My jsme neposlouchali. Varovali nás, že pokud, nedej Bože, je místem příběhu Rusko a hlavní hrdina se nejmenuje Bourne, čekejte to nejhorší. Nevěřili jsme.
Někteří sarkasticky připomínali, že adaptace počítačových her jen málokdy stojí za pozornost. Při tom nezapomínali neslušně ukazovat prstem na chudáka Uweho. Jenomže my jsme znovu a znovu rozhodným hlasem opakovali svoje: „Ne!“ Neboť věříme v sílu lidského ducha! S něhou vzpomínáme na Angelinu Jolie, která by bez 3D-stříleček nemohla cestovat po světě a pokaždé si na památku přivážet další dítě, ani s B. Pittem by jí to tak dobře nedopadlo. Pročež ponechme stranou řeči o věcech předcházejících vzniku filmu a řekněme si, proč tak očekávaný projekt ve výsledku stojí za starou bačkoru.
Problém rozhodně nespočívá v přehlížení základních reálií. Dopravní značky v bulharštině až tak nevadí, ani nápis Народен театр Иван Вазов. Ne, není to prach mrtvého bulharského básníka, který nedopřeje srdci klidu, vždyť o „nic“ nejde. Kupříkladu James Bond naprosto bezstarostně jezdil v tanku a ničil vše, co stalo špatně na svém místě. Bylo to dokonce zábavné. Tak proč se u Hitmana po 20 minutách nikdo nesměje?
Začínat tím, že autoři před vznikem scénáře neopomenuli shlédnout Bourneovu trilogii, je i beztak konstatováním zřejmé skutečnosti. Točí přece film podle PC hry, proč se přetěžovat? A tak, chudák, Timothy Olyphant pobíhá tam a zpátky pokoušeje se porozumět, jakou logiku má jednání jeho postavy. Rovněž zkouší nedávat najevo pocity ze slečny s make-upem dle letní módy na E 55.
V jednom království za devatero horami žil kdysi klon zabiják. Jednou oddělá afrického válečného zločince, jindy si zastřílí na ruského prezidenta. Zkrátka co mu řeknou, to bezchybně provede. Snad jenom na ženy si nedovolí vztáhnout ruku. Obzvláště má slabost pro takové, co vypadají jako výše zmíněné slečny lehčích mravů. Kvůli podobným typům má agent 47 těžkou krizi, kvůli níž volí únik někam do klidu, aby se uvedl do duchovní rovnováhy. Co bychom se divili? Byl přece veden přísnými duchovními k víře v trpělivost a jistě také věří, že svět se mění nikoli silou zbraně, ale Božím slovem a láskou.
Z jeho způsobu života plného násilí není jednoduchá cesta. Za použití stejných lebkounů je na Agenta 47 uspořádán hon s pomocí metod, jakých donedávna sám užíval. Mimochodem stejně tetovaných klonů se v Rusku poflakují hordy. Nikomu však nepřijdou podezřelí – kdepak přízvuk, lysá hlava a tetování. Jenom jeden afro-klon z toho vychází dobře, protože mu není vidět čárový kód na lebce. No a teď se má rozhodnout, kdo s koho. Buď je všechny pošle na schůzku s Pánem 47-čka, nebo oni, ať už tím myslíme kohokoli, jeho.
No dobře, podobně inteligentní scénář nevidíme poprvé. Rádi bychom, aby se na předváděné dalo aspoň dívat. Tak čtyři scény se stylovými pistolemi a lysinou uprostřed obrazovky se napočítat dají, ale ten zbytek je prostě takový divný. Akce není akcí, nájemný vrah není nájemným vrahem, ta baba je cáklá… Všichni agenti zabijáci, agenti Interpolu a FSB jenom zmateně pobíhají a hrozí zbraněmi. Hlavní hrdina má slabost pro vyskakování oknem a vození mrtvol v kufru auta. Zároveň se tváří naprosto výmluvně. Z jeho výrazu jasně čtete otázku „Co se to vlastně děje?“.
Film měl rozpočet 70 mil. dolarů. Kéž by za ně natočili něco jiného! Každopádně ti, kdo znají herní sérii, se na Hitmana stejně podívají. Když poběží titulky, vstanou, půjdou k oknu a budou s kamennou tváří uvažovat, jestli se zasmát, nebo spáchat sebevraždu.
Photo © Twentieth Century-Fox Film Corporation
A zase kdosi vnucuje svůj neochvějně nejmoudřejší názor, jak se mám dívat na film.
Já mám Hitmana jako oddychovku, Tim to hraje skvěle, zápletka slušná, kdo nechce, ať se nedívá.
Když už Hitman, tak dávám přednost druhé jeho zfilmované verzi z roku 2015, i když to také není žádná hitparáda, přijde mi že do obou filmů vybrali herce, kteří vypadají jen jako nějaká beta-verze Agenta 47, která té herní nesahá ani po kotníky. Na druhou stranu, akce je fajn, má to i nějaký děj, koukat se na to dá, ale takových filmů je za posledních 10 let nespočet a to ani nemusí těžit z názvu úspěšné herní série…
Mně se ten film líbí. Oddychovka.
Zaznělo slovo kreténa… Ten neměl co dělat, tak rozhodl že něco zplodí. Film je to normální a spáchat sebevraždu by mohl určitě autor tohoto článku.