KČ26. června 2012 PRAŽSKÉ FILMOVÉ LÉTO TŘI KINA NABÍZEJÍ ODPOLEDNÍ PROJEKCE ZA 30 KČ Vážení filmoví přátelé, loňská návštěvnost přehlídky Pražské filmové léto potvrdila mimořádný zájem veřejnosti o kino i během parného léta. Na tento úspěch pražská kina Aero, […] Posted in Články
  • Slender Man 20. srpna 2018 Slender Man Slender Man jako postava patří mezi snad nejznámější creepypasty které kolují po internetu. Tyhle krátké hororové příběhy, jejichž popularita byla pár let zpět na vrcholu, mají své […] Posted in Filmové recenze
  • Francis Scott Fitzgerald – Veľký Gatsby12. července 2016 Francis Scott Fitzgerald – Veľký Gatsby Nestáva sa mi často, že by som si po pozretí filmu dodatočne prečítala aj knihu – ako to bolo v prípade Veľkého Gatsbyho. Z knihy (i filmu) bola očarená aj moja mladšia sestra, ktorá […] Posted in Recenze knih
  • Pokoj 140826. května 2009 Pokoj 1408 Dnešní filmové horory a remaky dalších různých hororů už poměrně dost nudí a jejich celková kvalita také dosti pokulhává. Naštěstí se ale na internetu, a poté i zde na našem webu, objevila […] Posted in Recenze
  • Square Enix 18. 3. uspořádá vlastní jarní prezentaci....14. března 2021 Square Enix 18. 3. uspořádá vlastní jarní prezentaci.... Square Enix 18. 3. uspořádá vlastní jarní prezentaci. Láká na odhalení nového Life is Strange se zcela novým protagonistou. Ve hře je i oznámení nedávno uniklé Tomb Raider: Definitive […] Posted in Krátké herní aktuality
  • Hry s říkadly pro nejmenší - Pro děti od 6 týdnů do 5 let27. září 2023 Hry s říkadly pro nejmenší - Pro děti od 6 týdnů do 5 let Pokud máte doma batole a nevíte co s ním, tedy rádi byste rozvíjeli jeho motorické dovednosti, sáhněte po nové knize z pera Zuzany Pospíšilové. Je určená rodičům dětí od předškolního věku […] Posted in Recenze knih
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 3,46733 s | počet dotazů: 259 | paměť: 72263 KB. | 21.05.2024 - 06:22:53